Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Sfaturi achizitie DVR

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
In primul rand, rog moderatorii, daca considera ca incalc regulile sa stearga de urgenta topicul, niciodata nu am facut reclama la vreun produs sau site, acum voi posta un link pentru ca cei ce ma pot ajuta sa ma faca sa inteleg niste chestiuni tehnice care ma depasesc.
Prin urmare, intentionez sa-mi schimb DVR-ul si vreau unele lamuriri inainte de achizitionare. In link-ul de mai jos am niste detalii legate de fps, la SMD Plus am 25-30fps, la FPS am alte valori.
Intrebare, de fapt, care este viteza inregistrarii, cea din SMD Plus sau cea din FPS?
DVR-ul din link nu este cel care doresc sa-l achizitionea, este doar ca exemplu sa stiu dupa ce ma uit in cautarile mele. Binenteles ca doresc inregistrare la cat mai multe frameuri, dar nu inteleg diferenta intre cele doua de mai sus!
Multumesc anticipat iar daca incalc regulile, se poate sterge topicul!
https://www.vonmag.r...md-plus-iot-pos

#2
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

SMD = smart motion detection. E o functie proprietara Dahua. Hikvision ii spune de exemplu Accusense.
FPS = frames per second

Nu au nici o legatura una cu alta.

Vonmag a luat cu furca descrierea din PDF-ul producatorului. Vezi aici: https://www.dahuasec...et_20210204.pdf

La DVR/NVR frames per second conteaza numai in anumit context. La ce m-am uitat eu cand am cumparat (NVR):
- sa aiba smart motion detection (Accusense la Hikvision). SMD poate exista fie in camera, fie in DVR/NVR. Daca o ai in DVR/NVR poti sa cumperi camere mai ieftine
- sa poata fi integrat cu un sistem de alarma (sa aiba alarm output)
- sa stie encoding H265+ (compresie mai buna, fara pierdere de calitate = mai multe ore de inregistrare disponibile pentru aceeasi marime a discului)
- sa suporte 2 hdd-uri
- sa pot face live view si playback de pe desktop fara sa instalez plugin-uri dedicate (html5)
- sa suporte inregistrarea simultana a 6 camere de 8 mp la rezolutie maxima si 25 fps.

de ce vrei sa schimbi DVR-ul actual? ce functionalitate iti lipseste? sau ce te nemultumeste la el?

Edited by bogdan_o, 18 January 2024 - 21:18.


#3
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Multumesc mult! DVR-ul actual are probleme privind detectia la miscare, la achizitionare, inregistrarile erau pe fond albastru iar alarmele pe fond rosu, puteam sa le gasesc rapid, acum toate inregistrarile sunt pe fond rosu, nu mai pot vede alarmele.
Am facut reset, am luat legatura cu magazinul si le-am oferit acces la sistem pentru diagnosticare si setare, degeaba, au spus ca este ok si au rupt legatura cu mine. Acum vreau sa schimb DVR-ul pentru a avea un control asupra proprietatii!
EDIT: cum ti se pare DVR-ul respectiv? Ar merita achizitionat la pretul asta? LA asta SMD este in software-ul DVR-ului, corect?

Edited by costyn_man, 18 January 2024 - 21:35.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Binenteles ca doresc inregistrare la cat mai multe frameuri
Cu cat sunt mai multe frame-uri spatiul ocupat pe disc e mai mare. Plus ca vei constata ca nici nu te ajuta foarte mult.
Probabil undeva intre 8-12 frame-uri pe secunda e suficient ca sa impaci si stocarea si fluiditatea imaginii.
Daca vrei calitate, aia o setezi din codare - dai latime de band mai mare. Dar si acolo te vei lovi de spatiul de stocare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate