Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Semnale femeie

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
anterebic

anterebic

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.06.2023
Buna ziua/seara!

Va rog sa ma elucidati, sa ma faceti sa vad lucrurile si din alta perspectiva, pentru ca efectiv nu stiu ce sa mai cred/inteleg.
Problema este urmatoarea: B-40 (eu), despartit de F-33 (ea) in urma cu aproape un an. Relatie lunga, multi ani. Asta implica automat si diverse probleme in cuplu, evident. Decizie bilaterala, luata la nervi, intr-un moment tensionat. Ego-uri puternice. Iubire, dependenta, probleme emotionale de ambele parti. De-a lungul relatiei, ea a fost cea care a iubit mai mult, mai intens.

Dupa despartire, improscare cu noroi din partea ei. La scurt timp, ea intra intr-o relatie. O prezinta/anunta, cu surle si trambite, catre toti cunoscutii comuni, ca fiind marea iubire, viitorul. Inclusiv mie, fara sa cer sau sa imi doresc sa aflu asta. Relatia ei se destrama in scurt timp. O caut pe perioada relatiei asteia pentru impacare. Ma respinge. Renunt la ideea de a mai interactiona cu ea, de a o mai contacta. Caut sa imi vad de viata mea.

Ma contacteaza ea, la cateva saptamani distanta. Ii raspund. Aveam sa aflu ulterior ca a facut-o in perioada imediat urmatoare despartirii de "noul iubit". Ne intalnim. Ne comportam ca doi fosti prieteni si atat. Imi propune sa continuam sa ne intalnim, amical. O refuz. Si intrerup din nou contactul cu ea. Intalnirea a avut loc in urma cu 3-4 luni.

Ma contacteaza din nou, in urma cu 3-4 saptamani. In scris. Isi recunoaste greselile (lucru pe care nu l-a mai facut pana atunci). Imi recunoaste meritele, imi cere iertare, imi ureaza fericire. Ii raspund protocolar, scurt, sec. De Sarbatori, ma contacteaza din nou, cu urari de bine. Aflu (de data asta, nu de la ea) ca se ea se afla deja intr-o noua relatie, alta decat cea de dupa despartire. Relatia actuala are 2-3 luni. Nu este fripturista, nu e curva, nu e proasta, nu e genul ei sa sara de colo-colo. Sau cel putin, nu era. Teama de singuratate, ok, dar...sunt multe pe care nu le inteleg.

De ce ma cauti, daca eu am incercat o impacare si tu ai refuzat-o?

De ce ma cauti, daca tu esti cu altcineva?

Ce vrei?

Dar eu, care o vreau inapoi, cum gestionez situatia asta? Cum sa interpretez actiunile ei?

Doamnelor, fetelor, oameni buni, ce vrea fata asta si cum sa procedez cu ea?

#2
Ev_eee

Ev_eee

    Smochinã Înghețatã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Încă se mai gândește la tine. Ești, pentru ea, o dependență emoțională.  Când îi va trece nu te va mai căuta deloc.

O să i treacă odată cu trecerea timpului.

#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
Esti baza de comparatie.
Cand v-ati despartit si a improscat noroiul era convinsa ca va gasi mai bine/mai bun. Acum realizeaza ca nu e chiar asa. Si ceasul (biologic) ticaie.

Depinde de tine. Insa nu-ti face visuri mari - e posibil ca dupa o perioada sa creda din nou ca sa poate mai bine...

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
misto gagica (daca nu o fi o poveste  marca cineva care vrea sa fie lasat in pace).
pt tipa asta iti trebuie oo si multi nervi dar se pare ai pierdut-o si cam asta e.
din punctul meu de vedere relatia se poate repara dar e nevoie de un pact nou.

ce ai uitat sa spui e daca ati stat impreuna, daca a plecat ea sau te-a dat afara...

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postarg, on 04 ianuarie 2024 - 07:02, said:

din punctul meu de vedere relatia se poate repara dar e nevoie de un pact nou.


Din punctul meu de vedere relatia nu se poate repara. Ciorba reincalzita .... e doar reincalzita. Nu va mai exista iubirea de la inceput, in niciun caz. Plus ca "au mai intrat si altii in ea" intre timp . Asta ar fi din start un NO GO pentru mine.

Si hai sa o luam pur psihologic: cine a inselat o data , va mai insela.... Nu se va opri.

Bottom line: nu conteaza ce isi doreste ea. Tu ce iti doresti ? Fericirea ta conteaza. Daca iti creaza o senzatie de disconfort si enervare.... lasa-o sa mai fiarba in sucul ei, las-o sa mai incerce patul si cu altii si apoi spunei elegant adio.

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postanterebic, on 04 ianuarie 2024 - 02:38, said:

Dupa despartire, improscare cu noroi din partea ei.
Asa ceva nu se face

View Postanterebic, on 04 ianuarie 2024 - 02:38, said:

nu e proasta,
Am mici dubii, considerand citatul anterior.

View Postanterebic, on 04 ianuarie 2024 - 02:38, said:

De ce ma cauti, daca eu am incercat o impacare si tu ai refuzat-o?
De ce ma cauti, daca tu esti cu altcineva?
Intrebari inutile, fara rost, care te tin din drum.

View Postanterebic, on 04 ianuarie 2024 - 02:38, said:

Ce vrei?
Ai un raspuns aici. Posted Image
Attached File  understandingwomen 2.png   289.05K   58 downloadsAttached File  understandingwomen 4.jpg   48.65K   60 downloads

View Postanterebic, on 04 ianuarie 2024 - 02:38, said:

Dar eu, care o vreau inapoi, cum gestionez situatia asta?
Compromis major, cu risc mare. Timpul trece si nu intineresti. 40? Parerea mea e ca ar cam fi timpul sa-ti stabilesti drumul pentru restul vietii. Nu prea mai ai timp de jonglerii - daca vrei o batranete linistita. Ar cam fi cazul sa-ti linistesti apele. Te mai tarai usurel pana la 50 - si acolo gata. Ce-ai facut, aia ramane.

View Postanterebic, on 04 ianuarie 2024 - 02:38, said:

ce vrea fata asta si cum sa procedez cu ea?
Parerea mea e ca nu mai conteaza ce vrea, nu mai e treaba ta, si nu mai trebuie sa procedezi nimic.
Poate n-ar fi rau sa procedezi la o noua relatie. macar acum stii mai bine ce ai de facut.

Edited by viotl, 04 January 2024 - 07:42.


#7
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014
Nu este o femeie de neanlocuit,o sa gasesti alta femeie in scurt timp.
Dupa ce ai inpinso in bratele altor barbati crezi ca este mai buna acum cu tine daca va inpacati.

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Tu acum esti ca la magazinele de parfum pe post de saculet cu cafea , cand mirosi mai multe sortimente ai nevoie de o revenire - esti reset by default .

Edited by ldpe, 04 January 2024 - 07:54.


#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Btw: daca chiar te-ar dori si ar vrea sa stea cu tine restul vietii..... o femeie stie ce are de facut. Si daca ea chiar vrea asta, o sa stii, o sa simti.
Cata vreme cauti raspunsuri pe aici si probabil si prin alte locuri, inseamna ca inca nu e acolo.

#10
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Ce vreau sa spun este ca in dragoste si in razboi nu exista reguli. Si nimeni nu stie mai bine decat tine ce trebuie sa faci. Ia-ti de aici si din jurul tau sfaturile care crezi tu ca sunt cele mai bune si urmeaza-le pe cele care ti se potrivesc. Cat despre "ce doresc femeile", s-a dezbatut acest subiect din antichitate. Nimeni nu a a juns la o concluzie. Se pare ca nici ele nu stiu...

Edited by 2Unlimited, 04 January 2024 - 07:59.


#11
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
FUGI. Te vrea doar pentru ca ai refuzat-o. Daca va impacati, in MAXIM un an de zile va despartiti, iar.

#12
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Tu  inca o iubesti si ai vrea sa decidem noi in locul tau.Noi nu vom suferi si nici nu ne vom bucura.Partea proasta e ca tu o vrei inapoi(tu spui asta), iar odata reintrata in viata ta mai mult ca sigur va repeta schema fiind sigura ca poate reveni cind are chef...nu miroase a stabilitate, e viata ta , e lectia voastra voi trebuie sa invatati .Pina la urma ar trebui sa nu iei nici un sfat de aici...sa faci cum simti tu.

#13
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
Vrea sa te tina aproape, in caz ca treaba cu actualii nu iese. Te cunoaste cel mai bine, dar nu mai esti prima ei optiune. Gaseste-ti si tu pe altcineva, eventual una cu copii sa-i arati ca oricine e mai buna decit ea (glumesc si nu prea).

#14
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

View Postscrisit, on 04 ianuarie 2024 - 08:19, said:

FUGI. Te vrea doar pentru ca ai refuzat-o. Daca va impacati, in MAXIM un an de zile va despartiti, iar.
Am uitat sa specific ca vorbesc in cunostinta de cauza... Am facut aceeasi prostie. De doua ori :))

#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Prima data a fost greseala.
Nu fi si tu chiar asa dur cu tine. :D

#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007
Chemati-l pe Sheldon sa va faca un "relationship agreement" ca sa nu mai existe confuzii

#17
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postanterebic, on 04 ianuarie 2024 - 02:38, said:

Ma contacteaza din nou, in urma cu 3-4 saptamani. In scris. Isi recunoaste greselile (lucru pe care nu l-a mai facut pana atunci). Imi recunoaste meritele, imi cere iertare, imi ureaza fericire. Ii raspund protocolar, scurt, sec. De Sarbatori, ma contacteaza din nou, cu urari de bine. Aflu (de data asta, nu de la ea) ca se ea se afla deja intr-o noua relatie, alta decat cea de dupa despartire. Relatia actuala are 2-3 luni. Nu este fripturista, nu e curva, nu e proasta, nu e genul ei sa sara de colo-colo. Sau cel putin, nu era. Teama de singuratate, ok, dar...sunt multe pe care nu le inteleg.

De ce ma cauti, daca eu am incercat o impacare si tu ai refuzat-o?

De ce ma cauti, daca tu esti cu altcineva?

Ce vrei?

Dar eu, care o vreau inapoi, cum gestionez situatia asta? Cum sa interpretez actiunile ei?

Nu a scris in ultimul mesaj ca doreste impacarea cu tine!

Tu de ce o vrei inapoi,daca ea de cand v-ati despartit este deja la a doua relatie cu altul?! Nu te deranjeaza acest aspect?
Tu nu ai demnitate in tine? Iti place rolul de roata de rezerva?

Edited by GRATEFUL, 04 January 2024 - 10:22.


#18
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006
Next.
"Supa reincalzita nu mai e dorita"' (autor anonim)

Edited by althea, 08 January 2024 - 04:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate