Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Cum mi-am luat țeapă de Crăciun cu o croazieră pe Dunăre

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007
Avand in vedere ca vorbim despre doua persoane juridice aici, disputa nu poate avea loc decat in temeiul dreptului contractual. Pentru ca nu a fost semnat un contract, avem numai o oferta de contract.

Aceasta oferta de contract trebuie analizata si sub aspectul indeplinirii cauzei licite a contractului. Nu stiu daca initiatorul avea la in obiectul de activitate al firmei ceva care sa justifice achizitionarea unor servicii turistice pentru el si sotia lui. Pentru ca avem prevederile Codului Fiscal, Art.25
"ART. 25 - Cheltuieli
(1) Pentru determinarea rezultatului fiscal sunt considerate cheltuieli deductibile cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității economice, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare, precum și taxele de înscriere, cotizațiile și contribuțiile datorate către camerele de comerț și industrie, organizațiile patronale și organizațiile sindicale."

Daca nu avea un scop comercial pentru achizitionarea acestor servicii atunci se pune problema daca acceptarea respectivul contract (ofertei) nu are si o cauza ilicita, respectiv fraudarea bugetului de stat, prin deducerea unor cheltuieli neeligibile asi a unui TVA la fel de neeligibil.
In acest caz pot fi incidente prevederile Art.1238 Cod Civil: " Cauza ilicită sau imorală atrage nulitatea absolută a contractului ..."

Asa ca trebuie analizata mai specific problema, nu doar cu generalitati. Transformarea unei oferte de a contract intr-un contract propriu-zis este analizata pe larg in Cartea a V-a din Codul Civil. dar trebuie ca analiza sa fie facuta de cineva care stie sa interpreteze un act normativ nu prin discutii si sfaturi online. Nu vor fi de niciun ajutor practic.

#20
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009

 lex luthor, on 12 ianuarie 2024 - 07:19, said:

Avand in vedere ca vorbim despre doua persoane juridice aici, disputa nu poate avea loc decat in temeiul dreptului contractual. Pentru ca nu a fost semnat un contract, avem numai o oferta de contract.

Aceasta oferta de contract trebuie analizata si sub aspectul indeplinirii cauzei licite a contractului. Nu stiu daca initiatorul avea la in obiectul de activitate al firmei ceva care sa justifice achizitionarea unor servicii turistice pentru el si sotia lui. Pentru ca avem prevederile Codului Fiscal, Art.25
"ART. 25 - Cheltuieli
(1) Pentru determinarea rezultatului fiscal sunt considerate cheltuieli deductibile cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității economice, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare, precum și taxele de înscriere, cotizațiile și contribuțiile datorate către camerele de comerț și industrie, organizațiile patronale și organizațiile sindicale."

Daca nu avea un scop comercial pentru achizitionarea acestor servicii atunci se pune problema daca acceptarea respectivul contract (ofertei) nu are si o cauza ilicita, respectiv fraudarea bugetului de stat, prin deducerea unor cheltuieli neeligibile asi a unui TVA la fel de neeligibil.
In acest caz pot fi incidente prevederile Art.1238 Cod Civil: " Cauza ilicită sau imorală atrage nulitatea absolută a contractului ..."

Asa ca trebuie analizata mai specific problema, nu doar cu generalitati. Transformarea unei oferte de a contract intr-un contract propriu-zis este analizata pe larg in Cartea a V-a din Codul Civil. dar trebuie ca analiza sa fie facuta de cineva care stie sa interpreteze un act normativ nu prin discutii si sfaturi online. Nu vor fi de niciun ajutor practic.

Foarte interesant. Insa eu pot spune ca am dorit sa ma intalnesc cu un potential client in afara tarii. De aceea am achizitionat. Excursia.
Deasemenea, sunt 2 spete separate, la cum gandesc eu. Eu l-am dat in judecata pe unul care mi-a tras teapa. Se judeca teapa in sine, nu aspectele care nu aveau treaba cu cazul ( spre exemplu nu ne intereseaza daca individul avea sau nu autorizatie de navigatie sau daca eu am bagat pe decont sau nu factura ) . E vorba ca x a inselat pe y .
A, daca se sesizeaza statul sau altcineva , e un lucru separat .

#21
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Deocamdata nu a inselat nimeni pe nimeni! Initiatorul nici macar nu are un contract care sa fi fost incalcat... Are o factura si atat!

Ca sa nu mai zic ca la inselaciune trebuie demonstrata intentia - adica il dai in judecata, te judeci si mai si pierzi bani si timp!

Sa notifice furnizorul si sa il tot preseze cu telefoane si mesaje. Altfel e pierdere de bani si timp.

#22
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Cand se lucreaza intre firme nu se achita factura dupa ce se efectueaza serviciul/livreaza marfa?

Edited by mdt, 12 January 2024 - 14:15.


#23
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
In principiu, se face factura de avans, la final factura cu serviciile efectuate. Doar ca se face si contract, sa se stie ce si cum. Asa e frumos si normal.

Dar aici a fost vorba ca nu a crezut ca se va intampla ceva rau, a platit, a mai cheltuit niste bani, Doamne-ajuta!

Clar e un serviciu neprestat si trebuie sa primeasca banii inapoi. Ideea e si ce scrie pe factura. Poate sa spuna ca a platit pentru urmatoarea croaziera, cand a mai fi urmatoarea. Atata vreme cat nu se spune nicaieri cand trebuia sa sa se faca serviciul... Doar din cine stie ce conversatii scrise s-ar putea deduce cand trebuia sa fie de fapt croaziera.
Eu-s curios ce scrie pe factura.

Edited by bai3tzash, 12 January 2024 - 14:19.


#24
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Oricum e bine de stiut, multumim ca ai povestit, poate foloseste si altora care vad oferta si sunt tentati de ea.

#25
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009

 bai3tzash, on 12 ianuarie 2024 - 14:19, said:

In principiu, se face factura de avans, la final factura cu serviciile efectuate. Doar ca se face si contract, sa se stie ce si cum. Asa e frumos si normal.

Dar aici a fost vorba ca nu a crezut ca se va intampla ceva rau, a platit, a mai cheltuit niste bani, Doamne-ajuta!

Clar e un serviciu neprestat si trebuie sa primeasca banii inapoi. Ideea e si ce scrie pe factura. Poate sa spuna ca a platit pentru urmatoarea croaziera, cand a mai fi urmatoarea. Atata vreme cat nu se spune nicaieri cand trebuia sa sa se faca serviciul... Doar din cine stie ce conversatii scrise s-ar putea deduce cand trebuia sa fie de fapt croaziera.
Eu-s curios ce scrie pe factura.

Atasat ce scrie pe factura

Attached Files



#26
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Macar scrie data Posted Image). Mare incredere ai avut sa mergi inainte fara sa ai nimic explicat ce inseamna "Organizare eveniment". Macar o oferta atasata, daca nu contract. Te intampina cu un pahar de sampanie si iti dadea un sut in fund, ca a terminat cu organizarea evenimentului. Mai ales la denumirile astea generice de serivicii trebuie neaparat ceva atasat la ele, ca sa stii pe ce dai banii.

Edited by bai3tzash, 12 January 2024 - 16:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate