Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pungile de sub ochi

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010

Vizualizare mesajionu34, pe 22 decembrie 2023 - 09:59, a scris:

este ceva ereditar,

exact, gena nu ti-o invingi. e f bine sa excluzi cauzele medicale, dar eu cred ca nu ai nimic. nu ca ar conta...

incearca sa mananci mai putin sarat, sa dormi cu fata in sus, poti aplica dimineata masti speciale ptr ochi, vara chiar si pungi mici cu gheta..

si daca nu poti "duce" crucea asta, fa o interventie de chirurgie plastica si gata!
conteaza f mult sa fii echilibrat emotional, sa fii impacat cu tine, sa nu ai alt gen de frustrari si, pe fondul lor, sa nu-ti suporti fizionomia.

Edited by canarel, 22 December 2023 - 13:47.


#20
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

Vizualizare mesajAlexEn, pe 22 decembrie 2023 - 10:20, a scris:

La control periodic la rinichi?
I-ai spus explicit de problema asta?
Ce fel de control? Ecograrfie?

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Ce recomanda nefrologul.

#22
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014

Vizualizare mesajcanarel, pe 22 decembrie 2023 - 13:47, a scris:

exact, gena nu ti-o invingi. e f bine sa excluzi cauzele medicale, dar eu cred ca nu ai nimic. nu ca ar conta...

incearca sa mananci mai putin sarat, sa dormi cu fata in sus, poti aplica dimineata masti speciale ptr ochi, vara chiar si pungi mici cu gheta..

si daca nu poti "duce" crucea asta, fa o interventie de chirurgie plastica si gata!
conteaza f mult sa fii echilibrat emotional, sa fii impacat cu tine, sa nu ai alt gen de frustrari si, pe fondul lor, sa nu-ti suporti fizionomia.

O sa iau in considerare si partea asta medicala, din ianuarie o sa-mi fac o programare pentru niste analize si o sa ii spun medicului de familie ca o fac special pentru asta sa vedem care sunt pasii. Nu sut genul care sa aiba grija excesiva dpdv estetic, cu lac pe unghii si alte avioane, dar cand unul de 20-25 de ani iti spune "sa traiti", parca imi vine sa scap de ele :D

#23
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Să scapi e uşor a spune, a realiza asta este mult mai greu.
Discută întâi cu medicul de familie, mergi după aceea la mai multe specialităţi dar nu uita nici de nutriţionişti, cei din sport şi psihologi.

Ar fi frumos să anunţi şi forumul în legătură cu demersurile întreprinse şi rezultatele obţinute.

#24
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022
inteleg ca este vorba de asa ceva ?

Attached File  20230807_130908-mic.jpg   73.67K   13 downloads

Daca da, nu e vorba de oftalmolog ci de rinichi, sau pur si simplu acumulare de grasime.

Edited by vio69c, 22 December 2023 - 17:27.


#25
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Numai că el a spus că are 37 de ani, nu 73 de ani.

#26
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014

Vizualizare mesajterratec, pe 22 decembrie 2023 - 16:49, a scris:

Să scapi e uşor a spune, a realiza asta este mult mai greu.
Discută întâi cu medicul de familie, mergi după aceea la mai multe specialităţi dar nu uita nici de nutriţionişti, cei din sport şi psihologi.

Ar fi frumos să anunţi şi forumul în legătură cu demersurile întreprinse şi rezultatele obţinute.

Dap, incerc sa tin la curent.

Vizualizare mesajvio69c, pe 22 decembrie 2023 - 17:20, a scris:

inteleg ca este vorba de asa ceva ?

Atașament 20230807_130908-mic.jpg

Daca da, nu e vorba de oftalmolog ci de rinichi, sau pur si simplu acumulare de grasime.

Aproximativ, nu sunt atat de lasate, dar sunt acolo.

Vizualizare mesajPietreNeispirescu, pe 22 decembrie 2023 - 20:01, a scris:

Numai că el a spus că are 37 de ani, nu 73 de ani.

Exact. :(

#27
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
se rezolva doar chirurgical!
genetica e de vina!

#28
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

Vizualizare mesajionu34, pe 22 decembrie 2023 - 15:11, a scris:


O sa iau in considerare si partea asta medicala, din ianuarie o sa-mi fac o programare pentru niste analize si o sa ii spun medicului de familie ca o fac special pentru asta sa vedem care sunt pasii. Nu sut genul care sa aiba grija excesiva dpdv estetic, cu lac pe unghii si alte avioane, dar cand unul de 20-25 de ani iti spune "sa traiti", parca imi vine sa scap de ele Posted image
Vezi ca pana la estetica trebuie sa verifici daca nu cumva ai insuficienta renala. Doamne fere! Trebuie intervenit la timp.

#29
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

Vizualizare mesajionu34, pe 22 decembrie 2023 - 10:23, a scris:


Nu, dar nu cred ca este nevoie, sunt megaevidente, nu are cum sa le rateze, ma gandesc ca ar fi spus ceva daca se legau de alta problema in corp, plus de asta, analizele au iesit ok, ma gandesc ca iesea ceva pe-acolo daca era, nu?
Medicii sunt varza in afara zonei de confort, si nu risca in plus nejustificat, asta pentru ca risca sa faca ceva gresit, lucru care afecteaza ambele parti.

#30
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Riscă, dar nu gratis.
Dacă nu dai peste rezidenți, doamne ferește, ai șanse mari să dai peste un medic care să-ți zică că poți trăi cu asta, zero empatie.
Revenind la subiect, foarte putini oameni repara chestiile care îi afectează estetic, par, dinți, burtă, cearcăne samd

#31
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014
Dupa cum am promis, am revenit aici cu raspunsul in urma analizelor: nu am nimic la rinichi, deci nu este relationat cu asta. Doamna doctora m-a facut sa inclin tot spre ereditar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate