Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Retro TV

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#73
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 11.08.2019
Cum nu e monitorizat? Nu trebuie să fii monitorizat ca sa fii în must carry? Altfel cum stabilește ordinea?

#74
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017

View Postdonmarinica, on 03 ianuarie 2024 - 12:34, said:

Ai dreptate referitor la ce ai postat mai sus, dar eu cred că se poate face treabă cu perseverenta și sprijin din toate părțile. Să luăm exemplu pe Seby, care a pus Play Radio pe picioare la Constanța în fm și este unul din radiourile cele mai bune local sau național. Sau pe Serbu, care a reușit să readucă Atomic TV la viață, așa cum este el. Apropo de audiență, Atomic are reclamă de câteva luni, Atomic Academy nu are reclamă, deci nu este monitorizat. Ambele sunt pe cablu, inclusiv la Digi.
Ambele personaje au venit cu bani de acasă pentru proiectele lor, nu cred că un licean își permite luxul ăsta.
Poate donează forumiștii banii necesari... Posted Image

#75
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,478
  • Înscris: 17.06.2007
Din câte știu Atomic Academy a intrat la operatori la "rugămințile" lui Serbu, nu știu să fi fost de la început în lista must carry. Poate greșesc. Pare ceva ciudat totuși, Digi a scos 7 canale anul trecut, inclusiv Rock tv, pe motiv de audiențe în schimb a băgat brusc Atomic Academy.

#76
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,270
  • Înscris: 30.03.2019
Șerbu cu siguranță avea destul de mulți bani puși deoparte + deja îi era cunoscut numele, probabil și asta l-a ajutat să obțină un loc în grila operatorilor. Nu mai zic de brandul Atomic în sine.

Realistic vorbind, nu am nicio șansă să intru pe cablu în viitorul apropiat, în primul rând din cauza banilor. Contractele de publicitate nu se încheie așa, din două SMS-uri și gata, faci bani. Îmi trebuie un SRL, apoi probabil ar trebui să am pe cineva de la o agenție de publicitate ca să fie intermediar sau ceva... nu știu, nici măcar nu știu cum funcționează lucrurile astea, dar îmi e clar că n-are cum să fie chiar simplu. Dacă fac rost de publicitate, apoi se schimbă treaba la drepturile de autor, apar alte costuri...

Sunt un singur om în proiectul ăsta, eu sunt și tehnician, și designer, și PR, și contabil, și patron :)))

Licența CNA să zicem că aș obține-o ușor (ipotetic vorbind), dar apoi pot să mi-o pun în ramă și să mă holbez la ea, că o licență nu îți asigură un loc în nicio grilă. Trebuie să apelez la o firmă pentru distribuția semnalului către operatori... iarăși alte costuri.

Momentan bucurați-vă dacă reușesc să lansez postul pe online până pe 15 ianuarie, așa cum mi-am propus. După aia mai vedem noi ce facem. :)

P.S. Play Radio e inspirație și pentru mine, dar ei din câte știu au stat mulți ani doar în online, nu s-au avântat direct în eter încă de la lansare. Și acolo au fost probabil mulți ani de economii, numai Seby știe cât a cheltuit.

Edited by novo_, 03 January 2024 - 13:17.


#77
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,478
  • Înscris: 17.06.2007
Noi suntem alături de tine în acest proiect și sunt convins că vei reuși să lansezi postul măcar online. Totul va fi bine. Cei de la Tele7 încearcă să își facă promovare pe platformele IPTV pentru preluarea celor două canale ale lor. Poate pe viitor postul tău va fi preluat de aceste platforme și promovat.

#78
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,270
  • Înscris: 30.03.2019
Oficial, nicio platforma IPTV nu are voie sa ma preia si nici eu nu am voie sa ii las, din cauza drepturilor de autor.

Neoficial, deja am telespectatori :P

#79
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,273
  • Înscris: 27.08.2007
Retro Tv preluat și de platforma iptv LUC TV.

#80
_Gaby_

_Gaby_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.11.2021

View Postnovo_, on 03 ianuarie 2024 - 13:50, said:

Oficial, nicio platforma IPTV nu are voie sa ma preia si nici eu nu am voie sa ii las, din cauza drepturilor de autor.

Neoficial, deja am telespectatori :P

Ți-a făcut cineva promovare și în grupul de Facebook al lui Liviuț Tudoran. Ți-ai asigurat publicul! :)

https://www.facebook...82323715387944/

#81
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,270
  • Înscris: 30.03.2019
Am trimis cererile de licență la cele 3 instituții, acum așteptăm. :)

#82
Herman01

Herman01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 12.11.2011
Dacă retro înseamnă 1998-2013 atunci 1970-1980-1990 ce poate fi??? Este clar, eu unul nu mă mai obosesc să îi urmăresc muzica RETRO.

Edited by Herman01, 05 January 2024 - 16:04.


#83
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,478
  • Înscris: 17.06.2007

View PostHerman01, on 05 ianuarie 2024 - 16:02, said:

Dacă retro înseamnă 1998-2013 atunci 1970-1980-1990 ce poate fi??? Este clar, eu unul nu mă mai obosesc să îi urmăresc muzica RETRO.
Pentru muzică veche de care vrei tu există posturile britanice Now 70, 80, și televiziunile That's 60-90,sau canalele sud americane Retro Plus ori GO tv sau 192. Ai de unde alege. RETRO TV e un proiect care difuzează muzică românească mai veche.

#84
Herman01

Herman01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdonmarinica, on 05 ianuarie 2024 - 16:20, said:

Pentru muzică veche de care vrei tu există posturile britanice Now 70, 80, și televiziunile That's 60-90,sau canalele sud americane Retro Plus ori GO tv sau 192. Ai de unde alege. RETRO TV e un proiect care difuzează muzică românească mai veche.
Chiar la muzica românească mă refeream și eu. Ok, asteptăm cu interes.

Edited by Herman01, 05 January 2024 - 19:05.


#85
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,270
  • Înscris: 30.03.2019
Cât timp aștept răspuns de la cele 3 instituții, voi lansa o versiune nouă a site-ului retrotv.ro în zilele următoare care va include și un formular pentru cereri de melodii. Dacă aveți dorințe, acolo va fi locul cel mai bun să vi le exprimați. Posted Image

Edited by novo_, 05 January 2024 - 22:50.


#86
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,273
  • Înscris: 27.08.2007

View Postnovo_, on 05 ianuarie 2024 - 22:45, said:

Cât timp aștept răspuns de la cele 3 instituții, voi lansa o versiune nouă a site-ului retrotv.ro în zilele următoare care va include și un formular pentru cereri de melodii. Dacă aveți dorințe, acolo va fi locul cel mai bun să vi le exprimați. Posted Image

Foarte bună ideea ! Eu zic ca se poate face si.un program cu manele vechi difuzate la o ora ceva mai târzie!

#87
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,270
  • Înscris: 30.03.2019
Momentan din considerente tehnice nu pot să fac blocuri de programe. Pe viitor sper să reușesc, aveam de gând să fac un program și cu muzică veche (veche veche, Dan Spătaru/Angela Similea/etc) pentru cei ce își doreau să vadă asta.

#88
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,270
  • Înscris: 30.03.2019
Mă bucur să vă anunț că am primit licențele de care aveam nevoie și lansarea se va face pe 15 ianuarie, așa cum am stabilit. ;)

#89
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,478
  • Înscris: 17.06.2007
Supeeer. Felicitări și să fie într-un ceas bun. 🥂

#90
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,530
  • Înscris: 30.04.2006
Bravo! Doar online ptr inceput, nu?
Ce bine ar fi sa intri si pe iptv, eventual pe la ines asa Posted Image , ca sa-l putem viziona pe la vreo 15 - 20 Mbps Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate