Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Nelămurire Acte vanzare/cumpărare

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
darkss

darkss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.06.2014
Salut, am o întrebare pentru cine a mai avut de-a face cu această problemă, vreau sa cumpăr o masina de la o persoana, problema e următoarea, el a cumpărat masina si a inscriso la primărie dar nu a inmatriculato la poliție, el spune ca poate sa imi ofere fiscal pentru ca o are la primărie.Numele lui nu e in talonul mașini, se poate face contract vanzare/cumpărare intre mine si el daca masina nu e pe numele lui? Mai trebuie si alte acte pentru a o înmatricula eu?e o situație ciudata si nu știu ce sa fac.

#2
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Poate să-ți ofere, dar nu da banii și n-o lua decât după ce mergeți la primărie sa ți-l dea. Am văzut cazuri multe cu trimis prin posta sau "ți-l dau mâine" care s-au terminat prost.

#3
darkss

darkss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.06.2014
Si o pot inmatricula daca nu e el în certificat?nu o sa am probleme?

#4
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2023
De cand o are cumparata?
Ca teoretic daca nu o inmatriculezi in 90 de zile de la cumparare primesti amenda, iar termenul se scurge de la prima vanzare, de la ala care e in talon.

#5
darkss

darkss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.06.2014
El o are de cateva luni.

#6
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 09.08.2009
O poti cumpara dar daca el nu este in acte, trebuie sa-ti dea si contractul de vanzare dintre el si cel care este in acte.

#7
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Ala e un samsar cu care pana la urma de cele mai multe ori se termina prost, si nu pentru el! Sfatul meu, daca ai si cea mai mica retinere fata de vanzator, si oricat de tentanta ar fi masina/achizitia/pretul, fugi! Nu merita!

#8
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Iti trebuie fiscal de la el si de la cumparatorul anterior daca nu este inscrisa. Nu se mai trec cumparatorii in CIV de cateva luni, mie nici nu mi l-a cerut cand am inscris masina. O situatie frecventa este cand vrei sa treci masina de pe firma pe persoana fizica si sa o vinzi fara tva, nu o mai inmatriculezi ca nu are sens, doar o scoti de la impozit si vizezi factura.

Edited by dell99, 05 January 2024 - 23:12.


#9
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Am fost eu in situatia ta.
Trebuie sa iti dea o copie cu contractul intre proprietarul scris in actele masinii si el, si 4 exemplare din contractul dintre tine si el, astea 4 stampilate de cei de la taxe si impozite(fiscalul), ca masina a fost radiata fiscal.
Daca de la prima vanzare au trecut mai mult de 90 zile, s-a suspendat inmatricularea si nu ai voie sa circuli cu auto pe drumurile publice(dosar penal). Se poate verifica starea inmatricularii aici
Cu cele 4 exemplare de contract, mergi la tine la taxe si impozite si o treci la tine la impozit
Urmatorul pas este programare la inmatriculari+ RCA in vederea inmatricularii.
Chiar daca respectivul samsar, sau ce o fi el, nu a inmatriculat-o, tu nu primesti amenda, dar poti circula doar dupa ce o inmatriculezi pe numele tau.

#10
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Situatia mea:
samsarul a luat o in august, din olanda, pe numele lui.
am cumparat o, in decembrie, mi a dat fiscalul de la primaria lui.
a avut numere rosii pana pe 03 ianuarie.
pe 4 ianuarie am luat numere rosii, pe numele meu, pe 3 luni.
pe 11 ianuarie sunt programat la RAR.
pe 15 ianuarie sunt programat la inscriere definitiva, dar ma gandesc sa anulez, depind de numerele preferentiale de la cealalta masina(vanduta), pentru care noul proprietar are programare, la inscriere, in februarie
Pot circula, risc vreo amenda?

#11
darkss

darkss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.06.2014
Mulțumesc colegi pentru informații.

#12
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2023

View Postph13xlv, on 06 ianuarie 2024 - 09:18, said:

Situatia mea:
samsarul a luat o in august, din olanda, pe numele lui.
am cumparat o, in decembrie, mi a dat fiscalul de la primaria lui.
a avut numere rosii pana pe 03 ianuarie.
pe 4 ianuarie am luat numere rosii, pe numele meu, pe 3 luni.
pe 11 ianuarie sunt programat la RAR.
pe 15 ianuarie sunt programat la inscriere definitiva, dar ma gandesc sa anulez, depind de numerele preferentiale de la cealalta masina(vanduta), pentru care noul proprietar are programare, la inscriere, in februarie
Pot circula, risc vreo amenda?
Adica au dat doua randuri de numere rosii de 3 luni pe aceeasi masina?

De ce depinzi de proprietarul fostei masini? Ai dat masina cu numere desi tu ai rezervat numerele?

#13
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
am gresit, la numerele rosii, cred ca el a avut pe o luna, eu am acum pe 2 luni.
am dat masina cu numerele mele, inca nu le am rezervat, dar le vreau inapoi

#14
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2023
Atunci esti in regula, ai pana pe 4 martie valabilitate numere rosii cu care poti circula daca in 4 ianuarie ai emis numere rosii valabile 60 zile.

Numerele preferentiale trebuiau rezervate inainte de vanzarea masinii.

#15
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Am vrut eu să le rezerv înainte de vânzare, dar la înmatriculări mi-au cerut să fac rezervarea doar după înstrăinare. A doua zi după ce am scos-o de la taxe și impozite am fost la înmatriculări și am rezervat numărul. Absurd, știu, iar acum trebuie să aștept până când noul proprietar își înmatriculează mașina pe numele lui pentru a putea utiliza numărul preferențial.

#16
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Da, cel mai simplu este ca la vanzarea oricarei masini(inscrisa in RO), noul proprietar sa plece cu ea cu numere rosii.
Ar fi ok o lege in sensul asta, ar incasa si statul mai multi bani, probabil...

#17
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Revin cu noutati. Au trecut deja trei luni de la vanzare, intre timp am achizitionat si eu alta masina. Dupa ce au trecut cele trei luni am mers plin de speranta la inmatriculari sa transcriu noua masina cu numerele rezervate. Surpriza: vechea masina inca apare inmatriculata pe numele meu la drpciv. In dulcele stil romanesc, directia de taxe si impozite nu a notificat DRPCIV la momentul instrainarii (desi acum sunt obligati prin lege sa o faca in termen de 5 zile). In concluzie, nu pot folosi numerele. Merg la taxe si impozite, ei se jura ca au notificat, dar ma pun sa fac o cerere ca sa-i notifice din nou. In cele din urma azi vad ca vechea masina apare cu inmatricularea suspendata. Intre timp am luat legatura cu cumparatorul, el a mai aranjat un pic masina si a scos-o la vanzare, deci putin probabil sa o transcrie in curand. Acum, as avea doua intrebari:
1. Cumparatorul poate vinde masina fara sa faca transcrierea pe numele lui? Eu am scris pe talon instrainat catre si data, am scos-o de la taxe si impozite, acum si la drpciv e cu inmatricularea suspendata. Presupun ca nu-i convine sa plateasca asigurarea pentru transcriere, ar putea sa transcrie cu asigurare pe o luna? Ca daca e musai, ii dau eu 200 lei de asigurare in cazul asta, numai sa pot sa-mi folosesc numerele ca mai am o luna termen pentru transcriere.
2. Totusi, daca inmatricularea e suspendata iar eu am numerele rezervate, presupunand ca ma inteleg cu cumparatorul sa-mi returneze numerele ca oricum nu-i mai sunt de folos (sau daca nu, le platesc din nou la drpciv), pot merge la inmatriculari si sa cer transcrierea masinii noi cu numerele preferentiale rezervate? Sau sunt blocat pana cand cumparatorul catadicseste sa faca transcrierea? In cazul asta, pot lua numere la rand si schimba cu cele preferentiale in viitor? Presupun ca la un moment dat le voi putea folosi.

Edited by aladdin2k, 09 April 2024 - 09:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate