Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Mostenire bani mutati dintr-un cont in altul

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Mama mea a avut contul la BCR si eu asa cum am spus la un moment dat l-am inchis. Nici macar nu a fost asa la infintarea contului. La un moment dat mama mea, in varsta fiind, s-a gandit ca ar fi bine sa-mi dea acces nelimitat la cont, am mers amandoi la banca si s-au facut actele necesare. Oricum atunci cand am desfintat contul mama mea era in imposibilitatea de a se mai deplasa, dar cei de la banca nici macar nu m-au intrebat, am desfintat contul si asta a fost.

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 AlexD2, on 30 decembrie 2023 - 18:05, said:

Mama mea a avut contul la BCR si eu asa cum am spus la un moment dat l-am inchis. Nici macar nu a fost asa la infintarea contului. La un moment dat mama mea, in varsta fiind, s-a gandit ca ar fi bine sa-mi dea acces nelimitat la cont, am mers amandoi la banca si s-au facut actele necesare. Oricum atunci cand am desfintat contul mama mea era in imposibilitatea de a se mai deplasa, dar cei de la banca nici macar nu m-au intrebat, am desfintat contul si asta a fost.

Pentru ca te-a trecut pe tine principal

#39
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Nu mai tin exact minte, dar nu cred, pt ca in continuare, anual, mama primea  o situatie cu banii din cont. Daca as fi fost eu titularul contului cred ca eu ar fi trebuit sa primesc corespondenta, dar nu a fost asa.

#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 AlexD2, on 30 decembrie 2023 - 18:15, said:

Nu mai tin exact minte, dar nu cred, pt ca in continuare, anual, mama primea  o situatie cu banii din cont. Daca as fi fost eu titularul contului cred ca eu ar fi trebuit sa primesc corespondenta, dar nu a fost asa.

Fiecare poate cere asa ceva indiferent daca e principal sau nu.

#41
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

 Tsunamii, on 30 decembrie 2023 - 18:03, said:


Aia vor biznis
Astia-s prea prosti pentru asa ceva
Se pare ca ai preferat sa te intorci si sa traiesti printre prosti!

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 tytysor, on 31 decembrie 2023 - 18:09, said:

Se pare ca ai preferat sa te intorci si sa traiesti printre prosti!

Dpdv al biznisului da, dar ma adaptez si sunt fericit, nu mor, no worries

#43
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008

 MariusEXxTREME, on 28 decembrie 2023 - 21:07, said:

Asa a fost dorinta defunctului. Nu se mai poate face nimic.

Dupa parerea mea, foarte gresit spus.

Ce inteleg eu. Tatal mamei lui alexbowwow nu a mentionat-o pe aceasta in testament pentru ca nu o recunoscuse ca fiica. Probabil, asta sa fi fost si cauza divortului de prima nevasta In urma unui proces (probabil de dovedirea paternitatii) mama lui alexbowwow si-a dovedit si castigat dreptul la vocatie succesorala.
Fiica fiind, legea o incadreaza pe mama lui alexbowwow in categoria mostenitorilor rezervatari ai tatalui ei. Asta inseamna ca legea ii da dreptul la o parte din masa succesorala Prin masa succesorala inteleg banii din cont precum si alte bunuri ramase dupa cel decedat. Partea asta rezervatara este prevazuta clar de lege si
indiferent ce doreste decedatul, mama lui alexbowwow nu poate fi deposedata de aceasta parte minima de mostenire.

Deci, mama lui alexbowwow trebuie sa initieze o actiune civila contra mostenitorilor mamei vitrege, de la care trebuie sa primeasca partea ei rezervatara. Chiar daca
mama\vitrega a cheltuit toti banii, mama lui alexbowwow isi poate recupera dreptul de la mostenitorii acesteia, pentru ca atunci cand esti mostenitor, iti asumi si
plusurile si minusurile Va fi un proces greu, lung, costisitor. Trebuie vazut care este partea care i se cuvine si daca merita tot balamucul

Asta este valabil in cazul in care dupa mama vitrega a existat un proces de succesiune declansat de niste mostenitori care au acceptat si cerut mostenirea
In alta ordine de idei, daca dupa mama vitrega mostenirea nu a fost acceptata, atunci ea a revenit statului prin primaria din localitatea cu pricina. In cazul acesta
se va da in judecata primaria

Asa cum am zis, este un proces greu, indelungat si care presupune un avocat experimentat si cu viziune. Si multa cheltuiala, care poate fi recuperata in final, dar
la inceput trebuie data din buzunarul propriu.

Edited by n_priceputu, 02 January 2024 - 21:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate