Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Timpul...

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Post-SunRise-, on 01 ianuarie 2024 - 01:58, said:

Timpul nu iartă,
Mda ... m-am uitat la o poza cu mine de acum 30 de ani .... si iti dau dreptate! Timpul nu iarta pe nimeni!
LE ce frumos era la 20 de ani ....

#20
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Timpul le rezolvă pe toate, na, luați-o pe asta și drămuiți-o. Timpul ne oferă șansa la fericire.

#21
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023
Dar din pacate,tot impersonal,tot nepasator si tot surd va ramane cu noi toti,si cu cei mai buni oameni de pe pamant...isi va iubi DOAR propria vesnicie,nu are mila,nu te poti impaca cu el,nu poti negocia cu el nici daca esti cel mai bun om,....este doar o fantoma care trece prin vietile noastre ca un accelerat si atat
Timpul este acel ceva ce nu poti"vorbi cu el" , nu te poti alia cu el...nu poti empatiza cu el, nu te poti ruga de el sa fie mai bun cu tine...de acea imi este teama de el !!
Astazi sintem,maine nu mai sintem,vom deveni doar niste fotografii pe noptiera,pe care doar unii vor dori sa le vada,daca vor dori.Nu insemnam si nu valoram absolut nimic in fata lui.

#22
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View Post-SunRise-, on 01 ianuarie 2024 - 12:04, said:

Nu insemnam si nu valoram absolut nimic in fata lui.
Despre ce valoare zici? E vreun reper, etalon?

#23
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
1994, 2004, 2014, 2024

#24
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Orice varsta are farmecul ei.

Problema este aia veche, noi uitam sa mai traim in prezent.

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postarisel, on 01 ianuarie 2024 - 06:08, said:

In 93 eram deja adult cu "armata facuta de ceva ani" vorbim de epoci diferite... scuzati off-ul!Posted Image
yep.. ai castigat "experienta " la armata.. ceva de genul puscariei.. acolo timpul "sta".

#26
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
Si noi sa-ti dam nota pe compunere?

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postpopadanut1997, on 01 ianuarie 2024 - 13:24, said:

1994, 2004, 2014, 2024
Clasa a 2-a si a 3-a, clasa a 12-a, bac si facultate, 2014 e decesul tatalui meu (59 ani, timpul foarte nerabdator cu el) si sfarsitul fericirii si libertatii asa cum le stiam eu, 2024...proaspat.

View PostMindArchitect, on 01 ianuarie 2024 - 13:38, said:

Orice varsta are farmecul ei.

Problema este aia veche, noi uitam sa mai traim in prezent.
Orice om are perioade de fericire si cand esti dupa acele perioade, traiesti in trecut.

Cand prezentul e mai nasol decat trecutul, traiesti in trecut. Eu am avut mereu frica de viitor, in 2000, hai, liceu, in 2004 ce naiba facultate sa urmez, 2008 ce sa fac dupa facultate, 2010-2013 fericire maxima, nici timpul nu trecea asa de repede si daca trecea, tot fericire imi aducea, dupa 2014 welcome to the club of the average, stres, nesiguranta, persoanele si lucrurile la care tineam au disparut rand pe rand, dupa 2018 si fenomenele meteo care ma faceau fericit, frica de viitor se confirma si se acutizeaza, i hate the future.

#28
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Au fost cateva subiecte mature, noi fiind invatati pe forum cu subiecte mai "flower power".

Urmaream cateva filmuleti despre cei care locuiesc pe strada in America.
Si au fost sarbatorile cu tot felul de cersetori.

Si ma uitam pe la cunostinte, am cunostinte care s-au mutat de la casa la bloc din cauza facturilor.
Si ma gandeam ca varianta urmatoare este sa vedem oameni care locuiesc prin masini.
Youtuberi romani care fac videoclipuri "van life" sunt.
Youtuberi care sunt fara adapost sa locuiasca in masina de nevoie nu am vazut.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rG2bgVHrEqM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Astia au avut casa la bucuresti, au facute rate si apoi la chirie.

Este bine sa avem momente cand ne oprim si ne gandim nitel la viata.

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu sunt flower power. Introvertit, singuratic, poate si tangent cu spectrul autist. Asta nu e ceva rau, poate insemna inteligent dar prea visator, prea rupt de realitate. Realitatea e mereu dura pentru orice suflet omenesc. Dar in trecut era si mai dura. Viata ciudatilor si boemilor e mai usoara azi. Dar timpul ramane problema tuturor.

Da, eu locuiesc la casa de 23 de ani si facturile devin un chin, voi milita mereu pentru curent si gaz ieftin, nu accept alte solutii. Gazul iarna si impozitul anual sunt beleaua. Banii si timpul, timpul si banii, omeneste e sa preferi timpul si linistea in locul banilor. Asa ca unii se muta la bloc. Doar ca eu fiind boem, nostalgic si euforic, pun muzica mereu noaptea, asta nu se poate face la bloc.

Puscaria ca sa ai bani? Nu, sunt prea avid de libertate pentru inchisoare. Si la puscarie se dau ani, ti se ia din timp.

********
Mi se comunica pe Whatsapp de unde e expresia cu timpul nu mai avea rabdare.

Marin Preda-Morometii. Asa se incheie romanul. Pentru ca venea comunismul peste ei, de aia timpul nu mai avea rabdare. Comunismul, un timp prea lung de nenorociri.

#30
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View PostMindArchitect, on 01 ianuarie 2024 - 15:01, said:

Si au fost sarbatorile cu tot felul de cersetori.

Obișnuiesc să mai dau de pomană, de sufletul morților, așa se zice.
Numai că îs sătul de cerșetorii profesioniști, ăia care știu unde e vadul propice și stau la pândă la orele potrivite, dovada e că au randament maxim la umplut sacoșele cu pomeni de la toți, probabil că multă mâncare din aia ajunge direct la purcei, câini, pisici.

Așa că mă înființez prin tărgul de vechituri, unde ăi mai necăjiți își scot la marginea bordurii amintirile de prin casă, pentru ceva bănuți.
Bine, sunt mulți care vin doar să trăncănească și să frece menta în mod oarecum plăcut, cine să le cumpere vederile poștale de prin 70, cărțile de duzină cu pagini lipsă, încărcătoarele de telefon, piesele auto recuperate s.a.m.d. Toate parcă-s aduse de formă acolo, ca să justifice prezența lor.
Trec prin spatele lor iar când le ofer discret de pomană, pe unii îi apucă plânsul, de bucurie.

#31
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022

View PostNeaceasca85, on 01 ianuarie 2024 - 14:56, said:

Clasa a 2-a si a 3-a, clasa a 12-a, bac si facultate, 2014 e decesul tatalui meu (59 ani, timpul foarte nerabdator cu el) si sfarsitul fericirii si libertatii asa cum le stiam eu, 2024...proaspat.


Orice om are perioade de fericire si cand esti dupa acele perioade, traiesti in trecut.

Cand prezentul e mai nasol decat trecutul, traiesti in trecut. Eu am avut mereu frica de viitor, in 2000, hai, liceu, in 2004 ce naiba facultate sa urmez, 2008 ce sa fac dupa facultate, 2010-2013 fericire maxima, nici timpul nu trecea asa de repede si daca trecea, tot fericire imi aducea, dupa 2014 welcome to the club of the average, stres, nesiguranta, persoanele si lucrurile la care tineam au disparut rand pe rand, dupa 2018 si fenomenele meteo care ma faceau fericit, frica de viitor se confirma si se acutizeaza, i hate the future.
Eu eram in clasa 2 in 2006, iar clasa 3 in 2007 =))))

#32
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021

View PostNeaceasca85, on 01 ianuarie 2024 - 14:56, said:

Clasa a 2-a si a 3-a, clasa a 12-a, bac si facultate, 2014 e decesul tatalui meu (59 ani, timpul foarte nerabdator cu el) si sfarsitul fericirii si libertatii asa cum le stiam eu, 2024...proaspat.


Orice om are perioade de fericire si cand esti dupa acele perioade, traiesti in trecut.

Cand prezentul e mai nasol decat trecutul, traiesti in trecut. Eu am avut mereu frica de viitor, in 2000, hai, liceu, in 2004 ce naiba facultate sa urmez, 2008 ce sa fac dupa facultate, 2010-2013 fericire maxima, nici timpul nu trecea asa de repede si daca trecea, tot fericire imi aducea, dupa 2014 welcome to the club of the average, stres, nesiguranta, persoanele si lucrurile la care tineam au disparut rand pe rand, dupa 2018 si fenomenele meteo care ma faceau fericit, frica de viitor se confirma si se acutizeaza, i hate the future.
Zici tu ca momentul ala a fost sfarsitul la fericirea si la libertatea ta, viata mai are destule momente placute.

De momentele placute te agati. Mai ales in perioada sarbatorilor de iarna.
Esti tanar? Esti sanatos? Ai ceva bani pusi deoparte? Locuiesti intr-un imobil care valoreaza o anumita suma de bani.
Viata nu se termina astazi.

Cand prezentul este naspa te gandesti la clipele frumoase care au trecut, te gandesti ce poti face sa imbunatesti si ca toate sunt trecatoare.
Job, familia, viata, toate trec.
Diferenta este ca dupa o varsta nu mai discuti in idei de "fericire" ci in idei de "multumire".
Cand eram copil imi placea cand ningea, ca adult nu imi place cand ninge.

Majoritatea observam ca planeta si clipa si societatea se modifica mult prea repede.

View PostNeaceasca85, on 01 ianuarie 2024 - 15:30, said:

Eu sunt flower power. Introvertit, singuratic, poate si tangent cu spectrul autist. Asta nu e ceva rau, poate insemna inteligent dar prea visator, prea rupt de realitate. Realitatea e mereu dura pentru orice suflet omenesc. Dar in trecut era si mai dura. Viata ciudatilor si boemilor e mai usoara azi. Dar timpul ramane problema tuturor.

Da, eu locuiesc la casa de 23 de ani si facturile devin un chin, voi milita mereu pentru curent si gaz ieftin, nu accept alte solutii. Gazul iarna si impozitul anual sunt beleaua. Banii si timpul, timpul si banii, omeneste e sa preferi timpul si linistea in locul banilor. Asa ca unii se muta la bloc. Doar ca eu fiind boem, nostalgic si euforic, pun muzica mereu noaptea, asta nu se poate face la bloc.
Majoritatea de pe forum suntem introvertiti, singuratici, eu am si anxietatea.
Am iesit astazi sa ma plimb si credeam ca sunt singurul ciudat, ca sa vezi? Erau destui care au iesit astazi la plimbare.
Viata moderna are avantaje si dezavantaje, din pacate creierul nostru este antrenat sa se concentreze pe treburile negative.

Stii ca sunt variante si variante? Pompa de incalzire. Vinzi si cumperi o casa mai mica.
Variante se gasesc.
Iti cumperi teren si rulota daca doresti.
Mie asta imi place la lumea moderna, nu te intreaba nimenea ce plan ai cu viata.


View PostTamtamTicaticaPiupiu, on 01 ianuarie 2024 - 15:47, said:

Obișnuiesc să mai dau de pomană, de sufletul morților, așa se zice.

Așa că mă înființez prin tărgul de vechituri, unde ăi mai necăjiți își scot la marginea bordurii amintirile de prin casă, pentru ceva bănuți.
Bine, sunt mulți care vin doar să trăncănească și să frece menta în mod oarecum plăcut, cine să le cumpere vederile poștale de prin 70, cărțile de duzină cu pagini lipsă, încărcătoarele de telefon, piesele auto recuperate s.a.m.d. Toate parcă-s aduse de formă acolo, ca să justifice prezența lor.
Trec prin spatele lor iar când le ofer discret de pomană, pe unii îi apucă plânsul, de bucurie.
Si eu obisnuiesc sa dau de pomana dar nu prea mai ai la cine sa dai de pomana.

Nu intelegeam ce zici daca nu observam anul trecut la targul orasului ca sunt care isi aduc toate obiectele din casa, de la farfurie pana la haine.

Cred ca sunt care fac si pentru socializare.
Singuratatea este ceva ce nu te invata la scoala.
Mai ales pentru cei ca noi invatati care locuiam toata familia intr-un apartament si nu prea aveam intimitate.

Sunt cateva subiecte care se intersecteaza, minimalismul, subiectul cu tinereri care aleg sa nu mai faca copil, singuratatea.

Mai ma uit pe la povestile celor care ajung in strada, au fost persoane cu o situatie financiara decenta care au avut ghinion.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y-8oT-4n174?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wzlh-Jo4JbU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai ma uit pe la youtuberi aia care au canale si care zic la ce sa se astepte cei care raman fara nimic.
Ma duc si eu in vacante scumpe, am avut masa decenta si de Craciun si de Revelion.
M-am odihnit, mai mi-am pus gandurile in ordine.

M-am uitat pe forum si cativa utilizatori trec printr-o perioada buna, alti se straduiesc sa le fie mai bine.

Timpul tot timpul are un alt inteles, in functie de perioada, de varsta. Cand esti tanar te uiti sa nu treaca repede, dupa ce treci de o varsta? Te uiti sa nu treaca prea greu, sa planuiesti lucruri placute, sa nu te gandesti la trecut, sa nu te gandesti la viitor, la scumpiri, inflatie.

Din cauza asta zic, de sarbatorile de iarna si orice clipe placute, te agati.

Sa scriu ceva amuzant. Am mancat inele de calamar, eu am mai mancat dar am pe cineva in familie care nu mai mancase si ma uitam cat se bucura. Si ma gandeam? Ba? Eu am fost prin vacante, am tot cumparat tot felul de mancaruri, gadgeturi, dar la familie? Adica daca ei nu si-au cumparat sau daca nu au cerut? Nu m-am gandit vreodata.
Asa si cu tine, poate tu nu mai simti fericirea aia din copilarie? Dar ia de incerca sa traiesti pentru familie.

Pana la urma conteaza sa mergi inainte si sa traiesti in prezent.

Si cred ca subiectele serioase or sa se inmulteasca ca traim pana cand ne gandim? Ba? Tot rotesc roata asta dar nu avansez, parca nu imi doresc sa traiesc inca 40-50 de ani doar sa platesc facturi. Nu o exista si altceva? Ceva independenta financiara? Poate ma mut la tara, poate ma mut din tara, daca trebuie imi cumpar o rulota si fac economie la chirie, la facturi etc...
Ca si mie mi-au crescut facturile de iarna.
De la 250-300 de lei am ajuns la facturi de se aproprie de 1000 de lei la gaze.
Dar am gandit ca un intreg, platesc facturile de iarna din surse pasive dar tot nu imi convine sa cheltuiesc sumele asta.
Dar bugetez dinainte sa nu ma streseze.

Imi cumpar un container modular si ma mut la tara.
Inainte sa ma mut de la bloc credeam ca aia este "casa mea", dupa ce am locuit si cu chirie, am invatat ca "acasa" este unde te simti si ca totul este trecator.
Attached File  414463306_381276114370223_8115292669485838318_n.jpg   118.81K   16 downloads

#33
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023

View Post-SunRise-, on 01 ianuarie 2024 - 01:58, said:

Timpul nu iartă, nu uită, nu are prieteni si nu se împacă cu nimeni....este impersonal... nepăsător...surd...nu-si iubeste decât propria veșnicie....
Uneori, mi l-aș dori prieten...as vrea sa il dăruiesc celor dragi înapoi...prietenilor si celor dragi lor...Dar nu pot...nu-i stiu valoarea si nici cine mi-l poate da...dar mi-e teama de el  !!

La multi ani 2024 !

compunerea imi apartine,nu este copiata de nicaieri.


Nu prea are sens ce ai spus :P...

Te contrazici

#34
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostNeaceasca85, on 01 ianuarie 2024 - 05:53, said:

Era parca in manualul de Romana. Am zis clasa a 3-a dar poate era a 2-a. 1993-1994 sau 1994-1995. Clasa I am inceput-o in toamna 1992.

Eu sunt genul care desi pare a nu avea notiunea timpului, o am prea bine si il calculez si dramuiesc intr-una. Sarcinile impuse de societate, adica temele scolare inainte de 2008 (am inclus si facultatea) apoi sarcinile de munca, le-am facut mereu pe ultima suta de metri.

La scoala, tema la matematica o faceam ultima. Posted Image Timpul este matematic. Rece, dur, exact, inflexibil.
eu eram clasa a 2-a in 1988, a 3-a in 1989, cand a fost Revolutia.

#35
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023

View PostNeaceasca85, on 01 ianuarie 2024 - 15:30, said:

Eu sunt flower power. Introvertit, singuratic, poate si tangent cu spectrul autist. Asta nu e ceva rau, poate insemna inteligent dar prea visator, prea rupt de realitate.
Marin Preda-Morometii. Asa se incheie romanul. Pentru ca venea comunismul peste ei, de aia timpul nu mai avea rabdare. Comunismul, un timp prea lung de nenorociri.


Ai uitat modest....foarte modest.

#36
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
A citit caracteristicele introvertitilor.

El nu este obisnuit ca atunci cand scrii pe un forum romanesc trebuie sa intelegi diferenta de 20-30 de ani intre america, germania, si Romania.
Si nu este scris sa fie jignire.

Urmaream prin 90 RTL/Sat1/Pro7/Rai1, inteleg limbile astea, eu credeam ca daca eu urmaresc canalele respective(ca si copil) aia fac majoritatea si ca majoritatea inteleg italiana, spaniola, germana, adica limbile pe care nu le-au invatat la scoala.
Si aia discutau treburi prin 90 de in Romania si acum sunt straine.

Cine zice ca este 20-30 de ani distanta intre Romania si tarile mai decente, are dreptate.

Noi abia acum descoperim ca in lumea moderna anxietatea, singuratatea, depresia, sunt treburi normale.
In strainatate se ofera tratament gratuit pentru anxietate.
La noi? Ia de te duce la psiholog pe bani tai.
Sau sa discuti despre teme psihologice sa nu se uite vreun roman ca si cand esti ciudat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate