Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Mastere și cursuri pentru civili la UNAP ȘI SRI

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
augustinpaled

augustinpaled

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.02.2021
Salutare,

Sunt absolvent al facultatii de Comunicare si relatii publice. Lucrez de circa 7 ani in domeniul jurnalismului si al comunicarii (mediul privat), insa imi doresc sa fac trecerea spre comunicarea institutionala. In octombrie 2023 am si dat un concurs la o institutie de stat, am luat cea mai mare nota la proba scrisa dintre cei 6 candidati, cu o distanta de 1,7p fata de urmatorul candidat, dar la interviu comisia sa zicem doar ca... nu m-a considerat cel mai potrivit.

Spre a accelera dorinta carierei mele in domeniul comunicarii institutionale ma gandeam inclusiv sa ma inscriu la un master civil la o universitate de aparare (spre ex UNAP sau Mihai Viteazul), asta in ideea in care m-ar ajuta, pe langa informatiile academice, sa cunosc oameni cu experienta din functii cheie. Suna a tenta de impostura, dar incerc sa-mi urmaresc interesul personal, dat fiindca am fost naiv anul trecut cu iluzia competentelor in defavoarea pilelor. (chiar credeam ca va fi pe bune concursul, desi ulterior sa aflu ca cel care a castigat avea poze personale pe FB cu un membru al comisiei). Ma rog.

Asadar, dupa experienta dvs, considerati ca un master (dar nu numai, ma refer in general la mastere civile de la universitati militare) precum e cel de la UNAP „Comunicare publică în domeniul securității și apărării” este util?

As aprecia comentarii la subiect, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, nu ironii fara rost. Eu chiar sunt curios sa aflu pareri si experiente ale dvs. Va multumesc.

#2
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

sa cunosc oameni cu experienta din functii cheie
Adica te intereseaza defapt daca ti-ai putea face pile facand acel master

Quote

Eu chiar sunt curios sa aflu pareri si experiente ale dvs
Cam ce raspuns bazat pe experienta te astepti sa primesti?
Chiar crezi ca unul cu experienta deasta, adica intrat cu pile pe un post la stat bine platit te-ar sfatui cum poti sa-ti faci si tu pile ca el pe un forum public?
Daca te intereseaza doar o opinie fara a fi bazata pe experienta proprie, parerea mea este ca daca interesul tau este sa-ti faci pile trebuie sa incepi pe la partidele politice care s-au perindat la putere in ultimii 34 de ani. De acolo vei primi indicatiile catre care master sa te indrepti ( daca e nevoie) in functie de pozitia pe care ti-o doresti...
Sper ca-ti dai seama ca o astfel de abordare vine la pachet cu multe compromisuri pe care va trebui sa le faci.(financiare, morale, etice, profesionale etc)

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

 augustinpaled, on 03 ianuarie 2024 - 14:18, said:

Spre a accelera dorinta carierei mele in domeniul comunicarii institutionale
trebuie să intrii în grațiile comisiei.nu-ți dai seama când concursul este aranjat?poți lua 10 pe linie dacă este o steluță acolo cu ,,comisia,,taie și spânzură

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Ai dat o data concurs, ai vazut cum merge treaba, dar nu-ti ajunge! probabil esti un pic masochist!
pe scurt, intai trebuie sa ocupi postul si apoi sa faci masterul.
iar masterele acestea fix din acest motiv au aparut, sa le dea unora o hartie si sa le rezolve o problema.
ce avantaj imbatabil ai putea obtine dupa ce studirezi la un master despre Comunicare publică în domeniul securității și apărării?

Edited by strongsss, 07 January 2024 - 12:33.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 augustinpaled, on 03 ianuarie 2024 - 14:18, said:

in ideea in care m-ar ajuta, pe langa informatiile academice, sa cunosc oameni cu experienta din functii cheie
Ce vrei tu se gaseste ca membru de partid, activ acolo, si pe urma ti se va da si o sansa la un post.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate