Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Generatia ratata - analfabetism functional

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

Poll: Generatia ratata - analfabetism functional (41 member(s) have cast votes)

Credeti ca generatia anilor 2000 este una ratata?

  1. Da (20 votes [48.78%])

    Percentage of vote: 48.78%

  2. Nu (16 votes [39.02%])

    Percentage of vote: 39.02%

  3. Este timp sa se indrepte. (5 votes [12.20%])

    Percentage of vote: 12.20%

Vote Guests cannot vote

#19
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 03.11.2009
...inca o data, chiar ma las pagubas Posted Image

Edited by Costi_68, 17 December 2023 - 09:00.


#20
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View Posthellmarvel, on 17 decembrie 2023 - 08:32, said:

Tu din ce generatie esti? Ca sa vad daca folosesti cuvinte mai mari decit tine.

Am crezut că se înțelege din ce am scris, nu cred că un tânăr și 'funcțional' pe deasupra poate pune problema așa...

Mai clar (ca să înțelegi și tu): poți considera că am ridicat piatra și... mi-am dat în cap cu ea.

Dar, nu hotărăsc eu câți bani se duc la educație. Iar idiotul care a emis ideea de "România educată pe gratis" se plimbă cu avioane de lux iar cheltuielile plimbărilor (inutile) sunt secretizate. Cam asta culegem...

#21
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017

View PostCosti_68, on 17 decembrie 2023 - 08:59, said:

...inca o data, chiar ma las pagubas Posted Image

?!
Inca o data, ce anume vrei sa spui?

#22
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

View PostKiloW, on 17 decembrie 2023 - 08:50, said:

Societate înseamnă ceva mai mult decât economie pura Posted Image
Au fost vremuri cind am crezut si eu ca educatia (aia formala, scoala) = civilizatie. Numai ca vezi tu, tarile civilizate nu-s civilizate pentru ca membrii lor se duc la scoala (nu exista evreu analfabet, si uite ce reactii de maimute atacate are Israelul in Gaza), ci pentru ca au creat si APARAT (sustinut) principii morale solide. La noi (dar si la altii, tot mai multi si „civilizati”) exista curentul ca ALTII trebuie sa apere si sa consolideze (cu exemplul personal) codurile alea morale si de comportament.

#23
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Iti da Flat niste principii morale, de nu mai vrei sa auzi niciodata de ele.

Flat, explica-i te rog cum sta treaba cu principiile morale. :D

Edited by Phobos, 17 December 2023 - 09:07.


#24
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Citesc stirile si urmaresc subiectele facute pe forum. Societatea se adapteaza la cerintele din piata.
Nu introducea nimenea AI daca guvernele nu slabeau sistemele de educatie.
Asa ca nu avem de ales, trebuie ca inteligenta artificiala sa preia sarcinile mai importante.

In lumea moderna este greu sa motivezi pe careva. Nu cred ca puteti intelege ce am zis sau la ce fac referire daca nu v-ati uitat la cateva documentare despre cum arata societatea inainte de 1990.
Acum nu isi mai asuma careva raspunderea.

M-am uitat nitel pe canalele de stiri si amuzant ca accidentele erau facute de politisti, cand se discuta de droguri era o tipa sau un tip de la jandarmerie.
Astia care ar trebui sa fie un etalon in cea ce priveste imaginea.

#25
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017

View PostMindArchitect, on 17 decembrie 2023 - 09:11, said:

M-am uitat nitel pe canalele de stiri si amuzant ca accidentele erau facute de politisti, cand se discuta de droguri era o tipa sau un tip de la jandarmerie.
Astia care ar trebui sa fie un etalon in cea ce priveste imaginea.

Se intamplau si inainte chestii de genul insa nu erau prinsi. Stiti prea bine ce coruptie era (un exemplu) printre politistii rutieri acum ani buni. Incalcai o regula de circulatie, te oprea, iti cerea permis/"talon) etc iar tu ii bagai niste ceva in talon si plecai linistit fara vreo amenda.

Edited by alex342, 17 December 2023 - 09:22.


#26
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
,, Ei! cum le spui dumneata, să tot stai s-asculţi; ca dumneata, bobocule, mai rar cineva..."

#27
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023
Vad ceea ce se intampla, si chiar nu-mi place. Nu mai exista respect pentru nimic; ci doar banul. Dar la bani e o problema: este un slujitor bun, dar un stapan rau. Si ca orice slujitor, il respecti. Dar azi nu se mai respecta nimic nici educatia si nici banii.

Eu am invatat de la parintii mei sa respect cultura si lucrurile bune. Si imi petrec timpul chiar si acum citind si studiind. Eu nu stiu ce mi-au facut ei dar eu nu pot sa fac lucruri proaste: vorbim despre absolut orice: relatii, mancare, obiecte, vicii.. daca e prost sau saunator sanatatii mele mentale cat si fizice, nu-l pot face; creierul refuza. Nu stiu ce e, ceva mi-au facut Posted Image.. dar cum mi-au zis si altii, nu este un lucru rau. Cred ca asta am vazut in familie si asta am preluat. Si pana acum nu am intalnit oameni ca mine.

#28
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Nu toti proiecteaza si construiesc rachete. Unii se multumesc sa spele vasele "la Anglia, Italia si la Spania". Cei mai multi trec doar prin viata si nu vor sa-si oboseasca mintea. Toata averea lor e un iphone de ultima generatie sau o masina mai aratoasa.

Edited by Leo2006, 17 December 2023 - 10:15.


#29
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Prima greseala - generalizarea. Pleci de la un caz particular, apoi pui eticheta pe toata generatia.

#30
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
auditionstir - Majoritatea dintre noi am fost mulati de familie, cartier, prieteni, anturajul, din pacate si cartierul.
Cartier plin de "smecheri"? Am fost invatati sa avem grija de ce este al nostru.

Familia ne imbraca, ne spala, ne ducea la scoala, ne asigura cam tot ce aveam nevoie pentru viata.
Si sistemul asta "Ia de te duce copile la scoala, ia de termina generala/liceu/facultate, apoi cu diploma aia te duci si te angajezi la o firma unde lucrezi toata viata pana la 60-65 de ani."
Planul a fost bun pana cand nu a mai fost bun.
Pana cand au aparut facultatiile care vand scris pe carton. Si te duci la concurs cu cineva de are diploma de la o facultate care vinde scris pe hartie.
Si in loc sa treci concursul... trece ala cu pile.

Si cum sa mai motivezi tu un copil obisnuit sa invete?
Am cunostinte in Anglia si nimenea nu ii intreaba de diploma de bacalaureat, nu este interesat vreun patron englez de hartie!
De la montat boilere, lucrat la fabrica pe calculator.
In Romania? La orice pas te intreaba de hartie.
Nu te poti duce la un concurs de sofer daca nu ai bacalaureatul.

Ce este ciudat la formularea asta "analfabetism functional"?

"Analfabetism funcțional este o noțiune care se referă la persoanele care știu să citească, dar nu înțeleg ceea ce au citit. Mai precis, o persoană poate să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înțelege suficient pentru a-l folosi ca resursă în reușita unei acțiuni sau în performanță. Semnele grafice sunt recunoscute, dar conținutul de idei nu este înțeles decât, eventual, la un nivel foarte superficial.[1]"

Ca nici cei care scriam pe forum nu mai stim sa scriem corect. Am terminat scoala de probabil sunt utilizatori care nu se nascusera, se punea accent sa inveti/memorezi cat mai amanuntit, invatai de frica, invatai mecanic, era asa de multa materie ca memorai de la lectie la lectie.
Faceau greve si apoi memorai repede sa recapitulezi materia.

Si ne-am prins ca toata educatia este o vrajeala, ca profesori traiau si ei ca si noi intr-o lume materiala, unde salariu conteaza mai mult ca educatia copilui.

Edited by MindArchitect, 17 December 2023 - 10:52.


#31
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

View PostLeo2006, on 17 decembrie 2023 - 10:13, said:

Nu toti proiecteaza si construiesc rachete. Unii se multumesc sa spele vasele "la Anglia, Italia si la Spania". Cei mai multi trec doar prin viata si nu vor sa-si oboseasca mintea. Toata averea lor e un iphone de ultima generatie sau o masina mai aratoasa.
Ce sa vezi, nu toti trebuie sa construiasca rachete si sateliti! Lumea are nevoie si de oameni care spala vasele, care desfunda canalizarea sau matura strazile, astfel incat cei care construiesc sateliti si rachete sa nu-si consume timpul cu treburile astea! Nicio meserie din lumea asta nu este de luat in ras. Sunt de aratat cu degetul doar cei care incearca, si de multe ori reusesc, sa capuseze si sa se imbogateasca fara a avea un aport efectiv ci doar speculand anumite situatii si slabiciuni.

Despre generatiile ratate...putem spune ca mai toate generatiile de la 1918 pana in prezent, viitoare si anterioare peripoadei mentionate, pot fi considerate RATATE. Fie ca vorbim de partea materiala, spirituala sau profesionala. Generatiile de azi nu fac exceptie avand si loaze dar si genii in randul ei. Traim totusi in tara unde un mare actor se stinge in saracie crunta in timp ce un manelist de succes e inmormantat cu onoruri. In tara unde un profesor bun are o mizerie de pensie si abia se descurca in timp ce loaza de parlamentar care abia trecea clasa e bogata si importanta.

Hai totusi sa venim cu sfaturi si cu incurajari pentru tinerii de azi, sa incercam sa-i ajutam avand exeprienta esecurilor si sa nu-i mai stigmatizam. Esecul generatiei de azi este si esecul generatiei mele, si esecul generatiilor care s-au nascut inaintea mea.

#32
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Într-o societate unde mai există bun simț încă nu-i totul pierdut, proștii de bubuie pot conviețui laolaltă cu restul fără mari probleme.

#33
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Generatiile de azi nu fac exceptie avand si loaze dar si genii in randul ei - LOR*

#34
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017

View PostP-I-G, on 17 decembrie 2023 - 10:54, said:

Ce sa vezi, nu toti trebuie sa construiasca rachete si sateliti! Lumea are nevoie si de oameni care spala vasele, care desfunda canalizarea sau matura strazile,

Asa este! Dar asta nu inseamna ca cei care fac aceste munci trebuie sa fie analfabeti functional. Japonia pe care vad ca toti o dau ca reper, uite ca si ei au maturatori, oameni ce lucreaza in canalizari etc insa nu am vazut in statistici sa aiba procentul de analfabeti functional pe care il are Romania.

View Posttclau, on 17 decembrie 2023 - 10:46, said:

Prima greseala - generalizarea. Pleci de la un caz particular, apoi pui eticheta pe toata generatia.

Asa e! Ce tot generalizeaza astia ca Romania este o tara saraca, mizerabila etc. Uite ca la mine in curte zici ca te afli in "Gradinile suspendante ale Semiramidei", asa frumos si curat este. Iar contul meu bancar este mai gras ca porcul de Craciun.

Deci minciuni cum ca Romania e saraca si murdara! Uite-te la ei ce mincinosi!

Edited by alex342, 17 December 2023 - 11:04.


#35
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 19.06.2018
Relax man Initiator, nu mai pune la suflet rautatile, ei e prosti, nu toti e destepti ca matale.

#36
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017

View Postaudiofidell, on 17 decembrie 2023 - 12:11, said:

Relax man Initiator, nu mai pune la suflet rautatile, ei e prosti, nu toti e destepti ca matale.

Aoleu! Ce le stii tu pe toate ca un om mare! :)

Edited by alex342, 17 December 2023 - 12:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate