Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

[CUM] Detectare întrerupere cablu

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
@initiator
Modelul (ce-l detin) inca se gaseste . Poate exista altele si mai bune , dar UNI-T , produce electronice de masura  bune  . Pretul vad ca e acelasi , ca acum 1.5-2 ani . In cap are un led puternic  cu  lupa in cap , face o lumina circulara perfecta , la 4-5 metrii . Foarte util .  Consuma mult ledul acela .
un review aici :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/03zTOsvx9zg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apropo's  ce  baterii  recomandati, modelul AAA , cele mici de telecomanda ?  Care v-au impresionat prin puterea si rezistenta lor ?

Attached Files


Edited by scub, 20 January 2024 - 12:53.


#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Cu un capacimetru se detecteaza usor.
Masori capacitatea intre doua fire la un capat. La celalalt capat la fel si vezi care-i raportul.
Raportul lungimilior e raportu capacitatilor.
Facut de mine si gasit pe un cablu de 10 metri
La 2 centimetri de intrerupere am taiat.

Valorile masurate vor fi de ordinul sutelor de picofarazi. Daca ai aparat de masura, e foarte posibil sa masoare si condensatori.
Eu am facut la vremea aia cu un UT-210E, care are scara de 2nF, unde se vad si zecile de picofarazi., acum am ceva mult mai precis.

https://www.dedeman....n-lcd/p/1069436

View Postscub, on 20 ianuarie 2024 - 10:21, said:

Poza si cu "ghidul de unda" folosit Posted Image . Se preteaza si la creion (acesta ce-l detin , fiind foarte sensibil) , il  bagi cu  antena de la creion, intr-un cap,  iar  ansamblul  , il  plimbi pe  perete ...
Cand ajung acasa testez asa ceva. Eu am o chinezerie NCV care poate fi si calibrata dar si UT210E, care detecteaza tare prost.
La mine la bloc problema e ca detecteaza aiurea. Probabil ca se incurca in fierul beton.
Daca calibrez chinezeria pe peretele unde masor, indica ceva mai corect. Dar altfel, UT210E indica ca si cum ar avea curent peste tot, iar unde stiu sigur ca trece cablul (dar e bagat mai adanc), culmea  ,nu indica.
Am incercat si cu un Bosch, destul de scumpicel si merge chiar mai prost decat chinezeria, dar mai bine decat UT201Eul.

Asta e chinezeria, care din ce am incercat pana acum, merge ceva mai bine, dar tot nu mi-am putut face treaba cu ea la bloc. La casa de la tara merge insa bine. Deci nu stiu daca sa o recomand sau nu.
https://www.aliexpre...5885722683.html

Edited by maccip, 20 January 2024 - 13:33.


#21
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Metoda raportului capacitatilor electrice  presupune cablul cu doar doua fire, suspendat (departe de pamant, zid) si intins liniar.

Dupa atata frecus, firele din interior sunt rasucite in jurul axului  si, fiind un al treilea fir, capacitatile sunt distribuite complex, chestia cu raportul cade.

Chiar daca ar fi simetria prezenta, precizia metodei tinde la zero daca intreruperea unuia dintre fire este aproape de unul dintre capetele cablului.

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Capacitatea parazita fata de pamant e neglijabila in raport cu precizia aparatului. Si apoi spun ce am testat personal si stiu ca merge.
Ai un aparat de masura, incearca si ai sa vezi ca un cablu trifilar are cam aceiasi capacitate intre orice perechi de doua fire. Erorile despre care vorbesti se compenseaza partial si intra in zona de precizie a aparatului. Ca nu sunt nici astea extraordinar de precise.
Dar daca ai 140pF intr-o parte si 46pF in celalalt capat si apoi verifici intre doua fire bune (ca banuiesc ca sunt 3) si ai 180pF, ... well, iti cam poti da seama destul de precis pe unde tre sa tai.
Dupa ce tai, cablul intrerupt se trage afara si pierzi cativa centimetri de cablu.
Refaci cu tuburi termocontractibile si lipitura cu cositor si.. aia e.
Daca ai tuburi termocontractibile de silicon, e chiar mai bine. Sunt de 3 feluri  PVC, poliolefina si silicon, dar cele de silicon se gasesc doar la prietenii nostri chineji. Ultrarecomandabil pentru tipul asta de aplicatii. Poliolefina fix pe locul unde e indepartata izolatia finala si silicon pentru bent relief si .. e ca nou.

Desigur, merge si prin metoda cu NCV, dar eu spun ce am testat personal, deoarece nu puteam intra cu detectorul, ca aveam cablul bagat pe sub dulapuri, prin plinta si voiam sa stiu de la inceput unde e problema ca sa stiu ce dulap mut.

Edited by maccip, 20 January 2024 - 13:48.


#23
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005

View Postmaccip, on 20 ianuarie 2024 - 13:29, said:

.....
Cand ajung acasa testez asa ceva. .......
Merge , merge si cu o cutie de la ness amigo Posted Image  . Dai  gaura la  fund ,  strecori antena , apoi  plimbi  aparatul  pe  perete . Directionalitatea va  fi  ce  trebuie .  ecraneaza  cutia  foarte  bine . O teava de inox cu diametrul mai mic ,  va   da  precizia mai  mare , o localizare mai  buna , asta-i  clar..
Aparatul meu de masura din poza , ma  enerveaza ca-i  foarte  sensibil  si unde  ai  mai  multe  circuite  ,   devine  ...fara  folos , pentru ca piuie  intruna Posted Image
***
Si un telefon mobil , daca-l  bagi  intr-o cutie de metal cu  capac , e  cam  si  cum  l-ai  pune  in  "modul  avion"  Posted Image  
Una din materii la  mine in scoala   ,  au  fost  "ghiduri de unda " Posted Image

****
Sa-l  vedeti  pe  dansul  cum  detecteaza Posted Image  :
(baterie 9V)

Attached Files


Edited by scub, 20 January 2024 - 14:00.


#24
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Asa-i ca  bate  campii  producatorul scriind pe cutie , domeniul de masurare la  capacitati ?
O sa testez  cate  ceva , poate am noroc :)

Attached Files



#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
cablul ala e “obosit” daca au trecut masinile peste el. daca gasesti intreruperea si-l repari probabil va aparea o noua intrerupere peste nu prea mult timp. aplica “metoda dorin2k” si recuperezi niste conductor care-l folosesti la alceva mai putin solicitant si acolo pune conductor nou ca sa nu mai ai treaba o bucata de vreme.

exista cazuri in care economia dusa la extrem devine paguboasa.

#26
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008

View Postscub, on 20 ianuarie 2024 - 14:58, said:

Asa-i ca  bate  campii  producatorul scriind pe cutie , domeniul de masurare la  capacitati ?
O sa testez  cate  ceva , poate am noroc Posted Image

Are 4 cifre, deci indicatia minima pe domeniul minim 2 nF este 0.001 nF (adica 1 pF), Rezolutia este 1pF.
Dar nicio bucurie, la masurarea capacitatilor de cativa pF, pentru ca precizia pe domeniul 2 nF este +/- 5%+40.

Totusi, se poate face un artificiu, sa impingi valoarea afisata spre numere mari: daca ai, sa zicem, de masurat un condensator mic, de 12 pF (in radiotehnica), pui in paralel cu acesta un condensator etalonat (masurat  metrologic), de pilda 200 pF +/- 1%. In total vei masura suma capacitatilor, astfel ca pe afisaj vei avea ceva aproape de 212 pF etc.

#27
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Am inteles , bun artificiul, sa impingi masuratoarea spre zone unde toleranta este mai mica .
De ceva  vreme imi  face cu ochiu' acesta . Ce parere ai ? :
Ce face  rozeta aia din dreapta "ADJ"  , ajustare banuiesc . Ce calibreaza?

Attached Files


Edited by scub, 20 January 2024 - 18:33.


#28
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Condensatorii "mici", adica in domeniile de masura 200p, 2n, 20n se masoara conectati direct la bornele speciale Cx.
Conensatorii "mari", daca sunt polarizati (electrolitici), se conrcteaza prin fire la bornele generale din stanga, obligatoriu respectand polaritatea + la +, - la -.

Daca la bornele Cx suntem obligati sa folosim fire de conexiune, atunci acesta fire trebuie sa fie cat mai scurte. Si cu fire, si fara fire, inainte de a conecta condensatorul la Cx, trebuie sa aducem la zero indicatia initiala, actionand comanda Adj < > (se compenseaza intern capacitatile parazite si se initializeaaza).

Multimetru are domeniu mai mic 200 pF, cu precizie mai buna decat Maxwell (eroare procentuala mai mica, mai putini digiti adaugati la eroare).
Condensatori foarte mici (1p, 2,2p etc. sunt utilizati doar in circuite de inalta frecventa, oscilatori, compensari in frecventa etc. - si la asa valori conteaza montajul, temperatura, vecinatatile s.a.m. d.

Edited by Anca12, 21 January 2024 - 13:21.


#29
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005

View PostAnca12, on 21 ianuarie 2024 - 13:11, said:

.......
........ Si cu fire, si fara fire, inainte de a conecta condensatorul la Cx, trebuie sa aducem la zero indicatia initiala, actionand comanda Adj < > (se compenseaza intern capacitatile parazite si se initializeaaza).
..........
Da , il iau cat de curand , merci!
Cred ca cel mai mare avantaj ar  fi la condensatorii "uscati" , cum li se mai  spune .
****
Pentru masuratori rapide , generale , dansul este de incredere , dar pe  zona de capacitati sunt ...descoperit Posted Image

Attached Files


Edited by scub, 21 January 2024 - 16:23.


#30
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Oameni buni... stati asa... am vazut răspunsurile voastre şi vă mulţumesc.
Acuma... dacă stau bine şi mă gândesc, cred că am prin cutii un astfel de "detector", contactless... nu ştiu dacă este ceea ce trebuie... o să revin când ajung la faţa locului şi vă prezint situaţia...

#31
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Ii pui baterii noi !

#32
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Uite ca ati reusit sa ma convingeti sa iau si eu un UNI-T UT12M din ala. Nici nu stiam pana acum ca am nevoie de unul :D
In ceea ce priveste bateriile, exista altceva mai bun decat Duracell?

#33
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
In fine... acum mai întreb ceva.
Cum trebuie alimentat cablul pentru a fi testat? Băgat pur și simplu în priză, sau să aibă și un consumator la capătul celălalt? Un bec, orice...

Attached File  DETECT.jpg   43.48K   11 downloads

#34
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Pai daca este intrerupt, poti sa-i pui in cap si frisca! Daca-i moarta - nu mai miscaPosted Image

#35
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postviceroy56, on 23 ianuarie 2024 - 13:46, said:

Pai daca este intrerupt, poti sa-i pui in cap si frisca! Daca-i moarta - nu mai miscaPosted Image
Ok, şi atunci? Ce detectează detectorul?

#36
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Eu am asa. Cu injector semnal. Merge si pe un singur fir. Adica exact pentru asta il folosesc.


[ https://eurostoc.ro/images/detailed/4099/TESTER-CABLU-UT682D-UNI-T-EuroGoods-Quality.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate