Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

ficat gras

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Vorba aceea ( numai avem mult maica ) :)) Am inceput sa ne vaitam mai rau decat Batranii :) Nu ca si eu as fi mai departe de voi :)

#20
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Eu o sa mi refac testele de colesterol, trigliceride apoi fac teste hepatita, cardiologie, tiroida.

Dacă descoperi cumva cauza, te rog lasa un semn aici. La fel o sa fac și eu.


#21
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt stefan0011 - eu zic sa nu stai sa te cauti mult, sigur vei afla si altele de care, chair nu aveai timp. oricum, nu cred ca exista medic care sa iti spuna exact, toti isi dau cu pararea, exact cum sunt si mecanciii auto. dar totusi, mergi la 3 sau 4 laboratoare diferite si vezi ce rezultate sunt

#22
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Deja se întinde de prea mult timp, trebuie sa vad ce fac. O sa schimb și laboratorul. Mulțumesc pt sfaturi! Mai updatam  aici dacă descoperim ceva.

#23
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Incearca sa  ai schimbi din meniul zilnic, renunta la ce crezi ca ( te-a deranjat ), nu exclude complet acel lucru, ci diminueazal. Eu tot am zis ca ma inham la a tine Postul Pastelui. Pe multi am auzit ca, s-au simtit dupa, Extrem de bine.

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 03 ianuarie 2024 - 12:16, said:

lasa diabetul ,...aia este alta treaba !

uite aici : https://www.cdt-babe...za-hepatica.php
Ok, daca-i vorba de consum cronic de alcool, nu-i de mirare. Mecanismul patogogenetic e dat direct de degenerarea axonala, ficatul nefiind implicat.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Poststefan0011, on 03 ianuarie 2024 - 12:32, said:

Eu o sa mi refac testele de colesterol, trigliceride apoi fac teste hepatita, cardiologie, tiroida.

Dacă descoperi cumva cauza, te rog lasa un semn aici. La fel o sa fac și eu.
SUBSCRIU !

#26
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Nu prea am ce sa scot din dieta, o consider destul de curata. Un fel de keto, f puțini carbohidrați, zero zahar. Am băgat carne, ficat, oua aproape zilnic. Dar nu prăjite, mai mult fierte. Acum am scos astea cu colesterol, a rămas pestele și am băgat și cereale integrale seminte. Nu pot trai doar cu legume și peste, deși atunci ma simt cel mai bine.
O sa repet analizele de colesterol sau poate am depus pe artere...habar nu am.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKarhu, on 03 ianuarie 2024 - 12:51, said:

Ok, daca-i vorba de consum cronic de alcool, nu-i de mirare. Mecanismul patogogenetic e dat direct de degenerarea axonala, ficatul nefiind implicat.
am inteles acum legatura, ficat gras si nervi periferici sunt rezultatul  ?!
acea degenerare axonala este ireversibila , cumva ? merci !

View Poststefan0011, on 03 ianuarie 2024 - 12:52, said:

Nu prea am ce sa scot din dieta, o consider destul de curata. Un fel de keto, f puțini carbohidrați, zero zahar. Am băgat carne, ficat, oua aproape zilnic. Dar nu prăjite, mai mult fierte. Acum am scos astea cu colesterol, a rămas pestele și am băgat și cereale integrale seminte. Nu pot trai doar cu legume și peste, deși atunci ma simt cel mai bine.
O sa repet analizele de colesterol sau poate am depus pe artere...habar nu am.
depinde cu depunerile ,...sunt unii care au colesterol mare dar nu au depuneri ! Sotia mea il are foarte mare fara depuneri , ateroamme , calcifieri...

Edited by MembruAnonim, 03 January 2024 - 12:56.


#28
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
@karhu ce recomanzi pentru protectia ficatului ? Liv ? Essentiale ?

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postraducanu969, on 03 ianuarie 2024 - 11:06, said:

Salut

Iti recomand unul din aceste 2 produse, de peste 5 ani folosesc dupa sarbatorile de iarna dar si cele pascale si ma ajuta foarte mult. Iei cate 1 pastila pe zi ( de preferat in primele 3 zile cate 2 / zi ) si normal, se face o cura de 1 luna dar daca vrei, poti continua si a doua luna, este naturist, si nu ai efecte adverse.
suna foarte bine in prospect :

https://www.helpnet....TRoCVuoQAvD_BwE

View Postasiodf, on 03 ianuarie 2024 - 12:56, said:

@karhu ce recomanzi pentru protectia ficatului ? Liv ? Essentiale ?
chiar , buna intrebare !?

#30
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Nu înțeleg cum de simptomele apar la 10-15 minute dupa ce mananc grăsimi saturate. Asa rapid ajung în sânge?


#31
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt asiodf - pentru ficat, se recomanda a nu se manca gras, acool mai redus, etc  in rest, degeaba iti iei un Protector daca nu umbli si la Factorii principali

pt stefan0011 - chiar este Eficient, doar apucate

Edited by raducanu969, 03 January 2024 - 13:19.


#32
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Poststefan0011, on 03 ianuarie 2024 - 11:51, said:

Nu îmi amorțește piciorul, am furnicaturi in talpa și uneori și deasupra, la ambele picioare. Doar când mănânc carne, oua, ficat (cred ca e de la grăsimi saturate)


Cred ca esti constient ca procesul de digestie al proteinelor pe care le ingerezi are loc in ore, nu in secunde, deci este imposibil ca furnicaturile in cauza sa apara din cauza aportului de proteina animala. Eu cred ca totul este pe fond psihic. Mergi la un psihiatru si explica-i situatiile prin care treci. Iei frumos o trimitere de la medicul de familie si in felul asta nici nu platesti consultatia. Daca el considera, te va trimite la neuro.

View Poststefan0011, on 03 ianuarie 2024 - 13:06, said:

Nu înțeleg cum de simptomele apar la 10-15 minute dupa ce mananc grăsimi saturate. Asa rapid ajung în sânge?


Tocmai ca NU . Asta iti explic mai sus.

#33
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Simptomele le am se doi ani, primu post l am ținut începând cu 15 nov. Pana atunci nu am făcut asocierea între post și lipsa simptomelor, pt ca nu țineam post. Cam în fiecare zi mâncam ceva din alea enumerate. Recent am făcut legătura  între ele.

Edited by stefan0011, 03 January 2024 - 13:22.


#34
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postraducanu969, on 03 ianuarie 2024 - 13:16, said:

pt asiodf - pentru ficat, se recomanda a nu se manca gras, acool mai redus, etc  in rest, degeaba iti iei un Protector daca nu umbli si la Factorii principali

mai sunt si alte motive, ca de exemplu medicatie. d-aia l-am intrebat pe Karhu ce-ar recomanda mai bun....

#35
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View Postasiodf, on 03 ianuarie 2024 - 13:58, said:

mai sunt si alte motive, ca de exemplu medicatie. d-aia l-am intrebat pe Karhu ce-ar recomanda mai bun....

cauta in farmaciile naturiste, sigur gasesti, gen Hepato Protect, dar va trebui sa iei si un Pansament Gastric, deoarece, anumite medicamente ataca flora stomacala si de aici, alte probleme rezulta

Edited by raducanu969, 03 January 2024 - 14:32.


#36
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
n-avea nici o treaba ce am intrebat eu cu produsul tau .... poate n-a fost clar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate