Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Lipsa amiabilei la Casco

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

View PostLiviu95d, on 21 ianuarie 2024 - 23:22, said:

Salutare! In urma cu vreo 2 luni și jumătate, prietena a lovit, la munte o mașină staționata. Nimic grav pentru cel lovit, la mine in schimb destul de nasol. Cu respectiv, din fericire sau chiar păcate, am rezolvat o simpla: i am dat o sumă de bani, fara amiabila, fara mers la poliție, fara nimic....mașina am vrut sa o repar prin Casco. Problema e că acum cei de la Casco îmi cer amiabila sau dovada de la poliție! Ce as putea sa fac eu in situația asta? La politie nu mă mai pot duce deoarece au trecut mult peste cele 24h. De șofer, numai pot da....mă gândeam să fac o amiabila singur. Știu că e riscant, practic e....fals în acte. Din ce am citit se da pedeapsa între 1 și 3, ani, amenda intre 2000-5000 lei și încă ceva ce nu am reținut. Pe langa asta, mașina o repar pe cheltuiala mea deci alta belea. Ce mă sfătuiți să fac? Exista vreo cale legală prin care sa scap din asta și să îmi fie reparată mașina pe casco? Mulțumesc anticipat!

Nu se suspena permisul in cazul tau. Doar ca... asiguratorii vor sa stie si cand ai stranutat ultima oara in cazul in care ai avut o dauna si ai umblat in buzunarul lor pentru a efectua reparatia. CASCO cand il faci, asiguratorii se asteapta mai mult sa il platesti degeaba decat sa te folosesti de el. Sunt patita. Stiu ce spun.

Totusi, ce ai facut nu e OK. Trebuia sa faci amiabila si gata. Sau cum au spus si ceilalti, trebuia sa declari ca a fost lovita in parcare de un autor necunoscut.

Edited by Autumn_Dream, 22 January 2024 - 04:25.


#20
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,636
  • Înscris: 15.01.2017

View PostLiviu95d, on 21 ianuarie 2024 - 23:22, said:

Ce mă sfătuiți să fac?
Exista vreo cale legală prin care sa scap din asta și să îmi fie reparată mașina pe casco? Mulțumesc anticipat!

Sa repari pe banii tai masina
Da, legal e cum am zis mai sus, bine nu chiar legal ci semilegal, ca sa fii legal trebuie sa ai autprizatie de reparatie sau amiabila.

Inveti din asta si esti mai atent pe viitor.



#21
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Faci o amiabila cu cineva si gata. Data viitoare declari incidentul la Politie/serviciul de tamponari pe raza localitatii unde s-a intamplat. Te invata si agentul constatator ce sa faci si cum sa scrii .

View PostEpdm, on 22 ianuarie 2024 - 07:41, said:



Sa repari pe banii tai masina


Nici pe banii lui nu poate repara masina fara autorizatie de la Politie sau amiabila. Nu il accepta nimeni in service . Ori de cate ori ai o dauna  o declari si repari in termen de 1 an..sau ceva de genu .

#22
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View PostLiviu95d, on 21 ianuarie 2024 - 23:22, said:

mașina am vrut sa o repar prin Casco. Problema e că acum cei de la Casco îmi cer amiabila sau dovada de la poliție!

Ce ai declarat deja la Casco? Daca ai declarat ca ai lovit tu pe altcineva => ti-ai dat singur foc la valiza. Nu mai ai ce sa faci acum decat sa iti asumi paguba.

Trebuia de la inceput sa mergeti pe calea legala daca masina ta era "lovita rau". Pe varianta pe care ai mers tu se fac ambele masini "la mica intelegere"; altfel normal ca asiguratorul iti cere acte doveditoare.

View PostDodo03, on 22 ianuarie 2024 - 07:50, said:

Faci o amiabila cu cineva si gata. Data viitoare declari incidentul la Politie/serviciul de tamponari pe raza localitatii unde s-a intamplat. Te invata si agentul constatator ce sa faci si cum sa scrii .

Really??? Cu un biciclist sau cu cine sa faca? Ca el a zis ca masina lui e sifonata rau... Trebuia sa faca cu cel pe care l-a lovit; acuma e tarziu.

#23
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,641
  • Înscris: 14.10.2004
Doar eu sunt singurul care nu crede o iota din povestea asta?Posted Image
Adica are CASCO deci masina nu este un cazan de 20 de ani si nici nu este un "sarac" ca altfel nu-si facea CASCO.
In schimb se gandeste cu groaza ca pierde bonus malus la RCA si face "o romaneasca"
O lasa pe fata sa conduca chiar daca probabil nu conduce in mod frecvent si mie imi suna a altceva dar ma abtin.
Posibil sa fie masina de firma nu a lui, am mai multe scenarii in cap.Posted Image
Vinovat este si celalalt sofer ca a acceptat manaria, ca asta este o manarie.
Si acum concluzia: scoti banul si repari masina!

Edited by xymzar, 22 January 2024 - 08:17.


#24
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View Postxymzar, on 22 ianuarie 2024 - 08:16, said:


Posibil sa fie masina de firma nu a lui, am mai multe scenarii in cap.Posted Image


De obicei cei cu masini de firma stiu ca dupa te duci al Casco si spui ca ai gasit-o asa in parcare. Bine, cam toti trebuie sa stie asta, ca  nu te duci la CASCO si spui ca ai facut o manareala cu alt sofer.

#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAutumn_Dream, on 22 ianuarie 2024 - 04:24, said:

Nu se suspena permisul in cazul tau. ....
daca merge pe varianta cu declarat la politie, se va suspenda si permisul soferitei (pt ca nu a declarat accidentul). teoretic ramane si cel lovit pentur permis, din acelasi motiv (asta daca-l poate indica)
doar in varianta cu amiabila pastreaza permisul.

#26
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
Prietena era trecuta la utilizatori in polita casco sau asiguratorul despagubeste in cazul in care nu esti tu la volan cand se produce accidentul?

#27
Liviu95d

Liviu95d

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 24.07.2020
Văd destul de multe răutăți pe aici și sincer nu înțeleg de ce. Eu v am întrebat ce pot sa fac. Am înțeles că am greșit, dar sa dorești Raul, să simți tu că e ceva greșit, e urat. Am preferat sa îi dau omului respectiva sumă de bani decât să îmi mărească asiguratorul cu cine știe cât asigurarea. Și asta nu doar in primul an. Plus inflația cunoscuta deja care....creste. Pe lângă asta, sincer habar nu aveam că nu e legal sa dai bani din propriul buzunar pentru a și repara celălalt mașina. Daca conduceam ilegal fara RCA tot din buzunar as fi dat bani, nu?
La politie nu pot sa mai merg și să își piardă prietena carnetul care conduce zilnic și cu atât mai mult, celălalt om care nu are nicio vina. Asta e,îmi asum iar pe viitor știu ce am de făcut inclusiv din punct de vedere legal. Nu am furat pe nimeni în fond. Casco am platit pentru a mă ajuta fix in situații de genul. Alții accidentează intenționat mașinile, le dau dauna, iau banii de la casco și epava mașinii și nimeni numai zice nimic. Le mulțumesc celor care au răspuns civilizat și normal și nu au încercat să arunce cu noroi tipic romanesc. Las și pozele cu mașina mea după accident vs mașina respectivului.
https://files.fm/u/6dxpkz69ge
https://files.fm/u/x4jpsjgws5


#28
Liviu95d

Liviu95d

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 24.07.2020

View PostMrLTN, on 22 ianuarie 2024 - 09:43, said:

Prietena era trecuta la utilizatori in polita casco sau asiguratorul despagubeste in cazul in care nu esti tu la volan cand se produce accidentul?
Nu, eu. Oricum am declarat că eu am fost la volan deci permisul automat mi l ar lua mie. Oricum, nu o sa caut sa fac asta. Îmi asum riscul in totalitate pentru că nu vreau sa i l ia și celuilalt șofer care nu are nicio vina. Omul a vrut doar să mă ajute.

#29
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005
Trebuia sa te duci sa declari ca ai dat cu spatele si ai lovit masina de o bordura sau un stalpisor. In cazul asta daca ai Casco nu mai ai treaba cu politia. Declarau ei accodentul de la asigurari.
Acum daca ai comis-o mergi pana la capat. Mergi asa cu ea si roaga-te sa nu te opreasca politia sa te intrebe de lovitura. Si roaga-te apoi sa te loveasca cineva in spate sa schimbi bara dupa aia pe RCA-ul lui.

Edited by trid_ovi, 22 January 2024 - 10:46.


#30
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut
Din codul rutier (OUG 195 / 2002 republicata)
Art 79
(1) Conducătorii de vehicule implicați într-un accident de circulație în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor și/sau alte pagube materiale sunt obligați:
a) să scoată imediat vehiculele în afara părții carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezența;
b) să se prezinte la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Se exceptează de la obligațiile prevăzute la alin. (1) lit. b)*):
a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condițiile legii;
b) conducătorul de vehicul care deține o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulație a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul.
Art 80:
În situațiile prevăzute la art. 79 și 80, repararea vehiculelor se face pe baza documentului de constatare eliberat de unitatea de poliție sau, după caz, de societățile din domeniul asigurărilor*).
Art 98:
(4) Clasele de sancțiuni sunt următoarele:
b) clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amendă;
Art 100:
Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
g) neprezentarea la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs un accident de circulație din care au rezultat numai pagube materiale, cu excepția cazurilor prevăzute la art. 79 alin. (2).

In concluzie:
1. nedeclararea unui accident din care au rezultat numai pagube materiale in 24h este contraventie din clasa a II-a (4-5 puncte amenda). Foarte important: nu ti se vor da puncte de penalizare. Fapta nu e trecuta in Art 108. Deci platesti amenda, nici vorba de suspendarea permisului.
2. ca sa poti repara masina ai nevoie de dovada de la politie sau amiabila, indiferent daca reparatia o faci pe banii tai sau pe Casco.

Nu risca alte treburi. Merci la Politie, declara adevarul, plateste amenda si aia e. Nu ramane nimeni fara permis. Asta e, ia-o ca pe o lectie. 1 punct de amenda = 165 lei. Deci prietena ta va primi maxim 825 lei amenda, din care poate plati jumatate in 15 zile. Nu e o catastrofa, nu riscati altele.

Edited by bogdan_o, 22 January 2024 - 11:09.


#31
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
Sa recapitulam. Pentru bara aia rosie vrei sa o faci pe CASCO ? Nu ti creste polita casco data viitoare? Ori cauti o bara la dezmembrari, desi o sa fie scumpa fiind model recent, fie o duci la un service sa incerce sa o carpeasca/revopseasca. Pana mea...puteai sa declari orice ..ca ai dat cu spatele in curte intr-o treapta, ca ai lovit orice altceva. Scoti 2000 lei si o repari.

#32
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

View PostLiviu95d, on 22 ianuarie 2024 - 09:58, said:

Văd destul de multe răutăți pe aici și sincer nu înțeleg de ce. Eu v am întrebat ce pot sa fac. Am înțeles că am greșit, dar sa dorești Raul, să simți tu că e ceva greșit, e urat. Am preferat sa îi dau omului respectiva sumă de bani decât să îmi mărească asiguratorul cu cine știe cât asigurarea. Și asta nu doar in primul an. Plus inflația cunoscuta deja care....creste. Pe lângă asta, sincer habar nu aveam că nu e legal sa dai bani din propriul buzunar pentru a și repara celălalt mașina. Daca conduceam ilegal fara RCA tot din buzunar as fi dat bani, nu?
La politie nu pot sa mai merg și să își piardă prietena carnetul care conduce zilnic și cu atât mai mult, celălalt om care nu are nicio vina. Asta e,îmi asum iar pe viitor știu ce am de făcut inclusiv din punct de vedere legal. Nu am furat pe nimeni în fond. Casco am platit pentru a mă ajuta fix in situații de genul. Alții accidentează intenționat mașinile, le dau dauna, iau banii de la casco și epava mașinii și nimeni numai zice nimic. Le mulțumesc celor care au răspuns civilizat și normal și nu au încercat să arunce cu noroi tipic romanesc. Las și pozele cu mașina mea după accident vs mașina respectivului.
https://files.fm/u/6dxpkz69ge
https://files.fm/u/x4jpsjgws5
trebuia sa acoperi numarul din poze ca o sa fie unul de pe aici care o sa te dea in primire la casco cu ce ai intrebat aici. Ca asa e aici pe forum, intrebi ceva si esti luat la misto sau la cearta de altii desi tu ai intrebat ceva si moderatorii nu le fac nimic ca sunt useri vechi

Edited by doujdelei, 22 January 2024 - 11:07.


#33
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Liviu,
Ai întrebat ce poți să faci. Citeste cu mare, mare atenție ce scrie mai jos și vezi dacă poți să scoți ceva de acolo care să te ajute.

Constituie contravenție și se sancționează cu amendă prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni, însemnând 4-5 puncte de amendă și cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
-neprezentarea la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs un accident de circulație din care au rezultat numai pagube materiale, cu excepția celor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condițiile legii și celor care dețin o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulație a avut drept rezultat numai avarierea propriului vehicul.

Edited by gabrieln2016, 22 January 2024 - 12:00.


#34
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010

View Postwhiteproud, on 22 ianuarie 2024 - 02:36, said:

sfat: nu mai da sfaturi daca nu ai cunostinte in domeniul respectiv.
parasirea locului accidentului este doar atunci cand sunt victime
Crede-ma ca stiu despre asigurari, mai mult decat vor asiguratorii sa stiu.
Ce certitudine ai, ca dupa ce ii dai un teanc de bani pagubitului, acesta nu merge sa declare accidentul, sau mai rau, nu merge la spital sa-si scoata certificat medico-legal (pe spaga)?
Pretul  RCA creste cu 20% pentru fiecare accident, deci nu este un capat de tara. Primul an platesti 20% in plus, iar al doilea an doar 10%.
In urmatorii 3 ani, vei palti in total 30% mai mult la RCA.
Merita riscul sa te legi la cap daca nu te doare? Intreb pentru un prieten.

Edited by blogeranonim, 22 January 2024 - 12:08.


#35
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Bravo, ai sintetizat perfect Gabriel . Eu am avut o situatie asemanatoare : masina de firma, polei, intrat in spatele unui tir , ala nici nu a simtit impactul si a plecat. Eu m-am intors dupa cateva zile sa declar incidentul pentru ca aveam de reparat bara..capota...cred ca si far si nenea politistul ,razand, m-a invitat afara spunand ca se preface ca nu a auzit nimic din declaratia mea - adica incident declarat cu mult peste termenul legal si pe raza altei localitati . Asa ca ..m-am dus frumusel la agentul constatator de la Casco si mi-a zis sa vin cu o amiabila, altfel nu poate sa ma ajute cu nimic. Am gasit un prieten cu tir , am scris si desenat conform indicatiilor si aia a fost. Deci, parerea mea NU te duce la politie sa declari nimic, daca spui ADEVARUL vei primi AMENDA + SUSPENDAREA dreptului de a conduce , daca te duci la politie si bagi minciuna ca s-a intamplat ieri...in parcare, posibil sa risti intrebari suplimentare sau politistul sa isi dea seama imediat ca aia nu e lovitura de ieri si apoi vezi tu ce se poate intampla pentru fals in declaratii. Mergi la CASCO si roaga pe agentul constatator sa te sfatuiasca ce si cum sa faci , eu asa as face.

Edited by Dodo03, 22 January 2024 - 12:10.


#36
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007

View Postbogdan_o, on 22 ianuarie 2024 - 11:05, said:

In concluzie:
1. nedeclararea unui accident din care au rezultat numai pagube materiale in 24h este contraventie din clasa a II-a (4-5 puncte amenda). Foarte important: nu ti se vor da puncte de penalizare. Fapta nu e trecuta in Art 108. Deci platesti amenda, nici vorba de suspendarea permisului.
2. ca sa poti repara masina ai nevoie de dovada de la politie sau amiabila, indiferent daca reparatia o faci pe banii tai sau pe Casco.

Nu risca alte treburi. Merci la Politie, declara adevarul, plateste amenda si aia e. Nu ramane nimeni fara permis.

Te-ai oprit prea devreme din citit:

Quote

Art. 100:
(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:

g) nerespectarea prevederilor art. 79 alin. (2).

Edited by 0v1d1u, 22 January 2024 - 12:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate