Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Cum ar fi putut să scape Ceaușeștii?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#73
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,790
  • Înscris: 15.06.2007

 AWE, on 18 decembrie 2023 - 14:59, said:

, ca dictator fara bani prin conturi in tari sigure eu n-am prea vazut.

Un miliard de dolari se zice ca ar fi avut prin conturile straine. Probabil ca voiculescu avea acces la banuti si cu altii.. era mai profitabil sa fie ceausestii țapii ispasitori iar restul, sobolanii sa se bucure de prada in umbra, lejer, nestingheriti.
Pentru miliardul ala, lumea a facut foamea si frigul.

https://en.m.wikiped...lena_Ceaușescu

Edited by tfmercedez, 18 December 2023 - 16:19.


#74
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,997
  • Înscris: 10.01.2023
totuși au scăpat ieftin.. gloanțe și gata
comparativ cu Gaddafi sau Saddam, care ultimul a trăit prin canale ca un șoboan o perioadă până a fost prins și linșat
dacă ceaușescu cădea în mâinile mulțimii, era linșat de viu. cu sălbăticie. și ea la fel. orice român din acea piață le-ar fi scos ochii cu mâinile goale

sunt și dictatori deștepți care și-au asigurat exilul, sângerosul lider al Ugandei,  Idi Amin care a trăit belfer în Arabia Saudită sau Mobutu Sese Seko,

#75
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,654
  • Înscris: 14.10.2004

 Costi_68, on 18 decembrie 2023 - 09:16, said:

Unii nostalgici, altii plictisiti, altii curiosi... tu, de-al cui esti?Posted Image

Nici una din cele 3.
Nu pot sa spun ce cred despre familia ceausescu si trepanatii retardati care inca au vise umede cu ei ca imi iau ban instant.Posted Image

Edited by xymzar, 18 December 2023 - 16:56.


#76
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,313
  • Înscris: 08.01.2021
Eu cred că singura șansă să scape era s-o întindă înainte de 16 decembrie și de prima victima a protestelor din România.

Când comunismul deja căzuse peste tot, erai printre ultimile tari rămase comuniste din Europa și începe scandalul în tara iar tu scoți armata nu ești decât un dobitoc sinistru.

Edited by KiloW, 18 December 2023 - 16:58.


#77
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,050
  • Înscris: 25.06.2007
Scăpa dacă rămânea în Iran și cerea azil politic acolo.

#78
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,790
  • Înscris: 15.06.2007
Sau prin DPRK.. Culmea, de chinezi nu am auzit sa ofere azil cuiva vreodata.. nu par atractivi pentru nimeni?

#79
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 22.11.2006
Am participat la revolutia din 1989 fizic, am avut arma in mana ca civil, eram destur de matur (24+) si daca aveam puterea de a-l impusca eu, il impuscam. Si pe el si pe ea. Stiu ca in spate au fost interese, mascarada, dar numai cei care au apucat timpurile alea ca maturi stiu traiul de atunci. Nu mai suportam. Nu curent, cand aveai curent nu aveai tv, paine, ulei, zahar, etc pe cartela, daca ascultai Europa Libera sau Vocea Americii erai bagat la arest. Si eu ascultam. Nu am fost arestat, dar aveam dosar, eram persoana cu vederi capitaliste.

#80
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Fugind prin tunelurile dacice, dar cum benzina se gasea grea, nu a avut de unde sa procure,ca sa ajunga pana in Bucegi.

#81
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 16.03.2014

 neagu_laurentiu, on 17 decembrie 2023 - 22:59, said:

Nu mai avea multi prieteni prin lume.

Complet gresit, intre 18-20 decembrie 89 a fost in Iran.
Inca o sansa ratata, sa ramana dreaq la popii aia smintiti.

#82
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,310
  • Înscris: 29.12.2006

 vio69c, on 18 decembrie 2023 - 00:20, said:

...rusii cu incuvintarea americanilor au fost influenta de afara, zic eu.

În 2 şi 3 Decembrie 1989, în Malta, a avut loc întâlnirea istorică dintre preşedintele american George Bush şi cel sovietic Mihail Gorbaciov. La final, declaraţia comună a fost că: "Războiul Rece s-a încheiat !"

Era o declaraţie de necrezut în acel moment, în care Estul să se înţeleagă cu Vestul pentru a pune capăt confruntării ideologice. În acel moment, în Europa mai rămânea un singur conducător încăpăţânat care nu admitea că Mai Marii lumii au hotărât sfârşitul Războiului Rece: Nicolae Ceauşescu. Şi, cum Bush şi Gorbaciov nu se puteau "împiedica de-un ciot", l-au tăiat. Însă necazul a fost că nu l-au scos cu rădăcină cu tot ! Poate se gândeau că "rădăcinile" le vor scoate românii, însă...cunoaştem ce-au făcut conaţionalii noştri.


Dar de unde ştim noi că Ceauşescu n-a scăpat ?! Posted Image Era gluma aia în anii 1990, că e bine-mersi în Cuba şi joacă table cu Elvis Presley.

Edited by lupini, 18 December 2023 - 18:54.


#83
BasedBoy2017

BasedBoy2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 11.04.2018

 tfmercedez, on 18 decembrie 2023 - 16:18, said:

Un miliard de dolari se zice ca ar fi avut prin conturile straine. Pentru miliardul ala, lumea a facut foamea si frigul.

https://en.m.wikiped...eauÄŚ™escu
Nu a avut Nicolae Ceausescu conturi in strainatate, asta a fost o mare minciuna venita din partea FSN-istilor.

#84
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,790
  • Înscris: 15.06.2007

 ioana1973, on 18 decembrie 2023 - 18:17, said:



Complet gresit, intre 18-20 decembrie 89 a fost in Iran.
Inca o sansa ratata, sa ramana dreaq la popii aia smintiti.
adica el a plecat in Iran in timp ce la Timisoara se petreceau deja evenimentele sangeroase?  Ce tupeu pe vierme.

Azi la radio ziceau ca in primele si cele mai fierbinti zile din Timisoara, au fost ucise cca 60 de persoane. La vremea respectiva se vehiculau mii de morti. Peste 30 de ani, revolutia nici nu a mai existat..

 BasedBoy2017, on 18 decembrie 2023 - 19:50, said:

Nu a avut Nicolae Ceausescu conturi in strainatate, asta a fost o mare minciuna venita din partea FSN-istilor.
zau.. bancorex , chestii trestii.. eu zic ca a avut

#85
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,922
  • Înscris: 17.08.2022

 tfmercedez, on 18 decembrie 2023 - 20:31, said:

adica el a plecat in Iran in timp ce la Timisoara se petreceau deja evenimentele sangeroase?  Ce tupeu pe vierme.


Vizita era stabilita din  timp. august 89
Probleme Afganistan -Pakistan unde era rugat sa medieze dar mai ales
urma să fie stabilit cat tiţei şi cate gaze să ne dea Iranul. Apoi Iranul a zis ca are nevoie de grau
-Ce cantitate vreţi?-întreaba Ceauşescu.
-Orice cantitate, zice Rafsanjani..
- Vă putem da 2-3 milioane de tone de grau începand din ianuarie, i-a spus Ceauşescu.
(oare cat am putea da azi asa, imediat ?)
- Cat titei ne dati ? - 5 milioane tone de ţiţei în anul 1990, cu posibilităţi de creştere până la 10 milioane de tone în 2-3 ani.
- Gaze ? — 5 milioane de metri cubi, cu posibilitatea creşterii la 10 milioane prin conducta ce trece prin URSS.
etc....etc....
Venea iarna...
.
La Timisoara era o mica razmerita locala popeasca....de ce l-ar interesa?

Edited by vio69c, 18 December 2023 - 20:57.


#86
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,893
  • Înscris: 28.11.2006
Nu mai tin minte exact, dar nu cumva s-au dus la inmormantarea ayatolahului Khomeini? Cum s-o planifice din august? Poate ca era o vizita planificata, dar poate au devansat-o cand a murit ala.

#87
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 tfmercedez, on 18 decembrie 2023 - 01:47, said:

Crezi ca mafia de care zici, exista in rusia inainte de Boris Yeltsin?  Eu cred ca toate cele au fost perfectate, in perioada 1991-1997.

Eu nu cred ;)

https://en.wikipedia...ki/Thief_in_law

 flt, on 18 decembrie 2023 - 16:30, said:

totuși au scăpat ieftin.. gloanțe și gata
comparativ cu Gaddafi sau Saddam, care ultimul a trăit prin canale ca un șoboan o perioadă până a fost prins și linșat

Ultimul a fost "procesat" ;) si spanzurat oficial spre deosebire de primul care a fost, intr-adevar, "linsat"...

 pufonel, on 18 decembrie 2023 - 21:27, said:

Nu mai tin minte exact, dar nu cumva s-au dus la inmormantarea ayatolahului Khomeini?

Vizita in Iran n-a avut legatura cu inmormantarea lui Khomeini

https://en.wikipedia...ath_and_funeral

#88
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,922
  • Înscris: 17.08.2022

 pufonel, on 18 decembrie 2023 - 21:27, said:

Nu mai tin minte exact, dar nu cumva s-au dus la inmormantarea ayatolahului Khomeini? Cum s-o planifice din august? Poate ca era o vizita planificata, dar poate au devansat-o cand a murit ala.
Khomeini a murit prin iunie, undeva.
Iar presedintele a fost ales in aug 1989...probabil ca imediat s-a pus de o vizita..

#89
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Digix, on 18 decembrie 2023 - 10:27, said:

Episodul „23 decembrie" a atras şi atenţia presei străine. Un amănunt decisiv se găseşte în ediţia din 3 ianuarie 1990 a cotidianului francez "Le Figaro", pe pagina 4, în articolul "Notre Front était prêt depuis longtemps" ("Frontul nostru era gata de mult timp").
Revoluţionarul Mihai Lupoi îi declara ziaristului Thierry Dejardins:„Vrem de asemenea să dezvoltăm relaţiile noastre cu URSS, dar fără nicio condiţie. La 22 decembrie, noi l-am sunat pe Gorbaciov...

De ce trebuie mers pana la Lupoi cand Iliescu insusi a spus la TVR, in seara de 22.12, "am luat legatura cu ambasada sovietica si le-am spus cine suntem"...

#90
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,313
  • Înscris: 08.01.2021

 vio69c, on 18 decembrie 2023 - 20:43, said:




.
La Timisoara era o mica razmerita locala popeasca....de ce l-ar interesa?

Comunismul picase deja în Ungaria, Polonia, RDG, până și chinezii avuseseră o "mica razmerita" într-o piață oarecare. Dacă nu era rupt de lume trebuia să-și dea seama ca comunismul s-a dus pe lula și ca orice mica razmerita poate fi finalul.

Când a văzut că bate vântul de la vest trebuia să facă niște reforme, să îndulcească nivelul nivelului de trai (mai ales ca plătisem celebra datorie externa), baga niște portocale la aprozar, făcea o tranziție pașnică a puterii și-și petrecerea bătrânețea liniștit în Zanzibar sau în Cuba, ura și la gara. Poate avea și pensie speciala.
Însă a fost prost sfătuit, probabil trăia într-un univers paralel.

Edited by KiloW, 18 December 2023 - 23:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate