Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Laptop pentru arhitectura

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009
@stefs oricat de bune sau proaste ar fi solutiile de aici(inclusiv a mea Posted Image) sunt aspecte la care ai putea sa discuti si cu fica ta, diagonala/rezolutia, greutatea laptopului, varianta laptop + monitor etc.

#20
stefs

stefs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.02.2010

View Postabac, on 07 ianuarie 2024 - 14:37, said:


Am găsit varianta asta in țara
https://www.aliensto...-1tb-ssd-win11. Ce părere aveți ?

#21
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
ASUS ROG Strix G18, cel mai generos ecran pentru laptop are 18 inch, mai mare nu exista la laptop si este si de calitate QHD si 500 nits luminozitate: https://www.evomag.r...t0aAm0_EALw_wcB

#22
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Monitoarele gaming sunt gunoaie pentru prelucrare foto, video, randari, unde ai nevoie de acuratete foarte mare de culori si luminozitate.

Nu mai zicem de portabilitatea laptopurilor de gaming cu displayuri uriase, care tinde spre zero. Sau faci cum a sugerat Adm, iti iei un sclav nepalez sa ti-l care.

Edited by abac, 07 January 2024 - 20:14.


#23
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020
eu as lua un thinkpad.

https://www.lenovo.c...d=21FCCTO1WWGB2

#24
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

View Poststefs, on 07 ianuarie 2024 - 14:23, said:

Buna ziua . As dori sa-i cumpăr un laptop fiicei mele care este studenta la Arhitectura anul II , potrivit pentru CAD , randari . As dori un laptop cât de cât calitativ și performant , care sa poată fi folosit pana la sfârșitul facultății. Bugetul ar fi in jur de 10.000 lei . Ce îmi recomandați ? M -am uitat pe EMAG , dar mi -am prins urechile , la atâtea variante . O varianta ar fi Lenovo Thinpad P1 Gen 4 .
Asta e o situatie penibila si jenanta pt studenta.
Acum pe bune de unde sa stie un parinte ce softuri se folosesc la arhitectura si care sunt cerintele recomandate de hardware.
Parintele alta treaba nu are decat sa stea pe forumuri!!!!
Asta e al 2 lea topic in care student la arhitectura isi pune un parinte sa se ocupe de achizitia laptopului.
Sper sa nu apuc si vremurile in care un adult isi pune un bunic sa-i comande laptop/pc.
La 16 ani am cumparat primul PC si nu mi-a trecut prin cap vreodata sa imi pun un parinte sa se ocupe de achizitie.
Chiar mi-a facut placere sa caut informatii suplimentare in reviste de specialitate ori forumuri.
Lipsa asta aproape toatala de initiativa, energie, motivatie, cautare informatii,... e tot mai des intalnita la tinerii din ziua de azi.
Pur si simplu ajung la un moment in care au de batut un cui in perete si li se blocheaza creierul pt ca e ceva total diferit de statul pe tiktok in care trebuie doar sa misti putin din deget.

Eu intrebam studentii din anii superiori ce laptopuri folosesc, pana mea si mai bine intrebam profesorii ce configuratie de laptop recomanda ori intram pe un forum care are sectiune pt arhitectura.


#25
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Nu toata lumea se pricepe la hardware. Despre softuri e clar ca stie ce ii trebuie, ca daca te uiti la laptopul propus de initiator, vine cu certificari pentru toata suita de softuri de arhitectura. Deci e clar ca a inceput cautarea dupa filtrul de soft pentru care va fi utilizat laptopul.

Sau nevasta-ta sta sa faca research la ce suspensie spate are masina ei, sau ce tip de distributie, sau ce tehnologie foloseste cutia automata? Daca nu, e in aceeasi oala cu studenta iar tu in aceeasi oala cu tasu'.

Edited by abac, 08 January 2024 - 09:13.


#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAdm, on 07 ianuarie 2024 - 14:46, said:

Pentru arhitectura ai nevoie de ecran mare (desktop), deci laptopul e o idee proasta per total.

Desigur, un laptop poate fi complementar unui desktop puternic, dar e desktop desenezi si randezi, nu pe laptop.
din pacate ai ramas in urma.
exista laptopuri care sunt mai puternice decat majoritatea statiilor
pt orice laptop exista doking la care poti lega suficiente monitoare si periferice.


View Postabac, on 07 ianuarie 2024 - 14:37, said:

problema e ca majoritatea softurilor actuale de proiectare (aici vb in principiu de revit) nu necesita placa video profi. ci doar procesore rapide + enorm de mult ram.

#27
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Ma bag si eu ca musca-n lapte, dar trebuie clarificate cateva aspecte. Lucrez intr-un birou de arhitectura, asa ca stiu si eu cate ceva:

1. nu am vazut pana acum niciun student care sa aiba un laptop slabut, un desktop traznet si sa se conecteze remote cand are nevoie de randari (nici studentii care au venit din Timisoara, nici cei din Cluj-Napoca). Chiar si cu un abonament premium la softurile de remote desktop, tot ai o latenta oribila, lipsa de acuratete si o diferenta enorma de culori intre ce vezi prin conexiunea la distanta si ceea ce e in realitate pe ecran.

2. in Romania la facultatile de arhitectura se foloseste in general ArchiCAD ca soft de proiectare 3D (si da, asa se numeste, nu suntem analfabeti daca ne referim la asta drept "proiectare 3D"). ArchiCAD-ul foloseste rutine de afisare 3D care se descurca mult mai bine cu placile video de gaming, iar diferenta e enorma. La birou avem placi video "profi" din ultima serie Quadro, inainte de a fi rebranduite in RTX imperecheate cu procesoare i7 destul de recente. Dar fisierele mari, cu modele 3D destul de complexe se misca mai rau pe astea decat mi se miscau mie cu vechiul GTX 960 si i5-3470. De asemenea, pentru randari multi folosesc LumiON, care iarasi e dependent 100% de o placa video de gaming (si se descurca foarte bine si cu i5 din a 7-a generatie). Foarte putini folosesc vRay sau alte softuri care depind de procesoare cat mai puternice.
Foarte putini lucreaza in Revit in loc de ArchiCAD.

3. Si Photoshop-ul beneficiaza de un boost de performanta cu placile video Nvidia, datorita nucleelor CUDA.

4. E de preferat ca laptopul sa aiba neaparat 32GB ram. Daca nu are din fabrica, ar trebui instalati ulterior, fiindca altfel va da de situatii cand nu umple memoria ram.

5. Si stocarea e de preferat sa fie macar 1TB, daca nu are un HDD extern rapid sau un SSD extern pe care sa aiba fisierele de lucru. Modelele LumiON pot depasi lejer 20-30GB, si de asemenea si fisierele Photoshop pot depasi cativa GB in functie de cat continut au (de exemplu cand face panouri de prezentare pentru proiecte).
Va mai avea nevoie de spatiu si pentru diverse "asset-uri" gen texturi ce le va folosi atat in programele de proiectare cat si pentru randari, diverse modele 3D (masini, oameni, copaci, etc.)

Edited by Hider141, 08 January 2024 - 10:51.


#28
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Cand eram student nu existau inca laptopuri dar macar stiu ca incepeai cu notiuni introductive si prea putin se ajungea la chestii foarte avansate. Pentru un birou de arhitectura e nevoie de un echipament performant. Deci pana la chestii sofisticate care cer ore de randare, va curge multa cerneala, examene si ceva ani de practica. Nici cand incepi sa iei lectii de vioara nu incepi cu un Stradivarius.

#29
stefs

stefs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.02.2010
Buna ziua . Va mulțumesc tuturor pentru opinii . Azi am cumpărat in Lenovo Thinkpad P1  Gen 5 , I7 , 32 GB , 1 TB , Rtx 3070 TI  , 1,8 kg . Sper sa fie ok

View PostLeo2006, on 08 ianuarie 2024 - 12:24, said:

Cand eram student nu existau inca laptopuri dar macar stiu ca incepeai cu notiuni introductive si prea putin se ajungea la chestii foarte avansate. Pentru un birou de arhitectura e nevoie de un echipament performant. Deci pana la chestii sofisticate care cer ore de randare, va curge multa cerneala, examene si ceva ani de practica. Nici cand incepi sa iei lectii de vioara nu incepi cu un Stradivarius.

View PostLeo2006, on 08 ianuarie 2024 - 12:24, said:

Cand eram student nu existau inca laptopuri dar macar stiu ca incepeai cu notiuni introductive si prea putin se ajungea la chestii foarte avansate. Pentru un birou de arhitectura e nevoie de un echipament performant. Deci pana la chestii sofisticate care cer ore de randare, va curge multa cerneala, examene si ceva ani de practica. Nici cand incepi sa iei lectii de vioara nu incepi cu un Stradivarius.

View PostLeo2006, on 08 ianuarie 2024 - 12:24, said:

Cand eram student nu existau inca laptopuri dar macar stiu ca incepeai cu notiuni introductive si prea putin se ajungea la chestii foarte avansate. Pentru un birou de arhitectura e nevoie de un echipament performant. Deci pana la chestii sofisticate care cer ore de randare, va curge multa cerneala, examene si ceva ani de practica. Nici cand incepi sa iei lectii de vioara nu incepi cu un Stradivarius.

Nu cred ca e tot una , chiar și pentru  un student , sa ai un laptop care îți muta poziția unei usi in câteva minute sau un laptop care face aceeași operatiune de câteva ori mai repede .

Nu cred ca e tot una , chiar și pentru  un student , sa ai un laptop care îți muta poziția unei usi in câteva minute sau un laptop care face aceeași operatiune de câteva ori mai repede .

Nu cred ca e tot una , chiar și pentru  un student , sa ai un laptop care îți muta poziția unei usi in câteva minute sau un laptop care face aceeași operatiune de câteva ori mai repede .

#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View PostTatomir, on 07 ianuarie 2024 - 17:47, said:

Cel mai probabil proiecteaza doar in 2D, unde se descurca foarte bine si cu integrata din intel sau amd.

Lucrez eu in perioada asta pe un desen de 800MB cu vreo 9 suprafete 3D de pe un tronson de drum de vreo 15km.
Desenul are vreo 2milioane de 3Dfaces. + nor de puncte LIDAR de milioane de puncte + multe alte chestii si merge okay.
E drept ca mergea prost la un moment dat(ca-i autocadul prost facut, baza de date liniara), dar daca faci niste optimizari pe-acolo, se schiba treaba.
Am intel de generatia 6a si 16GB RAM. Adica vechitura. Si pot deschide 3 desene simultan de asemena tip(ca am si facut-o, ocazional). Nu are treaba.

Contrar opiniei generale, nu trebuie supercomputer la proiectare/cad. Are autocadul niste belele ca-i el prost facut. Cand lucrezi cu baza de date liniara si milioane de obiecte pe ecran, fara multithreading, ca in 1980, evident ca merge prost. Dar merge prost pe orice computer.
Altfel..
Trebuie maus, tastatura si ecran bun.
Si speranta ca generatia care va veni, va prinde un autocad facut cum trebuie, cu tehnologie macar de anul 2000.

#31
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Eu am facut autocad pe un 286. Probabil ca avea 16MB ram. Sistem de operare MS-DOS. Posted Image

Edited by Leo2006, 08 January 2024 - 17:10.


#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
singurul lucru bun al autocadului e nucleul cad 2d si 3d care e facut in lisp. restul sunt tampenii pentru luat banii.

norii de puncte cu care lucrez uzual au intre 5 si 300GB... (ma rog pe aia mari in sparg in noruleti de maxim 10G in functie de punctele de statie.

ultima lucrare avea norul luat din drona de cca 10GB, fisierul cad avea cca 100MB iar referintele cca 5GB

#33
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postmariusixy, on 08 ianuarie 2024 - 08:40, said:


Asta e o situatie penibila si jenanta pt studenta.
Acum pe bune de unde sa stie un parinte ce softuri se folosesc la arhitectura si care sunt cerintele recomandate de hardware.
Parintele alta treaba nu are decat sa stea pe forumuri!!!!
Asta e al 2 lea topic in care student la arhitectura isi pune un parinte sa se ocupe de achizitia laptopului.
Sper sa nu apuc si vremurile in care un adult isi pune un bunic sa-i comande laptop/pc.
La 16 ani am cumparat primul PC si nu mi-a trecut prin cap vreodata sa imi pun un parinte sa se ocupe de achizitie.
Chiar mi-a facut placere sa caut informatii suplimentare in reviste de specialitate ori forumuri.
Lipsa asta aproape toatala de initiativa, energie, motivatie, cautare informatii,... e tot mai des intalnita la tinerii din ziua de azi.
Pur si simplu ajung la un moment in care au de batut un cui in perete si li se blocheaza creierul pt ca e ceva total diferit de statul pe tiktok in care trebuie doar sa misti putin din deget.

Eu intrebam studentii din anii superiori ce laptopuri folosesc, pana mea si mai bine intrebam profesorii ce configuratie de laptop recomanda ori intram pe un forum care are sectiune pt arhitectura.
Trebuie sa stii ce programe folosesti la arhitectura, sa intrebi si profesori / colegi mai mari ce softuri se folosesc.
Dupa care te uiti la fiecare soft in parte care sunt cerintele de sistem.
In functie de aceste cerinte, iti iei un laptop.

Nu recomand cumpararea de laptop sh,de evitat amaneturile. Riscul sa iti iei o teapa e mare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HQ2Ov-CeWEE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#34
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View PostLeo2006, on 08 ianuarie 2024 - 17:03, said:

Eu am facut autocad pe un 286. Probabil ca avea 16MB ram. Sistem de operare MS-DOS. Posted Image
Well.. asa a ramas si in zilele noastre nucleul autocadului. Ca pe vremea lui 286, inca mai da cate un unhandled exception, fatal error, erori care nu mai exista niciunde altundeva decat la autocad si prin bibliotecile judetene sa mai gasesti ceva scris despre ele.
Am urat softul asta din prima zi de cand am fost nevoit sa lucrez cu el, pana azi.
Ba mai fac si pluginuri in C# pentru el. De aia mai stiu cat de prost e facut internal si cat de nesimtiti sunt porcii aia de la autodesk ca-ti vand an de an o asemenea mizerie.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
autocadul la vremea lui a fost genial.
dar asta a fost in 1982

de exemplu acum arhicad-ul este rescris de la zero. pentru simplu motiv ca nu mai face fata la cerintele actuale.

Edited by arg, 08 January 2024 - 19:33.


#36
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010

View Poststefs, on 08 ianuarie 2024 - 13:46, said:

Azi am cumpărat in Lenovo Thinkpad P1  Gen 5 , I7 , 32 GB , 1 TB , Rtx 3070 TI  , 1,8 kg . Sper sa fie ok

Pai ai cam dublat bugetul, nu cred ca l-ai gasit la mai putin de 20000 lei.

Sunt laptop-uri rezistente, n-ai de ce sa-ti faci griji, iar ca performanta,  este mult peste ce are nevoie la scoala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate