Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Lipsa amiabilei la Casco

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View PostLiviu95d, on 21 ianuarie 2024 - 23:22, said:

Problema e că acum cei de la Casco îmi cer amiabila sau dovada de la poliție! Ce as putea sa fac eu in situația asta? La politie nu mă mai pot duce deoarece au trecut mult peste cele 24h. De șofer, numai pot da....mă gândeam să fac o amiabila singur. Știu că e riscant, practic e....fals în acte.

Autorizatia de reparatie o sa iti ceara si cei de la service. Stiu ca la unele service-uri se poate si fara, insa esti la mina lor dpv costuri si calitatea reparatiei.
Nu te apuca sa faci fals in acte sau ceva de genul, nu merita.

#38
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View Post0v1d1u, on 22 ianuarie 2024 - 12:16, said:

Te-ai oprit prea devreme din citit:

Poate nu vad bine, dar cred ca nu citesti cea mai recenta versiune.

Ordonanta republicata si actualizata e disponibila aici: https://legislatie.j...iDocument/74028

Asta e portalul legislativ oficial.

Eu nu am gasit ce scrii tu.

#39
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007
Vezi la link-ul tău:

Quote

Articolul 100
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:

g) neprezentarea la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs un accident de circulație din care au rezultat numai pagube materiale, cu excepția cazurilor prevăzute la art. 79 alin. (2).


Edited by 0v1d1u, 22 January 2024 - 13:08.


#40
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

View Postblogeranonim, on 22 ianuarie 2024 - 12:06, said:

Crede-ma ca stiu despre asigurari, mai mult decat vor asiguratorii sa stiu.
Ce certitudine ai, ca dupa ce ii dai un teanc de bani pagubitului, acesta nu merge sa declare accidentul, sau mai rau, nu merge la spital sa-si scoata certificat medico-legal (pe spaga)?
Pretul  RCA creste cu 20% pentru fiecare accident, deci nu este un capat de tara. Primul an platesti 20% in plus, iar al doilea an doar 10%.
In urmatorii 3 ani, vei palti in total 30% mai mult la RCA.
Merita riscul sa te legi la cap daca nu te doare? Intreb pentru un prieten.
si eu sunt impotriva platii pagubitului din buzunarul propriu.
am contestat doar incadrarea nedeclararii accidentului

#41
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005

View Postwhiteproud, on 22 ianuarie 2024 - 13:21, said:

si eu sunt impotriva platii pagubitului din buzunarul propriu.


Oi fi tu impotriva dar nu se potriveste de fiecare data socoteala , eu am lovit acum ceva timp pe altcineva in parcare noapte, obosit,geamuri aburite. A doua zi m-am vazut cu respectivul si nu a vrut sa ia RCA-ul pe motiv ca face Uber si ii tin masina dupa aia mult in service. O fi fost adevarat cine stie, poate nu avea RCA?! Idea e ca am fost cu el la un service si i-am preplatit reparatia,bani nu i-am dat in mana.
Daca esti cu musca pe caciula cam faci ce zice ala daca ti-e si tie bine.

Edited by trid_ovi, 22 January 2024 - 13:33.


#42
diavolultasmanian

diavolultasmanian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.08.2022
Ce-a fost, a fost... Temă de reflexie: mâine dimineață, inițiatorul găsește mașina lovită în parcare.

Fix în același loc...

#43
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007
Eu sunt de acord cu plata pagubei din buzunarul propriu. Ar trebui să rămână la decizia mea dacă apelez la asigurator sau plătesc eu singur dauna, în caz de accident doar cu pagube materiale. Ar trebui inclusiv legiferat asta (deși am auzit că poți trece pe amiabilă ceva de genul "păgubitul nu are nicio pretenție la despăgubiri" la mențiuni, dar pare ceva fără vreo acoperire legală).

Edited by 0v1d1u, 22 January 2024 - 13:49.


#44
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 28.05.2004
Mie imi scapa ceva. Ai CASCO, ai RCA (banuiesc). De ce te-ai complica cu dat bani din buzunar? Pentru 30 de minute cat o dura sa completezi o amiabila?

#45
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007
Câteodată costul unei reparații poate fi mai mic decât cel al pierderii a două clase BM. Alteori păgubitul acceptă o sumă derizorie de bani pentru că oricum nu are de gând să repare dauna vreodată. Iar la CASCO, uneori franșiza nu face să fie rentabil dpdv economic să o repari pe asigurare.

#46
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View Post0v1d1u, on 22 ianuarie 2024 - 13:02, said:

Vezi la link-ul tău:

Posted Image Fix asa e.

#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ai găsit "din întâmplare" mașina lovită în parcare AZI. Rezolvi astfel totul fara probleme.
Sau mai simplu: ai lovit-o singur de un parapet.

#48
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Initiator: daca ai discutat deja cu cei de la Casco si le-ai spus ca ai avut incident cu alta masina, suporta paguba si fa-ti masina pe banii tai. Firmele de asigurari au departament juridic si nu te vor despagubi, iar cascadoriile cu "am gasit-o lovita in parcare" se vor duce spre tentativa de frauda, care intra in sfera penal-ului.

In alta ordine de idei, zau daca inteleg teoria asta cu "ii dau bani ca sa nu imi creasca asigurarea". Cel mai mic incident posibil care se soldeaza doar cu o zgarietura inseamna ~1k RON cand mergi direct la service si probabil dublu cand e pe asigurare, dar costul asigurarii cu 1-2 clase de malus nu se traduce intr-o crestere comparabila ci de regula vorbesti de maxim cateva sute de lei in plus.

#49
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 28.05.2004

View Post0v1d1u, on 22 ianuarie 2024 - 15:05, said:

Câteodată costul unei reparații poate fi mai mic decât cel al pierderii a două clase BM. Alteori păgubitul acceptă o sumă derizorie de bani pentru că oricum nu are de gând să repare dauna vreodată. Iar la CASCO, uneori franșiza nu face să fie rentabil dpdv economic să o repari pe asigurare.
Cand ai facut un accident "destul de nasol", dupa cum spune initiatorul, se mai pune problema de BM sau fransiza? Risti o fapta penala pentru cateva sute de lei?

#50
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007
Dar nu e nimic nasol aici. A lovit o altă mașină parcată, și nici măcar suficient de tare cât să cauzeze daune semnificative. Faptă penală e dacă OP se dedă la fals în acte sau alte infracțiuni, momentan nu e nimic penal.

Edited by 0v1d1u, 22 January 2024 - 17:03.


#51
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023

View Postdorin_2k, on 22 ianuarie 2024 - 15:53, said:

Ai găsit "din întâmplare" mașina lovită în parcare AZI. Rezolvi astfel totul fara probleme.
Sau mai simplu: ai lovit-o singur de un parapet.

Daca ai lovit-o de un parapet s-ar putea sa trebuiasca sa platesti daune pt ca ala e pe domeniu public sau privat. Mai bine s-a lovit in curte de o lada plina cu cartofi pe care a aruncat-o rapid dupa.

#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Desigur: parapetul propriu și personal. ;)
Lovitura produsa in curtea proprie. A alunecat roaba sau sania plina cu lemne.
Nu implici alte vehicule sau construcții străine.

#53
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008

View Postbograd, on 22 ianuarie 2024 - 16:13, said:


Cand ai facut un accident "destul de nasol", dupa cum spune initiatorul, se mai pune problema de BM sau fransiza? Risti o fapta penala pentru cateva sute de lei?

Problema lui pe moment a considerat-o malus-ul pe care-l primea la RCA ca să repare mașina celuilalt mai ales că probabil i-a dat câțiva firfirei, ăla neavând mare lucru, fără să anticipeze încurcătura în care se bagă cu propriul Casco când își repară propria mașină. A și spus că ăsta a fost motivul, nu mai trebuie să ne întrebăm cum și de ce..
Bine, nimeni n-a pus problema să plătească prietena oalele sparte, că ea a izbit-o :D

Edited by caiuscorneliu, 22 January 2024 - 18:38.


#54
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Nu va opreste nimeni sa platiti din buzunar daunele provocate, dar macar sa o faceti pe cale legala, nu dai bani unuia fara nici un act, fara martori etc...
Adica poti oricand sa mergi cu el la un service si sa platesti reparatia in baza unei facturi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate