Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Transfer date intre Iphone vechi si nou cumparat

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
Folosesc android  de f multi ani  , am incercat mai multe modele de telefoane si sofware . Acum   folosesc  un Samsung  S23 Ultra 512   si ca telefon secundar un iphone  exact cu aplicatiile ce le detin pe Samsung  .   Am  pe iphone 3 esim uri  active  plus apps pentru bancile personale  si diverse aplicatii utile ,  si cumparate  . Am salvat si in icloud   un backup  de rezerva  .   Intrebare  :  Cum pot transfera totul de pe iphone si in siguranta  pe noul iphone 15 pro care doresc  sa il cumpar   curand . se vor salva  si  conturile de E-sim  ?  le am primit la o promotie  si nu vreau sa le pierd . Aplicatiile bancare va trebui sa le activez din nou ?  Cum recomandati sa fac acest transfer    ?

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Transferul il faci prin iCloud - vezi neaparat sa ai 2FA activat ca sa iti faca backup la parole si toate setarile.

Problema va fi la eSIM: NU sunt transferabile (cele din Romania)! Trebuie sa vezi cu operatorii respectivi daca suporta quick-transfer (vezi aici: https://support.appl.../en-us/HT212780 ) Desi nu vad de ce nu ai putea sa soliciti operatorilor respectivi sa iti dea alte coduri QR pentru acele eSIM-uri? Ca doar sunt ale tale, le-ai achizitionat de la ei, etc.

Restul aplicatiilor merg ok (isi pastreaza parolele in general) - doar cele de banci de obicei iti cer sa te reautentifici.

Edited by Xman_ghio, 01 January 2024 - 22:52.


#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,383
  • Înscris: 28.10.2018

 Xman_ghio, on 01 ianuarie 2024 - 22:52, said:

Transferul il faci prin iCloud - vezi neaparat sa ai 2FA activat ca sa iti faca backup la parole si toate setarile.

Nu doar asta. Trebuie sa faca backup criptat in itunes ca sa se trasfere conturile cu tot cu parole.

#4
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Niciodată n-am făcut restore prin iCloud, mereu scanez codul acela QR de pe telefonul vechi și îmi transfera tot. Într-adevăr ca trebuie să mă reloghez după peste tot dar am totul salvat în iCloud KeyChain deci e doar o scanare facială și sunt logat.

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 abac, on 02 ianuarie 2024 - 08:47, said:


Nu doar asta. Trebuie sa faca backup criptat in itunes ca sa se trasfere conturile cu tot cu parole.
Nu trebuie sa faca nimic in iTunes (care necesita un PC/Mac ca sa faca asta)! Ai 3 variante ca sa iti copieze totul, parole, etc:
1. iCloud cu 2FA si keychain: am facut asta cu 2 iphone-uri in familie de Craciun ;-) A copiat absolut totul si e ok.
2. Copiezi de pe un iphone pe altul asa cum a spus initiatorul: cu codul scanat de pe un telefon pe altul (via wifi local).
3. Prin iTunes asa cum zici tu - doar ca ai nevoie de un al 3-lea device (laptop/desktop). Singurul avantaj in cazul asta e ca ai o copie de rezerva locala, dar are multe dezavantaje: ai nevoie de laptop/desktop, ai nevoie de spatiu sufiecient (adica 128GB sau chiar mai mult daca ai iphone cu spatiu de stocare mare).

Recomand totul prin iCloud ca acolo raman toate salvate (asta daca ai iCloud platit, ca daca ai din ala de 5GB e cam... ghinion!)

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,383
  • Înscris: 28.10.2018
Nu esti logat in aplcatiiile care necesita parola daca nu faci transfer (criptat, nu altfel) prin itunes pe PC. Trebuie sa loghezi totul al mano.

Edited by abac, 02 January 2024 - 09:50.


#7
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Ai totul salvat in iCloud Keychain deci in maxim 10 minute ești logat in toate aplicațiile.
Într-adevăr necesita mai multă bătaie de cap cu aplicațiile bancare, dar in rest..

#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Depinde de versiunea de iOS din cel vechi, dar daca este recenta totul este automatizat atat timp cat ai contul setat corect, cu autentificare cu doi factori, ai parola contului la indemana. La eSIM posibil sa fie nevoie sa mergi la operator/sa suni la relatii clienti, sa primesti acele coduri de activare, dar in rest aplicatiile sunt transferate 1:1 cu tot cu stare log-in, singurele cu care am avut probleme au fost aplicatiile de la banci, mai ales cea de la UniCredit, dar aceea se configureaza usor, fara sa suni la ei.

#9
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Atentie doar ca iphonu' nou sa aiba versiune de ios mai vechre decat iphonul vechi - ceea ce se prea poate daca esti mereu la zi cu actualizarile.
In cazul asta nu merge direct copierea cu scanare cod, trebuie intai logat cu cont, actualiat ios, sters si abia apoi copiat.

#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

 abac, on 02 ianuarie 2024 - 09:49, said:

Nu esti logat in aplcatiiile care necesita parola daca nu faci transfer (criptat, nu altfel) prin itunes pe PC. Trebuie sa loghezi totul al mano.

Nu-ti trebuie nici un itunes, totul se face prin icloud.

#11
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
si  o varianta  buna   de transfer   wahtsup   de la android  la  ios  ?    mâine primesc  15 pro 256 Gb  si in wekend  sper sa il pun la punct  , accesoriile îmi  vin Vineri , huse  si încărcător .In   iCloud   am 5GB  ,trebuie sa mearga  sa transfer  totul   in noul iphone  . spatiul momentan este suficient .

#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Cauta pe site WhatsApp procedura de transfer de pe Android pe Apple. Vezi sa NU deschizi sau setezi ceva pe WhatsApp pe iPhone ca pierzi mesajele de pe Android. Urmeaza pasii de acolo si ar trebui sa ai mesajele ok de pe un telefon pe altul.

#13
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Nu cred ca 5GB iti vor ajunge pentru backupul atat pentru ios, plus ce aplicatii mai folosesti, si pentu whatsapp. Adica e posibil, dar e cam la limita. Si dupa ce vei face cateva zeci de poze cu telefonul se va "umple" de tot..

#14
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
https://support.apple.com/en-us/104980

#15
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Sa am telefon de 1000+ euro si sa stau doar in aia 5gb gratis....
Sa dezactivam si live photos zic :)

#16
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019

View PostSwatKat, on 05 ianuarie 2024 - 09:12, said:

Sa am telefon de 1000+ euro si sa stau doar in aia 5gb gratis....
Sa dezactivam si live photos zic Posted Image

Cred  ca mie mi te adresezi . sa iti explic  ca sa intelegi  mai bine situatia  : Am  Samsung  S23 Ultra  512 Gb . Folosesc  android  de mult timp  si am tot   ecosistemul Samsung acasa  , laptop  Samsung , ultimul model , tableta  Samsung  penultimul model  , TV Samsung nou !    Samtwach   samsung  , 4 Smarttags   pe diverse  lucruri  intelegi  !? sunt   destul  de bine integrat in  acest ecosistem  !   Intre timp   am zis  sa fac   o schimbare   si am cumparat  un Iphone  12  sa vad si eu cum e cu iphone  , soft  etc . Mi a placut  si am instalat  cam aceleasi aplicatii ce le folosesc  pe android  si pe iphone , chiar am cumparat vre o  2 aplicatii  utile pentru mine  .  Iphone fiind folosit ca un telefon de rezerva  nu aveam nevoie de asa mult spatiu  , DECI  NU ERA NECESAR  SA FAC UN ABO  SA MARESC  SPATIUL LA Icloud  ! intelegi  ?? nu isi avea rostul  ! Acum am cumparat un Iphone 15 pro cu 256 Gb ,  ieri a sosit . Deci  nici macar  pe moment nu se justifica un abo  la Icloud   desi cand va fi momentul  o voi face  . Ideea mea  este asa :   daca imi place si totul este ok   in Septembrie  schimb telefonul  cu iphone 16  pro max  . Momentan  singura problema este marimea , mi se pare cam mic  iphone pe langa  samsung  , dar sper sa ma obisnuesc   .
@ deci  ai inteles ca nu ma zgârceam la câțiva bănuți  pentru a mari spațiul ,dar  momentan nu are rost  . plus ca folosesc dropbox de muti ani  pe un server acasa pentru foto  si video

#17
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
@foxtian: nu, m-am referit la solutia data mai sus de postul meu, cu spatiu temporar. Eu de obicei nu ma leg de cazuri particulare, fiecare poate avea o motivatie personala, insa am comentat strict din perspectiva folosirii unui telefon cu spatiu stocare pt backup extrem de limitat.

Revenind la iphone, daca ai luat i15 pro fie il folosesti de backup la android, fie treci direct pe el ca tel primar. Cu tot cu contacte etc. Si atunci se justifica spatiu marit, chiar si pentru cateva luni de folosire.

#18
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
Am iphone 15 pro  256 Gb   si am comandat  iphone 15 pro max 256 Gb  ,  acum trebuie sa transfer tot in noul telefon . nu sa schimbat nimic   referitor la sfaturile mai sus  nu ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate