Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Gaze si Canalizare in rural (mai ales la peste 20 km de orase)

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

aceste 2 utilitati (retele edilitare) de regula lipsesc cu desavarsire din rural. Aveti gaze si/sau canalizare la taranoaia? Urmeaza sa fie introdusa vreuna din ele sau ambele in comuna/satul dumneavoastra?

Va veti racorda la gaze si canal, veti schimba modalitatea actuala de incalzire/apa calda cu o centrala pe gaze naturale? Cel mai usor e daca aveti acum centrala pe GPL, inlocuire diuze sau chiar schimbare din meniu GPL/GN. Posted Image

Deschid topicul pentru ca deja la Miesti, Cungrea, Olt, bate un vant puternic de gaze naturale. De canalizare 0 sperante. Dincolo, la Spineni, nici sperante de gaze nu sunt inca. Dar Miestiul are o ascensiune fulminanta, de la sat izolat la sat modern, desi populatia lui tot scade.

Din 2018 incoace Miestiul tot urca in confort, asfalt, apoi fibra RDS, apoi iluminat modern cu LED-uri cu dimming pe senzor de miscare. LED pe fiecare stalp. Posted Image

Nu vreau sa ma mut la tara, dar pasiunea mea pentru retele edilitare ma face sa deschid astfel de discutii.

Cocorasti, Plesoiu, Olt, am vazut cu ochii mei, gaze din anii 90, canalizare mai recent.

In Olt gazele se extind in 22 de localitati in perioada urmatoare.

#2
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
avem... promisiuni! Posted Image
se pune?Posted Image

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Promisiuni sunt de 10 ani, dar acum la Miesti chiar e proiect semnat.

Contestatiile constructorilor la licitatie mai pot fi un factor de intarziere.

Piatra-Olt, cica oras, canalizare da, gaze nu, proiect de gaze semnat acum. Dar in satele fara canalizare arondate Pietrei Olt, inainte de alegeri, pun tevile la vedere, ca incepe lucrarea, dupa ce primarul e reales, dispar ca prin farmec. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 12 January 2024 - 14:06.


#4
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View PostNeaceasca85, on 12 ianuarie 2024 - 13:51, said:

Salutare,

aceste 2 utilitati (retele edilitare) de regula lipsesc cu desavarsire din rural. Aveti gaze si/sau canalizare la taranoaia? Urmeaza sa fie introdusa vreuna din ele sau ambele in comuna/satul dumneavoastra?

Harta dezvoltării în 2023: Cum transformă PNRR infrastructura rețelei de apă și canalizare în România

https://instalfocus....are-in-romania/

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
PNRR si Anghel Saligny, 2 chestii bune.

Spineni si Miesti apa au avut dintotdeauna, pentru ca panza freatica e foarte joasa.

#6
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
Sunt la 35 km sud de București, există gaze la 10 km de localitatea mea, pun pariu că în timpul vieții mele nu voi vedea gaze la poarta mea. Canalizare și aducțiune de apă n-au făcut primarii, că e multă muncă și/sau puțină șpagă. Doar asfalt și trotuare, atât.
Despre apă chiar nu sunt interesat, vreo 3 localități din jur au apă curentă doar ca să plătească facturi, calitatea este mizerabilă.

Edited by marianvasile, 12 January 2024 - 14:12.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu speram vreodata sa aiba Miestiul, dar uite ca va avea. Nici fibra de RDS nu credeam ca va avea, la cat de greu am obtinut-o in 2012 la casa in Slatina, dar uite, in 2021 pac, si am pus camere pe o magazie vai de mama ei la tara.

Eu nu vreau casa la tara, maica-mea vrea, asa ca se bucura ca vine gazili. Se bucura si matusa, care locuieste acolo din 2018.

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Ambele sunt mai degraba tichie de margaritar si mita electorala. Mai peste tot unde s-au adaugat retele de canalizare sufera de lipsa de abonati pentru ca oamenii nu vor sa se racordeze. In pamant e moca.
Am avut tangente cu un inginer care a proiectat retele de canalizare si imi spunea ca au fost bani irositi in foarte multe din cazuri. Au atat de putini abonati incat statiile de epurare ori nu au destul lichid ori nu au destul handel ca sa intretina flora pe care se bazeaza.

La gaz deja banii sunt mai bine cheltuiti pe izolatie, dar nu e cap la tara pentru asa ceva. Ce ramane de adaugat consum poate fi acoperit bine mersi ori cu pompa de caldura ori cu centrala alimentata cu butelie mare de propan. Pana ajunge gazul in toate cotloanele o sa ii coste mai mult racordarea plus gazul decat butelia de propan plus gazul din ea pe un interval de calcul de 10 ani.


La densitatea din rural de la noi ies mult mai bine cu fose septice cu camp de percolare, care poate fi chiar gradina de legume. Nu haznalele alea carora le zic ei fose, care nu-s decat niste gropi pline cu rahat.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Totul depinde de zona. Prin Prahova sau Dambovita aveau gaze ( de sonda ) la sate inca din anii 40, canalizare pri anii 70 - doar apa curenta.
Pe langa Bucuresti au bagat abia in ultimii ani.

Eu ma inreb daca mai sunt zone prin Bucuresti fara gaze... - ca prin centru in 90 lumea inca se incalzea cu lemne/carbuni - abia prin anii 2000 s-au bagat gaze - desi conductele existau demult, doar blocurile "beneficiau" de ele.

#10
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
In zona Socodor - Siclau - Graniceri - Pilu - Varsand, din judetul Arad, acum se lucreaza la introducerea retelei de gaze. Exista (partial adevarat) si apa + canalizare in aceasta zona.

Edited by dacibesti, 12 January 2024 - 14:29.


#11
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
noi la 20 km de Ploiesti avem canalizare, apa si gaze din 2012

Edited by vladuzz7, 12 January 2024 - 14:34.


#12
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Sunt multe localitati la 2 pasi de Bucuresti unde s-au vandut terenuri cu tot cu drum, o mizerie romaneasca. Iar Primariile nu introduc canal/apa/asfalt pe motiv ca e teren privat. Iar nenorocitul de teren privat nu poate fi donat Primariei pentru ca se gaseste macar un proprietar care are gajat terenul la banca.

Tipic romanesc.

#13
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
La 7 km de muncipiu'  energie electrica si apa semipotabila in rest incalzire cu peleti , fosa, apa calda boiler+ panou vidat, conditii mai bune decat in muncipiu' Posted Image

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Canalizare pluviala aveti in vreunul din satele alea? Sau macar capace de beton peste santuri?

#15
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Nea Ceasca, peste pod de tine ai o comuna cu tot ce-ti doreste inimioara: Slatioara. Au aia de toate: gaze, canal, apa, fibra optica.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postsebulbus, on 12 ianuarie 2024 - 14:20, said:

Ambele sunt mai degraba tichie de margaritar si mita electorala. Mai peste tot unde s-au adaugat retele de canalizare sufera de lipsa de abonati pentru ca oamenii nu vor sa se racordeze. In pamant e moca.
Am avut tangente cu un inginer care a proiectat retele de canalizare si imi spunea ca au fost bani irositi in foarte multe din cazuri. Au atat de putini abonati incat statiile de epurare ori nu au destul lichid ori nu au destul handel ca sa intretina flora pe care se bazeaza.

La gaz deja banii sunt mai bine cheltuiti pe izolatie, dar nu e cap la tara pentru asa ceva. Ce ramane de adaugat consum poate fi acoperit bine mersi ori cu pompa de caldura ori cu centrala alimentata cu butelie mare de propan. Pana ajunge gazul in toate cotloanele o sa ii coste mai mult racordarea plus gazul decat butelia de propan plus gazul din ea pe un interval de calcul de 10 ani.


La densitatea din rural de la noi ies mult mai bine cu fose septice cu camp de percolare, care poate fi chiar gradina de legume. Nu haznalele alea carora le zic ei fose, care nu-s decat niste gropi pline cu rahat.
Targhetul ar fi mai degraba orasenii blocatari care vor sa se mute la taranoaia. Dar acestia prefera satele apropiate de orase, nu pe cele de care vorbesc eu, la peste 20 km de orase.

Dar uite, din satele aflate in buza orasului Slatina, numai Slatioara are gaze si canal, Curtisoara nu (dar se lucreaza, e comuna de oraseni mutati la casa), Milcov nu, Brebeni nu, Recea nu.

Mai pot fi oameni care sa se fi saturat de spart lemne, bagat lemne in soba, maturat cenusa, maturat funinginea, sau mai ales de iesitul la toaleta iarna pe ger, ori sa nu poti face un dus sau o baie cand iti vine pe chelie.

Centrala pe lemne e o struto-camila, am o colega la Curtisoara care are pe peleti, ceva mai usor de folosit dar peletii sunt mai scumpi ca gazul deja. Oricum, daca va bagati centrala la tara, soba trebuie pastrata pentru perioadele fara curent electric, ceea ce la oras nu prea se aplica. Posted Image

Centrala electrica-curent scump si nu face si apa calda, in oricare varianta, in afara de centrala pe gaz, ai nevoie de un agregat separat pentru apa calda si ala e boilerul electric.

Centrala pe gaz, in orice caz, te scapa de zeci de alte agregate in privinta incalzirii si apei calde. Vara in rural (mai ales la program de munca matinal si deci noaptea nu stai sa faci baie) se poate folosi panoul solar cu rezervor de apa sus pe casa.

Canalizarea, iarasi ceva ce inseamna confort si civilizatie, orice alta varianta mie personal imi displace profund, cand am venit la oras la scoala in 1992, canalizarea ma fascina. Posted Image

Oricum, daca zona are lipsa de gaze, de canalizare sau e zona ce ramane fara curent la stihiile meteorologice, pentru mine aia e zona rurala.

Nu mai zic sa nu ai asfalt sau apa sa fie foraj si nu retea, tot chestii rurale mi se par.

***********
Costurile mari de racordare, la orice utilitate ma refer, sunt o alta furaciune romaneasca. Ar trebui sa fie gratis sau ieftin sa te legi la curent, apa, gaz, canal. Oamenii de la tara nu au bani sa-si faca baie in casa si nici sa se racordeze la canal.

#17
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postsebulbus, on 12 ianuarie 2024 - 15:45, said:

Canalizare pluviala aveti in vreunul din satele alea? Sau macar capace de beton peste santuri?
cam 40% din comuna da, Gorgota jud PH. Scoala noua, mega image, camin cultural in constructie si alte proiecte in derulare sau in proiectare

Edited by vladuzz7, 12 January 2024 - 16:32.


#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View PostMareleIntelept, on 12 ianuarie 2024 - 15:54, said:

Nea Ceasca, peste pod de tine ai o comuna cu tot ce-ti doreste inimioara: Slatioara. Au aia de toate: gaze, canal, apa, fibra optica.
Da, insa taranoaia mea insemna Spineni (unde am crescut) si Miesti (de unde e mama), am vandut Spineni, am cumparat la Miesti, ca a vrut mama, stau la casa la oras, nu am de ce sa mai vreau si la tara, dar mama, daca e satul copilariei ei, vrea sa construiasca una, tata a murit, ca daca traia, Spineniul se reconstruia, nu se vindea. Posted Image

Pe de alta parte, imi place ca taranoaia sa fie mai departe de oras. Doar pentru plimbare cu dus-intors, fara cazare. Posted Image

Fibra optica a ajuns demult in multe sate fara nicio retea (in afara de cea de curent), se zicea ca navigam cu 1 giga pe secunda din WC-ul din fundul curtii sau de la coada vacii. Posted Image

View Postsebulbus, on 12 ianuarie 2024 - 15:45, said:

Canalizare pluviala aveti in vreunul din satele alea? Sau macar capace de beton peste santuri?
La tara pluviala inseamna santuri de-o parte si de alta a soselei cu curgere gravitationala in functie de relieful deal-vale. Posted Image

Pe drum, unde maica-mea vede din masina lucrari de betonare a acestor santuri, zice in mod gresit ca baga canalizare. Posted Image

View Postvladuzz7, on 12 ianuarie 2024 - 16:30, said:

cam 40% din comuna da, Gorgota jud PH. Scoala noua, mega image, camin cultural in constructie si alte proiecte in derulare sau in proiectare
Mega Image? La Curtisoara e un Profi ce prinde bine ca e in drum spre Miesti. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 12 January 2024 - 16:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate