Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 

Picaturi de apa pe lamelele uscătorului de rufe?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
Bună seara,
Am curățat pentru prima data zimitii aceia de la uscător cu pompa de caldura. Am urmat exact instrucțiunile producătorului. Am observat câteva picături de apa pe acei zimți. Este normal sau chem curierul sa il ia înapoi? Mulțumesc

#2
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 02.01.2009
Da, e normal. Indicat e să scoți capacul acela de protecție după ce se termină ciclul de uscare ca să nu rămână umezeală acolo. Și după ce se usucă e mai ușor de curățat puful.

#3
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
In manual spune sa fie curățat minim o data la 6 luni. Eu îl am de o luna, folosit de 4-5 ori. L-am curățat pentru prima data azi. Nu am scos niciodată acel capac. Ultima data l-am folosit acum 2-3 zile, e normal sa fie apa după atâta timp? E ok atunci. Mulțumesc

#4
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Da, e normal, lasa-l in pace.

Uscatorul cu pompa de caldura functioneaza exact pe acelasi principiu ca si aerul conditionat. Acolo se formeaza condensul care e mai apoi transferat de pompa fie in rezervorul intern fie la scurgere (depinde de model si de cum e conectat)

Ai tu ceva cu aparatul asta. Ba ca lamelele sunt indoite, ba ca ai vazut acum niste picaturi de apa.

Nu te mai uita cu lupa la el si nu te gandi ca te tine o viata ca nu se va intampla asta.

#5
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 07.04.2017
Da , e bine sa il lasi deschis. Altfel se lipeste  cumva praful, scamele alea  cu apa/ condensul si e mai greu de curatat. Daca il cureti des va fi bine.

#6
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007

 bogdan_o, on 28 decembrie 2023 - 17:46, said:

Salut

Da, e normal, lasa-l in pace.

Uscatorul cu pompa de caldura functioneaza exact pe acelasi principiu ca si aerul conditionat. Acolo se formeaza condensul care e mai apoi transferat de pompa fie in rezervorul intern fie la scurgere (depinde de model si de cum e conectat)

Ai tu ceva cu aparatul asta. Ba ca lamelele sunt indoite, ba ca ai vazut acum niste picaturi de apa.

Nu te mai uita cu lupa la el si nu te gandi ca te tine o viata ca nu se va intampla asta.

Da, bună observație, e primul uscător și nu stiu cum ar trebui sa fie. Se termina perioada de retur așa ca trebuie sa văd care e treaba :)

 bogdan_o, on 28 decembrie 2023 - 17:46, said:


Nu te mai uita cu lupa la el si nu te gandi ca te tine o viata ca nu se va intampla asta.

Stai ca tocmai am observat ca nu are picioare. Sta direct pe tabla. Cum il reglezi la poloboc? :)

Edited by claust, 28 December 2023 - 18:20.


#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 16.08.2010
Îți faci prea multe griji...    Posted Image

E normal, acolo condensează vaporii de apă din aerul cald care vine de la rufe.

#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014

 claust, on 28 decembrie 2023 - 18:12, said:

...
Stai ca tocmai am observat ca nu are picioare. Sta direct pe tabla. Cum il reglezi la poloboc? Posted Image
Chemi curierul, ca tot vrei sa-l chemi, sa tina de el.

#9
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007

 FreeThinker, on 28 decembrie 2023 - 18:24, said:

Îți faci prea multe griji...    Posted Image

E normal, acolo condensează vaporii de apă din aerul cald care vine de la rufe.

Înțeleg, condensează, dar unde se duce condensul, face balta dedesubt la fiecare utilizare? Sau e vreo tăviță?

#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 16.08.2010

 claust, on 28 decembrie 2023 - 18:33, said:

Înțeleg, condensează, dar unde se duce condensul, face balta dedesubt la fiecare utilizare? Sau e vreo tăviță?

Se duce în rezervorul pe care-l golești. Sau în canalizare, daca ai ales așa.

#11
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
Asta e clar, a explicat ft bine bogdan_o, ma refer la picăturile de pe zimți menționate în primul post. Acelea nu merg nici în rezervor, nici în canalizare.

Edited by claust, 28 December 2023 - 19:04.


#12
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 07.04.2017
Pai nu ar trebui sa faca balta, cantitatea mare se duce in rezervor , acolo e putin. Se face daca foloseste un program nepotrivit( de exemplu usuci bumbac si tu l- ai pus la alt program , sau ai o cantitate mare de rufe si programul ales e scurt sau rufele au fost centrifugate prea putin) si daca tii capacul  pus nu are unde sa se duca .

#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 16.08.2010
Picăturile de pe zimți se măresc încet-încet, se scurg la vale, sunt colectate, sunt pompate în rezervor, end of story.

#14
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 16.08.2010
Am căutat pentru tine:

.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NfJYC2g3ywI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

.
(nu am putut edita postul anterior)


edit: Este o schemă la 0:55 comparație între diferite tipuri de uscătoare.

Edited by FreeThinker, 28 December 2023 - 19:33.


#15
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 07.04.2017
La mine rezervorul e sus si zimtii ( mai bine zis  filtrul de scame)sunt jos, nu are unde sa se duca umezeala aia daca il las inchis. Nu stiu cum e la initiator. De aia il deschid dupa folosire si il las asa. Daca la el in e pozitionat in baie, nu e o idee buna sa il tina  deschis cand se face abur.

Edited by SharonCollins, 28 December 2023 - 21:39.


#16
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 16.08.2010
Eu am un Electrolux PerfectCare800 EW8H458B, tot sus e rezervorul dar nu e folosit, am băgat scurgerea în canalizare. Nu las deschisă ușița de jos niciodată, doar când îl curăț.

#17
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 26.06.2022
cat ai dat pe  uscator? nu de alta dar zici ca ti ai cumparat un palat facut din aur si acum s a zgariat

#18
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 07.04.2017
Omul a scris ca e aproape nou , nu e vreo antichitate, mi se pare normal sa vrea sa il foloseasca corect si sa il pastreze cat mai mult. Eu primul uscator ( folosit 8 -9 luni pe an) l- am tinut mai mult de zece ani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate