Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

[CUM] Detectare întrerupere cablu

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
@initiator:
Citeste ce face un astfel de detector!
O sa afli miniuni MINUNATE!
Bafta de succese dese!

#38
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005

 bonygy, on 23 ianuarie 2024 - 11:58, said:

Cum trebuie alimentat cablul pentru a fi testat? Băgat pur şi simplu în priză, sau să aibă şi un consumator la capătul celălalt? Un bec, orice...

DETECT.jpg
Fara consumator !!! .  Detectorul va detecta , ca de aceea se numeste detector al  campului electric ..

Edited by scub, 23 January 2024 - 17:34.


#39
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Mi-au ajuns astazi detectoarele, am luat doua sa vad daca e vreo diferenta intre ele. Pana acum, singura diferenta pe care o vad e ca 12D e mai galagios decat 12M. Mi se par prea sensibile, pe birou piuie si cand le apropii de obiecte metalice, nu trebuie sa fie neaparat un fir sub tensiune. Piuie si la firul de la casti, si la firul de la mouse, si la un cutter care sta pe birou (cand e pe modul LOW). La cablurile de la monitor, piuie la mai repede decat la lucrurile metalice de pe birou, dar mentine acelasi piuit si la cablul de alimentare de 220V cat si la cablul HDMI sau USB legate la monitor.

La un cablu usb neconectat nu detecteaza nimic, in schimb, daca acel cablu atinge cablul HDMI de la monitor (ambele izolate), detecteaza uneori. O sa ma mai joc cu ele sa vad cum pot sa depistez cand e fals pozitiv si cand nu.
Attached File  IMG_5835.jpg   140.47K   9 downloads

#40
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 Skyler-ftw, on 25 ianuarie 2024 - 14:46, said:

Mi-au ajuns astazi detectoarele,

Poți, te rog, să vezi dacă reușești să găsești locul întreruperii unui cablu cu jucăriile alea?
Mulțumesc

#41
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Cu detectorul sigur merge, dar oleaca de atentie.
Intr-un capat il bagi in priza In celalalt capat pune un consumator.
Acuma.. stecherul in priza.  Intr-una din pozitii, detectorul va detecta camp electric pe tot cablul.
In cealalta pozitie, detectorul va detecta doar pana in zona intrerupta.
De mers, sigur merge, chiar si cu o panarama de asta ieftina.
Detectarea e mai precisa, daca in cablul intrerupt ai faza si in rest nul, legat la pamant (nul protectie sau nul de lucru, nu conteaza).
De aia e mai bine sa ai un consumator, ca ala "iti intoarce nulul" pe cablu, avand ca efect ecranarea campurilor electrice slabe. De ajutor cand detectorul e "sensibil" (adica panarama ieftina).

Detectorul poate detecta camp electric si pe cabluri unde nu circula tensiune mare, dar doar daca nu-s legate la nul.
In general alimentatoarele de tot felul, nu au iesirea legata la nul, si se poate intampla sa indice prezenta unui camp electric.
Chiar si cand dai pe haine se poate, ca simte campul electric produs de electrizare.

UniT ar trebui sa fie OK totusi.


Cat despre aparat de masura, recomand un clampmetru.
UT210E stie si NCV si capacitori si are clampmetru de curent continuu (nu toate sunt de CC). Test de continuitate foarte bun.
S-a mai scumpit el. Era mai bun cand era ieftin. Nu-i foarte precis, nu masoara valori mici(nici curent, nici tensiune, nici nimic), insa e ideal pentru un non-electronist.
Probabil ca exista mai ieftine si la fel de bune pe aliexpress, dar nu stiu sa recomand in mod special unul. S-au cam scumpit unit-urile.


Altfel, din zona ieftinaciune, mai e UT33. Foarte mic, se misca repejor si .. ieftin. Sunt mai multe variante, dintre care unul si cu NCV parca. Sau UT133, nu mai stiu. Sau UT33+. Au si la Dedeman.

#42
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008

 bonygy, on 26 ianuarie 2024 - 18:47, said:



Poți, te rog, să vezi dacă reușești să găsești locul întreruperii unui cablu cu jucăriile alea?
Mulțumesc
Nu sunt acasa weekendul asta, dar incerc luni si iti zic cum merge

#43
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Revin. Spuneam că am impresia că am o jucărie prin magazie...
Acum am ajuns și am identificat-o...
Scrie "Non contact voltage detector"...
Mi se pare a fi un detector de cabluri prin ziduri, nu ceea ce sper eu să facă...Attached File  20240203_143456.jpg   298.54K   4 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate