Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

RCA pentru trotinete peste 25km/h

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Sunt bizoni in toate categoriile, dar sa nu generalizam...

#20
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013

View PostDanyHiker, on 30 decembrie 2023 - 09:46, said:

Corect era cu RCA la TOATE bicicletele, inclusiv cele neelectrice.
Săracu', bă. Frustrări mari. E complicat rău de tot la oraș.

#21
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

View Postdorin_2k, on 30 decembrie 2023 - 09:47, said:

Au trotinetele serie de șasiu? Pui un sticker cu aceeași serie pe toate. Că îți faci un RCA și îl folosești la 10 trotinete.
Se menține clasa bonus de la RCA de la mașini?

nu stiu daca iti mai aduci aminte, dar Pegasurile din copilaria mea aveau serie stantata pe o tablita

Edited by Fly_85, 30 December 2023 - 11:48.


#22
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007

View PostMihai_3, on 30 decembrie 2023 - 11:26, said:

problema este lipsa de responsabilitate si nesimtirea crasa a soferilor....
totul colaborat cu alte interese de a strange cat mai multe taxe la buget

Soferii tipa la biciclisti sa mearga pe trotuar !!! ... nu au nici cel mai mic habar.
Apoi ii trage in fata strivind-ul intre bordura troutarului si masina sa.
Nu ai cu cine !!! Efectiv....
Asta e adevarat din pacate, patit personal. Pista inpracticabila (vecina cu trotuarul si plina de santuri) mers cu 32-35/h , fara sa obstructonez pe careva, asa a vrut muschiu unuia sa se bage in fata si sa ma scoata de pe carosabil, sa faca el legea cu mine. Am avut noroc ca nu era vreo ceafa lata, i-am innodat mainile ca s-a si dat jos din masina.
Sunt multi idioti pe drumurile noastre.

In primul rand pt ceilalti cretini mi-as face rca cu decontare directa sau full casco la bitza, apoi pt mine/greselile mele de trafic.

#23
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postr_murphy, on 30 decembrie 2023 - 11:15, said:

ma gindeam zilele trecute daca nu cumva sistemul de contorizare/taxare al utilizarii nu ar trebui schimbat de la taxarea per unitate de timp, la cea pe distanta parcursa. astfel nu ar mai exista "graba"
Nu stiu cum mai face firma de trotinete bani, asa inchiriez o trotineta pentru 2 km si ii parcurg in 8 ore.
Mai degraba taxare pe distanta + limita de timp de bun simt

Edited by vimann, 30 December 2023 - 12:19.


#24
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,275
  • Înscris: 06.07.2007

View PostNamidee, on 30 decembrie 2023 - 10:06, said:



Corect era ca tot ce are roti sa aiba RCA - carut de copii, carut de cumparaturi. Ai luat bicicleta copiilor de 4 ani? O iei pe numele tau sa platesti RCA mai mic.
Dany, cum ai calcula RCA.ul la grupa 10-12 ani? O raportezi la alocatie sau cum faci tariful de referinta? O sa aiba BM sau e tarif fix? Dar la ala cu carutul de cumparaturi cum faci?
Cu carutul de cumparaturi nu circuli pe sosele unde sa poti lovi masini provocand daune mai consistente. Tu mergi cu carutul de Lidl prin oras, cu 50 kmph?
Si nici cu bicicletele pentru copii de 10 ani. Pe la mine prin trib, copiilor le este interzis sa circule cu bicicleta singuri pe drumurile publice.


View Postabac, on 30 decembrie 2023 - 11:35, said:

Asta o sa il afecteze pe papagalul BucharestBikeTrafic care cutreiera orasul cu bicle care prind 50 la ora.
Care papagal? Ala care sustine ca dpv al autoritatilor orasul a devenit doar al masinilor?
Ala care semnaleaza si filmeaza ghertoii care circula si isi parcheaza masinile pe pistele dedicate bicicletelor?
Ala care filmeaza ghibonii din trafic care incalca legea si se pisa pe ceilalti?
Ala care spune ca in capitala ca biciclist esti in pericol de moarte?
Ai aparut in vreo filmare a lui?

View Postonisifor12, on 30 decembrie 2023 - 11:41, said:


Săracu', bă. Frustrări mari. E complicat rău de tot la oraș.
Cand nu mai avem argumente, atacam userul, jignim sau injuram.
Cu alte cuvinte: "as spune si eu ceva, dar n-am ce, ca sa fie bine, sa nu fie rau"

Edited by DanyHiker, 30 December 2023 - 13:35.


#25
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Cum definim constructiv limitate?
Am bicicleta asistata, limitata la 25kmph... dar limitarea aia inseamna ca nu mai trage motorul mai mult, dar am prins si 40kmph cu ea. Ca ai si pedale.

Apoi, spre deosebire de masini unde ai omologari la biciclete ai modele unde faci root la soft si scoti limita de 25. POti sa schimbi motorul. Poti sa iti construiesti tu bicicleta electrica din bicicleta normala direct la tine acasa.

La trotinete e la fel.

La astea inchiriate, era la bolt parca, pe un segment de strada cu 5kmph si trotineta nu mergea cu mai mult de 5kmph. Detaliile astea se rezolva din soft.

#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
1000 de lei nu prea cred.
Daune prea mari nu prea produc. O să fie ceva până în 200 de lei.

Însă nu înțeleg ceva.
Eu știam că nu prea se pot omologa trotinetele alea de peste 25km/h. Și la ele ar trebui și permis.
Eu știam că poți omologa doar ceea ce are șezut.

View Postabac, on 30 decembrie 2023 - 11:35, said:

Stai ce?
Nu erai tu cel care spunea că mașina ar trebui folosită doar atunci când e strictă nevoie?

#27
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

View PostDanyHiker, on 30 decembrie 2023 - 09:46, said:

Corect era cu RCA la TOATE bicicletele, inclusiv cele neelectrice.

Nu, bicicletele normale la liber pt toti, asa e normal. Posted Image

View PostAdm, on 30 decembrie 2023 - 10:33, said:

Este o lege care nu va fi aplicata in 90% din cazuri.
...
Exact, multi au acum electrice full suspension ce depasesc 25kg, deci ar fi 'loviti' daca se aplica pe bune legea.

Nu m-ar mira ca bicicletele de genul in viitor sa vina dotate cu anvelope subtiri (usoare) sa se incadreze sub 25kg... fara dropper/ cu tija normala, orice sa le mai scada greutatea.

Edited by sirgoofy, 30 December 2023 - 14:06.


#28
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Eu nu îi înțeleg pe unii.
Scriu aici pe principiu să moară și capra vecinului.
Căruțul de copii este asimilat pietonilor. Concret, ce prejudiciu poate aduce cuiva?

#29
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

View PostDanyHiker, on 30 decembrie 2023 - 09:46, said:

Corect era cu RCA la TOATE bicicletele, inclusiv cele neelectrice.

Și la cărucioarele rulante.
Și să nu uităm nici carjele.

#30
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View PostDanyHiker, on 30 decembrie 2023 - 13:33, said:


Cu carutul de cumparaturi nu circuli pe sosele unde sa poti lovi masini provocand daune mai consistente. Tu mergi cu carutul de Lidl prin oras, cu 50 kmph?
Si nici cu bicicletele pentru copii de 10 ani. Pe la mine prin trib, copiilor le este interzis sa circule cu bicicleta singuri pe drumurile publice.

Pai se plimba prin tribul tau si lovesc alt copil. Acela nu este accident sau la ce capitol intra in mintea ta? Deci de ce sa nu plateasca copiii RCA? Daca au RCA scapa de procesul in civil pentru pagube materiale si morale.

#31
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
^ ai uitat cum procedezi cand esti copil... ce judecata cu pagube morale visezi .

#32
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,275
  • Înscris: 06.07.2007

View PostKiloW, on 30 decembrie 2023 - 13:56, said:


Și la cărucioarele rulante.
Și să nu uităm nici carjele.
Mergi cu carjele pe DN cu 50 kmph?
Superman mic ce esti...

View PostNamidee, on 30 decembrie 2023 - 14:07, said:



Pai se plimba prin tribul tau si lovesc alt copil. Acela nu este accident sau la ce capitol intra in mintea ta? Deci de ce sa nu plateasca copiii RCA? Daca au RCA scapa de procesul in civil pentru pagube materiale si morale.
Deci un copil care loveste alt copil inseamna pagube materiale. Pleosc.
Macar ai vreo idee ce inseamna RCA si ce presupune?

#33
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Pai explica.ne rationamentul tau Dany...daca ai o coliziune la 50km/h este accident, dar daca se intampla la 20 km/h nu mai este accident? Daca un carut de cumparaturi iti zgarie masina cap coada cu 5km/h sau este impins neglijent si iti infunda usa nu se considera paguba?

Edited by Namidee, 30 December 2023 - 14:27.


#34
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postonisifor12, on 30 decembrie 2023 - 11:41, said:

E complicat rău de tot la oraș.
Da ... uneori e complicat ...
Cind timpitii circula cu bicicleta pe carosabil pe contrasens (pe strada cu sens unic) pe intuneric fara lumini si fara vesta reflectorizanta.
Sau cind idiotii circula cu bicicleta pe trotuar pe partea stinga si dau nas in nas cu pietonii care circula civilizat pe dreapta.

#35
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,275
  • Înscris: 06.07.2007

View PostNamidee, on 30 decembrie 2023 - 14:23, said:

Pai explica.ne rationamentul tau Dany...daca ai o coliziune la 50km/h este accident, dar daca se intampla la 20 km/h nu mai este accident? Daca un carut de cumparaturi iti zgarie masina cap coada cu 5km/h sau este impins neglijent si iti infunda usa nu se considera paguba?
Daca un pieton trece cu cheia si-ti zgarie masina, tot paguba este. Si atunci? Faci rca pentru pietoni?
Ideea este ca un cos de cumparaturi sau roaba sau patinele cu rotile sunt asimilate pietonilor. Bicicleta, nu.
Mai lipsea sa pui pe aceeasi treapta pistolul cu surubelnita si sa spui ca daca pentru pistol iti trebuie permis de port arma, la fel ar trebui si pentru surubelnita sau cutit. Ca doar toate pot provoca un buzunar la burta.

Edited by DanyHiker, 30 December 2023 - 15:11.


#36
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Se va ajunge si la RCA de pietoni.
N-ai RCA de pieton?? Stai in casa! O sa vedeti :)))
Se va taxa si aeru respirat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate