Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Achizitie monitor 27 inch 2k vs 4k

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
32 e cam mare, de 10 ani folosesc 27 si e ok. Vreau sa merg tot pe 27 inch.

#20
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Eu folosesc U2722 (e 2k) care se regaseste si in lista ta.. deci iti recomand gama UltraSharp de la Dell si o rezolutie cat mai mare (respectiv 4k).
Seria Ultrasharp e top si in domeniul tau de utilizare si numele e dat de U(Ultrashap)27(inch)22(anul2022). Acum e si si modelul nou de 2023.
- sa iei in calcul conectivitate USB cu care poti incarca laptop-ul (al meu, adica U2722 nu are!).
- Ultrasharp vine cu o acuratete buna a culorilor. Nu iti recomand seria P sau S care sunt inferioare tinand cont de pretentiile tale.
- este bine construit si are muchii inguste(thin-bezel) de jur imprejur - in lista ta se regasesc si cu bordura mare jos.

Edited by Pieptoasa, 24 December 2023 - 21:37.


#21
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Postmurdar, on 24 decembrie 2023 - 19:24, said:

Am pune mana pe calculator sa convertim centimetri in inci.

Cand toata viata diagonala monitoarelor a fost exprimata in inch, incepand de la monitoarele de 12 inch pana in prezent, creierul tau percuteaza instant la inch, nu la centimetri ca sa imagineze dimensiunea. Exact, dar exact problema asta o au si americanii, care pur si simplu nu pot imagina o dimensiune exprimata in sistem metric.
Americanii simpli poate; în cartile lor de medicima de exemplu, toate valorile sunt exprimate în sistem metric (chiar în cele din secolul trecut)

#22
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Cum oferta la anumite modele mai bune e limitata, ori sunt produse vindute de altii, ori se ridicau personal din showroom-uri din tara, am ales un Dell u2722d, miine ar trebui sa ajunga. Stiu, erau alte variante mai ok dar bugetul este redus iar daca e ceva nasol cu el vreau sa am termen extins pentru retur, conditii cu garantia relativ ok si garantia de 36 luni.
Va multumesc pentru ajutor, Craciun Fericit!

#23
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postxew, on 26 decembrie 2023 - 10:55, said:

Cum oferta la anumite modele mai bune e limitata, ori sunt produse vindute de altii, ori se ridicau personal din showroom-uri din tara, am ales un Dell u2722d, miine ar trebui sa ajunga. Stiu, erau alte variante mai ok dar bugetul este redus iar daca e ceva nasol cu el vreau sa am termen extins pentru retur, conditii cu garantia relativ ok si garantia de 36 luni.
Va multumesc pentru ajutor, Craciun Fericit!

e monitor bun. am avut de 25 si f multumit. sa nu ii faci OC... ca se crapa. mergi pe 60hz...

astea fiind spuse , dupa ce am trecut la 100hz + , nici nu mai pot sa iau in considerare 60hz.

#24
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Daca aveam buget mai mare si emagu statea altfel cu stocurile luam altceva cu mai multi Hz, hotarirea a fost luata din scurt si am luat ce am gasit. Monitorul vechi a murit, acum stau pe un crt de 17 inch luat de la un vecin iubitor de vechituri pina vine asta nou. Posted Image Parca m-am intors in epoca de piatra, abia astept sa revin la led ips.

#25
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postxew, on 26 decembrie 2023 - 21:16, said:

Daca aveam buget mai mare si emagu statea altfel cu stocurile luam altceva cu mai multi Hz, hotarirea a fost luata din scurt si am luat ce am gasit. Monitorul vechi a murit, acum stau pe un crt de 17 inch luat de la un vecin iubitor de vechituri pina vine asta nou. Posted Image Parca m-am intors in epoca de piatra, abia astept sa revin la led ips.

ehe.... retro pc... :))

#26
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
A venit monitorul, din pacate cutia e bombardata, gaurita, strapuns cartonul si foliile de platic de protectie, a fost atins ecranul dar fara pagube vizibile sau care sa afecteze functionarea. Curierul a facut poze si a anuntat problema cind a incarcat coletul, eu i-am spus ca daca ma lasa sa desfac coletul sa verific sa vad ca nu sunt pagube vizibile  si daca e ok il iau, daca e problema il refuz sau daca nu e de acord sa desfac coletul refuz ridicarea. A fost baiatu de acord, am desfacut cutia si am verificat doar vizibil la masina, toate ambalajele gaurite dar monitorul e ok. Am avut noroc, am nimerit un exemplar fara pixeli morti fara defectele IPS-ului, fara artefacte sau alte defectiuni in locul unde a fost atins. Ma declar multumit de achizitie.

Attached Files

  • Attached File  2.JPG   241.32K   18 downloads
  • Attached File  3.JPG   212.15K   18 downloads


#27
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,537
  • Înscris: 21.12.2006
Chiar ca ai avut noroc, tinand cont de cum arata cutia. Sa-l folosesti cu placere, fara probleme!

#28
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
e bine ambalat si protejat la interior - cu polistiren si toate cele - oricum ai zilele de retur la dispozitie in caz ca observi ceva in..neregula.
E un monitor fain.. meniul e ergonomic - culorile reusite dupa aplicarea unui profil..

Nu am vazut ce inseamna >60Hz in viata de office - la Dell parca gama Alienware e dedicata Hz multi.

#29
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Da, era ambalat si protejat foarte bine pe spate iar pe fata la ecran nu era nimic inafara de 2 folii de plastic, deci niciun carton, nimic. Totul era perforat si strapuns, pina la ecran. Daca era ceva afectat il refuzam, dar l-am acceptat ca e ok. Pentru ofiice e ok 60Hz, la jocuri si alte nebunii trebuie musai mai mult Hz, dar eu sunt pe video integrat, pentru mine e ok asa cum e.

Edited by xew, 27 December 2023 - 23:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate