Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Generatia ratata - analfabetism functional

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

Poll: Generatia ratata - analfabetism functional (41 member(s) have cast votes)

Credeti ca generatia anilor 2000 este una ratata?

  1. Da (20 votes [48.78%])

    Percentage of vote: 48.78%

  2. Nu (16 votes [39.02%])

    Percentage of vote: 39.02%

  3. Este timp sa se indrepte. (5 votes [12.20%])

    Percentage of vote: 12.20%

Vote Guests cannot vote

#37
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019

View PostMindArchitect, on 17 decembrie 2023 - 09:11, said:

Nu introducea nimenea AI daca guvernele nu slabeau sistemele de educatie.
Asa ca nu avem de ales, trebuie ca inteligenta artificiala sa preia sarcinile mai importante.
Tranzistorul, microprocesorul, telefonul mobil si Google au aparut tot din cauza ca guvernele au slabit sistemele de educatie?

#38
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Una e să nu știi ce înseamnă ”cashback”... ceea ce e ABSOLUT NORMAL. Nu toată lumea trebuie să știe. Problema mare e că nu știi CUM SĂ AFLI.

Grupurile de ”mămici” de pe FB, sunt altă comoară națională.

#39
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,998
  • Înscris: 30.11.2021

View Post__Dan__, on 17 decembrie 2023 - 12:19, said:

Tranzistorul, microprocesorul, telefonul mobil si Google au aparut tot din cauza ca guvernele au slabit sistemele de educatie?
Era o vorba ca "saracia s-a cernut".
Cam asta s-a intamplat si cu populatia. Poate o sa scriu ceva ce nu cred ca este popular.
Asa si educatia, cumva scoala/carte/educatie se face in cateva gradinite/generale/licee din fiecare oras. Restul sunt scolile alea mai mult de umplutura, grupurile industriale, artistice, licee sportive.

Deci cei care ne conduc au avut grija sa isi trimita odraslele unde trebuie, sa le plateasca meditatie, sa le lase parghia legala pentru a putea face orice isi doreste copilul, sau ei.
Si restul fraierilor? Lasa ba sa aiba si ei o hartie.


Toate in viata s-au cernut, si joburile, si prietenia, totul se cerne.

Inainte invatam ca asa era sistemul, niste profesori cu anumite idei stricte care isi faceau misiunea lor, ambitia lor, sa aiba note cat mai bune indiferent ca predau la o scoala de periferie sau la o scoala de centru unde vin odrasle top 100 cei care conduc tara sau judetul.

Edited by MindArchitect, 17 December 2023 - 12:40.


#40
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

View Postalex342, on 17 decembrie 2023 - 11:03, said:

Asa este! Dar asta nu inseamna ca cei care fac aceste munci trebuie sa fie analfabeti functional. Japonia pe care vad ca toti o dau ca reper, uite ca si ei au maturatori, oameni ce lucreaza in canalizari etc insa nu am vazut in statistici sa aiba procentul de analfabeti functional pe care il are Romania.
Și cu ce te deranjează pe tine ”dom profesor”?

#41
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017

View Postsan-62, on 17 decembrie 2023 - 13:35, said:


Faptul ca lucrezi nu stiu ce (maturator/canalizare etc) nu reprezinta vreo scuza sa ramai analfabet functional. Ai inteles sau vrei si alte expplicatii suplimentare?

Edited by alex342, 17 December 2023 - 13:51.


#42
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
IO te-am întrebat care-i ”deranju” tău în legătură cu asta?Posted Image

Circulă mai departe!

#43
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View Postalex342, on 17 decembrie 2023 - 13:51, said:

Faptul ca lucrezi nu stiu ce (maturator/canalizare etc) nu reprezinta vreo scuza sa ramai analfabet functional. Ai inteles sau vrei si alte expplicatii suplimentare?
Carevasazica, vrei ca maturatorul sa inteleaga si sa stie sa aplice teorema lui Pitagora, atunci cand o citeste. Mbine.

Edited by Cristi_E, 17 December 2023 - 13:58.


#44
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017

View PostCristi_E, on 17 decembrie 2023 - 13:58, said:

Carevasazica, vrei ca maturatorul sa inteleaga si sa stie sa aplice teorema lui Pitagora, atunci cand o citeste. Mbine.

Tu ai inteles ce am scris?
Am scris destul de clar dar se pare ca nu ai inteles. Nu are nimeni pretentia sa fii geniu tu lucrator la salubritate sau lucrator in constructii sau etc, insa este de preferat in orice societate ca toti locuitorii sa stie un minim de carte si sa nu fie analfabeti functional

#45
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015
Pai anlfabet functional inseamna sa stii sa citesti dar sa nu intelegi ce citesti. N-are legatura cu stiinta de carte.

#46
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

View PostVOC, on 17 decembrie 2023 - 08:00, said:

Lasă că nici cu unii de 50+ nu mi-e rușine...
Dar aia nu s-au nascut cu telefonul in mana. Pentru ei internetul si tot ce tine de el e ca sf-ul.

#47
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,414
  • Înscris: 03.11.2009

View Post98521457, on 17 decembrie 2023 - 14:46, said:

Dar aia nu s-au nascut cu telefonul in mana. Pentru ei internetul si tot ce tine de el e ca sf-ul.
Avand in vedere ca, eu spre exemplu, am mai mult de 25 ani de dat pe internet, ce avem NOI azi chiar era SF pe timpuri Posted Image

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFreeThinker, on 17 decembrie 2023 - 08:29, said:

Eu aș fi curios dacă 'generația bătrână' își asumă ratarea 'generației tinere'... se știe că cine seamănă vânt culege...  analfabetism funcțional.

edit: cum faceți să vedeți(inteligibil, zic) poza din primul post?
guvernul isi asuma. Adica nimemeni. Ca si in cazul femeii care a murit in strada pe trotuar in fata spitalului. Nimeni nu a facut nimic -》 ca nimeni nu e vinovat, in afara de mort.

Sa va uitati ce debandada este prin scoli, prin manuale, carti cu greseli, n variante de manuale, dascalii vin cu culegeri, "fișe" , predau ce cred ei ca e mai bine. Rezultatul: copiii sunt praf, nu pricep nimica, dar 90%trebuie sa mearga la meditatii. Wtf? E ok sa vina elevul de la scoala fara sa priceapa nimic?
De ce sa isi mai piarda timpul cu scoala?
Ii dam la meditatii, colectionam facturile drept dovada, si ne prezentam cu ei la bacalaureat. Simplu.  Stabilim din start materiile de bac si luam meditatii la ce trebuie.
Oricum pe sistemul actual, elevii invata/tocesc de pe o zi pe alta, mecanic. Iau nota si uita tot. Nu invata cu logica, nu se prinde nimic de ei. Pentru ca materia este o porcarie. Manualele comuniste erau incomparabil mai bine structurate.

Coruptia ucide  distruge. Nimeni nu raspunde pentru halul in care este invatamantul romanesc.

View Post__Dan__, on 17 decembrie 2023 - 12:19, said:


Tranzistorul, microprocesorul, telefonul mobil si Google au aparut tot din cauza ca guvernele au slabit sistemele de educatie?
hai sa nu fim perversi.

Va rog sa asterneti aici roadele CERCETARII STIINTIFICE UNIVERSITARE, orice, inovatie/inventie,  facuta in Romania, la o facultate romaneasca. Ce au produs mintile luminate de scoala superioara romaneasca, in toata existenta ei? Poate un medicament sau vaccin cu 100 de ani in urma. Dar altceva?

Google a aparut cand niste studenti au pus-o de o afacere, dupa ce au trecut prin bancile facultatii, una dintre cele mai renumite din lume.  Asta presupune laboratoare dotate, profesori de top.
La noi ce se misca in prezent, ceva sonor asa, ca sunt curios?

#49
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 31.12.2008
Si eu daca as primi niste bani pe card fara sa mi dau seama de unde as intra la ceva banuieli
Unde e teapa?

#50
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,874
  • Înscris: 26.01.2010

View Postalex342, on 17 decembrie 2023 - 08:28, said:


3. I s-a explicat ca a primit niste bani inapoi in urma unei cumparaturi. Apoi el intreaba daca primeste banii in fiecare luna.



Si tu ce crezi , primeste bani in fiecare luna sau nu ?

View Postmihai_mc, on 18 decembrie 2023 - 07:14, said:

Si eu daca as primi niste bani pe card fara sa mi dau seama de unde as intra la ceva banuieli
Unde e teapa?

Intri la banuieli doar daca nu stii ce tip de card ai ales si nu stii cum primesti cash-u inapoi

View Postalex342, on 17 decembrie 2023 - 14:08, said:

Tu ai inteles ce am scris?
Am scris destul de clar dar se pare ca nu ai inteles. Nu are nimeni pretentia sa fii geniu tu lucrator la salubritate sau lucrator in constructii sau etc, insa este de preferat in orice societate ca toti locuitorii sa stie un minim de carte si sa nu fie analfabeti functional

Tu te dai ca ai minim de carte , primeste omu ala bani lunar sau nu ? :D

#51
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postalex342, on 17 decembrie 2023 - 13:51, said:

Faptul ca lucrezi nu stiu ce (maturator/canalizare etc) nu reprezinta vreo scuza sa ramai analfabet functional. Ai inteles sau vrei si alte expplicatii suplimentare?
Tu, de exemplu, in ce domenii ai cunostinte? la ce materii erai bun la scoala?

View Postalex342, on 17 decembrie 2023 - 14:08, said:

Tu ai inteles ce am scris?
Am scris destul de clar dar se pare ca nu ai inteles. Nu are nimeni pretentia sa fii geniu tu lucrator la salubritate sau lucrator in constructii sau etc, insa este de preferat in orice societate ca toti locuitorii sa stie un minim de carte si sa nu fie analfabeti functional

E destul de greu de definit ce inseamna acel minimum. Sa zicem scoala, clasa a VIII-a?

#52
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 24.07.2022
oare cum ar fi lumea daca majoritatea adolescentilor ar avea hobby de genul asta, de exemplu sa cumpere niste baterii in loc de ultimul heifone:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ywaTX-nLm6Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostPunter, on 17 ianuarie 2024 - 03:40, said:

oare cum ar fi lumea daca majoritatea adolescentilor ar avea hobby de genul asta, de exemplu sa cumpere niste baterii in loc de ultimul heifone:
ne poti spune cu cuvintele tale?

#54
Romulus476

Romulus476

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.01.2024
Cele mai ratate generații au fost alea care au trăit razboiul.

Generația pierduta,cei născuți în 1883-1900 în Europa, au participat cu milioanele la Primul Război Mondial. Au trăit iadul în tranșee, au fost împușcați, intoxicați, mutilați,  amputate, înfometați, îmbolnăviți de tifos. Și pe deasupra, au mai avut și pandemia de gripa spaniola după razboi , ca apoi sa îmbătrânească intr-o lume în decădere  către fascism și comunism, marea depresiune și al doilea război mondial.


Apoi, generația măreață (1901-1924) și generația tăcută (1925-1942) ,a copilărit în primul război mondial sau în marea depresiune, mare parte au experimentat dictaturi fasciste (Italia, Spania, Germania, Ungaria, România) sau stalinismul (URSS)
A fost generația care a indurat bombardamentele groazei cum nu s-a mai întâmplat în istorie, mulți au ajuns în lagăre și gulaguri.
O parte a îmbătrânit frumos in democrație  și capitalism, cealaltă a îmbătrânit in tăcere în stalinism.


Puteți sa spuneți orice despre generațiile de la Baby Boomer, X, Y la Z, patru generații care n-au experimentat un război global.
Dar niciuna nu a fost o generație mai de sacrificiu cum au fost primele trei ce au experimentat cele doua razboaie mondiale, oroarea de a nu putea sa circule din cauza bombardamentelor.

Acum ca spuneți despre mileniali (născuți după 1982) și zoomeri (născuți după 2005) ca sunt ratate, au experimentat totusi cea mai pașnică și prospera perioada din istoria umanității: anii 1989- 2019. N-a trăit nicio generație mai confortabil și mai armonios ca ele, și cu internet la discreție.

Pandemia de covid, inflația și războaiele regionale, catastrofele climatice , pericolele AI reorezinta  o faza de grea încercare pentru ei, care poate escalada urat din cauza generației Baby Boomer aflata la  cârma a trei puteri nucleare.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate