Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Timpul...

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023
Timpul nu iartă, nu uită, nu are prieteni si nu se împacă cu nimeni....este impersonal... nepăsător...surd...nu-si iubeste decât propria veșnicie....
Uneori, mi l-aș dori prieten...as vrea sa il dăruiesc celor dragi înapoi...prietenilor si celor dragi lor...Dar nu pot...nu-i stiu valoarea si nici cine mi-l poate da...dar mi-e teama de el  !!

La multi ani 2024 !

compunerea imi apartine,nu este copiata de nicaieri.

Attached Files



#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qr0-7Ds79zo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Vrajeala, timpul e prieten bun cu reclamele.. n-ai vazut cum se relaxeaza si cat de incet merge pe langa ele? :)

#4
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Filosoful care stă ca-n butoi în eul meu interior zice "Fiți fericiți că există Timpul, că fără el am fi nemuritori".

#5
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,610
  • Înscris: 15.06.2007

 Bursul, on 01 ianuarie 2024 - 02:04, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qr0-7Ds79zo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/C5X9hJyF/IMG-20231231-204855.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
N-avem timp sa iubim pana la capat, n-avem timp s-avem grija de noi, spune Irinuca Rimes intr-o piesa din 2021 daca nu ma insel. Tot in acea piesa "Dar avem tot timpul din lume...sa n-avem niciodata timp". Si apare in unele cadre tinand o clepsidra in mana.

Timpul nu are rabdare, spunea un sciitor consacrat, invatat la scoala, nu mai stiu exact care.

Timpul este acum dusmanul meu, se canta intr-o melodie demult, parca de la 3 SE.

Edited by Neaceasca85, 01 January 2024 - 05:04.


#7
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,610
  • Înscris: 15.06.2007
Arnold dadea sfaturi de reusita in viata.. "sleep faster!"

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
********
Eu am fost mereu certat cu timpul. Vreau timp si nu am timp, desi nu am programul asa de incarcat precum majoritatea, eu in sinea mea l-am simtit mereu foarte incarcat, scurte au fost perioadele in care am avut timp pentru mine insumi si am avut cat timp am dorit, timpul inseamna si libertate, nu doar bani cum zice majoritatea. 2009-2013 ar fi o perioada de genul, dupa aia timpul nu a mai avut rabdare.

Certat cu timpul, mereu intarziat, certat cu varsta de care nu-mi vine sa cred cat inainteaza, certat cu timpul si cu varsta la multe aspecte, sunt oricum un boem care nu tine cont de reguli poate esentiale, desi de regula nu deranjez pe altii, deranjez mai mult prin inactiune decat prin actiune.

38, o varsta la care multi zic ca trebuia sa am nevasta, copii, sau alt gen de loc de munca, ori sa fiu acel robot ce nu are timp de el deloc si doar imbatraneste muncind si crescand copiii, dar eu vreau doar...sa fiu liber, asa cum simt eu ca trebuie sa fiu.

Nah, ca m-ati facut filosof la ora asta cu acest topic. Posted Image

 tfmercedez, on 01 ianuarie 2024 - 05:08, said:

Arnold dadea sfaturi de reusita in viata.. "sleep faster!"
The early bird gets the worm-cine se scoala de dimineata departe ajunge, dar eu sunt adeptul variantei cu "este obosit toata ziua", a moderatorului Barboso. Posted Image

E urat ca seara sa fii obosit, nervos si sa nu ai chef de nimic, ori mai rau, sa te pui direct in pat, cum si mie mi se intampla in unele seri dupa zile mai grele de munca (desi altora nu li se par grele), seara si chiar noaptea trebuie sa fie cea mai frumoasa perioada.

Dar nu ai timp, trebuie sa te culci ca te asteapta o noua zi de scoala sau de munca, weekend-urile sunt scurte, sarbatorile sunt rare, ma uit acum si vad ca mai am doar 2 zile libere ramase si-mi zic use them wisely. Posted Image

#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,610
  • Înscris: 15.06.2007

 Neaceasca85, on 01 ianuarie 2024 - 05:12, said:

, weekend-urile sunt scurte, sarbatorile sunt rare, ma uit acum si vad ca mai am doar 2 zile libere ramase si-mi zic use them wisely. Posted Image

Adica pw forum la 5 noaptea. Acuma te-ai trezit?

Eu numa ce am controlat frigiderul de niste ansoa cu masline.. ca ma deranjeaza golul din stomac.

#10
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Timpul, parerea mea, este un  bun prieten, daca il respecti, este mereu in favoarea ta, te ajuta mereu ! ( lasam deoparte faptul ca imbatranim si murim, asta-i legea "Lui", a  "Timpului"..!) Bun 2024 tuturor!Posted Image

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu am adormit deloc, sunt treaz de la ora 12 dupa 7 h 27 m de somn (am o tableta de la Google care imi arata), pur si simplu dupa ora 2 mancarea si lichiorul de cafea si-au facut efectul.

Am timp sa dorm pana pe 3 cand reincepe munca. De fapt asta e cea mai placuta senzatie, cand ai timp sa dormi cat simti, cand ai timp sa faci ce si cand vrei. Dar weekend-ul deseori e ocupat cu niste munci casnice care nu pot fi facute de luni pana vineri pentru ca...nu ai timp, decat daca esti pensionar.

Asta nu-mi place, ca munca mananca mult timp, dar niciodata nu a fost altfel, a fost poate mai rau.

 arisel, on 01 ianuarie 2024 - 05:33, said:

Timpul, parerea mea, este un  bun prieten, daca il respecti, este mereu in favoarea ta, te ajuta mereu ! ( lasam deoparte faptul ca imbatranim si murim, asta-i legea "Lui", a  "Timpului"..!) Bun 2024 tuturor!Posted Image
O lectie din clasa a 3-a se numea Pretuiti Timpul. Era o poveste cu un baiat care s-a jucat, inclusiv cu pisica, in loc sa isi faca temele, si apoi nu era lasat afara la joaca cu copiii (deh nu erau inca calculatoarele si telefoanele, televizoarele erau putine intr-o locuinta ca erau scumpe rau).

De timp si bani avem nevoie toti. Dar pentru a avea bani, preferam sa nu avem timp.

Banii, libertatea si timpul. 3 notiuni interdependente si complexe totodata, greu de pus la punct.

Timp liber-notiune efemera. Posted Image

#12
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Ai spus tu  "Pretuiti Timpul" ( lectie ce pe vremea mea nu mi-o amintesc...) e tot ceea ce conteaza! Bun 2024 tuturor!Posted Image

Edited by arisel, 01 January 2024 - 05:47.


#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Era parca in manualul de Romana. Am zis clasa a 3-a dar poate era a 2-a. 1993-1994 sau 1994-1995. Clasa I am inceput-o in toamna 1992.

Eu sunt genul care desi pare a nu avea notiunea timpului, o am prea bine si il calculez si dramuiesc intr-una. Sarcinile impuse de societate, adica temele scolare inainte de 2008 (am inclus si facultatea) apoi sarcinile de munca, le-am facut mereu pe ultima suta de metri.

La scoala, tema la matematica o faceam ultima. Posted Image Timpul este matematic. Rece, dur, exact, inflexibil.

#14
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
In 93 eram deja adult cu "armata facuta de ceva ani" vorbim de epoci diferite... scuzati off-ul!Posted Image

#15
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006
'Tot ce trebuie sa decidem e, ce facem cu timpul care ne este dat'- Gandalf.

#16
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008
Si cu asta la batista, beibi!!!


#17
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Attached File  aging-in-space-1-610x610.png   49.27K   21 downloads

#18
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,996
  • Înscris: 30.11.2021
famous last words

Ba, a fost interesant 2023 pe forum.
Subiecte mai mature pe forum.

Viata trece si imbatranim si noi.
O sa fie ciudat ca suntem nascuti si crescut la oras, la bloc, este ciudat.
Cei dinaintea noastra se nasteau la tara si se mutau la oras, apoi se retrageau la tara, nu prea aveau timp sa se gandeasca.
Tata la varsta mea era deja parinte si avea planuri.

Este normal sa ne gandim si la viata si la timp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate