Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Semnale femeie

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
...si intr-un final pana OP a reusit sa citeasca toate cele 3 pagini de replies....ea s-a razgandit din nou.

#38
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View PostEv_eee, on 04 ianuarie 2024 - 13:08, said:

Caută tipul de atașament pe care l a învățat încă din copilărie și anume cel evitant. Posted Image Degeaba probabil o iubesc ăia pe care îi întâlnește după inițiator. Ea nu cunoaște decât un tip de iubire învățat de la părinți.
Ai vz că inițiatorul a spus f clar că el nu a iubit o la fel de mult precum l a iubit ea, da? Putem presupune ( de fapt io s sigură ) că părinții ei nu au îmbrățișat o niciodată. Nu I au spus niciodată că o iubesc. Au fost evitanți.  Inconștient,  ea asta caută.

Saraca fatuca pe care nu au iubit-o parintii si acum inconstienta cauta acelasi tipar de relatie ...of, of, cine s-o inteleaga daca nici ea nu stie de ce face ceea ce face?
Dar eu nu asta te-am intrebat.Posted Image

@ Ev_eee, tie ti-ar conveni ca un fost iubit sa te tina de rezerva si dupa ce se zbenguie cu altele sa-si dea seama ca tu esti mai buna ca oricare dintre ele si sa se intoarca la tine?

Edited by GRATEFUL, 04 January 2024 - 18:10.


#39
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Cred ca i-ar conveni.
ca daca se intoarce in conditiile astea... il apuca de oo si vede el vai capul lui. Yoyo  il face.

#40
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 12.05.2005

View PostBogotta, on 04 ianuarie 2024 - 07:22, said:

Plus ca "au mai intrat si altii in ea" intre timp . Asta ar fi din start un NO GO pentru mine.

Asculta aici si las-o sa se tot duca.
Cineva care la 40 schimba plua la fiecare 2 luni ascunde ceva ce nu merita reparat.

#41
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004

View Postanterebic, on 04 ianuarie 2024 - 02:38, said:

cum sa procedez cu ea?

Dă-i un test.

Spune-i ceva cam așa:

”Dragostea vieții mele,   drumurile noastre toate se vor reîntâni vreodată,  visurile,  fericirea.. Dar până atunci,  nu ai vrea să mai facem sex?   Așa,  în virtutea celor trecute și a fostei iubiri.   Știi tu că între noi a fost și va rămâne ceva special,  că mereu ne-am înțeles perfect la pat  (v-ați înțeles bine,  nu?),  de ce să pierdem partea asta frumoasă a relației noastre? Eu zic că ar fi bine să facem asta și dacă ne vom găsi parteneri,  pentru că între noi există o intimitate inefabilă și ce-i al nostru datează dinaintea relațiilor potențiale ... ce spui,  ar fi bine ca în pofida despărțirii noastre să păstrăm vie măcar această apropiere?”

Vezi ce zice,  dacă acceptă.

Edited by antic, 04 January 2024 - 20:37.


#42
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postanterebic, on 04 ianuarie 2024 - 02:38, said:

Nu este fripturista, nu e curva, nu e proasta, nu e genul ei sa sara de colo-colo.
Pe ce te bazezi ?

Încearcă să o iubești pentru ce e.

#43
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostEv_eee, on 04 ianuarie 2024 - 11:23, said:

Din proprie experiență aș putea spune că până găsește pe altul. Dar se pare că tipa asta este la alt nivel. Posted Image
La alt nivel decat experienta ta ?

View PostGRATEFUL, on 04 ianuarie 2024 - 12:10, said:

Nu inteleg femeile astea care dupa despartire vor sa mai pastreze amicitia cu fostul/ fostii. (Ce rost are redeschiderea unei rani pe care a cauzat-o despartirea/ esecul unei relatii?)
Nu e nimic gresit sa pastrezi legatura atata timp cat se rezuma doar la chestii de amicitie si nu trece catre partea sentimentala. Adica acum daca ne despartim nu e nevoie nici sa ne dam cu toporul in cap dar nici sa sarim in asternut. O cafea amicala dupa despartire nu a omorat pe nimeni.

View PostEv_eee, on 04 ianuarie 2024 - 12:29, said:

Păi recitește topicul despre educația copiilor, capitolul traume. Dacă nu înțelegi.  Posted Image
N-are nicio treaba una cu alta. Alea sunt doar motive si justificari scornite ca sa poti valida ceva ce nu exista defapt.

#44
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Posttehnics, on 05 ianuarie 2024 - 11:38, said:

Nu e nimic gresit sa pastrezi legatura atata timp cat se rezuma doar la chestii de amicitie si nu trece catre partea sentimentala. Adica acum daca ne despartim nu e nevoie nici sa ne dam cu toporul in cap dar nici sa sarim in asternut. O cafea amicala dupa despartire nu a omorat pe nimeni.
Din punctul meu de vedere o despartire este( poate fi) un eveniment care nu-ti starneste tocmai emotiile pozitive si atunci de ce sa cauti sa pastrezi amicitia cu fostul/ fosta? Nu am sustinut ca musai sa ai resentimente fata de acela pe care odata l-ai iubit, dar nici cand va intalniti sa mergeti sa beti o cafea amicala ca sa depanati amintirile sau sa povestiti despre actuala viata...ce rost ar avea? (Fiindca daca vorbim despre despartire, inseamna ca relatia a esuat si pe planul comunicarii, al prieteniei bazat pe incredere)
Un salut politicos intre cei doi ar fi suficient, fiindca dupa parerea mea s-a incheiat un capitol din viata voastra si este mai sanatos sa nu se amestece lucrurile trecute cu cele prezente.
Fosta initiatorului insa vrea amicitie cu el din interes, poate, poate candva o sa aibe nevoie de ajutorul lui...

Edited by GRATEFUL, 05 January 2024 - 18:16.


#45
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postanterebic, on 04 ianuarie 2024 - 02:38, said:



Doamnelor, fetelor, oameni buni, ce vrea fata asta si cum sa procedez cu ea?
Pai ti-a aratat: a vrut despartire si a incercat sa-si gaseasca alt partener.
Ureaza-i de bine si las-o sa-si vada de drumul ei.

#46
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View PostAlex432, on 05 ianuarie 2024 - 08:59, said:

Încearcă să o iubești pentru ce e.
Adica s-o iubeasca in sensul larg, crestinesc ( iubirea aproapelui) ? La asta te-ai referit sau s-o primeasca inapoi si s-o iubeasca indiferent ca ea intre timp a mai avut escapade amoroase cu altii? Nu inteleg de ce i-ai dat aceasta povata, fiindca dupa parerea mea, initiatorul a avut un comportament civilizat cu ea ulterior despartirii.

(In cazul lor, nu prea cred ca mai este posibila iubirea/ dragostea cu abnegatie.)

Edited by GRATEFUL, 06 January 2024 - 19:07.


#47
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014
Daca s-ar fi despartit temporar, pentru a medita daca sa ramana sau nu impreuna, fara sa intervina terte persoane, poate relatia lor ar mai fi putut sa aibe o sansa de supravietuire, dar asa o vad iremediabil compromisa.

#48
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nope.
Prea tarziu.
Ar fi o dovada de slabiciune sa revina. De mare slabiciune.

Iubirea aproapelui? Asta.... ehhh... nu se stie niciodata. Ar putea sa faca asta, macar pentru ce a fost frumos in anii astia. In anumite conditii, dupa multa vreme oamenii normali uita cele rele si isi amintesc cele bune.

#49
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postviotl, on 06 ianuarie 2024 - 19:52, said:

In anumite conditii, dupa multa vreme oamenii normali uita cele rele si isi amintesc cele bune.
In anumite conditii, anumiti oameni sunt capabili de compromisuri si merg mai departe, dar din punctul meu de vedere daca intr-o dragoste a aparut tradarea, ea nu mai poate fi cum a fost initial...( Gradul de toleranta difera de la om, la om!)

Edited by GRATEFUL, 06 January 2024 - 20:19.


#50
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014
Initiatorul nu mai este interesat de tema lansata.Posted Image

#51
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
dap.
dragostea si tradarea nu incap pe aceeasi pagina.
Dupa tradare dragostea ar putea continua intr-un parteneriat prin compromis daca compensatiile sunt acceptabile. dar doar atat.
In cazuri extrem de rare ar putea reveni fluturii in stomac. dar cu siguranta, mult mai mici si mai putini.


View PostGRATEFUL, on 06 ianuarie 2024 - 20:31, said:

Initiatorul nu mai este interesat de tema lansata.Posted Image
Ce conteaza.... ne trezeste noua visele....

Sa se fi lasat aburit? :D

Edited by viotl, 06 January 2024 - 20:34.


#52
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 19.05.2009
Daca ai impresia ca mai ai timp de pierdut "go for it".Eu iti recomand sa nu iti mai pierzi timpul.Lasa intrebarile ca nu te ajuta cu nimic ba mai mult fac rau.Nu sunteti compatibili, de aceea v-ati si despartit.Gandeste logic si nu te minti ca va fi de rau pentru tine.

#53
anterebic

anterebic

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.06.2023

View Postarg, on 04 ianuarie 2024 - 07:02, said:

misto gagica (daca nu o fi o poveste  marca cineva care vrea sa fie lasat in pace).
pt tipa asta iti trebuie oo si multi nervi dar se pare ai pierdut-o si cam asta e.
din punctul meu de vedere relatia se poate repara dar e nevoie de un pact nou.

ce ai uitat sa spui e daca ati stat impreuna, daca a plecat ea sau te-a dat afara...
Evident ca am stat impreuna, a fost o relatie lunga, discutam aici de niste ani. Decizia, asa cum am specificat si in postare, a fost una bilaterala, luata la nervi, dar pe un fond conflictual siproblematic in ultimile luni de relatie

View PostBogotta, on 04 ianuarie 2024 - 07:22, said:




Din punctul meu de vedere relatia nu se poate repara. Ciorba reincalzita .... e doar reincalzita. Nu va mai exista iubirea de la inceput, in niciun caz. Plus ca "au mai intrat si altii in ea" intre timp . Asta ar fi din start un NO GO pentru mine.

Si hai sa o luam pur psihologic: cine a inselat o data , va mai insela.... Nu se va opri.

Bottom line: nu conteaza ce isi doreste ea. Tu ce iti doresti ? Fericirea ta conteaza. Daca iti creaza o senzatie de disconfort si enervare.... lasa-o sa mai fiarba in sucul ei, las-o sa mai incerce patul si cu altii si apoi spunei elegant adio.
Nici nu trebuie sa fie iubirea de la inceput. Nu stiu in ce relatie de lunga durata, exista iubirea de la inceput, "fluturii" din primele luni. O relatie in 2, pe termen lung, se bazeaza pe alte considerente...Ai tras o concluzie gresita, nu a existat inselat. Cel putin ptr mine, ce a facut din momentul despartirii, cu alti barbati, nu este inselat. Era deja o femeie libera. Felul in care a actionat dupa despartire este dezamagitor ptr mine, ma dezgusta, dar nu il numesc inselat.

View Postmarco68, on 04 ianuarie 2024 - 08:41, said:

Tu  inca o iubesti si ai vrea sa decidem noi in locul tau.Noi nu vom suferi si nici nu ne vom bucura.Partea proasta e ca tu o vrei inapoi(tu spui asta), iar odata reintrata in viata ta mai mult ca sigur va repeta schema fiind sigura ca poate reveni cind are chef...nu miroase a stabilitate, e viata ta , e lectia voastra voi trebuie sa invatati .Pina la urma ar trebui sa nu iei nici un sfat de aici...sa faci cum simti tu.
Nu vreau sa decideti in locul meu. Nici nu aveti cum. Caut doar pareri, ptr ca sunt oarecum debusolat.

View Postoptimus prime, on 04 ianuarie 2024 - 10:55, said:

Exemplu tipic de relatie toxica.Nu-i mai raspunde.Asa cum zic si cei de mai sus.Esti doar un pansament,o roata de rezerva emotionala pentru situatiile in care ea se simte nesigura in relatia actuala.I-ai intarit convingerea ca inca tii la ea cautand-o si profita de asta.In timp ce ea si-o trage cu ala tu stai si despici firul in patru in loc sa-ti continui viata cu altcineva.Uita de ea ca nu merita.Altfel,te trezesti la 50 de ani tot pe softpedia cerand sfaturi legate de ea.Ia-o logic.Daca te vroia inapoi nu te-ar fi refuzat.Te vrea insa ca roata de rezerva in timp ce ea testeaza alte scule sa vada daca gaseste inefabilul.Dar doarme linistita ca stie ca te are pe tine roata de rezerva in caz ca face pana relatia actuala.

Nu, nu am cautat-o. Exact asta spun in postare. Ea este cea care ma cauta pe mine. Eu am gresit raspunzandu-i atunci cand a facut-o

#54
anterebic

anterebic

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.06.2023

View Postzeroice, on 04 ianuarie 2024 - 13:13, said:

...si intr-un final pana OP a reusit sa citeasca toate cele 3 pagini de replies....ea s-a razgandit din nou.
Nu cred ca s-a razgandit, pentru ca nu s-a hotarat :))

View Postviotl, on 06 ianuarie 2024 - 19:52, said:

Nope.
Prea tarziu.
Ar fi o dovada de slabiciune sa revina. De mare slabiciune.

Iubirea aproapelui? Asta.... ehhh... nu se stie niciodata. Ar putea sa faca asta, macar pentru ce a fost frumos in anii astia. In anumite conditii, dupa multa vreme oamenii normali uita cele rele si isi amintesc cele bune.
Da, pare ca isi aduce aminte acum momentele frumoase, desi au fost multe si urate...Tocmai de aceea nu inteleg care ii este pozitia, ce anume vrea, spre ce directie cauta sa se indrepte

View PostGRATEFUL, on 06 ianuarie 2024 - 20:13, said:

In anumite conditii, anumiti oameni sunt capabili de compromisuri si merg mai departe, dar din punctul meu de vedere daca intr-o dragoste a aparut tradarea, ea nu mai poate fi cum a fost initial...( Gradul de toleranta difera de la om, la om!)
S-ar fi numit tradare daca se intampla in timpul relatiei. Nu a fost cazul. Nu imi este deloc comod faptul ca s-a aruncat intr-o relatie imediat dupa despartire, ca a urmat si o a doua, dar nu o pot numi inselat sau tradare. E mai degraba dezamagire. Cred ca a cautat alinarea suferintei cu un pansament...ca lucrul asta e total contra-indicat in situatiile astea, e o alta discutie

View PostGRATEFUL, on 06 ianuarie 2024 - 20:31, said:

Initiatorul nu mai este interesat de tema lansata.Posted Image
Ba da! Este :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate