Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...
 Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.
 

Sunt anvelopele dedicate "obsolete"?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

Poll: Sunt anvelopele dedicate obsolite? (70 member(s) have cast votes)

Sunt anvelopele dedicate obsolite?

  1. Da (17 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

  2. Nu (53 votes [75.71%] - View)

    Percentage of vote: 75.71%

Vote Guests cannot vote

#127
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,481
  • Înscris: 29.01.2008
Nu e reglementată utilizarea anvelopelor de iarnă vara, dar nu e bine, mai ales cele noi. Am folosit vara anvelope de iarnă, dar aveau mai mult de 5 ani vechime și deja erau mult mai tari decât unele noi. Pe uscat, trebuia să las în fața mea loc pentru încă o mașină pentru a nu avea emoții la vreo frână bruscă. Niște anvelope noi, mai moi, ar avea mai mari probleme vara. Decât așa, mai bine niște anvelope AS (eventual unele mai orientate spre iarnă, precum Goodyear sau Nokian).

#128
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,266
  • Înscris: 04.11.2016

View PostOctavian___, on 31 ianuarie 2024 - 19:47, said:



......................
PS: la una din masini am tot anvelope de vara, merg ILEGAL, sunt un inconstient, inchisoare fac daca ma opreste careva!
Am prins dimineti cu minus, si ceva fulguiala, nicio problema sa ma c..c pe mine, n-am pus viata nimanui in pericol, n-am incurcat pe nimeni
..................
Mergi ilegal doar dacă drumul este acoperit cu zăpadă, polei sau gheață. Atât și nimc mai mult, ipocriții pot spune orice au chef, legea este clară.
Tot din punct de vedere legal, la noi în țară, poți circula iarna - pe zăpadă, polei sau gheață - cu orice anvelopa ce are inscriptionat marcajul M+S, M.S., MS sau M&S.
Restul sunt baliverne.

#129
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postalin2pas, on 01 februarie 2024 - 15:30, said:

Nu e reglementată utilizarea anvelopelor de iarnă vara, dar nu e bine, mai ales cele noi. Am folosit vara anvelope de iarnă, dar aveau mai mult de 5 ani vechime și deja erau mult mai tari decât unele noi. Pe uscat, trebuia să las în fața mea loc pentru încă o mașină pentru a nu avea emoții la vreo frână bruscă. Niște anvelope noi, mai moi, ar avea mai mari probleme vara. Decât așa, mai bine niște anvelope AS (eventual unele mai orientate spre iarnă, precum Goodyear sau Nokian).
Eu zic sa nu mai exagerezi cu aberatiile anvelope iarna mers vara.

Ieri in traficul din oras am vazut accident, unu cu AllSeason n-a oprit la timp (desi avea distanta suficienta) si l-a pupat in fund pe cel din fata (bara spate indoita,stop spart) si era la viteza mica (trafic de mers in aglomeratie(bara la bara) nu viteza).

Edited by DannyHuwe, 02 February 2024 - 12:55.


#130
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,481
  • Înscris: 29.01.2008
Nu știu de ce zici că aberez cu utilizarea anvelopelor de iarnă vara. Eu am expus niște riscuri. Nu am spus cât e de "plăcut" să mergi cu ele în coloană și acel loc lăsat în față e o invitație la depășire pentru toți grăbiții, inclusiv în locuri fără vizibilitate. Cât despre anvelope care uită să mai oprească mașina, am avut pe mașină Bridgestone Blizzak LM005 (premium de iarnă DOT 2019, nu AS) și le-am schimbat la începutul anului tocmai din acest motiv.

#131
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 03.03.2007

View PostDannyHuwe, on 02 februarie 2024 - 12:54, said:

Eu zic sa nu mai exagerezi cu aberatiile anvelope iarna mers vara.

Ieri in traficul din oras am vazut accident, unu cu AllSeason n-a oprit la timp (desi avea distanta suficienta) si l-a pupat in fund pe cel din fata (bara spate indoita,stop spart) si era la viteza mica (trafic de mers in aglomeratie(bara la bara) nu viteza).
Fix daia n-a oprit ala la timp ca avea ASPosted Image  La cate tamponari dastea sunt zilnic ,pe orice anotimp  factorul anvelopa cred ca are procentajul cel mai mic de vinovatie... Cand esti cu mintea si ochii in alta parte decat la drum asa se intampla.

Edited by special, 02 February 2024 - 14:25.


#132
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,908
  • Înscris: 15.06.2007

View Postraducanu969, on 31 ianuarie 2024 - 08:06, said:

All Season si nu sunt deloc multimit de ele, dimpotriva uneori imi da ( senzatii ) desi merg regulamentar, fiind Debica.
Si cu Debica ai spus tot. Daca era vorba de Bridgestine, Michelin, Conti atunci era interesant.


View Postraducanu969, on 31 ianuarie 2024 - 08:06, said:

Anvelopele dedicate sunt pentru cei care apreciaza siguranta, nu pentru cei care cred ca ( fac economie ),
pai fix cu debica faci economie, cand le alegi in loc de brandurile prenium.

Eu voi lua michelin pentru ca asa a venit echipata masina din fabrica. Si a mers excelent cu ele. Cand am pus hankook (de iarna), am fost dezamagit de la primii km parcursi.

Nu cred ca vine un model de masina din Europa incaltata cu debica din fabrica. Pana si pe Logan am vazut michelin sau conti.

View Postalin2pas, on 01 februarie 2024 - 15:30, said:

Nu e reglementată utilizarea anvelopelor de iarnă vara, dar nu e bine, mai ales cele noi. Am folosit vara anvelope de iarnă, dar aveau mai mult de 5 ani vechime și deja erau mult mai tari decât unele noi. Pe uscat, trebuia să las în fața mea loc pentru încă o mașină pentru a nu avea emoții la vreo frână bruscă. Niște anvelope noi, mai moi, ar avea mai mari probleme vara. Decât așa, mai bine niște anvelope AS (eventual unele mai orientate spre iarnă, precum Goodyear sau Nokian).
orice ai zice, tot conti si michelin sunt tata si mama anvelopelor. Dai un ban in plus dar se resimte in exploatare. Concurenta este acerba,  iar raportul pret calitate tinde sa fie constant. Cat costa atata face.

Iei o guma ieftina, poate ca isi face treaba, dar se uzeaza mai repede, dai iarasi bani sa le schimbi data viitoare.

#133
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 24.05.2022

View Posttfmercedez, on 03 februarie 2024 - 17:49, said:

orice ai zice, tot conti si michelin sunt tata si mama anvelopelor.
Nu neaparat, nu conteaza atat de mult producatorul cat modelul. Au modele mai slabe atat Continental cat si Michelin. Ma refer la producatorii de top.

#134
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,908
  • Înscris: 15.06.2007
Dar nu sustin ca michelin este absolut lider (desi cam este in top). Dar daca luam per ansamblu modelele producatorilor consacrati sunt net superiori  peste bradurile celor mai ieftine. Si apropo, chiar brandurile ieftine sunt detinute tot de firmele mentionate, fiind sub branduri de buget.
Arata-mi tu model mai ieftin si mai bun decat Michelin, Conti sau Bridgetone -Goodyear, care sa aibe si durabilitate, aderenta pe ud, zgomot mic in acelasi timp.

View Postlexraz, on 03 februarie 2024 - 18:17, said:

Au modele mai slabe atat Continental cat si Michelin. Ma refer la producatorii de top.
probabil ca respectivele modele mai slabe au si pret mai mic  comparativ cu concurenta mai buna.

Edited by tfmercedez, 03 February 2024 - 19:32.


#135
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 24.05.2022
Nu stiu cine pe cine a mai cumparat, dar mai sunt modele bune si cred ca si mai ieftine decat Michelin produse de Nokian, Yokohama, Hankook, Dunlop, Pirelli, Firestone, Vredestein, Toyo...

#136
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Kleber?

#137
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 24.05.2022
Detinut de Michelin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate