Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Mostenire bani mutati dintr-un cont in altul

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Buna ziua!

In decembrie 2019, tatal mamei mele a decedat. Acesta s-a recasatorit dupa ce a divortat de bunica mea(mama naturala a mamei mele).
In martie 2020, la 3 luni dupa decesul tatalui mamei mele, sotia acestuia(mama vitrega a mamei mele) a transferat toti banii pe care acesta ii avea in cont, din contul lui in contul ei.

Din cauza faptului ca tatal mamei mele nu a recunoscut ca avea o fiica(pe mama mea), acesta nu a mentionat-o in testament, prin urmare mama mea a inceput in aprilie-mai 2020(dupa ce banii au fost transferati din contul tatalui in contul mamei vitrege) un proces de contestare a testamentului lasat de tatal ei, proces pe care l-a si castigat.

La cateva luni dupa terminarea procesului, a decedat si mama vitrega.
Astazi, mama mea s-a prezentat la banca unde tatal ei avea contul, ca sa primeasca procentul din soldul contului care i se cuvine conform decizie judecatoresti.
Astfel, a aflat ca mama vitrega a transferat inainte de proces toti banii pe care ii avea tatal mamei mele din contul acestuia in contul personal, prin urmare cei de la banca nu au putut sa ii dea mamei mele niciun ban.

Pe parcursul procesului, nici mama mea, nici avocata ei sau altcineva nu stia ca defapt banii au fost transferati dintr-un cont in altul inaintea de inceperea procesului.

Intrebarea e: se mai poate face ceva ca mama mea sa isi recupereze suma de bani ce i se cuvine prin decizia judecatoreasca?
Ea a contestat testamentul tatalui ei, prin urmare decizia face referire la procentele care i se cuvin ca mostenitoare dupa tatal ei, evident neavand nicio legatura cu mama ei vitrega.

Multumesc!

Edited by alexbowwow, 28 December 2023 - 15:48.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca se mai poate face nimic.
Hotul e decedat.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 alexbowwow, on 28 decembrie 2023 - 15:47, said:

Intrebarea e: se mai poate face ceva
Nu, banii au fost pusi la adapost din timp ca se stia cum va evolua, e treaba clasica.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015
Legal, cam trist, dar moral, s-a realizat dorinta lui.

#5
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 30.12.2012

 alexbowwow, on 28 decembrie 2023 - 15:47, said:

Intrebarea e: se mai poate face ceva
Dupa parerea mea va fi nevoie de alt proces prin care sa ceri banii de la mostenitorii mamei vitrege. Asta daca au acceptat mostenirea... daca nu au acceptat sau nu au facut succesiunea (si nici nu vor face) nu prea mai ai ce face.

Dar merita deranjul si bataia de cap...? Asta tu stii mai bine. Cum scrie cineva mai sus s-a realizat dorinta defunctului.

Edited by numerci, 28 December 2023 - 16:35.


#6
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Daca banii au fost transferati dupa moartea tatalui (asa cum ai mentionat), intrucat urma banilor se poate usor reconstitui, eu cred ca printr-un nou proces acestia se pot recupera. Consulta un avocat.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oricum 1/4 din bani i se cuveneau sotiei defunctului + 1/2 din rest prin testament. Cota rezevata copilului e 1/2 din ce ar fi trebuit sa primeasca in lipsa testamentului, adica maxim 3/8 din total.
Putin probabil sa ii obtina, daca au fost cheltuiti de sotie.

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Daca ai dreptul la bani ii poti obtine chiar daca au fost cheltuiti... se cheama executare silita!

#9
DanSto

DanSto

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.12.2023

 alexbowwow, on 28 decembrie 2023 - 15:47, said:

Din cauza faptului ca tatal mamei mele nu a recunoscut ca avea o fiica(pe mama mea), acesta nu a mentionat-o in testament, prin urmare mama mea a inceput in aprilie-mai 2020(dupa ce banii au fost transferati din contul tatalui in contul mamei vitrege) un proces de contestare a testamentului lasat de tatal ei, proces pe care l-a si castigat.

Astazi, mama mea s-a prezentat la banca unde tatal ei avea contul, ca sa primeasca procentul din soldul contului care i se cuvine conform decizie judecatoresti.
Astfel, a aflat ca mama vitrega a transferat inainte de proces toti banii pe care ii avea tatal mamei mele din contul acestuia in contul personal, prin urmare cei de la banca nu au putut sa ii dea mamei mele niciun ban.

Cum nu a recunoscut-o? Nu e trecut in certificatul de nastere?
Daca este trecut, e recunoscuta. De aia a si castigat la proces cota care i se cuvenea.
Sotia supravietuitoare a transferat banii pe baza testamentului. Banca nu facea operatiunea "la cerere", pe ochi frumosi. Nici Banca si nici sotia nu aveau de unde sti ca mama va deschide un proces.
Acum ca sotia e decedata, e mai greu sa se obtina acei bani. Avocata ce i-a spus? Cred ca va trebui deschis un alt proces cu mostenitorii sotiei bunicului.

#10
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Bunicul tau (tatal mamei tale) avea o anumita suma de bani in cont la data decesului. Asta e foarte usor de aflat, indiferent de ce a facut dupa data decesului sotia lui.

Cere, ideal prin avocat, ca banca sa va comunice soldul contului bunicului la data decesului.

Apoi stabiliti daca sa mergeti mai departe. Acum, pentru ca sotia lui a decedat, ar trebui sa va indreptati impotriva celor care accepta succesiunea dupa ea. Nu e imposibil, dar nici usor si cu siguranta va dura ceva.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 bogdan_o, on 28 decembrie 2023 - 17:56, said:

Cere, ideal prin avocat, ca banca sa va comunice soldul contului bunicului la data decesului.
Mai trebuie stabilit si daca banii aia erau bun comun, sau bun privat.

#12
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 28.12.2012
Ce chestii urate, si probabil țineau post

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 DanSto, on 28 decembrie 2023 - 17:25, said:

Cum nu a recunoscut-o? Nu e trecut in certificatul de nastere?

Cand mergi sa faci testamentul, copiii nu vin, asa ca poti sa minti si sa spui ca nu ai descendenti.

La nevasta-mea taica-su a scris in testament ca vrea sa-i lase totul sotiei lui
"...cu un singur descendent [...] inteleg sa las dupa incetarea mea din viata, intreaga mea avere, mobila si imobila, ce se va gasi in patrimoniul meu, sotiei mele..... pe care o institui legatar universal"

A fost cam trista mandra, si eu pentru ea, dar.. asta-i viata

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De ce sa fie trista? Nu avea incredere in mama, sau era mama vitrega?

Edited by pasilla, 28 December 2023 - 19:33.


#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 pasilla, on 28 decembrie 2023 - 19:31, said:

De ce sa fie trista? Nu avea incredere in mama, sau era mama vitrega?

mama vitrega.

Trista pentru ca n-a iubit-o nici 1mm taica-su. Plecat de-acasa de cand avea asta mica 5 ani.
Eu in locul lui ii lasam copilului meu apartamentul dupa ce murea si nevasta, mai ales ca nu au copii

Edited by Tsunamii, 28 December 2023 - 20:18.


#16
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Asa a fost dorinta defunctului. Nu se mai poate face nimic.

#17
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Dorinta defunctului are niste limite in legislatia de la noi. Oricum asta nu mai are importanta atat timp cat exista o hotarare judecatoreasca definitiva prin care mama lui trebuie sa primeasca o parte din averea bunicului. Averea asta a existat la decesul acestuia. Acum trebuie gasit cat a fost si impartita conform hotararii judecatoresti. Iar cat a fost acesta avere in mod normal se poate afla din succesiunea facuta de cei care l-au mostenit testamentar, asta daca nu au ascuns-o si au transferat banii prin alta cale decat prin succesiune. Daca au ascuns banii se numeste frauda si este infractiune, chiar daca legal aveau dreptul sa-i scoata din banca, avand acces nelimitat la cont.

#18
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022
O clipa.
Cum se puteau transfera banii dintr-un cont al unui decedat-  dupa atata timp ?
Cand imediat ce s-a intamplat decesul si este inregistrat pe site-ul si ministerului de interne Directia pentru evidenta persoanelor, apare decesul ceea ce duce ca contul sa fie blocat imediat.
A fost situatia mea, cand stiind asta, si avand si eu si sotia conturi cu acces unul la altul,
imediat ce a decedat, am transferat banii la mine in primele ore, pana datele civile au fost modificate si contul ei  inghetat.

Daca mai asteptam pana dimineata rezolvam prin dezbaterea succesiunii.

Edited by vio69c, 29 December 2023 - 21:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate