Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Prețul cărților în librării

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Daca iau 2 carti la 50 lei eu sunt super multumita.

Multumesc pt recomandari.Chiar am dat pe la Targul Cartii  si am gasit carti faine de ex Amantul dnei Catterley editura polirom 10 lei sigiliata.Si caarti clasice pret hai maxim pana in 30 de lei.Am gasit si 10 negri miteti editura Rao ,cu coperta portocalie super draguta da era 43 lei.Posted Image

Edited by helen76, 24 January 2024 - 15:48.


#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Posthelen76, on 24 ianuarie 2024 - 11:42, said:

sa dai 40 lei pe 200 pagini cam mult.
Valoarea unei cărți e dată de conținut, nu de numărul de pagini...

#21
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Posthelen76, on 24 ianuarie 2024 - 11:33, said:

Bun si daca vrei 2 carti dai 100 lei ? zic si eu..

Chiar uite vad in Carturesti in special ,oameni care iau si 4 5 carti deodata.Legat de ce ai zis tu de impuls,ma intreb daca le si citesc ,ca daca le iei doar sa le ai nu sa le citesti,sau cand aduci aminte e nasol.
Eu vad doua variante:
- citesti maxim o carte pe luna, atunci nu e un cost relevant
- citesti mai multe carti pe luna, iti faci abonament la ceva serviciu

Asta daca vrei sa o faci legal si nu iti place ideea de carti luate de la biblioteca (sau prin chestii gen bookster), ca exista destule variante ilegale.

Oamenii care cumpara 4-5 carti deodata probabil nu isi fac prea mari griji legat de costul lor ... si probabil acele 4-5 carti nu reprezinta mai mult de 1-2% din veniturile familiei. Sau sunt chiar pasionati si citesc mult si atunci o considera un fel de investitie intr-un hobby ... daca stai si te gandesti, alti oameni dau banii aia pe tigari sau alcool oricum (ba de cele mai multe ori chiar mai mult decat echivalentul a 4-5 carti).

Edited by utopium, 24 January 2024 - 18:45.


#22
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.07.2019
Da, dar fiecare are părerile lui despre conţinut. De exemplu, am dat vreo 50 de lei pe Jurnalul lui Anne Frank şi nu mi s-a părut deloc că ar fi meritat, dar am dat şi 100 de lei pe Shogun şi sunt de părere că a meritat fiecare bănuţ.

#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Posthelen76, on 24 ianuarie 2024 - 15:44, said:

Am gasit si 10 negri miteti editura Rao ,cu coperta portocalie super draguta da era 43 lei.Posted Image
Aia e clar o exagerare, pentru o carte care nu mai are drepturi de autor si e si subtire ... de ex in colectia clasica Adevarul (100 de opere esentiale) este si Zece negri mititei, impreuna cu Crima din Orient Express ... cartea aia o gaseai la 10 lei prin destule locuri la un moment dat.

#24
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

View Postutopium, on 24 ianuarie 2024 - 18:49, said:

Aia e clar o exagerare, pentru o carte care nu mai are drepturi de autor si e si subtire ... de ex in colectia clasica Adevarul (100 de opere esentiale) este si Zece negri mititei, impreuna cu Crima din Orient Express ... cartea aia o gaseai la 10 lei prin destule locuri la un moment dat.

Daca este vorba de acele carti verzi ,eu nu o am.Am altele.
Tin minte ca am luat o de la biblioteca pe accea ,si a fost si prima citita din colectie.Asta acum mai mult de 10 ani. Mi a placut super mult.

Acum  scot de litera (cele mici de buzunar), rao a cam pierdut teren la acest tiparire.
Slabe sanse sa mai  reapara cea portcoalie, e din 2013 editia.

Ce se scoata acum de Agatha Chhristie tot editura litera mi se par foarte mari,au scrisul mare dar nu stiu cam strica aspectul.
Povestile sunt scurte adica undeva pe la 350 in medie.
Asa m am obisnuit micute si compacte .

Edited by helen76, 24 January 2024 - 19:57.


#25
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Eu îmi fac liste de cărți, le actualizez constant, și cumpăr din două surse:
  • Târguri de cărți - Bookfest / Gaudeamus.
  • Promoții, cum e Black Friday.
Altfel, există tot felul de site-uri cu promoții - https://www.librarie.net/ au prețuri bune, de exemplu.
Dacă cumperi fizic, din magazin, trebuie să plătești și niște lucruri precum chirie/salarii etc.

Online sunt prețuri mai mici, și e firesc.

#26
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Când s-a demolat cartierul Uranus, ca și tot ce era până la Piața Unirii, pentru a se costrui ceea ce se vede azi – nu cred că trebuie să apreciez, că se vede cu ochiul liber – adică era o zonă fermecătoare din toate punctele de vedere, s-au petrecut adevărate tragedii. Casele au fost abandonate în fața buldozerelor și unii și-au luat ce-au apucat iar alții și-au luat chiar viața. Nu exagerez.
Eram duși să ridicăm molozul, adică să-l aruncăm cu lopețile în basculante. Un coleg de serviciu mi-a povestit că a descoperit camere întregi pline de cărți minunate, frumos copertate, pe care le-a cărat cu ruxacul acasă. Erau mii de cărți. A vândut la gura metroului acele cărți, luni de zile. Din banii obținuți și-a cumpărat o garsonieră. Poate că nu mă credeți, dar realitatea bate filmul. Ajungi până la urmă să nu mai ai loc în casă de cărți. Nu vreau să descurajez pe nimeni – iubesc cărțile tipărite – dar un război ar putea să ne fie fatal. Ce tristețe. Un abis de tristețe!

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Posthelen76, on 24 ianuarie 2024 - 19:49, said:

Daca este vorba de acele carti verzi ,eu nu o am.Am altele.
Eu le am pe toate 100 ... n-am de gand sa le citesc pe toate, evident o buna parte au fost citite mai demult (unele prin tinerete/adolescenta), dar sunt multe carti bune printre ele si cred ca si fiica-mea va avea ce citi dintre ele.

View Posthelen76, on 24 ianuarie 2024 - 19:49, said:

Ce se scoata acum de Agatha Chhristie tot editura litera mi se par foarte mari,au scrisul mare dar nu stiu cam strica aspectul.
Povestile sunt scurte adica undeva pe la 350 in medie.
Pai aia zic ca in colectia Adevarul nu e exagerat de groasa cartea si are doua carti incluse, si Crima din Orient Expres, si Zece negri mititei. M-am uitat acum, Zece negri mititei are 200 de pagini.

Edited by utopium, 24 January 2024 - 22:00.


#28
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Nu mai ziceti bre Zece negri mititei, ca va ia politia gandirii! Acum se numeste "Si din zece n-a mai ramas niciunul" :ciocan:

On: eu am luat atatea carti ca nu mai am unde le pune, ma gandesc serios sa-mi fac o biblioteca mai mare. Iau si de la librarii (am card de reduceri la Humanitas, dar ajung destul  de rar pe acolo), iau si pe net cand prind promotii. E adevarat s s-au scumpit destul de mult cartile in ultima vreme, dar daca prini promotii, le iei relativ ieftin. Doar cei de la Humanitas nu prea lasa la pret, si in plus nu pot folosi pe site reducerea de pe cardul librariei. Dar au multe carti bune, asa ca daca vreau sa le cumpar, tre' sa marc banul :P

#29
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Targurile de carte - ai reduceri, toate editurile sunt la un loc, nu mai bati orasul in lung si-n lat dupa o carte. Uneori la standurile targului mai gasesti titluri de acum 2-3 sau mai multi ani. Bookfest se tine la sfarsit de mai/inceput de iunie iar Gaudeamus la sfarsit de noiembrie/inceput de decembrie (dupa caz).

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View Postradunic, on 24 ianuarie 2024 - 18:39, said:

Valoarea unei cărți e dată de conținut, nu de numărul de pagini...

Te referi la valoarea intrinseca? Aia e data de gusturi.
Daca te referi la valoarea de piata atunci e data de mai multi factori, de exemplu popularitatea autorului, editura, calitatea fizica a cartii (grosimea paginilor, daca e cu coperta de hartie sau carton) si sigur mai sunt si altele de luat in considerare.

#31
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că mai era o librărie şi pe Cal. Dorobanţi (lor), cam pe aproape de biserică. Nu ştiu dacă mai funcţionează. Mai (dacă o mai fi) şi cea de lângă Cal. Dorobanţi, Bd. Iancu de Hunedoara. de lângă unde era blocul cu cinema "Volga/Studio Martin" (că nu mai e blocul   :disgust:    ). Librăria "Mihai Eminescu" de la Universitate e mare, dar cred că are preţuri... oricum, dacă mai ajungi la Universitate, sunt şi 2 anticariate ("Unu" şi "Târgul Cărţii", despre care s-a mai menţionat), de la care însă e bine să comanzi on-line, că nu au totul la raft. Ptiu, îmi pare rău că de la "Anticariatul Unu" am ratat un catalog vechi.   :(
În rest, se poate căuta lista librăriilor C.L.B. (Compania de Librări Bucureşti). Iancu de Hunedoara, cea de la Poşta Iancului, de ei aparţin.

#32
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006

View Postmalmoth, on 25 ianuarie 2024 - 02:24, said:

Targurile de carte - ai reduceri, toate editurile sunt la un loc, nu mai bati orasul in lung si-n lat dupa o carte. Uneori la standurile targului mai gasesti titluri de acum 2-3 sau mai multi ani. Bookfest se tine la sfarsit de mai/inceput de iunie iar Gaudeamus la sfarsit de noiembrie/inceput de decembrie (dupa caz).

Targurile de care sunt o solutie buna pentru cei care locuiesc in orasele mari sau au cum sa ajunga usor acolo. Pentru noi, "privincialii", tot netul ramane solutia de baza.

Am fost si eu acum multi ani (cred ca vreo 12) la Gaudeamus. Era anul cand ne dadusera guvernantii 100 de euro ca sa luam carti de specialitate, softuri etc. Atunci chiar a meritat sa merg la Bucuresti, ca m-am intors cu plasele pline si am platit practic doar drumul si intrarea la targ.

#33
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Posthelen76, on 24 ianuarie 2024 - 11:33, said:

de impuls,
nu  tot zic la TV să nu mergi flămând la cumpărături?de aceea cumpără ăia câte patru cărți deodată

#34
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Eu macar imi iau o carte maxim 2 la ceva luni

#35
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Puteți să vă asociați cate 2-3 insi și împărțiți costurile. După ce o cititi toți vă hotărâți care o vrea și acela achita diferența celorlalti.

#36
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ma mir ca mai citeste cineva carti in ziua de azi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate