Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Laptop pentru arhitectura

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
stefs

stefs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.02.2010
Buna ziua . As dori sa-i cumpăr un laptop fiicei mele care este studenta la Arhitectura anul II , potrivit pentru CAD , randari . As dori un laptop cât de cât calitativ și performant , care sa poată fi folosit pana la sfârșitul facultății. Bugetul ar fi in jur de 10.000 lei . Ce îmi recomandați ? M -am uitat pe EMAG , dar mi -am prins urechile , la atâtea variante . O varianta ar fi Lenovo Thinpad P1 Gen 4 .


#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Dell XPS 9530

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Pentru arhitectura ai nevoie de ecran mare (desktop), deci laptopul e o idee proasta per total.

Desigur, un laptop poate fi complementar unui desktop puternic, dar e desktop desenezi si randezi, nu pe laptop.

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Desigur, te duci la facultate cu monitorul de 32 de inch la subrat si cu unitatea centrala intr-un carucior de supermarket.

Si nu toata lumea e burgheza sa dea 2-3000 pe un desktop de varf si inca 2-3000 pe un laptop de varf.

Merge foarte bine un laptop de varf conectat (acasa) la un monitor de 27-28 de inch 4k.

Edited by abac, 07 January 2024 - 14:51.


#5
stefs

stefs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.02.2010

 Adm, on 07 ianuarie 2024 - 14:46, said:

Pentru arhitectura ai nevoie de ecran mare (desktop), deci laptopul e o idee proasta per total.

Desigur, un laptop poate fi complementar unui desktop puternic, dar e desktop desenezi si randezi, nu pe laptop.

Lucrează mult la facultate si are nevoie de laptop

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Orice laptop e suficient pentru studiu. Toate pot randa mai repede sau mai putin repede. Profesorii vor sti cel mai bine care este configuratia optima pentru seminar. La 10000 lei ajunge un desktop de gaming de top.Cele de gaming sunt grele si voluminoase.S-a dus cu portabilitatea. Stiam pe cineva care facea lucrari de arhitectura si lucra pe cel mai banal desktop fara nici o problema. Nu proiecta in 3D.

Edited by Leo2006, 07 January 2024 - 15:11.


#7
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

 stefs, on 07 ianuarie 2024 - 14:23, said:

Buna ziua .

As dori sa-i cumpăr un laptop fiicei mele care este studenta la Arhitectura anul II , potrivit pentru CAD , randari . As dori un laptop cât de cât calitativ și performant , care sa poată fi folosit pana la sfârșitul facultății. Bugetul ar fi in jur de 10.000 lei . Ce îmi recomandați ? M -am uitat pe EMAG , dar mi -am prins urechile , la atâtea variante . O varianta ar fi Lenovo Thinpad P1 Gen 4 .
E mai performant un desktop

 stefs, on 07 ianuarie 2024 - 14:53, said:

Lucrează mult la facultate si are nevoie de laptop
Asta insemna ca are nevoie da laptop decat sa isi scrie notitele la Facultate ca acasa face temele pa un desktop performant, nu?

Edited by pateu_98, 07 January 2024 - 15:53.


#8
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009
18 inch fara sistem de operare: https://www.emag.ro/.../pd/DPFP18MBM/?

p.s. trebuie sa cauti si geanta de 18 inch

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Si un nepalez sa il care.
Eu am o prietena arhitecta.
Are un notebook slim la ea + remote desktop pe computerul desktop de lucru.

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Eu lucrez in cad. Am un laptp de 15 si monitor de .. nustiucat.
Al meu personal e de 15, dar urmatorul va fi de 14 OLED, ca in afara de cad e suficient, iar pentru cad oricum merg pe monitor extern. Mai mult simt faptul ca nu se vede in soare.
Deci..
Sa fie mic si solid, asta conteaza. Daca nu thinkpad, (ca eu nu pot recomanda altceva, as fi parsiv), sa fie dell XPS sau ceva de genul asta.
Sa aiba internet pe sim si la banii astia se poate cred un OLED.

Nu de Gaming, ca nu faci mare scofala cu functiile grafice de gaming in cad.

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Io recomand ASTA.
Are fi-miu din aceasi serie, configuratie asemanatoare. Merge si Autocad si Lumion fara niciun sughit!
A terminat Arhitectura, a fost admis la doctorat.

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018

 Adm, on 07 ianuarie 2024 - 16:10, said:

Si un nepalez sa il care.
Eu am o prietena arhitecta.
Are un notebook slim la ea + remote desktop pe computerul desktop de lucru.


Prietena arhitecta e pe salariu de cateva mii de euro pe luna deja? Probabil ca da, ca altfel nu era in anturajul tau.

E diferenta de venituri intre prietena architecta si o studenta in anul 2.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Abia a terminat facultatea si e in primul an de job.
Acest setup il are din timpul facultatii, tocmai pt ca un laptop f puternic e greu de carat, ecran mic vs utilizare si f scump.
Nu merita.

Poti face relativ ieftin acum din componente un desktop potent si sa ai pe langa asta un laptop mai vechi, care merge fara probleme pe remote desktop.
Oamenii rar isi cumpara desktop+laptop deodata.

#14
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Cel mai probabil proiecteaza doar in 2D, unde se descurca foarte bine si cu integrata din intel sau amd.

Orice laptop cu rtx 3050 / rtx 4050 o sa-i ajunga pana la terminarea facultatii.

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Proiectarea e DOAR in 2D.

Cine zice ca proiecteaza 3D, e analfabet.

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Acel Thinkpad e facut sa reziste in timp dar uzura morala e tot prezenta iar la o cazatura tot nu rezista.
In prezent Intel si Amd au procesoare cu nuclee neuronale (NPU). De acum in colo vor aparea si aplicatii care vor folosi aceste nuclee. Ce faci cu antichitatea de Thinkpad P1 G4 de 20000 lei sau cat o fi, fara nici un nucleu NPU ?
Deci mergi pe o solutie mai ieftina, simpla si eficienta si apoi treci mai departe pe un model mai capabil si cu un pret decent.

Edited by Leo2006, 07 January 2024 - 18:06.


#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018

 Leo2006, on 07 ianuarie 2024 - 18:03, said:

Deci mergi pe o solutie mai ieftina, simpla si eficienta si apoi treci mai departe pe un model mai capabil si cu un pret decent.


Adica pe laptop de jucarie (aka gaming), de care se consuma la greu in Romania, ca cica sunt, sanchi, ieftine, simple si eficiente? Si se stie ca romanii sunt cei mai inteligenti europeni, de ce sa dea 3000 de euro pe un laptop de top de la case mari, cand pot sa dea 800 pe configuratie cu acelasi procesor si placa video, pe un plastic de gaming freedos?

#18
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Mereu se gaseste careva sa faca pe desteptu'

Proiectare 3D

Vezi daca-i place  GIGABYTE G5 MF , dar mai trebuie adaugati 16gb RAM

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate