Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

viteza minima legala - situatie ipotetica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Salut!

Asa cum stim cu totii, in Romania nu exista o viteza minima legala decat pe autostrazi. Sa consideram, asadar urmatoarea speta:

Sector de drum national/judetean, o banda pe sens, separator de sensuri pe de lungime 500 metri. Ma deplasez cu 1 Km\h, traversand acest sector in aproximativ 30 minute, de 4 ori mai lent decat daca m-as fi deplasat pe jos. In spatele meu, fireste, o coloana uriasa de masini care claxoneaza. Unii soferi se dau jos, cei mai agresivi incep sa-mi loveasca masina, sun chiar eu la Politie daca nu o face deja altcineva oricum. Oricum ar fi, fapta intra eventual in vizorul politiei si foarte probabil al unui procuror.

In conditiile in care legea nu specifica o viteza minima legala, exista consecinte legale asupra mea pentru situatia pe care am generat-o mergand intentionat cu 1 Km\h intrucat legea nu sanctioneaza acest lucru? Si nu ma refer la consecinte legale ceausiste gen ma iau agentii rutieri la bani marunti, sa-mi verifice stingatorul, ma refer la consecinte legate de fapta extrem de serioasa pe care am comis-o si pentru care legislatia rutiera nu prevede nicio sanctiune.

Daca discutam in contextul OUG 195\2002, Art. 92 Alin. 4 "blocarea cu intenţie a drumului public, dacă se pune în pericol siguranţa circulaţiei ori se aduce atingere dreptului la libera circulaţie a celorlalţi participanţi la trafic", este viteza de 1 Km\h o viteza considerata a bloca drumul public?
Daca da, care ar fi viteza minima care nu blocheaza un drum public?
Iar daca exista o astfel de viteza de la care se considera ca nu blocheaza drumul public, de ce nu este ea cea minima legala?

PS. Situatii de acest gen se reproduc adeseori si in realitate cand se fac proteste de catre taximetristi, camionagii, etc. doar ca atunci lipsa consecintelor legale se datoreaza numarului mare de persoane implicate si a faptului ca ar tulbura apele in societate. Deci astfel de situatii nu prea sunt elocvente pentru a argumenta ca nu exista consecinte legale in situatia descrisa de mine unde faptasul e o singura persoana.

Edited by msmihai, 04 January 2024 - 08:48.


#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 msmihai, on 04 ianuarie 2024 - 08:39, said:

Sector de drum national/judetean, o banda pe sens, separator de sensuri pe de lungime 500 metri. Ma deplasez cu 1 Km\h,

aici m-am oprit, de ce? pentru ca te depasesc si melcii la viteza asta ;)

#3
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006

 r_murphy, on 04 ianuarie 2024 - 08:50, said:

aici m-am oprit, de ce? pentru ca te depasesc si melcii la viteza asta Posted Image

Pe contrasens nu poti depasi, presupunem ca n-ai nici cum pe taluz sau in afara drumului (gen Padurea Bogatii in zona cu separatoare unde nici cu masina offroad n-ai cum depasi asa)

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Exista astfel de indicatoare.
Când vei avea permis, vei știi.
Attached File  Screenshot_2024-01-04-08-56-04-007_com.android.chrome.jpg   111.88K   70 downloads
O banda pe sens și parapeți New Jersey nu cred cã am vãzut pe undeva. 2 benzi, ca sa se poatã interveni în caz de accident.

Unde ai gãsit tu cã existã viteza minima pe autostrada?

#5
un_q_paul

un_q_paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.08.2021
Art. 157. -
(1) Se interzice conducătorilor de vehicule să circule cu viteză sub limita minimă admisă, să reducă brusc viteza ori să efectueze o oprire neaşteptată, fără motiv întemeiat. Un şofer poate fi amendat cu două sau cu trei puncte de amendă dacă circulă în mod nejustificat cu o viteză cu cel puțin 10 km/h sub limita minimă impusă de lege.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Pe autostrada este interzisa circulatia autovehiculelor care, prin constructia lor, nu pot depasi viteza de 50 km/ora, asta nu inseamna ca nu pot merge cu 20 km/h cu AMG.
Eu vad din ce in ce mai multa lumea care merge cu 90-120 km/h pe A3.
Mergand cu 130 km/h cu EV depasesc 80% din trafic!
Majoritatea soferilor care merg mai prost decat trebuie sunt prinsi in conversatii aprinse, cu telefonul la ureche.

2. Viteza e demonizata pentru ca... e usor.
130 km/h nu e safe, doar ca peste aceasta viteza consumul si poluarea cresc prea repede vs beneficii, insa nimeni nu vrea sa stie asta.

Crash-tests se fac la 50 km/h, dar si asa iesi sifonat dintr-o masina de 5*.

Daca faci accident la 130 km/h ai sanse sa te chinui mai mult decat la 180km/h, unde e rapid.

3. Pe scurt, legislatia si codul rutier presupune o distopie pe sosele, care nu se mai pupa mai deloc cu realitatea drumurilor din Romania.
E destul ca unul sa mearga cu viteza legala pe unele portiuni de DN si se blocheaza totul pentru ca traficul e mult prea puternic si drumurile sunt prin sate.
El se duce 2km pana la magazinul "La doi pasi/Profi", nu se grabeste, are anvelope chinezesti cumparate SH si face economie la bicicleta.
Tu ai de facut x sute de km si de la warp franezi brusc la 40 la ora. Bonus, e si o linie dubla continua (din motive de drum prea drept in sat), iar politia fix acolo vegheaza la respectarea legii, din tufis.


Daca cineva ar face un document despre ce se intampla real pe E85 de exemplu, ar lua lumea foc de nervi, adica acea lume care nu a facut niciodata traseul Bucuresti - Bacau - Iasi.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
Mai bine spune exact ce ai facut si la ”potecile”.
Nu ai voie sa mergi aiurea pe drum,eu asa stiu.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

 un_q_paul, on 04 ianuarie 2024 - 09:01, said:

Art. 157. -
(1) Se interzice conducătorilor de vehicule să circule cu viteză sub limita minimă admisă, să reducă brusc viteza ori să efectueze o oprire neaşteptată, fără motiv întemeiat. Un şofer poate fi amendat cu două sau cu trei puncte de amendă dacă circulă în mod nejustificat cu o viteză cu cel puțin 10 km/h sub limita minimă impusă de lege.
Cand veti auzi pe cineva ca a luat amenda pentru asta, suntem pe drumul cel bun, dar parerea mea e ca a incurcat coloana oficiala Posted Image

#9
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 Adm, on 04 ianuarie 2024 - 09:04, said:

3. Pe scurt, legislatia si codul rutier presupune o distopie pe sosele, care nu se mai pupa mai deloc cu realitatea drumurilor din Romania.
E destul ca unul sa mearga cu viteza legala pe unele portiuni de DN si se blocheaza totul pentru ca traficul e mult prea puternic si drumurile sunt prin sate.
El se duce 2km pana la magazinul "La doi pasi/Profi", nu se grabeste, are anvelope chinezesti cumparate SH si face economie la bicicleta.
Tu ai de facut x sute de km si de la warp franezi brusc la 40 la ora. Bonus, e si o linie dubla continua (din motive de drum prea drept in sat), iar politia fix acolo vegheaza la respectarea legii, din tufis.


asta-i cea mai reala chestie pe care am putut sa o citesc si a sintetizat perfect realitatea de pe dn-urile supra-aglomerate. eu am prins pe unul speriat de bombe care noaptea ii dadea "prudent" pe curbele dintre Pipirig (NT) si Poiana Largului cu uluitoarea viteza de 20 la ora, cine a mai facut traseul stie ca pe acolo poti sa-i dai lejer cu 50. tot traseul linie continua, ce sa depasesti...

de aia care scapa la drum intins in afara localitatii si de 60 la ora nu trec nu mai zic nimic.. doar le recomand cfr-ul

Edited by horhescu, 04 January 2024 - 09:11.


#10
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Initiator,
Da' ce vina au aia din spatele tau pentru supararile matale in amor?
Da-mi un singur motiv sa faci imbecilitatea asta, in afara de "pentru ca pot".

Edited by MareleIntelept, 04 January 2024 - 09:16.


#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
mai oameni buni si mai ales mult mai inteligenti decit mine, un om, mergind lejer, parcurge 5 Km intr-o ora, batrina Dacia 1300, intr-antaia, la 2000 rpm ajungea la 30Km/h, cum naiba sa mergi cu 1Km/h? poate cu un vehicul cu tractiune baligoasa cu un magar schiop in ham, dar si ala merge mai repede Posted Image Posted Image

hai, nu mai scoateti pietre din balta ...

Edited by r_murphy, 04 January 2024 - 09:25.


#12
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Inlocuieste 1 km/h cu 30-40 Km/h si efectul e acelasi in afara marilor orase.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,042
  • Înscris: 24.02.2006

 msmihai, on 04 ianuarie 2024 - 08:39, said:

Asa cum stim cu totii, in Romania nu exista o viteza minima legala decat pe autostrazi...
bravo, ai reusit sa incepi o "discutie" cu o afirmatie falsa. doua, de fapt (daca ne referim si la "stim cu totii" :) ).
pe autostrada n-ai voie cu vehicule care nu pot atinge 50km/h din constructie; dar e legal sa mergi cu 1 km/h pe acolo, daca masina ta poate mai mult de 50 km/h


 msmihai, on 04 ianuarie 2024 - 08:39, said:

.....proteste de catre taximetristi, camionagii, etc. doar ca atunci lipsa consecintelor legale se datoreaza numarului mare de persoane implicate si a faptului ca ar tulbura apele in societate. ....
legea nu prevede un numar maxim de persoane care sa participe la comiterea unei contraventii/infractiuni.
in cazurile mentionate de tine nu exista consecinte legale pentru ca actiunile respective sunt legale. respectivii aleg special astfel de metode de protest, stiind ca nu incalca legea si nu pot fi pedepsiti pentru ce fac.

#14
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006

 dorin_2k, on 04 ianuarie 2024 - 09:00, said:

Exista astfel de indicatoare.
Când vei avea permis, vei știi.
Screenshot_2024-01-04-08-56-04-007_com.android.chrome.jpg
O banda pe sens și parapeți New Jersey nu cred că am văzut pe undeva. 2 benzi, ca sa se poată interveni în caz de accident.

Unde ai găsit tu că există viteza minima pe autostrada?

Nu exista astfel de zone cu viteza minima nicaieri in Romania. Dar te invit sa-mi arati o astfel de zona asa cum eu o sa-ti arat unde se gasesc parapeti "New Jersey" si nu sunt 2 benzi (habar n-aveam ca se numesc asa, lucrezi la drumuri sau cum de stii denumirea lor? De curiozitate,in ce context a fost atat de relevanta denumirea lor incat sa o retii?):

https://imgur.com/a/VaLRfxt
https://maps.app.goo...YrcbXMWoAfPiEa6

E60, intre Fiser si Bunesti Si nu este un caz izolat, ma mir cum de n-ai intalnit asa ceva pana acum in drumurile tale. Sectiunea asta specifica are nu mai putin de 1.5 Km de parapet si o banda pe sensul de coborare spre Bunesti. Deci cazul descris de mine se aplica excelent pe sensul spre Bunesti unde pot face o coloana de 1.5 Km la ce trafic e pe drumul asta (in special tranzit marfa spre Targu Mures)

De asemenea, nu trebuie sa fie neaparat parapeti de tipul asta de beton, pot fi din plastic cum sunt cei din padurea Bogatii:

https://imgur.com/a/ycZuWIv

Daca vrei sa adaug si o rautate (ca tot ai zis ca n-am permis desi habar n-ai de lucrul asta), tu pe unde circuli cu masina de n-ai dat de nicio portiune de genul asta? Chiar si daca ai fi sofer de weekend tot ai avea astfel de portiuni la Sinaia. Mai jos de sofer de weekend habar n-aveam ca exista, se pare ca m-am inselat.

https://imgur.com/a/73vClXl

Edited by msmihai, 04 January 2024 - 09:48.


#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E la fel cu trecerea agale, in sir indian dus-intors pe trecerea de pietoni.

#16
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006

 un_q_paul, on 04 ianuarie 2024 - 09:01, said:

Art. 157. -
(1) Se interzice conducătorilor de vehicule să circule cu viteză sub limita minimă admisă, să reducă brusc viteza ori să efectueze o oprire neaşteptată, fără motiv întemeiat. Un şofer poate fi amendat cu două sau cu trei puncte de amendă dacă circulă în mod nejustificat cu o viteză cu cel puțin 10 km/h sub limita minimă impusă de lege.

Ar trebui ca administratorul drumului sa monteze un panou special in acest sens, lucru care nu se intampla la noi pe nicaieri.
Lasand asta, sunt suficiente sectoare unde nu exista astfel de limitari minime deci se aplica discutia mea. Poti sa iei drept exemplu sectorul dintre Fiser si Bunesti (E60), ai link intr-un comentariu de-al meu mai sus. Acolo nu e limita minima, nu se aplica articolul prezentat de tine.

#17
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Parapeti din beton sunt undeva  la mine in judet, o banda pe sens circuli ca si cum ai merge cu trenul, panta in curba cu vizibilitate limitata, varianta rezonabila, evitat zona pe cat posibil, din fericire se poate.

#18
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006

 MareleIntelept, on 04 ianuarie 2024 - 09:15, said:

Initiator,
Da' ce vina au aia din spatele tau pentru supararile matale in amor?
Da-mi un singur motiv sa faci imbecilitatea asta, in afara de "pentru ca pot".

Sunt curios cum poti urmari tu un film, de pilda, daca habar n-ai ce e aia situatie IPOTETICA. Cum poti empatiza cu personajele, cum poti trai povestea de acolo daca tu nu iti poti imagina nimic altceva decat realitatea -  si aia doar din imediata ta imprejurare pentru ca realitatea de la 1000 Km de tine s-ar putea sa intre la categoria "imbecilitate" pentru tine.
Si inca nu vorbesc de chestii precum "daca as avea o masina care zboara ar fi regulamentar sa depasesc coloana in zbor daca e linie continua?", vorbesc de o chestie pe care orice sofer o poate face acum. Ba mai mult sunt unii soferi (mai mult doamne am vazut asa dar experienta mea personala poate fi diferita de marea majoritate a situatiilor) care in astfel de sectoare iarna coboara cu piciorul pe frana cu 5-10 Km\h deci deloc departe de acel 1 Km\h mentionat de mine.

Ce nu a citit si inteles nimeni din postarea mea este ca nu viteze minime dar ar exista sansa sa fim sanctionati daca mergem prea incet, lucru care e cam contradictoriu. Asta e si scopul discutiei, sa vedem daca aceasta contradictie exista sau nu.

Edited by msmihai, 04 January 2024 - 10:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate