Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Depasit 90 de zile

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Persoana cu dublu pasaport, roman si candian a depasit 90 de zile state in Romania. Ce trebuie sa faca ? Trebuie sa faca ceva ?
Multumesc

#2
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Pai daca are pasaport romanesc e cetatean roman. Cetatetenii romani pot sta oricit in Romania.
Eventual sa faca o hora.

#3
wally_walrus

wally_walrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.12.2011

View Postpetit_christian, on 17 decembrie 2023 - 17:52, said:

Pai daca are pasaport romanesc e cetatean roman. Cetatetenii romani pot sta oricit in Romania.
Eventual sa faca o hora.

Nu cred ca-i asa... Daca are pasaport romanesc, conform legii nu poate avea decat CRDS. Cu CRDS esti considerat cu domiciliul in strainatate, deci la depasirea a 183 de zile de sedere in Ro ar trebui teoretic sa completezi un formular conform cu Ghidul de aici. Ce se intampla daca nu completezi si depui, e ghicitoare Posted Image In teorie te poate opri la plecare in aeroport sa-ti faca mizerii

Dar ca sa raspund la OP - cred ca 90 zile nu e nici o problema, 183 de zile ar fi limita (asta daca interpretez eu corect legea)

Edited by wally_walrus, 17 December 2023 - 18:19.


#4
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
De ce doar CRDS? Eu stau de 10 ani in F si am CI romanesc+pasaport normal. Si nu m a intrebat nimeni ce si cum.
De unde ai scos obligativitatea CRDS?



#5
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020

View PostFado, on 17 decembrie 2023 - 17:41, said:

Persoana cu dublu pasaport, roman si candian a depasit 90 de zile state in Romania. Ce trebuie sa faca ? Trebuie sa faca ceva ?
Multumesc

Nimic. Enjoy life.

#6
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Sunt milioane de romani cu 2 pasapoarte, gandeste-te cum ar fi daca toti ar  trebui sa "faca ceva".
Aia cu CRDS nu are legatura cu situatia ta, e o prostie.

#7
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Atata timp cat esti cetatean al unui stat, nu ti se poate limita intrarea sau sederea in acel stat.

Apropo, spre Romania poti calatori de oriunde de pe planeta cu pasaportul expirat, Orice misiune diplomatica iti emite acte de calatorie in baza pasaportului expirat.


Asta cu doua acte de rezidenta in tari diferite e o zona gri. Oficial, asa ceva nu este permis, trebuie sa declari un singur domiciliu de resedinta. In realitate autoritatile romane se fac ca nu stiu, n-au vazut, nu cunosc. Dar nici nu te intreaba de sanatate si nici nu te pun sa semnezi un act pe proprie raspundere in sensul asta. E un acord tacit. De ce? Sa nu scada populatia romaniei scriptic.

Edited by murdar, 17 December 2023 - 21:19.


#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Inițiatorul a zis două pașapoarte. Aia nu înseamnă dublă rezidență ci dublă cetățenie. E altceva.

#9
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Am fost azi la pasapoarte si m-a asigurat unul ca nu e nici o problema daca am pasport romanesc. Cu el pot sa stau cat vreau in Rom. Ma bazez pe asta.

#10
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
@Fado uite ce a zis colegu  :)

View Postpetit_christian, on 17 decembrie 2023 - 17:52, said:

Pai daca are pasaport romanesc e cetatean roman. Cetatetenii romani pot sta oricit in Romania.
Eventual sa faca o hora.


#11
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008

View PostFado, on 18 decembrie 2023 - 18:30, said:

Am fost azi la pasapoarte si m-a asigurat unul ca nu e nici o problema daca am pasport romanesc. Cu el pot sa stau cat vreau in Rom. Ma bazez pe asta.
Sa nu fie probleme la intoarcerea in Canada... Acolo e baiu'. Poate intre timp s-o mai fi schimbat ceva, dar exista ceva relatari ale unor romani intr-o situatie asemanatoare, si carora la intoarcerea in Canada li s-a refuzat intrarea deoarece au depasit o anumita perioada de timp in care puteau reveni. Care este acea perioada? Este stipulata, in functie de caz, in stufoasele lor legi privind emigrarea.

#12
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postradunic, on 18 decembrie 2023 - 09:14, said:

Inițiatorul a zis două pașapoarte. Aia nu înseamnă dublă rezidență ci dublă cetățenie. E altceva.

Stii ca in pasaport scrie unde ai resedinta, da? Oricum eu ma refeream la ce a zis micul_crestin.

#13
wally_walrus

wally_walrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.12.2011

View Postclaut07, on 20 decembrie 2023 - 14:04, said:

Sa nu fie probleme la intoarcerea in Canada... Acolo e baiu'. Poate intre timp s-o mai fi schimbat ceva, dar exista ceva relatari ale unor romani intr-o situatie asemanatoare, si carora la intoarcerea in Canada li s-a refuzat intrarea deoarece au depasit o anumita perioada de timp in care puteau reveni. Care este acea perioada? Este stipulata, in functie de caz, in stufoasele lor legi privind emigrarea.

Nu-ti pot refuza intrarea nici dupa 10 ani lipsa, daca esti cetatean

#14
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Are drepturi depline în Canada, e cetățean canadian.
Nu există sa nu poată intra in țară.


Și în Ro la fel.
E o non-problemă.

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postmurdar, on 20 decembrie 2023 - 14:15, said:

Stii ca in pasaport scrie unde ai resedinta, da?
Ia pune tu o fotografie de pașaport în care apare informația asta.
Bonus - noțiunea de domiciliu de reședință nu există. E ori domiciliu, ori reședință. Vezi articolele 87 și 88 din Codul Civil.

#16
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Ia deschide-ti pasaportul si citeste ce scrie la rubrica 14.

#17
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014

View Postclaut07, on 20 decembrie 2023 - 14:04, said:


Sa nu fie probleme la intoarcerea in Canada... Acolo e baiu'. Poate intre timp s-o mai fi schimbat ceva, dar exista ceva relatari ale unor romani intr-o situatie asemanatoare, si carora la intoarcerea in Canada li s-a refuzat intrarea deoarece au depasit o anumita perioada de timp in care puteau reveni. Care este acea perioada? Este stipulata, in functie de caz, in stufoasele lor legi privind emigrarea.
Are pasaport canadian inseamna ca e cetatean canadian. Atita vreme cit are cetatenie canadiana poate intra in Canada si fara pasaport,doar cu titlu de calatorie si dupa 30.de ani de absenta. Ca e cetatean
Ce tot compari mere cu pere?

#18
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008

View PostpexCom, on 20 decembrie 2023 - 14:29, said:



View Postpetit_christian, on 20 decembrie 2023 - 16:22, said:



Citii in diagonala. Mea culpa Posted Image  
(Nu sunt la vanatoare de postari.)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate