Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

viteza minima legala - situatie ipotetica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Off-topic dar vad pe doua topicuri diferite ca se confunda A0 (noua centura Bucuresti - actualmente doar doua segmente deschise) cu A3 (Bucuresti - Ploiesti)

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 msmihai, on 04 ianuarie 2024 - 09:44, said:

Nu exista astfel de zone cu viteza minima nicaieri in Romania.
154 E85
https://maps.app.goo...7V5fp9saXwMns8A
Când vei avea permis vei afla că sunt. Posted Image
Attached File  Screenshot_2024-01-04-10-16-47-154_com.google.android.apps.maps.jpg   143.66K   45 downloads

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Situatia e asa de ipotetica ca e greu de discutat.

Daca circuli cu 1km/h mergi cat mai aproape de marginea drumului sa poti fi depasit usor. E ca si cum ai avea o pana la masina. Daca mergi pe mijlocul drumului, merita sa fii batut Posted Image

Edited by Bursul, 04 January 2024 - 10:33.


#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 dorin_2k, on 04 ianuarie 2024 - 09:00, said:

Exista astfel de indicatoare.
De existat există dar sînt rare și apar doar pe sectoare de drum unde sînt cel puțin două benzi pe sens.

 MareleIntelept, on 04 ianuarie 2024 - 09:15, said:

Initiator,
Da' ce vina au aia din spatele tau pentru supararile matale in amor?
Da-mi un singur motiv sa faci imbecilitatea asta, in afara de "pentru ca pot".

 r_murphy, on 04 ianuarie 2024 - 09:24, said:

cum naiba sa mergi cu 1Km/h?
Aveți probleme serioase cu înțelesul ideilor. Inițiatorul vrea să știe pe ce bază legală poate fi sancționat dacă circulă cu o viteză care produce strangularea traficului. Cît e viteza aia nu contează.

 Ahasverus, on 04 ianuarie 2024 - 09:34, said:

Inlocuieste 1 km/h cu 30-40 Km/h si efectul e acelasi in afara marilor orase.
Poți pune și 60-70 km/h. Gîndiți-vă la Valea Oltului.

Altfel - din cîte știu eu nu poți fi sancționat. Nu există prevedere legală în acest sens.

#23
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006

 dorin_2k, on 04 ianuarie 2024 - 10:18, said:


Ok dar vezi ca acolo ai 2 benzi,da? Situatia descrisa de mine se refera strict la o banda pe sensul de deplasare pe care circul cu 1 Km\h. Asadar, arata-mi o zona cu viteza minima obligatorie unde exista o singura banda. Asa cum si eu ti-am aratat o zona cu separator si cu o singura banda, nu doua.

 radunic, on 04 ianuarie 2024 - 10:44, said:

Cît e viteza aia nu contează.

Da.. si nu. La 1 Km\h e cat se poate de evidenta intentia mea, neputand fi confundata cu nimic. Daca as conduce cu 30 Km\h pe limita de 90 ar fi discutabil, mai cu seama intr-o portiune mai dificila, poate noaptea si cu ceva ploaie?
De altfel, eu nici nu vreau sa ascund intentia de a circula "legal", vreau sa fie totul cat se poate de transparent chiar si in fata organelor legii. 20 grade afara, carosabil uscat, vizibilitate buna dar merg cu 1 Km\h. Daca legislatia nu poate prinde situatia asta atunci trebuie modificata, nu credeti?

Iar daca spuneti ca nu are cum sa existe un asemenea sofer va sugerez sa va mai uitati la stiri sa vedeti ce fac semenii vostri. Unul s-a dus cu copii de sub 5 ani la o coada de peste 100 persoane ca sa se bage in fata (Cluj, 3 ianuarie, locuri de parcare publice). Doar pentru ca legislatia (din octombrie 2023) ii permite sa faca asta.
Daca mie legislatia imi permite sa merg cu 1 Km\h in absenta unei limite minime, de ce nu as face-o? Asa cum respectivul clujean a vrut doar sa-si bata joc de cei care asteptau acolo in conditiile in care vizita la ghiseu este echivalenta cu inscrierea online (functionarul de acolo exact asta face, iti introduce in aplicatia web datele la fel cum le-ai fi putut si tu introduce din confortul propriei case), poate si eu vreau sa-mi bat joc de timpul celor pe care ii blochez.
Motivatiile indivizilor sunt extrem de variate, tocmai de asta LEGEA trebuie sa apere cetatenii, nu sa incurajeze comportamente antisociale.

Edited by msmihai, 04 January 2024 - 11:18.


#24
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

 msmihai, on 04 ianuarie 2024 - 08:39, said:

Salut!


In conditiile in care legea nu specifica o viteza minima legala, exista consecinte legale asupra mea pentru situatia pe care am generat-o mergand intentionat cu 1 Km\h intrucat legea nu sanctioneaza acest lucru?

Daca da, care ar fi viteza minima care nu blocheaza un drum public?
Iar daca exista o astfel de viteza de la care se considera ca nu blocheaza drumul public, de ce nu este ea cea minima legala?

nu exista consecinte legale.
nu exista o viteza minima pt ca sunt n+1 motive pt care cineva merge incet si niste motive intemeiate pt care se pune limita minima de viteza.

#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 msmihai, on 04 ianuarie 2024 - 11:04, said:

De altfel, eu nici nu vreau sa ascund intentia de a circula "legal", vreau sa fie totul cat se poate de transparent chiar si in fata organelor legii. 20 grade afara, carosabil uscat, vizibilitate buna dar merg cu 1 Km\h. Daca legislatia nu poate prinde situatia asta atunci trebuie modificata, nu credeti?
Legal se poate pe principiul ce nu e interzis, e permis.
Chestia e că legile nu pot prevedea orice situație poate apare de-a lungul timpului. Se modifică în funcție de ce se constată pe parcurs. Teoretic da, s-ar putea introduce o prevedere de genul "cine circulă cu X km/h sub viteza maximă legală pentru tronsonul de drum respectiv și nu are un motiv serios pentru asta se sancționează cu bla-bla-bla".
Practic însă situația asta e atît de rară încît o astfel de prevedere ar fi risipă de cerneală tipografică.


 msmihai, on 04 ianuarie 2024 - 11:04, said:

Asa cum respectivul clujean a vrut doar sa-si bata joc de cei care asteptau acolo in conditiile in care vizita la ghiseu este echivalenta cu inscrierea online (functionarul de acolo exact asta face, iti introduce in aplicatia web datele la fel cum le-ai fi putut si tu introduce din confortul propriei case).
Respectivul clujean a utilizat o prevedere legală foarte precisă. N-aș zice că și-a bătut joc de cineva. Oricare din cei aflați la rîndul ăla putea să stea comod acasă și să introducă datele online.

#26
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006

 radunic, on 04 ianuarie 2024 - 11:27, said:

Legal se poate pe principiul ce nu e interzis, e permis.
Teoretic da, s-ar putea introduce o prevedere de genul "cine circulă cu X km/h sub viteza maximă legală pentru tronsonul de drum respectiv și nu are un motiv serios pentru asta se sancționează cu bla-bla-bla".
Asa cum exista pentru blocarea nejustificata a unui drum public? Care acopera absolut tot de la oprit masina sa te duci sa-ti iei tigari pana la situatia care nu se intampla niciodata cand mafia blocheaza drumul si apoi incepe ploaie de gloante? Si cati sunt vreodata trimisi in judecata cu dosar penal pentru asta? Eu cand am sunat la 112 sa reclam ca imi bloca unul calea pe o strada laterala unde banda lui era blocata dar avea Mercedes a venit politia si mi-a sugerat ca pe viitor sa las de la mine, spre binele meu, ca "mai sunt cate unii". Respectivul a plecat dupa ce i-a verificat actele si l-a testat pentru alcool. Mie atunci nu mi s-a blocat dreptul la circulatie pe un drum public? Precum si altora care au trebuit sa intoarca pentru ca nu se misca traficul?
As zice ca avem legislatia plina de situatii care nu se sanctioneaza in realitate, una in plus n-ar strica.

 radunic, on 04 ianuarie 2024 - 11:27, said:

Respectivul clujean a utilizat o prevedere legală foarte precisă. N-aș zice că și-a bătut joc de cineva. Oricare din cei aflați la rîndul ăla putea să stea comod acasă și să introducă datele online.

In situatia aia da. Dar pot fi cozi la chestii unde momentan chiar trebuie sa fii prezent fizic (ca nah, digitalizarea asta promisa nu o sa se petreaca in decurs de cateva luni) si eu pot sa ma duc intentionat cu copilul acolo pentru a intra in fata, chit ca acasa poate sta cineva cu cineva cu copilul. Ba chiar pot sa zic lucrul asta celor aflati la coada, starnind indignare si conducand la conflicte de tot felul, inclusiv fizice.

Pana la urma, ce e gresit in a spune celor aflati la o coada de 200 persoane ca am venit intentionat cu copilul de sub 5 ani (inclusiv cu certificat de nastere, pentru a fi totul transparent si corect) pentru ca asa legea iti permite sa te bagi in fata? E vina mea ca legea este cretina de-a dreptul? Dar oamenii de acolo tot pe mine ma vor apostrofa, nicidecum nu isi vor indrepta furia catre statul care imi permite mie sa profit ca ultimul jeg ordinar.

Un prieten a scapat de suspendat permisul pentru ca a contestat viteza de 107 Km\h in localitate, aratand intr-un final ca radarul se putea insela (abatere) si viteza reala putea fi un pic sub 100. Legislatia nu prevede transformarea pedepsei asa ca s-a anulat cu totul procesul verbal. Vorbim despre macar 90 Km\h in localitate, viteza la care pui in pericol siguranta celorlalti si la care ar trebui sa iei macar o amenda zdravana. Anulat totul si scapat basma curata pentru ca n-au fost alte consecinte (accident), n-a fost baut si pentru ca avem o legislatie cretina care iti permite sa scapi cu totul raspunderea contraventionala uneori.

Edited by msmihai, 04 January 2024 - 12:01.


#27
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,906
  • Înscris: 10.01.2023
eu cred că se poate încadra la articolul cu blocarea drumului public, depinde de judecător.

dacă drumul e pustiu și nu e nimeni în afară de tine, nu este problemă. dacă blochezi sute de mașini, devine ilegal. de ce? pentru că legile veghează la respectarea unor norme în societate.. și ele nu pot prevede orice nebunie inventată de oameni care vor să creeze prejudicii sau inconveniențe altora. de aceea, nesimțirea se plătește, one way or another

probabil că ai fi amendat și condamnat de un judecător, iar dacă situația ar fi repetată s-ar impune și norme în legislație de completare cu mers lent nejustificat
nu orice trebuie să fie măsurabil și matematic, așa cum un polițist poate aprecia subiectiv dacă ai deranjat ordinea și liniștea publică fără aparate de măsură altele decât ochii și urechile sale...  așa te poate amenda că încurci intenționat traficul

#28
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006

 flt, on 04 ianuarie 2024 - 12:29, said:

eu cred că se poate încadra la articolul cu blocarea drumului public, depinde de judecător.
dacă drumul e pustiu și nu e nimeni în afară de tine, nu este problemă. dacă blochezi sute de mașini, devine ilegal. de ce? pentru că legile veghează la respectarea unor norme în societate.. și ele nu pot prevede orice nebunie inventată de oameni care vor să creeze prejudicii sau inconveniențe altora. de aceea, nesimțirea se plătește, one way or another

Pai exact asta am scris si eu in postarea originala. DAR, daca tot se incadreaza la blocarea cu intentie a drumului public inseamna ca exista totusi (indirect) o viteza minima chiar daca in realitate nu exista o viteza minima pe acel sector. Asadar, care este aceasta viteza minima de la care un judecator considera ca se incadreaza la blocarea drumului public?
Daca merg cu 20 pe limita de 60 si recunosc cat se poate de transparent ca o fac pentru a testa legislatia, se cheama blocare? Dar 30? Dar 15? Vorbim cumva si de o apreciere colectiva a unor astfel de situatii? Nu de alta dar am vazut soferi iarna care coborau din Poiana Brasov cu mai putin de 15 Km\h. Daca toti soferii de pe aceasta planeta s-ar pune ipotetic de acord ca se poate cobori cu minim 20 Km\h, soferul ala care coboara cu 10 Km\h de teama sa nu derapeze ce-ar trebui sa faca?

Problema cu aprecierile astea subiective este ca pot duce la abuzuri, exact cum ai zis si tu deranjarea linistii si ordinii publice. Tocmai de asta nu iti iei amenda pentru ca ai mers "cam tare" ci pentru ca ai mers cu 87 Km\h pe un sector limitat la 60 Km\h. Ori la treaba asta cu mersul incet nu vorbim tot despre o viteza care intai trebuie probata metrologic?
Eu pot sa sustin public ca mergeam cu 15 Km\h, ceilalti din jur pot aprecia ca mergeam "incet" dar fara un aparat radar care sa masoare obiectiv cum poate judecatorul aprecia ca am blocat drumul?

Cat despre blocarea propriu-zisa, cred ca s-ar putea argumenta ca orice viteza, alta decat 0, nu permite dpv. logic blocarea unui drum. Mhm.. si nu chiar. Pentru ca inclusiv daca plec de la 100Km\h si reduc la jumatate viteza la fiecare metru (deci 50 Km\h la metrul 1, 25 Km\h la metrul 2, etc.) tot e posibil ca nu voi mai ajunge la linia discontinua pana la sfarsitul Universului. Deci depinde daca definim blocarea dpv. mecanic sau dpv. practic. Iar daca o definim practic, ce inseamna mai exact? Care ar fi intervalul de timp in care consideram ca am parcurs eficient\practic un sector de drum? Pentru ca s-ar putea ca cei de pe Valea Prahovei sa intre toti la blocarea cu intentie a unui drum considerand ca unii au facut de sarbatori 1 Km in 2 ore - caz in care coloana mea la 1 Km\h ar fi deja lux.

Edited by msmihai, 04 January 2024 - 13:37.


#29
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Pe tema asta imi aduc aminte in '96 and am dat examenul pt permis auto, am primit 6 puncte penalizare pt mers prea incet. Mergeam cu ~35-40/h si l-a deranjat (doar) pe politai.
60/h era limita max (50 pt incepatori)

#30
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Nu exista viteza minima legala, pe autostrazi exista vitaza minima din constructie, dar exista in lege un prevazut a trteaba asta, adica mersul prea incet fara un motiv bine intemeiat, si am vazut situatii in care soferul a fost oprit.

#31
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 msmihai, on 04 ianuarie 2024 - 11:47, said:

Eu cand am sunat la 112 sa reclam ca imi bloca unul calea pe o strada laterala unde banda lui era blocata dar avea Mercedes a venit politia si mi-a sugerat ca pe viitor sa las de la mine, spre binele meu, ca "mai sunt cate unii". Respectivul a plecat dupa ce i-a verificat actele si l-a testat pentru alcool. Mie atunci nu mi s-a blocat dreptul la circulatie pe un drum public? Precum si altora care au trebuit sa intoarca pentru ca nu se misca traficul?
A aparut si capra vecinului... blocata de un Mercedes...sau ma rog, copilul de gradinita, pârâcios, care o exaspereaza pe doamna invatatoare... Dooooamnaaaa, Ionel merge prea repede pe hol si eu ma sperii... Ionele,  ti-am spus ca te spun.. vezi tu ce se intampla...

Initiator nu exista o limita minima a vitezei si o bine sa ramana asa. un stat sanatos la cap normeaza cat mai putin, excesul de normare e tot un exces. si nici un cetean normal la cap nu iubeste un stat care face excese.
si, pentru ca este vorba de o situatie ipotetica, in care ni se cere sa ne imaginam ceva, hai sa ne imaginam pana la capat.
daca mergi prea incet, legal nu o sa iei amenda, dar pot sa patesti ce a patit batranul acesta
apoi o sa faci plangere penala care ai sanse sa fie cercetata de un subordonat al lui Daniel  Horodniceanu, procurorul care a fost surprins cu 169 km/h pe un segment de drum unde limita maximă era de 100 km/h.
o sa ajungi in instanta si o sa dai peste un judecator care nu vede bine.
asa ca bafta cu experimentul.

Edited by strongsss, 04 January 2024 - 20:16.


#32
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Exista odata cadru legal clar privind circulatia cu viteza redusa fara motiv intemeiat, s-a modificat/abrogat. Totusi daca prin acest comportament declansezi o stare de pericol si mai ales are loc un incident rutier vei fi sanctionat contraventional. Deci da-i inainte cu 1km/h, poate moare cineva din cauza ta.

#33
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
Cu 1km/h poti circula cu o masina doar daca o impingi. In rest mi-a placut scenariul tau...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate