Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Laptop GPD MicroPC N4120

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Nu exista topic cu acest laptop. Astazi l-am achizitionat. Cadou de Mos Craciun. Dar datorita unor curieri, a venit un pic mai tarziu ...
Este acesta: https://www.gpd.hk/gpdmicropc
Are un procesor Celeron N4120. Are 8 GB LPDDR4 memorie. Are un SSD M2 Sata de 256 gb format 2242. Are display de 7 inch (da am scris bine, 7 inch)!
Mi-am dorit un minilaptop. Acum il am. O viata avem trebuie sa ne facem toate poftele .. Este o jucarie faina, imi place la nebunie!
Sa revenim. Laptopul vine cu Windows 10 profesional instalat! Acum l-am pus sa isi faca upgrade-urile:
Attached File  20231228_110315.jpg   284.95K   27 downloads
Laptopul vine intr-o cutie frumoasa solida:
Attached File  20231228_110346.jpg   164.7K   25 downloads
Attached File  20231228_110359.jpg   229.6K   17 downloads
Frumusetea e ca cica poate trece la Windows 11! Inca nu stiu dac ail voi upgrada la windows 11 sau il las asa cu Windows 10.
Laptoul are vreo 3 porturi USB 3.0, un port HDMI, un port VGA, un port Ethernet RJ45, si un cititor de carduri microSD.
Dilema mea e urmatoarea: se sa fac cu SSD-ul. 256 GB sunt cam putini pentru stocare, dar suficienti pentru orice sistem de operare. Ar fi doua solutii:
1. Sa cumpar alt SSD M2 Sata de 1 Tb; se poate inlocui, am verificat. Problema e ca vrea doar 2242, nu are loc de 2280. Iar 2242 de 1TB nu gasesti sub 416 de lei (cel mai ieftin, am gasit la Vexio). Daca ii cumpar SSD, ii dublez valoarea;
2. Sa las sistemul de operare pe acest laptop si sa cumpar un microSD pentru stocare de 512 GB;

Voi ce ati face? Alt SSD sau card microSD?

Edited by Robert_Kiran, 28 December 2023 - 12:17.


#2
Parusoaica

Parusoaica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.09.2023
Ia un microSD daca nu-l folosesti decat la stocare, cel de 256 e suficient pentru sistem si destule aplicatii.

#3
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Vezi ca aplicatiile pt laptop nu sunt diferite de cele pt desktop.
Microsoft nu a scos versiune de W11 super lite pt rasnite.
https://www.cpubench...1.10GHz&id=3651

Procesorul are TDP 6W.
Displayul trebuie sa fie ceva apropiat de panel TN, de cea mai joasa speta, cat sa nu solicite partea video.

"Mi-am dorit un minilaptop. Acum il am. O viata avem trebuie sa ne facem toate poftele .. Este o jucarie faina, imi place la nebunie!"

Eu credeam ca am exagerat cumparand xiaomi note 12 pro 5 g la 900 lei si ca trebuia sa ma multumesc si cu un tel de 500 lei.



Da bine spus e o jucarie.

Alt nefericit cu aceleasi vise ca si tine.
https://m.olx.ro/d/o...m_source=google

#4
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Nu inteleg nimic din ce spui. Dar imi place cum merge. Deocamdata am lasat "rasnita" cu windows 10.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011

View Postmariusixy, on 28 decembrie 2023 - 13:02, said:



Alt nefericit cu aceleasi vise ca si tine.
https://m.olx.ro/d/o...m_source=google


Foarte bine spune vanzatorul in anunt "ideal pentru cadou".  Este exact motivul pentru care ai cumpara asa ceva, nicidecum sa folosesti personal asa ceva.

#6
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

View PostRobert_Kiran, on 28 decembrie 2023 - 13:17, said:

Nu inteleg nimic din ce spui. Dar imi place cum merge. Deocamdata am lasat "rasnita" cu windows 10.
Laptopul asta e util pt cei care au creierul cat butonul de la sonerie si nu le proceseaza creierul informatiile in mod turbo.


#7
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postmariusixy, on 28 decembrie 2023 - 14:44, said:

Laptopul asta e util pt cei care au creierul cat butonul de la sonerie si nu le proceseaza creierul informatiile in mod turbo.
Nu mi-am verificat dimensiunea creierului, dar laptopul imi place la nebunie. E un calculator care intra intr-un buzunar!

#8
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Da e ok daca faci cumparaturi la piata si nu vrei sa te pacaleasca vanzatoarea pt ca ai calculator de buzunar.
E util si daca ai aptitudini pt poezie si aici te ajuta tastaura.

Edited by mariusixy, 28 December 2023 - 16:08.


#9
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,537
  • Înscris: 21.12.2006
1000 lei pentru un laptop mai slab decat un telefon la aceiasi bani, si cu ecrane de dimensiuni similare?
Minte-ma ca nu a costat atat!

#10
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 03.08.2010
Chestia cu adevărat nasoală e că la 1000 de lei lua un laptop normal, nu mini, cu specificații mai bune

#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,537
  • Înscris: 21.12.2006
Daca avea nevoie de ecran mic, o tableta in husa cu tastatura e mai potrivita, mai usoara, mai performanta, cu ecran mai bun si poate chiar mai ieftina

#12
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postnei-k, on 28 decembrie 2023 - 18:44, said:

1000 lei pentru un laptop mai slab decat un telefon la aceiasi bani, si cu ecrane de dimensiuni similare?
Minte-ma ca nu a costat atat!
Nu te mint ...  numai 900. Am negociat puțin.

View Postunderrated, on 28 decembrie 2023 - 18:52, said:

Chestia cu adevărat nasoală e că la 1000 de lei lua un laptop normal, nu mini, cu specificații mai bune
Numai 900. Fiecare face ce vrea cu banii lui. Mie mi-a plăcut laptopul asta.

#13
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Mai poate avea o utilitate pt cineva care trimite mesaje toata ziua si care sta prost cu vederea. Tastatura poate sa ajute.

#14
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Nu înțeleg o chestie, dacă nu va place ceva,  trebuie sa criticați? Mie îmi place acest laptop. Vouă nu. Asta nu e un motiv sa criticați. Recunosc, nu e performant ... dar îmi place. Și am vrut sa am și eu unul. Punct. E mai slab ca un telefon? Sa fie. Puțin îmi pasa. Îmi place și gata. Nu l-am lăudat ca e grozav, ca are nu știu ce performante. Pur și simplu îmi place cum e!

Edited by Robert_Kiran, 28 December 2023 - 19:46.


#15
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Si acum prima postare de pe microPC! I-am facut toate update-urile posibile ale Windows 10. Deocamdata nu am dat upgrade Windows 11! Nu se misca el ca celelalte laptopuri, dar e ok!

Edited by Robert_Kiran, 28 December 2023 - 23:54.


#16
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Uite si un sfat util..
Tinand cont de performantele laptopului eu instalam w10 ltsc, instalat toate actualizarile si apoi dezactivam actualizarile automate.

#17
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Asta e laptopul donat de sef:
https://forum.softpe...o-100e-2nd-gen/

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

#18
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postmariusixy, on 29 decembrie 2023 - 15:29, said:

Asta e laptopul donat de sef:
https://forum.softpe...o-100e-2nd-gen/

����������������
Adevarat. Inca il am si pe acela. In acest moment posed un Dell Latitude 3120, un Lenovo 100 e 2nd gen, acest microPC sau minilaptop GPD, si laptopul sotiei, un Asus Vivobook 15 X1504ZA-BQ067! Plus un calculator PC. O intreaga retea!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate