Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

ficat gras

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
as dori sa stiu daca steatoza hepatica poate contribui la declansarea neuropatiei sau cum spun unii medici , de origine necunoscuta

multumesc

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu stiu daca neuropatie, dar in cazul meu poate mai multa lene si mai mult somn.

#3
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Salut

Iti recomand unul din aceste 2 produse, de peste 5 ani folosesc dupa sarbatorile de iarna dar si cele pascale si ma ajuta foarte mult. Iei cate 1 pastila pe zi ( de preferat in primele 3 zile cate 2 / zi ) si normal, se face o cura de 1 luna dar daca vrei, poti continua si a doua luna, este naturist, si nu ai efecte adverse.

Attached Files


Edited by raducanu969, 03 January 2024 - 11:17.


#4
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
ficatul gras e reversibil in 90% din cazuri!
cu mult sport si alimentatie corecta, zero alcool...

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 MembruAnonim, on 03 ianuarie 2024 - 10:42, said:

declansarea neuropatiei
Ce neuropatie? Periferica?
Aia apare ca si complicatie a diabetului, care la randul lui e influentat direct de existanta ficatului gras (NAFLD).

#6
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Eu am furnicaturi in picioare când mananc carne, ficat, oua. Toate analizele ok, nu știu unde sa mai caut. Ficat marit, dar nu a zis ca e steatoza.

#7
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt stefan0011 - daca iti amorteste uneori piciorul, ai probleme cu nervul sciatic. I-a acele pastile naturiste de care am spus anterior si vei vedea ca se va amelioara foarte mult. am recomandat asa ceva la culturisti care chiar iau suplimente pentru cretere musculara, ardere grasimi si, a avut efect. o sa te arda pe limba putin pastila dar te vei obisnui.

#8
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Nu îmi amorțește piciorul, am furnicaturi in talpa și uneori și deasupra, la ambele picioare. Doar când mănânc carne, oua, ficat ( cred ca e de la grăsimi saturate). De la peste sunt ok. E o chestie de circulație, nu știu dacă e de la ficat, inima, tiroida. Analiza f ok, trigliceride f mici. Piele uscata talpi, cumulat cu furnicaturi, parca am opinci.

Edited by stefan0011, 03 January 2024 - 11:53.


#9
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt  stefan001 - Ceea ce am mentionat este special pentru ficat dar in acelasi timp este si pentru o Detoxifiere a organismului. Am primit acest sfat de la un medic gastroeltorolog ( dimineata aveam senzatie de greata / voma ) si in urma acestor pastile naturiste, mi-am revenit, dar in acelasi timp am vazut si o usurare a organismului, a ficatului, fierei si multe altele. Numai vorbesc si de energia minima necesara de zi cu zi. urmeaza te rog macar 1 luna si 100% imi vei multumii, decat v-a trebui sa renunti la Prajeli pentru o perioada de timp, de preferar ar ti sa iei pe stomacul gol.

Edited by raducanu969, 03 January 2024 - 11:57.


#10
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Nu mănânc nimic prăjit, în ultimii doi ani am avut o dieta f săracă în carbohidrați, zahar spre zero. Care sunt acele pastile?.
Edit: scuze le am văzut acum, am citit topicul în viteza initial

Edited by stefan0011, 03 January 2024 - 12:00.


#11
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt stefan0011 - este unul si acelasi,

Attached Files



#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Karhu, on 03 ianuarie 2024 - 11:09, said:

Ce neuropatie? Periferica?
Aia apare ca si complicatie a diabetului, care la randul lui e influentat direct de existanta ficatului gras (NAFLD).
lasa diabetul ,...aia este alta treaba !

uite aici : https://www.cdt-babe...za-hepatica.php

 stefan0011, on 03 ianuarie 2024 - 11:51, said:

Nu îmi amorțește piciorul, am furnicaturi in talpa și uneori și deasupra, la ambele picioare. Doar când mănânc carne, oua, ficat ( cred ca e de la grăsimi saturate).

exact asa am si eu ! pb este ca la mine cei 3 neurochirurgi (3 operatii pe coloana) spun ca nu-i neuropatie provocata din cauza operatiilor  ci este de natura idiopata, sper ca n-am gresit.

 raducanu969, on 03 ianuarie 2024 - 12:09, said:

pt stefan0011 - este unul si acelasi,
unde se poate gasi asa ceva , am sa incerc si cu asta !

#13
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Eu am fost foarte răcit acum 2 ani și cam de atunci persista. Am pus o pe seama durerilor de spate, dar nu. Când țin post, oricât m ar durea spatele, nu mi furnica picioarele.

Ținem legătura, sa vedem ce rezolvam, poate găsim cauza...

#14
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt sflorin59 - la orice farmacie Naturista, costa undeva la 50 lei - 60 lei dar, repet, sunt foarte bune, din primele zile vei simti o ameliorare dar si o usurare a sistemului gastric, dar si multe altele. in primele 3 zile ( din proprie experienta ) ia cate  doua pe zi, dupa care mergi cu cate una pe zi si min 250 ml de apa cand le iei, dar repet, pe stomacul gol. daca simti un oare disconfort pe stomacul gol, dupa 30  min dupa ce ai mancat, cand vrei tu dimineata - dupa amiaza - seara. dar, repet, de preferat pe Stomacul Gol

ps. nu ai neboie de pansament stomacal,

Edited by raducanu969, 03 January 2024 - 12:23.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 stefan0011, on 03 ianuarie 2024 - 12:20, said:

Eu am fost foarte răcit acum 2 ani și cam de atunci persista. Am pus o pe seama durerilor de spate, dar nu. Când țin post, oricât m ar durea spatele, nu mi furnica picioarele.

Ținem legătura, sa vedem ce rezolvam, poate găsim cauza...
eu am fost la reumatologie ,...sunt ok !
urmeaza cardiologia , examen RMN cerebral , ca neurologic dupa 1,5 ani tratament cu gabaran (pana la doza maxima am ajuns) si seroxat = 0

 raducanu969, on 03 ianuarie 2024 - 12:23, said:

pt sflorin59 - la orice farmacie Naturista, costa undeva la 50 lei - 60 lei dar, repet, sunt foarte bune, din primele zile vei simti o ameliorare dar si o usurare a sistemului gastric, dar si multe altele. in primele 3 zile ( din proprie experienta ) ia cate  doua pe zi, dupa care mergi cu cate una pe zi si min 250 ml de apa cand le iei, dar repet, pe stomacul gol. daca simti un oare disconfort pe stomacul gol, dupa 30  min dupa ce ai mancat, cand vrei tu dimineata - dupa amiaza - seara. dar, repet, de preferat pe Stomacul Gol

ps. nu ai neboie de pansament stomacal,
chiar am sa incerc , pe bune !

#16
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014
Refaci analizele la doua sau trei laboratoare diferite si apoi compari rezultatele.

#17
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Acum 2 ani când a început totul, am făcut și eu o analiza reumatoida, aveam și mai am și acum călcâiele f reci si chiar amortite, deși restul piciorului era relativ cald. Doar călcâiele. N au găsit nimic.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Neaceasca85, on 03 ianuarie 2024 - 10:53, said:

Nu stiu daca neuropatie, dar in cazul meu poate mai multa lene si mai mult somn.
asta-i lipsa de energie mai mult ,...cred ca ficat gras , cum se spune ! fa o ecografie !
eu am facut si asa am descoperit ca am steatoza hepatica , de aici si intrebarea mea initiala !

 stefan0011, on 03 ianuarie 2024 - 12:26, said:

Acum 2 ani când a început totul, am făcut și eu o analiza reumatoida, aveam și mai am și acum călcâiele f reci si chiar amortite, deși restul piciorului era relativ cald. Doar călcâiele. N au găsit nimic.
si la mine exista aceasta simptomatologie , amortela in calcaie , pernitele de la talpă, degetele mari de la picioare dar si mici dureri

Simptomatologie existenta :
-dureri, amorteli, senzatia de umflare a talpilor (degete, pernite, calcaie) si furnicaturi, senzatie de picioare reci (si furnicaturi cateodata, dar nu tot timpul ) de la genunchi in jos atat pe exterior cat si pe interior.

Edited by MembruAnonim, 03 January 2024 - 12:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate