Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Vreau să schimb routerul ZTE digi

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Bun găsit. Aș vrea să schimb routerul primit la instalare. Inainte de a l avea pe acesta, tot de la ei aveam, dar aveam si tp link. Nu știu cum le legasem, dar mergea brici.
Aș vrea recomandari de router cu intrare fibră optică și orice ajutor imi puteți oferi aș aprecia :)

#2
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
nu inteleg ce nu iti convine la router-ul primit de la ei. viteza la conexiuni pe fir? viteza la conexiuni wireless?

Eu acasa am router-ul primit de ei (in care intra fibra optica) si apoi am conectat la el propriul meu router tp-link care face conexiunea PPPoE si retelele wireless in casa. Deci nu e neparat nevoie sa inlocuiesti router-ul lor, ci conectezi propriul router la el (portul WAN al router-ului tau la un port LAN de la router-ul digi).

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Orice ONT vei avea, va trebui sa fie de la Digi. Daca are si funtia de router, soliciti trecerea in mod bridge si pui ce router vrei tu.

#4
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Pe scurt, nu se poate, ONT-ul se autentifica in retea si doar cele acceptate vor functiona, ceri la DIGI sa-ti puna actualul ONT in bridge si dupa el iti iei tu ce router vrei sau comanzi tot de la ei WIFI6.
Exista si varianta mai tehnica, modul SFP si autentificare la OLT folosind datele ONT-ului actual, daca te pricepi si nu ai ce face cu banii, detalii gasesti aici.

Edited by Rares95, 17 January 2024 - 17:22.


#5
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.09.2010
Mai exact despre ce model vorbim?
Ce anume nu te satisface la el?
Daca ai si televiziune musai sa ai un ONT ce ofera si CATV, aici recomandandu-ti sa te rogi sa prinzi un luster, exemplu GP601RF ce ofera tot ceea ce este necesar, doar ca iti aranjezi tu reteaua personala.
In mod implicit este in bridge,nu are wifi doar un port gigabit si catv.
Problema la DIGI in momentul de fata pe langa altele se pare ca face referire la stocuri, cu toate ca sunt disponibile pe site, D-zeu cu mila pana ajungi in posesia lor, de cand faci tichet pentru suplimentare echipamente.

#6
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Multumesc tuturor!
Am inteles, deci cum aveam inainte ONT+Tp link
Unul din motive, cel mai important e ca am o imprimanta, care nu are wifi si la care nu renunt deocamdata(adf, scanare duplex...etc) si pe care nu mai reusesc sa o setez sa mearga ca inainte cu routerul digi+ tp link Trebuie sa o tin mereu cu usb ul la laptop :(
Asta ar fi motivul

Si ma orientam la unul din ele:
AC750 TP-Link Archer C20
TP-Link Archer C6 AC1200

Nu vreau ceva sofisticat, doar sa pot rezolva problema

Edited by G_DD, 18 January 2024 - 00:46.


#7
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Acesta este modelul

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate