Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Prețul cărților în librării

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Buna ziua.Vi se pare justificat pretul din librarii/Cartureti la carti ? Nu intreb despre cartile de specialitate.

Adica sa ajunga o carte la 40 de lei e cam mult ...Aveti idee unde se pot gasi mai ieftine?Libris era ok dar vad ca peste tot au scumpit mult la transport.Rar mai vad o carte sa coste 25 lei...M am orientat si in limbi straine dar tot acolo e pretul

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Cand cauti ceva si gasesti, dar e scump, nu cauti unde trebuie. Iti recomand 3 siteuri de unde poti cumpara carti: Okazii, olx si Vinted. Nu fi reticenta cand auzi de aceste trei siteuri dintre care despre unul nu stii nimic.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
Google Books si orice alta librarie digitala.

Edited by Leo2006, 24 January 2024 - 10:23.


#4
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Ca alternativa, exista si bibliotecile publice.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,033
  • Înscris: 07.11.2006
Poti cumpara carti de la bibliotecile publice (asta daca mai exista asa ceva)?

#6
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

View PostPuferiu_, on 24 ianuarie 2024 - 10:04, said:

Cand cauti ceva si gasesti, dar e scump, nu cauti unde trebuie. Iti recomand 3 siteuri de unde poti cumpara carti: Okazii, olx si Vinted. Nu fi reticenta cand auzi de aceste trei siteuri dintre care despre unul nu stii nimic.
Am auzit de primele 2 stai linistit. Nu mi place sa iau vintage de ex :D

View Postborhot, on 24 ianuarie 2024 - 10:22, said:

Ca alternativa, exista si bibliotecile publice.

In Bucuresti de ex nu la toate ti le da sa le si iei acasa :D
Si am stat si in biblioteci sa incerc sa citesc si am inghetat de frig (iarna) ca vara nu reusesc sa ajung.

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Un autor mai ramane in mana cu vreo 30% din pretul cartii din mall.... tu ai scrie pe 7.5 RON / carte? Ca o vrei la 25

Apoi 50 RON e ~2.5% din salariu minim... nu mi se pare deloc mult.

Edited by MooF2010, 24 January 2024 - 11:09.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
Traim intr-o lume in care se cumpara mai mult din impuls. Am o colectie impresionanta de carti pe care se asterne praful si asta pentru ca mi-e mai usor sa citesc variantele lor digitale. In plus au filele extrem de subtiri iar literele sunt prea mici.
O carte digitala la 5 lei pusa pe libraria Google se va vinde in cantitati mai mari decat la 50 lei in format fizic. Formatul fizic e pentru studiu in invatamant sau pentru copii. Varianta unui abonament la o librarie digitala e iarasi una de luat in seama dar in Romania nu exista acest domeniu.

Edited by Leo2006, 24 January 2024 - 11:28.


#9
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Adica te referi la editura mai mult,ca daca majoritatea nu mai , sunt presupun ca acolo merg.
Dar observ ca de la an se schimba ba coperta ,ba scrisul.Nu am nimic cu asta.

Bun si daca vrei 2 carti dai 100 lei ? zic si eu..
Acum 10-15 ani luai 4 carti lejer de acei bani.

Caut si carti in varianta digitala ,dar e nasol ca nu te lasa sa le dowloadezi pe p,unele siteuri.

View PostLeo2006, on 24 ianuarie 2024 - 11:27, said:

Traim intr-o lume in care se cumpara mai mult din impuls. Am o colectie impresionanta de carti pe care se asterne praful si asta pentru ca mi-e mai usor sa citesc variantele lor digitale. In plus au filele extrem de subtiri iar literele sunt prea mici.
O carte digitala la 5 lei pusa pe libraria Google se va vinde in cantitati mai mari decat la 50 lei in format fizic. Formatul fizic e pentru studiu in invatamant sau pentru copii. Varianta unui abonament la o librarie digitala e iarasi una de luat in seama dar in Romania nu exista acest domeniu.

Chiar uite vad in Carturesti in special ,oameni care iau si 4 5 carti deodata.Legat de ce ai zis tu de impuls,ma intreb daca le si citesc ,ca daca le iei doar sa le ai nu sa le citesti,sau cand aduci aminte e nasol.

Edited by helen76, 24 January 2024 - 11:33.


#10
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.07.2019

View Posthelen76, on 24 ianuarie 2024 - 10:01, said:

Buna ziua.Vi se pare justificat pretul din librarii/Cartureti la carti ? Nu intreb despre cartile de specialitate.

Adica sa ajunga o carte la 40 de lei e cam mult ...Aveti idee unde se pot gasi mai ieftine?Libris era ok dar vad ca peste tot au scumpit mult la transport.Rar mai vad o carte sa coste 25 lei...M am orientat si in limbi straine dar tot acolo e pretul

De vreo 10 ani cumpăr în principal de la Târgul cărţii şi de la Anticariat Unu. Au şi site, dacă nu eşti din Bucureşti. Găseşti şi cărţi noi sau aproape noi. Am luat câteva şi în ţiplă. În rest, mai iau de pe Elefant sau Libris când mai au 2+1 sau Books50. În Cărtureşti nu am mai intrat de mult. Mi se par exagerate preţurile la ei. Probabil că au de plătit chirii mari pentru spaţiile fizice şi de aia au preţurile alea.

Edited by Cmd199306, 24 January 2024 - 11:45.


#11
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Sunt destul de mari dar lumea tot cumpara.Daca e scrisa in limba straina sa zicem ok ,dar sa dai 40 lei pe 200 pagini cam mult.
Pt cartile mai mari de 500 pagini editura Cartex 2000 e super ok in comparatie cu Rao.

#12
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 06.08.2015

View PostMooF2010, on 24 ianuarie 2024 - 11:06, said:

Un autor mai ramane in mana cu vreo 30% din pretul cartii din mall.... tu ai scrie pe 7.5 RON / carte? Ca o vrei la 25

Apoi 50 RON e ~2.5% din salariu minim... nu mi se pare deloc mult.
nu ti se pare deloc mult, cand ai chirie sa zicem 200 euro, mananci de 100 euro si tu pe luna (ASta daca iti gatesti ) utilitati de inca 50 euro sa usor?
nu punem taxe/ masina sau combustibil ?
e mult ce spui tu acolo. pt o carte din care nu inveti ceva , doar citesti  fantasme e foarte mult. de banii aia cumperi 5 kg de pulpe si mananci .
daca tot ai vrut sa o dam pe minimum pe economie.si gandeste-te ca asta e asa, un calcul foarte sumar, intr-un oras mic

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View PostLeo2006, on 24 ianuarie 2024 - 11:27, said:

Formatul fizic e pentru studiu in invatamant sau pentru copii. Varianta unui abonament la o librarie digitala e iarasi una de luat in seama dar in Romania nu exista acest domeniu.

Mie imi place sa citesc si in format fizic iar intrebarea din postul initial nu era legata de formatul cartilor.
Daca tie iti place sa citesti exclusiv digital foarte bine dar nu generaliza.

@initiatoare: antic exlibris vinde si pe eMag, cateodata intra si la genius, adica transport gratuit peste 30 de ron.

#14
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mai sunt tarabele de la "Bucur Obor".
Pe urmă, mai e librăria "Papirus" de lângă P-ţa Romană şi nu departe de Obor, cam imediat de Poşta Iancului (O.P. 39), cum vii dinspre P-ţa Iancului, mai o librărire.

#15
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 18.06.2009
Cartile romanesti noi au cam aceleasi preturi indiferent de librarie fiind dictate de editura; la autor ajunge o suma infima (maxim 5%) ci nu 30% cum zicea cineva mai sus. Carturesti are preturi mari la partea de accesorii si carte straina, dar au oferte dese pe online. Diverta a falimentat din prostie si slab management (adaugau adaos la adaos) plus tepe date editurilor.

Edited by Rainwish, 24 January 2024 - 13:03.


#16
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,119
  • Înscris: 03.07.2008
- Pe elefant.ro mai sunt promotii. Daca ai rabdare sa astepti gasesti si reduceri de 50%.
- Anticariate - mai gaseti uneori carti la preturi mici;
- Mai sunt si site-uri ale editurilor care au periodic reduceri...

#17
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Audiobooks si eBooks gasesti la Voxa si Audiotribe, abonament de 40-50 lei pe luna. Partea proasta e ca trebuie sa le citesti / asculti pe telefon / tableta (Voxa e posibil sa permita si pe laptop / PC).

#18
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Cred că se citește puțin, așa că e costisitor să editezi fizic o carte și nici să nu aibă greșeli.
Editurile mari se descurcă și fără un sistem național de difuzare a cărții, însă editurile mici nu au tiraje mari așa că ridică prețul cărții.
Cartea tipărită nu are rival; merită și un preț mai mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate