Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cautari semantice in romana

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 18.10.2011
Aveti de cautat intr-un text (colectie de documente - word, html etc etc) cuvinte apropiate unui concept (dintr-o arie semantica). Documentele sunt in limba romana. Stiti intrumente care ajuta macar vag la acest lucru? De exemplu, am nevoie sa gasesc sectiunile in care se vorbeste despre scoala (gimnaziu, liceu); sau despre medici (medicina etc). Stiu ca exista notiunea de distanta semantica etc. Exista ontologii care ar ajuta?

Acelasi lucru, dar ca add-on /etc pentru orice fel de browser. Cand apas Ctrl+F si bag un cuvant...

Multumesc.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Doar atat? Daca-ti gaseste 1000 cuvinte legata de medicina intr-un pdf cu ce te ajuta?

Edited by dani.user, 07 January 2024 - 23:30.


#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Distanta asta semantica e o informatie complexa care rezulta de regula dintr-un model stochastic.
Asta daca nu o constriesti tu  manual, ceea ce nu cred ca vrei.

Adica, chiar de exista un asemenea tool, asteapta-te sa fie ceva online, powered by un AI, practic.
Ca trebui antrenat si rezultatul antrenarii nu va fi priceput decat tot de toolsul care a facut antrenarea.
Ori un AI, ori un proces stochastic de o anumita natura, model markov, singular value decomposition.

Eu nu stu asa ceva si cred ca daca vrei, tre sa ti-l faci singur.
Poate vreun AI care permite astfel de interogari. Ca am inteles ca au cam explodat, sunt mai multi decat aia consacrati.
However, nu cred ca suntem inca chiar acolo.

#4
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdani.user, on 07 ianuarie 2024 - 23:29, said:

Doar atat? Daca-ti gaseste 1000 cuvinte legata de medicina intr-un pdf cu ce te ajuta?
E vorba sa imi gaseasca cateva zone in care asemenea termeni sunt de obicei aglomerati (vine vorba intr-o naratiune si atunci apar cateva cuvinte din aria semantica data). Evident, nu e vorba d eun document plin d etermeni medicali.

View Postmaccip, on 08 ianuarie 2024 - 00:07, said:

Distanta asta semantica e o informatie complexa care rezulta de regula dintr-un model stochastic.
Asta daca nu o constriesti tu  manual, ceea ce nu cred ca vrei.

Adica, chiar de exista un asemenea tool, asteapta-te sa fie ceva online, powered by un AI, practic.
Ca trebui antrenat si rezultatul antrenarii nu va fi priceput decat tot de toolsul care a facut antrenarea.
Ori un AI, ori un proces stochastic de o anumita natura, model markov, singular value decomposition.

Eu nu stu asa ceva si cred ca daca vrei, tre sa ti-l faci singur.
Poate vreun AI care permite astfel de interogari. Ca am inteles ca au cam explodat, sunt mai multi decat aia consacrati.
However, nu cred ca suntem inca chiar acolo.
Bun, fie si online (si eu ma astept la ceva powered by AI0, dar ma intereseaza daca exista pentur limba romana si daca functioneaza cu o acuratete rezonabila...

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Nu stiu eu, insa ma gandesc ca chiar de-ar exista, ar fi greu de utilizat, pentru ca trebuie sa-i explici in limbajul uneltei ce vrei tu sa faci, la modul precis.
Tot un soi de AI ar trebui sa ȚinteleagaȚ ce vrei tu si sa-l translateze in ce poate unealta.
Adica, trebuie sa cam stii cum functioneaza, altfel nu cred ca gasesti ceva asa de specific.
Nu stiu cum merge softul ala de verificare plagiat, dar cred ca e ceva asemanator cu ce vrei tu. Cica exista un soft care detecteaza plagiatele. Nu stiu cum merge si ce face anume.

#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005

View Postaaaa4567, on 08 ianuarie 2024 - 01:27, said:

E vorba sa imi gaseasca cateva zone in care asemenea termeni sunt de obicei aglomerati (vine vorba intr-o naratiune si atunci apar cateva cuvinte din aria semantica data). Evident, nu e vorba d eun document plin d etermeni medicali.


Bun, fie si online (si eu ma astept la ceva powered by AI0, dar ma intereseaza daca exista pentur limba romana si daca functioneaza cu o acuratete rezonabila...

Fa-ti cont gratuit la Chat GPT - https://chat.openai.com/ si e suficient sa faci copy-paste textul dorit si sa ii ceri sa caute elementele semantice dorite sau descrii cat mai detaliat ce vrei sa scoata din acel text. O sa fi surprins.

#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 18.10.2011

View Postwertyck, on 08 ianuarie 2024 - 11:17, said:


Fa-ti cont gratuit la Chat GPT - https://chat.openai.com/ si e suficient sa faci copy-paste textul dorit si sa ii ceri sa caute elementele semantice dorite sau descrii cat mai detaliat ce vrei sa scoata din acel text. O sa fi surprins.
Tocmai ce incercai sa imi fac cont si... nu merge. Pur si simplu interfata e neresponsiva. Firefox la zi. Nu mege nici sign up, nici sign in. La tine /la voi? :)

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005
La mine merge.
Am ales autentificare cu Gmail.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate