Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

bicicleta si cainii

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
21 răspunsuri în acest subiect

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.415
  • Înscris: 08.04.2020
Am vrea sa ne plimbam, dar se iau cainii dupa noi, cu e scooterul nu se intampla, adica n-au nici o sansa sa se apropie.
Probabil bicicleta electrica, sa mai dam si la pedale sa facem ceva miscare, din pacate sunt scumpe acelasi pret cu e scooterele dar puteri mult mai mici.

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.126
  • Înscris: 15.08.2005
te dai jos de pe bicicleta si mergi pe jos
din experienta iti spun ca se schimba complet atitudinea cainilor cand esti pieton si nu mai esti pe bicicleta

sau iti iei petarde, dai una si ai scapat de toti latratorii !!!
dar e bine sa o stergi si tu din zona, ca nu stii ce prost de mos te reclama la 112 ca ai folosit petarde in afara revelionului cand e relativ tolerat sau ca ai tras cu pusca sau ce naiba ii mai trece mosului prin minte

#3
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.706
  • Înscris: 22.05.2011
Cainii isi fac doar job-ul(respecta fisa postului) latrand si 'sarind' la biciclisti  :)

Timpul/experienta te invata sa te descurci in astfel de situatii, cel mai nasol e cand nu-l(i) vezi  si te iau prin surprindere din spate sau laateral si ii ai deja la picioare ;  indicat e  sa preintampini/descurajezi atacul  - incetinesti eventual opresti, ridici putin glasul / eye contact ( sau pietre) si isi vad de treaba lor.

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.080
  • Înscris: 06.09.2008
^ Posted Image

View Poststdalionutpwr, on 05 ianuarie 2024 - 17:35, said:

Am vrea sa ne plimbam, dar se iau cainii dupa noi, ...

Daca e vreo zona mai periculoasa/ cu caini de preferat sa mergi prin alta parte.
Exista si spray/ goarna/ etc, insa daca se poate evita e cel mai bine/simplu imo.

Editat de sirgoofy, 05 ianuarie 2024 - 18:23.


#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.400
  • Înscris: 06.01.2007
Cainii, spre deosebire de oameni, nu inteleg conceptul de grup Lie, adica structura de grup algebric impusa pe o varietate topologica. In mod particular, nu inteleg rotatia si simetiile acesteia.
De aia latra.
Si oamenii ar latra daca nu ar intelege grupurile Lie.

Editat de maccip, 05 ianuarie 2024 - 18:20.


#6
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 824
  • Înscris: 03.06.2006
Ia-ti dispozitiv cu ultrasunete: cu baterie de 9v are si lanterna... Valabil pentru maidanezi, dar nu pentru pisici.
Am luat eu cu doua difuzoare, vreo 38 lei. Pentru ei e ca si cum trece un tren pe langa tine si e inofensiv, nu face zgomot ca o vuvuzela. Sau,,,,
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6zEXDrvFUkU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fișiere atașate


Editat de gvincentiu, 05 ianuarie 2024 - 18:51.


#7
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.706
  • Înscris: 22.05.2011
In ultimii ani am mers mult cu bicla (o gramada Nord de Buc) cred ca am zeci daca nu sute de evenimente de genul asta.
Ajungi sa-i si cunosti, si chiar in zona “safe” sa te trezesti cu o haita de lowlife nigaz…  


#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.643
  • Înscris: 16.03.2007
ia-ti o butelie de spray CR GRIZZLY si da-le in mufa. am testat eu, functioneaza si pe potai :D

#9
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.555
  • Înscris: 18.10.2011

Quote

Cainii isi fac doar job-ul(respecta fisa postului) latrand si 'sarind' la biciclisti

View PostUserul_80, on 05 ianuarie 2024 - 18:05, said:

Eventual te pui in genunchi sii rogi sa te lase sa treci,

Lucreaza la negru? Activeaza si in afara serviciului? Unde ponteaza? Cine i-a angajat? La aceste intrebari tre' sa raspundem noi!

#10
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 948
  • Înscris: 19.03.2006
caini dupa sarbatorile de iarna

Fișiere atașate



#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.585
  • Înscris: 30.07.2007
Bidon de apa, o lasi mai incet si ii stropesti.

#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.456
  • Înscris: 06.02.2008
Eu am luat un taser ieftin de buzunar. Dacă nu-s surzi e de ajuns cât să-i pună zgomotul pe fugă. Cu ultrasunete n-aș risca, că nici tu nu ai habar dacă merge sau nu.

#13
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.415
  • Înscris: 08.04.2020
Aia cu sprayul de urs merge, aparatul de curentat iar e bun, cu petarde am incercat, dar pana o aprinzi te saturi, cand eram tanar alergam cu 50 -60 la ora n-aveam treaba, acum nu mai merge, alearga scooterul in locul meu, mult mai bine, dar mai simt cate o data nevoia sa dau din labe.

#14
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 460
  • Înscris: 02.04.2003
Fac cateva mii de km pe an asa ca pot sa spun ca am ceva experienta in treaba asta. Eu am frica teribila de caini si am tot cautat ca si tine solutii pentru treaba asta.

Din experienta mea:

- Dispozitiv cu ultrasunete -> total ineficient, pana il scoti, pana actionezi cu el, destul de voluminos in buzunar, nu functioneaza. La fel si in cazul petardelor, spray-urilor

- Bidon cu apa, stropit -> functioneaza!, chiar functioneaza, dar nu il ai intotdeauna in "raza de actiune", de multe ori cainele vine din spate si in cazul asta este dificil de actionat asupra lui. Merge cand vine din fata/lateral, dar trebuie sa ai dexteritate, sa scoti bidonul sa-i desfaci capacul si sa il tintesti.

Ce recomand eu: Fluier

Extrem de eficient si simplu de folosit. Il porti la gat ca o medalie, cand esti atacat fluieri cat poti de tare. Nu este voluminos, nu incurca si este foarte simplu de folosit. Efectul este garantat, cainii se opresc pentru ca nu inteleg ce se intampla, pana se dezmeticesc esti departe.

Incearca cu incredere solutia asta, te costa cativa lei.

Later Edit: solutia asta este pentru cainii comuni nu am incercat si nici nu recomand solutia asta pentru ciobanesti/caini de stana

Editat de Cornel, 05 ianuarie 2024 - 20:55.


#15
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.488
  • Înscris: 05.04.2023

View Postjakota, on 05 ianuarie 2024 - 17:59, said:

eye contact

Băbăeț, faza cu privirea nu e deloc așa :D dacă-l privești direct în ochi cățelul o consideră drept provocare, e invitație la atac.
La fel și cu arătatul fasolelor (zămbitul), tot așa, nu e ca la oameni, cățelul îl interpretează drept semn de agresiune.
Deci fără priviri languroase și zâmbete până la urechi că nu ține faza.

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.689
  • Înscris: 31.01.2010
Privitul in ochi e semn de prietenie la ciini.
La mite e pe dos.
Generatorul de ultrasunete am folosit si e bun ... pina dai de un ciine surd, am patit da ala saracu nu era agresiv doar fericit ca a auzit si el ceva si a venit rapid la aparat.
:D

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.326
  • Înscris: 05.06.2002
cu ultrasunetele se obisnuiesc. nu-s tampiti si chiar daca-i deranjeaza sunetul, daca vad ca nu patesc nimic dupa o bucata ii dau ignore. cred ca acelas efect il are si fluierul si e mai usor de carat. exista si fluiere cu ultrasunete (sa-i zicam asa), nu stiu daca se gasesc la noi. ca second level de aparare recomand spray cu piper, eu as cumpara din ala cu jet ca sa pot sa-l folosesc de la distanta mai mare.

 maccip, on 05 ianuarie 2024 - 18:20, said:

Cainii, spre deosebire de oameni, nu inteleg conceptul de grup Lie, adica structura de grup algebric impusa pe o varietate topologica. In mod particular, nu inteleg rotatia si simetiile acesteia.
De aia latra.
Si oamenii ar latra daca nu ar intelege grupurile Lie.
tie daca ti s-ar invarti capacul de la WC n-ai latra?

de fapt declanseaza in ei instinctele de pradatori, se iau dupa tine si daca te vad fugind, nu numai pe bicicleta. :)

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.400
  • Înscris: 06.01.2007

 Fane, on 05 ianuarie 2024 - 22:45, said:

tie daca ti s-ar invarti capacul de la WC n-ai latra?
Latru si asa. De placere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate