Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Problema drogurilor in America de Nord

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e chiar asa de toxic. LD50 este de 10 mg/Kg corp.
Povestile cu politistii.... sunt doar povesti.

#56
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 Mohombi, on 04 ianuarie 2024 - 14:03, said:

... Acela e doar un refugiu, un pansament pentru o rana emotionala....
tu de ce rani emotionale suferi?

#57
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009

 tfmercedez, on 04 ianuarie 2024 - 15:59, said:

la cat de nociv este fantalnylul, ar putea fi folosit si pe post de arma chimica/biologiga. 2mg este doza letala. Un kilogram ar putea ucide jumatate de milion de oameni.  Este motivul pentru care agentii de politie nu au voie sa atinga drogurile fara manusi. Nu e ca in Miami Vice unde scoate brisca inteapa o punga si freaca gingia si zice pe urna ca " e marfa buna".
O serie de politisti au murit dupa ce au atins accidental suprafete contaminate cu fentanyl pur, si s-a absorbit in piele,  doza fiind mortala.

Ete alt clip, chiar daca nu e cu droguri e despre curve, alea din Dubai

Pe cati nu-i aud cum pocnesc de mandrie ca vezi doamne se duc acolo, de parca ar fi ceva care sa starneasca invidia..

https://youtu.be/rrl...7zRcATSFsGn00ji

Dubai este semnificativ pentru decaderea civilizatiei. Cladirile inalte, numai bune sa se mire taranii ascund multe din pacatele lumii.
Fentanylul se foloseste in clinici, in mod controlat si cantitati f. bine stabilite.
Are ceva distinctiv, chiar la doze foarte mici, reduce mobilitatea, duce la o postura caracteristica a corpului, aplecat in fata si cu mainile atarnand, e usor de observat de la distanta de catre oricine.

Comic: in vara, nevasta-mea a facut o mica operatie, si cum pe aici se lucreaza rapid, pe banda, dupa vreo 2 ore au “livrat-o” sa o iau acasa. Cand sa se dea jos din carucior si sa intre in masina, hopa, pozitia tipica, corp aplecat in fata, mainile atarnand, destul de fericita dar obosita. Ne-am uitat pe hartii si intr-adevar luase o doza (ajuta la durere si calmare) :D

#58
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
opioidele sunt cele mai puternice analgezice cunoscute. problema cu ele e cu dependenta si dezvoltarea de rezistenta. si la noi bolnavilor de cancer li se administra morfina.

#59
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Mie mi-au dat morfina injectata de doua ori, imediat dupa o operatie cu multe taeturi,  pastilele lor n-aveau efect, unele erau si pe baza de opioide cu tot felul de contraindicatii fioroase, n-am vrut. Semnat o hartie totusi.
Foarte eficiente. La vreo 4 ore dupa trezire eram deja pe telefon cu inducatii la servici :D


In schimb, la cam orice farmacie se gaseste Oxycontin, tot opioid, dar nu se da chiar usor.

Edited by Rosebud09, 04 January 2024 - 22:31.


#60
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007

 pasilla, on 04 ianuarie 2024 - 16:08, said:

Nu e chiar asa de toxic. LD50 este de 10 mg/Kg corp.
Povestile cu politistii.... sunt doar povesti.

"Fentanyl is a potent synthetic piperidine opioid primarily used as an analgesic. It is 20 to 40 times more potent than heroin and 100 times more potent than morphine"

"Fentanyl 2 mg is a lethal dose in most people"

https://en.m.wikiped...g/wiki/Fentanyl


#61
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007
In timp ce romanii vlogeri se plimba prin  Argentina, Canada, altii prin Rusia, am gasit o argentinanca venita in Romania. Are o parere buna despre noi, zice ca Romania este o tara sigura, de doua ori mai sigura decat Spania.

https://youtu.be/OxZ...UXlZC1rzXL-crH8



#62
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

 Fane, on 04 ianuarie 2024 - 16:17, said:

tu de ce rani emotionale suferi?
In cazul lor e vorba de rani emotionale, depresii si traume psihologice cu greutate.
In cazul meu, nu. La mine consumul e numai in cluburi sau la o paranghelie la un amic(oricum acelasi context), si eu nu bag opioide ca nu am dureri de nici un fel ci bag stimulente pt distractie, pt caterinca mau multa , pt dans , pt sex mai intens... tot ce inseamna distractie (nu dau nume de substante ca nu e cazul)
Drogurile sunt bune in ambele situatii dar tre sa stii cum sa le folosesti, aici e shpilu'. Drogurile te ajuta dar tre sa te ajuti si tu, sa nu te lasi condus de ele ca te consuma rapid.

Edited by Mohombi, 06 January 2024 - 13:36.


#63
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
de unde sti ca si ei n-au inceput ca si tine si dupa ce alea de distractie i-au adus la sapa de lemn au ajuns sa bage din alea “pansamente pt rani emotionale”?

Edited by Fane, 06 January 2024 - 15:05.


#64
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007
https://twitter.com/...rZWnkKfs7g&s=19

Zombieland..

#65
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
cam ca-n Vaslui!

#66
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,908
  • Înscris: 10.01.2023
Respect Mohombi! Drogurile nu sunt problematice decât dacă sunt luate în exces, că orice alt viciu ortcum țigările, alcoolul sau păcănelele. Sau religia, sa fim riguroși

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate