Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Pungile de sub ochi

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014
Salutare tuturor.

Am cautat inainte sa deschid postarea, nu am gasit mai nimic legat de asta. Varsta 37, este ceva ereditar, taica-miu a avut si acum se pare ca le am si eu si nu stiu cum sa scap de ele, din ce am inteles in stanga si dreapta, nu prea ai solutie decat operatie. Arata ca naiba, ma imbatranesc cu cel putin 10 ani si zici ca sunt niste pungi de cora :( Aveti si ati rezolvat sau stiti pe cineva care a avut si a rezolvat altfel?

#2
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023
nedormit, bautura, cam de la asta se fac, nu prea ai ce sa le faci chiar daca dormi 20 de ore pe zi odata ce le-ai facut

Edited by doujdelei, 22 December 2023 - 10:07.


#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Vezi care sunt cauzele. Fa analize complete. De regula pungi sub ochi denota probleme cu rinichii.

#4
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014

View PostTipiric, on 22 decembrie 2023 - 10:09, said:

Vezi care sunt cauzele. Fa analize complete. De regula pungi sub ochi denota probleme cu rinichii.

Asta e noua. Pai merg la control periodic, in fiecare an si doctorita nu mi-a spus niciodata nimic despre asta.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007
La control periodic la rinichi?
I-ai spus explicit de problema asta?

#6
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014

View PostAlexEn, on 22 decembrie 2023 - 10:20, said:

La control periodic la rinichi?
I-ai spus explicit de problema asta?

Nu, dar nu cred ca este nevoie, sunt megaevidente, nu are cum sa le rateze, ma gandesc ca ar fi spus ceva daca se legau de alta problema in corp, plus de asta, analizele au iesit ok, ma gandesc ca iesea ceva pe-acolo daca era, nu?

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007
Normal ca este nevoie.
Daca tu nu mentionezi ca te deranjeaza ma indoiesc ca iti va da analize. Mergi la nefrologie, cum te-a indrumat colegul mai sus.

P.S: nu mai cita integral mesajul imediat anterior cand raspunzi. Scrie direct raspunsul in caseta de jos.

#8
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014
Ok, o sa incerc schema sa vedem ce spune doctora. Am dat cu citat ca sa se stie la ce am raspuns.

#9
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Nu strica să-ți analizezi dieta, programul de somn, activitatea zilnica și abia apoi sa mergi la analize. Tratamentul pentru afecțiuni la rinichi este de obicei "bea mai multă apa".

#10
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014
Faza e ca am un program de somn foarte ok, dorm pe la 22-23 pana pe la 7 cand ma trezesc singur, apa beau minim 2l pe zi sinu exagerez cu nimic, fac si ceva miscare, am 4 zile pe saptamana in care merg la sala si dieta este cumva relativa, incerc sa tin si ceva regim uneori, alteori imi face cu ochiul un kfc sau o shaorma, adica nu cred ca sunt atat de diferit de un om normal.

#11
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Ceva infecții de tract urinar? Ai avut mai multe partenere sexuale in ultima vreme? Se pot lua chestii care se duc in rinichi. Le luăm prin eliminare : ))

#12
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014
Nu am avut niciodata probleme la rinichi, si nu e vb de ultima vreme, le am de cativa ani buni pe "pungute" :D Ma deranjeaza estetic, atata tot. Mai multe partenere, de unde? :D

#13
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View Postionu34, on 22 decembrie 2023 - 10:35, said:

doctora

Nu există un asemenea cuvânt în limba română, doctor se spune și la femei și la bărbați.

#14
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View Postionu34, on 22 decembrie 2023 - 10:18, said:


Asta e noua. Pai merg la control periodic, in fiecare an si doctorita nu mi-a spus niciodata nimic despre asta.

Controlul periodic face atât cât plăteşti pentru el.
Nu trebuie să ai pretenţia de la un om să fie computer care să se gândească la tot ce ai putea avea tu.

Fii mai flexibil, cere mai multe păreri, ascultă mai multă lume şi mergi la mai mulţi specialişti.

#15
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014

View PostTamtamTicaticaPiupiu, on 22 decembrie 2023 - 12:24, said:

Nu există un asemenea cuvânt în limba română, doctor se spune și la femei și la bărbați.

Sir, yes sir!

View Postterratec, on 22 decembrie 2023 - 12:28, said:


Controlul periodic face atât cât plăteşti pentru el.
Nu trebuie să ai pretenţia de la un om să fie computer care să se gândească la tot ce ai putea avea tu.

Fii mai flexibil, cere mai multe păreri, ascultă mai multă lume şi mergi la mai mulţi specialişti.

Dap, o sa vad cum stau lucrurile dupa anul nou, chiar m-ati pus pe ganduri cu rinichii si toate cele.

#16
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View PostTamtamTicaticaPiupiu, on 22 decembrie 2023 - 12:24, said:

Nu există un asemenea cuvânt în limba română, doctor se spune și la femei și la bărbați.

Corect se spune medic. Doctor se foloseşte pentru specialiştii care au studii doctorale (phd, şcoală doctorală, teză de doctorat).

Românii au făcut o şmecherie cu diplomele de la medicină prin care scriu undeva şi doctor, pentru un absolvent cu licenţă.
Practic le-au permis să folosească dr. fără a parcuge şcoala doctorală.

Deocamdată persistă această situaţie din cauza influenţelor venite de peste ocean. Şi acolo se face voit aceeaşi confuzie.

#17
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014
Multumesc pentru aparare, dau o bere :D

#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Cum stai cu tensiunea? am un coleg care are dintotdeauna pungi sub ochi, dar are si tensiune peste medie (are constant 16?).
uneori, dimineata, arata foarte rau, efectiv are fata umflata. in rest se simte ok, chiar face sport.
ar fi o idee, dimineata, sa iti iei tensiunea in mod regulat,  timp de vreo luna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate