Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Optimus - Gen 2 - decembrie 2023

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

Poll: Optimus - Gen 2 - decembrie 2023 (11 member(s) have cast votes)

Sunteti entuziasmati cu privire la aceste schimbari (era robotilor)?

  1. Da (7 votes [63.64%] - View)

    Percentage of vote: 63.64%

  2. Nu (4 votes [36.36%] - View)

    Percentage of vote: 36.36%

Vote Guests cannot vote

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017
Optimus - Gen 2 aduce imbunatatiri vizibile fata de generatia anterioara. Miscari fluide, mult mai umane apropiate de cele naturale. La cum se misca treburile, o sa avem versiuni tot mai performante astfel incat in 5-10 ani maxim zic eu, va exista o versiune de serie  de pus pe piata.

Alaturi de AI, acesti roboti sunt the Next “Big Thing”. Viitorul este acum, nu maine.

Un astfel de robot combinat cu AI va rezulta un "I, Robot (2004)". Abia astept!
https://www.imdb.com/title/tt0343818/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cpraXaw7dyc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex342, 14 December 2023 - 05:24.


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Vad ca in fiecare saptamana apare un topic despre roboti. Astia nu ma prea intereseaza (cred ca-s prea batran ca sa apuc momentul in care va merita - si-mi voi permite - sa-mi cumpar unul). Mult mai de interes mi se par asistentii virtuali, dintre care unii inteleg si romana. Am testat saptamana trecuta aplicatia de Android ChatGPT si mi se pare tare. Ramane activa-n telefon chiar cu ecranul stins/blocat si asculta orice se vorbeste in proximitate, intrand in vorba. Destul de configurabila. Stie sa-ti povesteasca Fetita cu chibrituri, o reteta de ciorba de burta sau sa-ti recomande o configuratie de laptop. Sper sa ramana gratuita cat mai mult timp.

#3
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017

View Post__Dan__, on 14 decembrie 2023 - 08:15, said:

Vad ca in fiecare saptamana apare un topic despre roboti. Astia nu ma prea intereseaza (cred ca-s prea batran ca sa apuc momentul in care va merita - si-mi voi permite - sa-mi cumpar unul).

Nu esti destul de batran. De cumparat unul nu stiu daca prinzi, dar de interactionat cu unul prin diverse locuri, cu siguranta vei apuca.
Urmareste doar progresul din septembrie 2022 (Bumblebee) si Optimus gen2 de acum din decembrie. Totusi, in 14 luni au fost progrese destul de insemnate.

Edited by alex342, 14 December 2023 - 08:47.


#4
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Elon Musk a declarat că propriul său robot Optimus Gen 2, robotul umanoid care se apropie cel mai mult de specia umană, îi creează o stare de frică.
"Sper să nu devină un Terminator"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate