Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Problema drogurilor in America de Nord

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View PostValy_User, on 02 ianuarie 2024 - 14:22, said:

Anul ăsta nu prea au fost niciunde prin RO.
Au fost in vara dar numai in vest, sud vest, nord vest. De la Olt inspre est si nord est nu au fost deloc. In Gorj au fost destule, cateva si in Dolj chiar.

Adicatelea drogurile mele sunt viscolul si furtuna, inca de la varsta de 5 ani din 1991, nu vreau sa ajung sa folosesc droguri pe bune din cauza vremii, ca nici macar nu fumez. Posted Image

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostValy_User, on 02 ianuarie 2024 - 14:22, said:

Să ne spună mai multe Tsunamii că el a trăit prin SUA.

Era riotul prin Detroit in prim planul opiniei publice, cu BLM-ul atunci
Si, printr-o cunostinta care ma cunostea, m-a contactat un trust mare de stiri din Romania sa ma intrebe daca vreau sa intru in direct
Am consimtit
M-au luat la intrebari cum traiesc cu un asa stres pe cap...

"Pai dimineata am condus pana la servici, acum sunt la munca, pe la 5:30 plec spre casa, maine, merg cu sotia la Bush's la supermarket!"
Mi s-a taiat emisia.

Atat de nasol e, si in Phily si in Detroit, nu mai zic de Montreal, Vancouver, Seattle, SF etc

#21
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMatrix40, on 02 ianuarie 2024 - 14:26, said:



Majoritatea tarilor din Europa de vest au o problema cu drogurile, e plin de drogati si de traficanti de droguri ce te intreaba daca vrei droguri la colt de strada.
Toleranta drogurilor a crescut problema sociala cu cei drogati, nu au micsorat-o.

Cauta informatii. Ce ti se pare ca vezi tu pe strada nu e statistica.

La inceputul anilor 90 in Italia statistica arara 1500 morti pe an de overdose. Astazi sunt 250 si ceva.

Cum s-a combatut fenomenul?   Diferentiere intre droguri, terapie, educatie,  depenalizari in anumite cazuri, adica s-a inteles ca drogatu trebuie ajutat nu bagat in puscarie.

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Prin anii '70-'80 aproape in fiecare zi vedeam la TV imagini cu strazile din USA pline de oameni ai strazii si drogati. Mai vedeam impuscaturi pe strada intre diversele grupari de cartier. Ni se explica ca asta inseamna decadenta capitalismului, a imperialismului.

Au trecut zeci de ani, iar bunastarea a crescut in SUA, tara s-a dezvoltat, iar visul american nu s-a spulberat.

Se vor rezolva si problemele de acum, in ciuda unora care vad Rusia un model.

#23
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View Postdani.user, on 02 ianuarie 2024 - 13:07, said:

America de Nord e mare, ii arati altceva.

Ce poate sa vada ?Cam acesta este tot trendul pe tot globul mai ales in tarile libere care confunda democratia cu dreptul de a face orice oricand,si oriunde pentru unii!
Deoarece se moare de plictiseala,nevrand sa lucreze multi dintre acestia din banii publici acestora li se permite orice,se chinuieste sistemul de sanatate sa-i vindece sa-i hraneasca si sa-i adapostesca la batranete.
Dupa care ne miram ca suntem la fel de saraci noi acei care muncim o viata intreaga cu acei care nu au muncit si sau huzurit in tinerete.
Nu mai vorbesc de cat de saraci sunt cei care muncesc fata de cei care sau trezit bogati peste noapte dintr-o alta clasa sociala cei cu sange albastru in vene si artere !

Edited by csoka2002ro, 02 January 2024 - 15:30.


#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMatrix40, on 02 ianuarie 2024 - 12:58, said:

Uitați cum aratã centrul orașului Montreal, și din ce inteleg situația se repeta în mai toate orașele mari din America de Nord:
https://youtu.be/Esk...SOeg9GDIji5lXDd

Drogați zombificati, jeg, excremente.
Politia trece și nu baga in seama traficul de droguri și bãgatul in vena la colțul strãzii.
Eu unul nu as emigra in asemenea locuri, pentru a vedea copilul meu așa ceva.
ai nostri erau prea saraci ca sa isi permita droguri asa ca foloseau substante legale: prenadez, aurolac si alte vopsele.

Saracii lor sunt bogati pe langa ai nostri.  Se face selectia naturala a populatiei

Edited by tfmercedez, 02 January 2024 - 15:38.


#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View PostNeaceasca85, on 02 ianuarie 2024 - 14:19, said:

Eu vreau sa emigrez pe motive meteorologice, sudul Romaniei nu mai are fenomene deloc. Daca in Canada e asa cu drogurile, spun pas. SUA in general nu-mi place pentru ca oricine are pistol sau pusca.

Poti să te declari refugiat din motive climatice.

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007
Cat despre protagonistii din canal.. prea s-au specializat in rascolit rahatul cu batul si mieunat ca pute.

Nu am stat eu sa ma uit la toate kkt urile lor, dar o dau de gard penibil si nu rateaza nici o ocazie.

Gen: se mira prostovanul ala ca sunt multe biciclete la Biejing, ca e bike friendly! Pe bune?  El crede ca mai intai a fost masina si pe urma bicicleta?

#27
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
In America problemele apar in sistemul medical. Exista medicamente accesibile (fara retete, fara costuri ridicate) pentru dureri care sunt folosite ca si drog. Spre exemplu oxycontinul se poate procura in America foarte usor si are la baza opioide. De acolo doza creste, pana nu isi mai face efectul si odata devenit dependent nu prea mai exista cale de intoarcere. Pasul urmator sunt drogurile mai puternice precum meth (la fel ieftin si usor de achizitionat in America) sau chiar si fentantil care a devenit foarte la moda si este ultra ieftin. Majoritatea ingredientelor vin din China si sunt total legale, se mixeaza acolo si se vand mai departe sau se combina cu alte droguri.

Politia nu prea are ce sa le faca, dependenta de astfel de droguri se trateaza tot cu droguri si nu exista centre antidrog sustinute si finantate de stat pentru un numar atat de mare de pacienti. Tratamentul dureaza foarte mult timp si nu exista garantie ca va avea si efect.

Motiv pentru care guvernul incearca sa ii stranga intr-un singur loc si sa ii tina acolo sub control oferindu-le droguri, seringi, mancare gratuita sau sa ii duca catre suburbii.

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMatrix40, on 02 ianuarie 2024 - 12:58, said:

Eu unul nu as emigra in asemenea locuri, pentru a vedea copilul meu așa ceva.

Multimesc de atentiobare.
Am sters America de Nord din lista cu emigrari.
Raman Europa de Vest, Regatul Unit, eventual Australia unde sunt convins ca asemenea imagini nu exista iar laptele si mierea sunt singurele ingrediente necesare bunastarii.

Adica mai toata lumea asa-zis civilizata.

#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbusiness11, on 02 ianuarie 2024 - 15:59, said:

. Majoritatea ingredientelor vin din China si sunt total legale, se mixeaza acolo si se vand mai departe sau se combina cu alte droguri.

Politia nu prea are ce sa le faca, dependenta de astfel de droguri se trateaza tot cu droguri si nu exista centre antidrog sustinute si finantate de stat pentru un numar atat de mare de pacienti. Tratamentul dureaza foarte mult timp si nu exista garantie ca va avea si efect.

Motiv pentru care guvernul incearca sa ii stranga intr-un singur loc si sa ii tina acolo sub control oferindu-le droguri, seringi, mancare gratuita sau sa ii duca catre suburbii.

Este o fateta a razboiului diplomatic/economic  dintre SUA si China.
De cand cu niste vizite americane in Taiwan, chinezii au renuntat sa se tina de promisiuni, si au inceput sa exporte precursori ai fentanylului in Mexic. De acolo se ocupa cartelurile locale sa le dea americanilor la ficați: aprox 500.000 de morti pe an.

View Postadisz, on 02 ianuarie 2024 - 16:05, said:



Multimesc de atentiobare.
Am sters America de Nord din lista cu emigrari.
Raman Europa de Vest, Regatul Unit, eventual Australia unde sunt convins ca asemenea imagini nu exista iar laptele si mierea sunt singurele ingrediente necesare bunastarii.

Adica mai toata lumea asa-zis civilizata.
vezi ca daca se duce cristi si ralu in Lisabona,  gasesc si acolo drogati cu tona.

https://youtu.be/9dU...AAfmgb-vPk6BTu2

https://youtu.be/Elx...-dPETYhdZ6MmY8G

#30
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,644
  • Înscris: 01.10.2010

View PostMatrix40, on 02 ianuarie 2024 - 12:58, said:

Eu unul nu as emigra in asemenea locuri, pentru a vedea copilul meu așa ceva.
las' ca nici cu betivanii romani nu mi-e rusine :lol:

#31
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View PostNeaceasca85, on 02 ianuarie 2024 - 14:29, said:

Adicatelea drogurile mele sunt viscolul si furtuna, inca de la varsta de 5 ani din 1991, nu vreau sa ajung sa folosesc droguri pe bune din cauza vremii, ca nici macar nu fumez. Posted Image
Neaceasca, esti cam ciudat. :)

#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMatrix40, on 02 ianuarie 2024 - 14:26, said:

Majoritatea tarilor din Europa de vest au o problema cu drogurile, e plin de drogati si de traficanti de droguri ce te intreaba daca vrei droguri la colt de strada.
Toleranta drogurilor a crescut problema sociala cu cei drogati, nu au micsorat-o.
  Te-au intrebat pe tine sau ne spui ce-ai auzit la vecina de palier? ce tari ai vizitat? pentru ca eu inca nu am fost intrebat pina acuma daca vreau sa cumpar droguri in nici un oras din cele in care am fost in vizita sau chiar am locuit citeva luni/ani! si am umblat destul, am vazut destule personaje ciudate sau pitoresti, dar pasnice! si nici drogati nu am vazut/recunoscut pe strada prin vest, dar aurolaci prin bucuresti, da! sigur ca exista locuri unde se vind droguri, dar nu e ca-n folclorul povestit la bancuta din fata blocului!

View PostTsunamii, on 02 ianuarie 2024 - 14:29, said:


Era riotul prin Detroit in prim planul opiniei publice, cu BLM-ul atunci
...........................
In ce an?

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostNeaceasca85, on 02 ianuarie 2024 - 14:19, said:

Eu vreau sa emigrez pe motive meteorologice, sudul Romaniei nu mai are fenomene deloc.
cam ce fenomene iti doresti tu?

#34
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023

View PostMatrix40, on 02 ianuarie 2024 - 14:26, said:

Majoritatea tarilor din Europa de vest au o problema cu drogurile, e plin de drogati si de traficanti de droguri ce te intreaba daca vrei droguri la colt de strada.
Toleranta drogurilor a crescut problema sociala cu cei drogati, nu au micsorat-o.

Occidentul e o civilizatie in declin. Se va naste altceva sa-i ia locul, naiba stie unde si cum, dar Occidentul este adios amigos, caz pierdut. Inainte ma mai agitam si eu de pe margine, ca imigrantii, ca drogurile, ca politicienii tradatori si nenorociti, dar acum m-am resemnat, atat a fost sa fie, a ramas pentru cartile de istorie.

#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFane, on 02 ianuarie 2024 - 18:17, said:

cam ce fenomene iti doresti tu?
II plac uraganele bine dotate :D

#36
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023

View Postbritishpub, on 02 ianuarie 2024 - 16:14, said:

las' ca nici cu betivanii romani nu mi-e rusine Posted Image

La noi sa zicem ca nu ai fi avut la ce te astepta altceva, dar ei? Prin anii 90 si 2000, cand aveam aurolaci pe strada, ne plangeau de mila, acum suntem boboc fata de ce e la ei. Pana si Ferentariul pare un loc select pe langa unele zone centrale din marile orase americane

Edited by RaimondMacelaru, 02 January 2024 - 18:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate