Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Majorare pensie alimentară

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1 reply to this topic

#1
Incognito2021

Incognito2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.09.2021
Buna ziua, în 2020 am divorțat la notar și de atunci fostul soț îmi plătește lunar, pensie alimentara în valoare de 350 de lei.
M.am gândit sa înaintez o cerere de chemare in instanță în februarie prin care să cer majorarea pensiei alimentare.
Problema este că eu sunt în alt județ, stau împreună cu prietenul meu, lucrez în regim remote ,aici.
Fetita a rămas în grija părinților mei, deoarece fostul soț nu a fost de acord sa o înscriu la școală, în județul în care locuiesc.
Poate sa ma acuze la proces de abandon de familie sau, mai rau, poate sa ma decada legal din drepturi deoarece nu stau la acelasi domiciliu cu fetita?
Menționez ca fetita are 7 ani.
Va multumesc

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Poate să ceară schimbarea domiciliului fetiței la el și aproape sigur ar obține asta ținând cont de cum descrii situația - caz în care ai plăti tu pensie de întreținere și nu valoarea asta mizeră. Ciudat, oricum, doar 350 de lei.

Poți cere suplinirea acordului pentru înscrierea la o școală din localitatea unde ești. Doar după aceea ar trebui să te gândești la majorare.

Închid topicul pentru că are lipici pentru atacuri la persoană, jigniri etc.

Edited by althea, 20 January 2024 - 16:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate