Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Asiguratori PAD care redacteza politele in baza documentatiei aferente

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023
Am descoperit in neam mai multe imobile fara asigurare PAD valida, la unele este expirata, la altele nu s-a facut deloc, unele rude-s batrane si n-au capacitati online,

ma intrebam daca exista asiguratori care se ocupa de incheierea-redactarea acestor polite in baza documentatiei aferente imobilelor, nu am timpul necesar sa stau sa inchei polite pentru toti, banuiesc ca plata in toate cazurile poate fi facuta prin OP sau prin card.

Daca stiti vreo societate / broker / intermediar in acest sens rog link sau info.

Ms

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
de ce ai face asa ceva?!
eu n-am facut niciodata asigurare PAD si nu m-a deranjat nimeni. ma rog, nici nu am credite imobiliare ca sa ma oblige banca sa fac asigurare de locuinta

#3
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Nu va trebuie documentatia locuintei deoarece competati singurel functie de materialele de constructie din care este executata locuinta si anume :
Locuință de tip A: construcția ce are o structură de rezistență realizată din beton armat, din metal sau lemn, respectiv cu pereți exteriori din piatră, din cărămidă arsă sau din orice alte materiale rezultate ca urmare a aplicării unui tratament termic, respectiv chimic. Suma asigurată aferentă acestui tip de locuință este de 20.000 euro.
Locuință de tip B: construcția cu pereți exteriori realizați din cărămidă nearsă sau din orice alte materiale nesupuse unui tratament termic, respectiv chimic. Suma asigurată, în acest caz, este 10.000 EUR
Majoritatea societatilor de asigurari au in portofoliu si polite PAD se completeaza on-line si dupa plata ( on line ) o primiti prin e-mail.

#4
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023

 rexx, on 03 ianuarie 2024 - 16:55, said:

de ce ai face asa ceva?!
eu n-am facut niciodata asigurare PAD si nu m-a deranjat nimeni. ma rog, nici nu am credite imobiliare ca sa ma oblige banca sa fac asigurare de locuinta
O sa te deranjeze de pe 15 luna aceasta, as vrea sa fie deranjul cat mai mic.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013

 andu2006, on 03 ianuarie 2024 - 16:57, said:

… functie de materialele de constructie din care este executata locuinta …
Nu e doar atat, chiar daca valoarea asigurata si prima de asiguare doar de asta depind. Se completeaza mai multe date despre locuinta (numar de niveluri, numar de scari si de apartamente, an constructie, etc, etc) desi pare ciudat. In plus se verifica daca nu sunt cumva prin listele de imobile din clasa I de risc seismic, fiindca pentru acelea nu se poate incheia PAD. Cred ca la fel daca sunt construite fara autorizatie in zone inundabile.

@Sterone:
Incearca butonul ‘CUMPĂRĂ PAD’ de aici <https://www.paidromania.ro/> si vezi unde ajungi. Oricum sunt multe date pe care trebuie sa le furnizezi tu, agentul de asigurari nu are de unde le lua, el doar le-ar introduce intr-un formular online si la final iti incaseaza banii si se imprima polita. Chiar daca in final ajungi la un agent, macar vezi ce date se cer ca sa le ai pregatite. Eu nu am folosit acel site, am un agent (de la Groupama, in Bucuresti) care mi le emite de niste ani deja mult inainte sa se poata online (fie comunicare pe mail + plata card online/ transfer bancar online, fie merg in agentie), dar cu prelungirea uneia existente e mult mai simplu ca toate datele sunt deja acolo.

#6
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023

 sags, on 03 ianuarie 2024 - 18:17, said:

prelungirea uneia existente e mult mai simplu ca toate datele sunt deja acolo.

Din pacate nu e asa, n-a stat nimeni sa le centralizeze si cu online-ul asta facem noi toata treaba, daca sunt mai multe se pierde mai mult timp ca la "auto-recenzarea" batranilor .

Chestia cu online-ul si diverse chestii obligatorii ne da de munca neremunerata. Probabil ca la 13 lei cat isi ia brokerul din PAD nu-i convine sa le culeaga fix el din acte, astia de la Primarie desi au toata situatia si pot actiona ca intermediari nu-si bat capul, ei dau doar amenzile.

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013

 Sterone, on 03 ianuarie 2024 - 18:32, said:

… nu-i convine sa le culeaga fix el din acte, …
Pai daca ii dai copii dupa acte le culege el, dar intr-un act de vanzare/cumparare sau chiar construire nu ai toate datele. De exemplu acolo nu scrie cate apartamente sunt in bloc sau cate etaje are. Uite chiar asta cu etajele mi-a dat bataie de cap ca un bloc ce parea (si il credeam a fi) P+10 era de fapt P+9 (dupa ce m-am dus la fata locului sa le numar, ca nu am luat de buna ce credeam ca stiu…).

Edited by sags, 03 January 2024 - 18:45.


#8
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023
Pai sa fi centralizat si ei datele de la recensamant INSSE ca le-am dat si cate bai sunt, masini de spalat, nu doar etajele, adresa exacta domiciliu, resedinte etc

Daca mai reintroducem inca o data toate datele pentru toate imobilele facem treaba online, asa se cheama ? Vai mama noastra cu toate astea obligatorii plus munca voluntara fara sens ...

Oricum primariile astea care pot sa le incheie ele - daca tot sunt obligatorii - si daca tot la bugetul local se duc banii amenzilor sigur au toate evidentele imobilelor

Edited by Sterone, 03 January 2024 - 19:14.


#9
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

 Sterone, on 03 ianuarie 2024 - 17:47, said:

O sa te deranjeze de pe 15 luna aceasta, as vrea sa fie deranjul cat mai mic.
n-am auzit nimic de asta prin presa. si asta e an electoral, nu cred ca o sa ii stranga de "oo" pe romani cu asigurarea asta cand deja au marit taxele si accizele

#10
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023
Ai și tu puțină răbdare, daca nu avem un coleg la primărie să ne zică ce ni se pregateste, așteptăm data de 15 ianuarie când trebuie sa trimita somatiile

În presă e plin de acest subiect dar n-ai știut să cauți

Edited by Sterone, 04 January 2024 - 09:39.


#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Legea obliga de mult timp sa ai pad, probabil primarii vor sta cuminti ca si pana acum, nu vor da amenzi, sa nu supere alegatorii, mai ales ca e an electoral. Si la pad comisionul brokerului e 2 lei, nu gasesti probabil nici unul sa fie bucuros ca ii dai de munca. Oricum e simplu de facut pad, probabil informatia cea mai complexa care iti trebuie e anul constructiei.

#12
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023
@sags,

daca ai folosit platforma indicata pot fi completate incet-incet una cate una dar sa aiba toate aceeasi data de inceput, de exemplu 14 ian 2024 ? Nu e problema cu plata online imediat dar sunt mai multe si vreau sa inceapa in aceeasi zi, sa-mi iau de o grija la anul.

Unde ar fi indicat sa le completez online ca sa le stocheze cineva etern si sa si faca share la date catre altii - pentru anii urmatori ? Presupun ca un broker de pravalie nu le baga in sistem, de-asta nu mi le gasesc dupa numar.

Cred ca este exact ca la RCA auto, le introduci la emag si daca pleci la alt asigurator trebuie culese iarasi, e crima si pedeapsa ...

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Poti pune ce zi vrei de inceput, minim e 5 zile de la data in care faci asigurarea.
Teoretic sistemul ar trebui sa gaseasca daca exista asigurare pe o adresa, practic e foarte prost si nu reuseste. Probabil ca o adresa nu e foarte clara si specifica ca o serie de sasiu, de exemplu.
Faci la un singur broker, an de an, si aia e.

#14
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023

 slai, on 04 ianuarie 2024 - 09:45, said:

Legea obliga de mult timp sa ai pad, probabil primarii vor sta cuminti ca si pana acum, nu vor da amenzi, sa nu supere alegatorii, mai ales ca e an electoral. Si la pad comisionul brokerului e 2 lei, nu gasesti probabil nici unul sa fie bucuros ca ii dai de munca. Oricum e simplu de facut pad, probabil informatia cea mai complexa care iti trebuie e anul constructiei.
Nu vor sta cuminti, deja politia locala sta la panda sa dea amenzi pt parcare tot timpul, banii se duc la bugetul primariei, stiu ei pentru cine muncesc

Eu am si loc platit rezervat si taxa anuala platita la parcare pt zona 2 si tot mi-am luat amenda ca am lasat-o in preajma, nu mai era nici un loc amenajat disponibil, deci nu le pasa de alegeri.

Daca las a 2-a masina parcata pe locul meu inregistrat pt prima masina si nu am si la a 2-a taxa pt zona 2 platita, platesc amenda. Sunt morti sa stranga bani la buget, acum cu PAD este o mare oportunitate pt bani bugetele locale.

Edited by Sterone, 04 January 2024 - 13:25.


#15
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.06.2006

 Sterone, on 04 ianuarie 2024 - 13:21, said:

Daca las a 2-a masina parcata pe locul meu inregistrat pt prima masina si nu am si la a 2-a taxa pt zona 2 platita, platesc amenda.
Si eu sunt in situatia asta, de cativa ani nu am platit nicio amenda. Politia Locala nu are treaba cu vânarea/identificarea auto/ID loc parcare, decât dacă se face reclamatie prin Serviciul (descentralizat sau nu) Parcari al Sectorului respectiv. Mai exista situatia cand nu sunt nominalizate locurile (vezi sectorul 3 cu QR in geam)... Cand faci reclamatie, te intreaba daca esti proprietarul locului de parcare si nr. de contract...altfel nici nu ia in considerare apelul.
Revenim: https://www.ghiseul....eul/public/paid, in 5 minute am asigurarea pe email. Doar cu buletinul si adresa locatiei Posted Image

Edited by gvincentiu, 05 January 2024 - 21:18.


#16
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023

 sags, on 03 ianuarie 2024 - 18:17, said:

Nu e doar atat, chiar daca valoarea asigurata si prima de asiguare doar de asta depind. Se completeaza mai multe date despre locuinta (numar de niveluri, numar de scari si de apartamente, an constructie, etc, etc) desi pare ciudat. In plus se verifica daca nu sunt cumva prin listele de imobile din clasa I de risc seismic, fiindca pentru acelea nu se poate incheia PAD. Cred ca la fel daca sunt construite fara autorizatie in zone inundabile.

@Sterone:
Incearca butonul ‘CUMPĂRĂ PAD’ de aici <https://www.paidromania.ro/> si vezi unde ajungi. Oricum sunt multe date pe care trebuie sa le furnizezi tu, agentul de asigurari nu are de unde le lua, el doar le-ar introduce intr-un formular online si la final iti incaseaza banii si se imprima polita. Chiar daca in final ajungi la un agent, macar vezi ce date se cer ca sa le ai pregatite. Eu nu am folosit acel site, am un agent (de la Groupama, in Bucuresti) care mi le emite de niste ani deja mult inainte sa se poata online (fie comunicare pe mail + plata card online/ transfer bancar online, fie merg in agentie), dar cu prelungirea uneia existente e mult mai simplu ca toate datele sunt deja acolo.

Număr poliță incorect (de completat 11 cifre), am mai gasit 5 polite vechi dar nici una nu este cu RA si nici cu 11 cifre .... probabil sunt fake , 3 sunt de la Astra si 2 de la Euroins, din ce am citit astia mai faceau si asigurari "NV" cum se chemau ...

Edited by Sterone, 13 January 2024 - 21:17.


#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
M-am uitat acum prin sodaj la PAD-uri mai vechi, chiar si din 2010. Toate au ‘seria’ de forma RA-999 (cu 3 cifre) si ‘numarul’ de 11 cifre, insa ‘numarul’ are zerouri la inceput (uneori foarte multe, la cele foarte vechi). Daca la tine sunt mai putin de 11 cifre poate ca nu au scris si zerourile de la inceput.

Dar de fapt vrei sa le verifici, asa demult expirate cum sunt, sau ce? Fiindca nu stiu daca poti dupa numar. Eu stiu de o procedura sa afli daca la o adresa exista polita valabila, si daca da iti da numarul; identificarea se face dupa ceva gen CNP + localitate + numar strada + casa-sau-bloc.

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
@Sterone: Nu zici cu ce ocazie ti-a zis ca numarul este invalid, dar acum ma gandec ca poate la o incercare de a le prelungi?

Daca sunt expirate nici nu cred ca se pot prelungi si poate de acolo eroarea (combinata eventual si nu zerourile lipsa de la inceput?). Oricum din ce stiu singura diferenta intre o polita noua si una care prelungeste o polita in vigoare este ca in primul caz polita NU poate intra in vigoare mai devreme de 5 zile de cand este incheiata, in timp ce la prelungire poate intra in vigoare chiar de a doua zi daca esti in ultima zi de valabilitate a celei vechi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate