Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

MSI 1080TI Crash to desktop din World of Tanks

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
vic_underground

vic_underground

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 13.12.2009
La multi ani!


Deschid topic-ul acesta in ideea de debugging la o problema pe care o intampin de cca 1 luna de zile.

Relativ dupa ultimul update din World Of Tanks , Holiday OPS 2023 am observat ca atunci cand navighez prin garajul jocului sau alte meniuri ( nu in battle! ) imi crasheaza jocul dupa 2-3 secunde de freeze, cu eroarea atasata.

Am facut un clean install la cele mai noi drivere nvidia, dar fara succes.

Dupa niste digging am observat ca problema nu mai apare cand reduc 'lighting quality' din graphics details la medium, dar crasheaza mereu cand pun max sau ultra.
Joc jocul pe sistemul acesta de 3 ani cu totul pe Ultra fara nicio problema.

Folosind tool-uri de monitorizare am observat ca in momentul crash-ului, GPU load ul sare de la un constant 25% load la 100%, moment in care moare jocul si ma scoate pe desktop. Precizez ca in full load in battle cu totul pe Ultra, GPU load ul nu sare niciodata de 98-99%. Singurul moment cand ajunge la 100% e in main meniul jocului / garaje, atunci cand crasheaza.

Jocuri gen CS2 sau Witcher3 nu au vreo problema cu acest crash, singura chestie dubioasa pe care am observat-o luna asta au fost 3-4 Menu crashes in Dota 2, dupa care nu am mai patit.

Mentionez ca placa a fost folosita de primul posesor pentru minat intre 2019-2020. ( in 3 ani de utlizare nu am avut nicio problema cu ea ).


As fi inclinat sa cred ca e ceva pe duca la ea, dar mi se pare foarte ciudat ca problema sa apara doar in Meniurile jocurilor cand load-ul e mic, iar in full load in play sa nu am probleme.

Astept sfaturile voastre eventual cine are experiente similare.
https://ibb.co/DVzykn9

Edited by vic_underground, 01 January 2024 - 23:04.


#2
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,537
  • Înscris: 21.12.2006
Placa e obosită, zi "Merci" că nu îți face alte probleme. Vrei să te mai joci cu ea, sau vrei să-i cauți de deochi?
Redu rezoluția, dacă tot ai descoperit problema, și mai trage de placă până o să crape de tot. Între timp, apucă-te de economisit.

#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002

Vizualizare mesajvic_underground, pe 01 ianuarie 2024 - 23:02, a scris:

Relativ dupa ultimul update din World Of Tanks , Holiday OPS 2023 am observat ca atunci cand navighez prin garajul jocului sau alte meniuri ( nu in battle! ) imi crasheaza jocul dupa 2-3 secunde de freeze, cu eroarea atasata.


inclin sa cred ca placa ta nu are nimic, cine stie ce cod bezmetic au introdus in joc programatorii.

patesc ceva absolut asemanator cu o placa video asemanatoare, un MSI 1080 gaming x, in jocul Fallout 76. incepind cu un anumit update (de la EI!!!!!), jocul face crash to desktop intr-o veselie. stiu ca nu e placa mea, ca de curind am inlocuit-o cu un 4070 si ghici ce... pateste la fel!

#4
vic_underground

vic_underground

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 13.12.2009

Vizualizare mesajnei-k, pe 01 ianuarie 2024 - 23:53, a scris:

Placa e obosită, zi "Merci" că nu îți face alte probleme. Vrei să te mai joci cu ea, sau vrei să-i cauți de deochi?
Redu rezoluția, dacă tot ai descoperit problema, și mai trage de placă până o să crape de tot. Între timp, apucă-te de economisit.

Joc cu totul maxat Witcher 3 si World Of Tanks ( adica in lupta ) 1440p in 250fps . Problema e doar dupa battle cand revin in garaj / meniu.

Edited by vic_underground, 02 January 2024 - 00:21.


#5
vic_underground

vic_underground

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 13.12.2009

Vizualizare mesajtEo, pe 01 ianuarie 2024 - 23:55, a scris:

inclin sa cred ca placa ta nu are nimic, cine stie ce cod bezmetic au introdus in joc programatorii.

patesc ceva absolut asemanator cu o placa video asemanatoare, un MSI 1080 gaming x, in jocul Fallout 76. incepind cu un anumit update (de la EI!!!!!), jocul face crash to desktop intr-o veselie. stiu ca nu e placa mea, ca de curind am inlocuit-o cu un 4070 si ghici ce... pateste la fel!

Pune GPU-Z si vezi logurile pe GPU load. Vezi daca ai si tu spike mare la 100% load min momemtul crashului, Also inceraca sa reduci si tu detalii grafice poate gasesti buba. Ciudat e ca avem MSI 1080 ambii ( desi eu TI)

Also, alti amici nu au crash ul dupa update in WoT

Edited by vic_underground, 02 January 2024 - 00:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate