Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Gaze si Canalizare in rural (mai ales la peste 20 km de orase)

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Daca incepi sa gandesti economic, Ii faci mamei o casuta mica superizolata cu IPAT electric si cu bani castigati din renuntarea la gaz, centrala etc o incalziti vreo 20..30 de Ani.
Cu siguranta nu o sa alegi solutia economica.

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Mi se pare normal (fiind fan gaze si curent de la retea) ca daca zona are gaze, indiscutabil se pune centrala pe gaz (in condensatie), daca in zona nu sunt gaze, e nasol, orice alta varianta e un compromis.

Eu nu as face casa acolo, daca totusi se face, consider ca nu merita sa aiba prea multe dotari daca e locuita prea putin. O centrala de orice fel merita doar acolo unde se locuieste permanent.

IPAT electric ar avea avantajul ca nu e bai daca nu functioneaza iarna, cum poate ingheta caloriferul sau IPAT-ul cu apa, la fel si aerul conditionat sau caloriferul cu ulei (din astea am 4).

Chiar si un container cu o baie, cu AC si calorifer electric ar fi o varianta, dar mama vrea casa clasica mai mult de imagine, ceea ce e aiurea dar nu avem ce-i face, asa sunt generatiile anilor 50-60, vor imagine si fala, vor sa aiba cat mai multe case si obiecte pentru ca au fost saraci.

Acum ca vine gazul in sat, se bucura, si ea (pentru casa ce o va construi) si soru-sa (care deja locuieste din 2018 in locuinta unui frate de-al lor decedat, a renovat-o, a construit baie si hazna, dar nu a facut calorifere, are boiler electric si panou apa calda nepresurizat).

La tara cand spui incalzire, automat spui soba cu lemne, simti mirosul cand ajungi, pe drum vezi in lumina stradala rotocoalele de fum, ici colo mai vezi si cate o centrala pe lemne si un panou nepresurizat.

Soba e ceva frumos dar necesita munca si eu sunt prea comod pentru spart lemne. Insa la oras poate candva o sa am si soba, daca gazul devine prea scump (si ramane doar pentru apa calda) sau nu se va mai furniza. Prefer insa sa exclud al doilea scenariu.

Edited by Neaceasca85, 12 January 2024 - 16:47.


#21
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 Neaceasca85, on 12 ianuarie 2024 - 16:38, said:


Mega Image? La Curtisoara e un Profi ce prinde bine ca e in drum spre Miesti. Posted Image
da :)) fiind intre Ploiesti si Bucuresti, pe DN1 prinde bine

#22
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004
La 20 de km de Iasi, canalizare (nereceptionata si folosita clandestin) si gaz doar pe strada principala pana la vila primarului si pe cateva strazi secundare unde stau prieteni de-ai primarului. Pantru restul doar promisiuni, desi nivelul de impozitare e acelasi indiferent ca stai in centru la asfalt si ai toate utilitatile sau stai pe o strada partial de pamant, fara canalizare gaz sau apa.
Noroc ca a venit digi si a tras fibra peste tot, altfel nici internet nu era decat prin sarmele mostenite de la romtelecom.
Primarul ? Traseist, fost la FSN, apoi PD, apoi PSD si actualmente ... PNL

#23
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 28.12.2012
Parca m-as muta la Miesti

#24
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
90% din cznalizarile de la sat sunt impracticabile, nu au pantele cum trebuie, refulează în curțile oamenilor, focare de infecție. Firmele de partid îngroapă teava, dirigintele își ia dreptul și semnează, probe ciuciu, pana la receptie se schimba primarul, canalizarea nefuncționale, toți ridica din umeri, faptele se prescriu, pa la revedere. Mai bine pas, deversează el Bucureștiul apa neepurata, d-apoi cucuietii din deal...

Edited by stefan0011, 12 January 2024 - 22:09.


#25
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 31.12.2008
Trebuie facut intai un audit daca mai locuieste cineva prin satele alea
Si daca e dispus sa plateasca pentru racordare
Intr-un sat din Teleorman pe o strada s-a bagat canalizare si apa
Din 10 case mai sunt 2 locuite de batrani care nu vor/ nu isi permit sa se racordeze

#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

 Neaceasca85, on 12 ianuarie 2024 - 16:38, said:

Da, insa taranoaia mea insemna Spineni (unde am crescut) si Miesti (de unde e mama), am vandut Spineni, am cumparat la Miesti, ca a vrut mama, stau la casa la oras, nu am de ce sa mai vreau si la tara, dar mama, daca e satul copilariei ei, vrea sa construiasca una, tata a murit, ca daca traia, Spineniul se reconstruia, nu se vindea. Posted Image
..................
Eu cred ca pierzi timpul degeaba ca sa scrii asta. Ai scris-o deja de sute de ori, toata lumea este la curent cu situatia ta locativa si cu saga familiei!

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 stefan0011, on 12 ianuarie 2024 - 22:07, said:

90% din cznalizarile de la sat sunt impracticabile, nu au pantele cum trebuie, refulează în curțile oamenilor, focare de infecție. Firmele de partid îngroapă teava, dirigintele își ia dreptul și semnează, probe ciuciu, pana la receptie se schimba primarul, canalizarea nefuncționale, toți ridica din umeri, faptele se prescriu, pa la revedere. Mai bine pas, deversează el Bucureștiul apa neepurata, d-apoi cucuietii din deal...
La urma urmei cea mai buna canalizare e cea de la blocurile comuniste, in orase. In rest mereu au o problema sau alta, sau necesita pompare si pompele vin la pachet cu multe alte probleme.

Eu la casa la oras am cu pompa(suntem 2 case pe ea), din 2018, anual pompa trebuie demontata si curatata, iar la 3 ani trebuie sa chem camionul cu jeturile cu presiune, mai bine oricum decat pe teava pe care am fost intre 2001 si 2018, de ajunsese sa chem masinaria la fiecare 6-8 luni. Intre aprilie 2000 si noiembrie 2001 nu am avut deloc canalizare, nici eu nici vecinii, vidanjam haznaua lunar.

La blocuri se fac desfundari pentru ca se arunca multa grasime+servetele umede, uneori si alte chestii.

La Miesti de ar fi canalizare, tot cu pompa ar trebui, am terenul mai jos fata de strada. Matusa are fosa, adica hazna.

 mihai_mc, on 13 ianuarie 2024 - 00:44, said:

Trebuie facut intai un audit daca mai locuieste cineva prin satele alea
Si daca e dispus sa plateasca pentru racordare
Intr-un sat din Teleorman pe o strada s-a bagat canalizare si apa
Din 10 case mai sunt 2 locuite de batrani care nu vor/ nu isi permit sa se racordeze
Miesti are cam putini oameni, dar e suficient de lung cat sa conteze cu ceva. Bine, va vedea gaz, dar nu si canalizare. Ca in rural sunt peste 50% batrani pensionari sau cu pensie de agricultor ori de urmas, e un adevar. Tineri gasesti in satele de pana la 20 km de orase, in special la 5-10 km ca sa faca naveta la munca la municipiu, dar la astea de peste 20 km (ca sa ajungi de la Spineni la oras, treci prin Tatulesti, ajungi la 8 asi (Optasi) la DN 65 unde scrie misto, Pitesti 38, Slatina 32Posted Image ) populatia e majoritar batrano-agricola. Tineri, doar daca sunt dispusi sa lucreze cu utilajele pe camp sau sa tina turme de animale.

Edited by Neaceasca85, 13 January 2024 - 14:05.


#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Am vazut cum arata o factura de apa de la Miesti. Ce denumire funny in contextul in care primarul spune ca de canalizare nicio sansa vreodata.

https://listainstitu...etul-olt-239022

Dar pretul e foarte bun, 2 lei metrul cub, fata de 15 lei la Slatina (lipsa canalizarii face apa mai ieftina dar tot ieftina ar fi).

#29
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cred  ca ai trecut de 30 coti viata. Cat traiesti ai sa vezi gaz doar in ceva ,,baloane gonflabile cu nacela,,(daca nu merg pe aer cald-gaz,uups).  Pe undeva zici- populatie putina,saracita. Economic nu merita. Desi ar fi un booster pt aia tineri(ca tine) sa se intoarca la origini. Ca ai cablu(pus pe stalpi preexistenti,pupa-ti localnicul ceausescu) e usor de nu ai idee. Restul canaalizare(aici deja vorbim de oameni cu ceva studii) si gaz(mai putin,dar tot trebuie) e SF.  In final costurile trebuiesc amortizate,si daca-s multi abonati la cimitir>da cu virgula. E un cerc vicios.  Vrei exemplu regal de ,grija fata de cetateni,,?   Podul peste Tamisa in zona Dartford- 2 miliarde(cica)  4 Benzi. Smecher. Iese babuta si zice ca ,cand se va amortiza lucrarea din taxa il va face gratuit!  A trecut perioada+1mld la buzunar SI LA VANDUT FRANCEZILOR!  Si tu vrei teava de rahat in satul ....  ca esti nostalgic!

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu eu vreau si nu voi mai locui in rural, dar mama isi face casa acolo asa ca trebuie sa stim la ce ne asteptam. La canalizare se merge pe hazna clar, la incalzire nu s-a hotarat, ar vrea soba simpla sau termo-soba cu calorifere ca a auzit ea undeva de asa ceva. Termosemineu e ala mai degraba. Posted image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate