Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Aplicatie media player TV Samsung smart

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
Mi-ar trebui o aplicatie tip mediaplayer de instalat pe un tv Samsung care sa poata reda filme de pe un hdd sau stick atasat la tv si sa aiba o interfata gen Plex sau asemenea, eventual cu prezentarea filmelor si postere preluate de pe net (exista conexiune la internet)
Practic un player local, doar pe tv, fara servere, NAS-uri, conturi si parole, etc
Ar fi utila si ar face viata mai usoara unei persoana in varsta care nu se descurca navigarea prin sistemul de fisiere al televizorului si al hardului.
Cu o interfata mai prietenoasa ar fi mai usor de ales un film dintre multe altele, fara sa astepte sa defileze tot titlul sub iconita folderului, sa trebuiasca sa navigheze cu telecomanda printre zeci de iconite identice etc, stiti voi...

Are cineva idee daca exista asa o aplicatie pentru tv?

Multumesc

PS
Stiu ca exista HBO, Netflix, Cinemax si altele asemenea, dar  acum ma intereseaza doar ceva local.

#2
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022
VLC media player?

Stiu ca este pe Android TV.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Damsung nu are ANdroid - vine cu propriul sistem de operare - Tizen.
Asta daca e un TV tip SMart.

Si nu merg decat aplicatiile care sunt in magazinul Samsung.
Personal nu am vazut niciun player pe-acolo.
Dar are Plex.

Pe de alta parte, n-am vazut sistem mai simplu de redare al filmelor de pe un HDD/Stick...
Daca in ala nu se descurca, nu se va descurca cu nimic.

#4
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
Samsung smart, asa cum am scris in titlu
Plexul de pe TV trebuie sa se conecteze la un server, nu?

Navigarea prin sistemul de fisiere ni se pare simpla noua, care suntem obisnuiti cu asa ceva.
Dar pentru cineva in varsta, neobisnuit prea mult cu tehnica noua, e mai usor sa navigheze printre "poze", eventual ceva descrieri, gen Plex, Netflix, etc....

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Cumperi un NAS / Mini PC, il montezi pe undeva prin casa si instalezi server Plex. Pe TV ai aplicatie Plex.
Te poti conecta remote la NAS / Mini PC si mai poti scoate sau baga filme / seriale / muzica / poze.

P.S. Partea proasta e ca nu orice NAS poate rula Plex in conditii optime, trebuie unul mai serios si costa. Varianta cu mini PC e un pic mai ieftina, nu e chiar click -> click -> finish dar nici foarte complicat.

Edited by LensFlare, 10 December 2023 - 19:17.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Pui direct in rădăcina pe ssd, HDD sau stick toate filmele și apar imediat cum îl conectezi la TV.
Nu cu foldere și subfoldere.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 draku, on 10 decembrie 2023 - 18:56, said:

Navigarea prin sistemul de fisiere ni se pare simpla noua, care suntem obisnuiti cu asa ceva..
Pai nu stiu ce Samsung are persoana, dar toate TV-urile mele Samsung afiseaza thumbnailuri de la filme - deci navighezi printre imagini.

Plexul de pe TV odata se conecteaza la internet si ia de-acolo ce gaseste in biblioteca Plex - de vreo 2 ani ofera si ei Straming - gratis cu reclame.
Plus ca poti pune softul de server pe un PC si il faci un server Plex.

N-am mai incercat demult, dar acum cativa ani si Samsung avea un soft care il puneai pe Pc si facea streaming de pe PC catre TV - prin DLNA. Mai nou are si windowsul un server DLNA inclus - asa ca nu stiu daca mai exista softul de la Smasung.

Dar in ambele cazuri apar niste complicatii in plus fata de playerul clasic unde bagi stick-ul, primesti mesaj pe ecran sa il accesezi si apoi alegi ce film vrei...

#8
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

 LensFlare, on 10 decembrie 2023 - 19:13, said:

Cumperi un NAS / Mini PC, il montezi pe undeva prin casa si instalezi server Plex. Pe TV ai aplicatie Plex.
Te poti conecta remote la NAS / Mini PC si mai poti scoate sau baga filme / seriale / muzica / poze.

P.S. Partea proasta e ca nu orice NAS poate rula Plex in conditii optime, trebuie unul mai serios si costa. Varianta cu mini PC e un pic mai ieftina, nu e chiar click -> click -> finish dar nici foarte complicat.

Am scris clar in primul mesaj, fara tot felul de servere.


 dorin_2k, on 10 decembrie 2023 - 19:34, said:

Pui direct in rădăcina pe ssd, HDD sau stick toate filmele și apar imediat cum îl conectezi la TV.
Nu cu foldere și subfoldere.

Asta este o idee de incercat !


 eiffel, on 10 decembrie 2023 - 19:52, said:

Pai nu stiu ce Samsung are persoana, dar toate TV-urile mele Samsung afiseaza thumbnailuri de la filme - deci navighezi printre imagini.

Plexul de pe TV odata se conecteaza la internet si ia de-acolo ce gaseste in biblioteca Plex - de vreo 2 ani ofera si ei Straming - gratis cu reclame.
Plus ca poti pune softul de server pe un PC si il faci un server Plex.

N-am mai incercat demult, dar acum cativa ani si Samsung avea un soft care il puneai pe Pc si facea streaming de pe PC catre TV - prin DLNA. Mai nou are si windowsul un server DLNA inclus - asa ca nu stiu daca mai exista softul de la Smasung.

Dar in ambele cazuri apar niste complicatii in plus fata de playerul clasic unde bagi stick-ul, primesti mesaj pe ecran sa il accesezi si apoi alegi ce film vrei...

Nu stiu acum ce model de Samsung are, dar exista buton dedicat Netflix (si altele) pe telecomanda, deci nu cred ca e prea vechi...
Totusi s-ar putea sa nu stie sa faca thumbnailuri ... sau poate nu am intrat eu cum trebuie....sau poate poate trebuia sa aranjez filmele altfel, cum zice colegul @dorin_2k

#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Ce cauti tu, adica un fel de Kodi nu exista. Plex sau varianta cu playerul integrat de samsung, dar are lipsuri ultim varianta.

#10
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Mediaplayer Xiaomi MI TV Box S 2nd Gen si scapi de toate problemele.
Da implica inca o telecomanda dar este mult mai usor de folosit de persoane mai "atehnice".

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
E iarasi o complicatie suplimentara - bagi stick-ul in media player - trebuei instalat un player pe el apoi navighezi printre fisiere ca sa cauti filmul de pe stick...

 draku, on 10 decembrie 2023 - 21:28, said:

Totusi s-ar putea sa nu stie sa faca thumbnailuri ... sau poate nu am intrat eu cum trebuie....sau poate poate trebuia sa aranjez filmele altfel, cum zice colegul @dorin_2k
Pai s-a zis ma isus - filmele in radacina stick-ului.
Cand il conectezi, in cateva secunde - daca nu sunt zeci/sute de filme pe stick, le va indexa si va crea thumbnailuri.

Daca nu se creaza un thumbnail inseamna ca formatul acelui film nu este suportat.

#12
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Poate imi pare mie simplu ca-l frec toata ziua.
Fixezi Nova Player pe ecran un "click" deschizi aplicatia, alegi ce vrei sa vezi film sau serial si play.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Problema e cu alegerea filmului - ca asta se plange initiatorul - ca e complicat sa navigheze printre fisiere.

#14
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

 LensFlare, on 10 decembrie 2023 - 23:10, said:

Ce cauti tu, adica un fel de Kodi nu exista. Plex sau varianta cu playerul integrat de samsung, dar are lipsuri ultim varianta.

Exact, ceva gen Kodi, instalat local, dar pe tv.

 eiffel, on 11 decembrie 2023 - 09:31, said:

...
Pai s-a zis ma isus - filmele in radacina stick-ului.
Cand il conectezi, in cateva secunde - daca nu sunt zeci/sute de filme pe stick, le va indexa si va crea thumbnailuri.

Daca nu se creaza un thumbnail inseamna ca formatul acelui film nu este suportat.

O sa incerc asta cand ajung acolo, ca e la tara...

 xymzar, on 11 decembrie 2023 - 10:09, said:

Poate imi pare mie simplu ca-l frec toata ziua.
Fixezi Nova Player pe ecran un "click" deschizi aplicatia, alegi ce vrei sa vezi film sau serial si play.

Nova Player vad ca e ceva pentru Android, tv-ul Samsung are Tizen, deci nu ajuta.

 eiffel, on 11 decembrie 2023 - 11:58, said:

Problema e cu alegerea filmului - ca asta se plange initiatorul - ca e complicat sa navigheze printre fisiere.

Da.
Incerc sa ajut o persoana in varsta sa isi petreaca timpul in mod placut, mai ales ca sta la tara iar acum la ora 5 este deja intuneric...
Navigarea prin sistemul de foldere si fisiere i se pare complicata si greoaie.

Multumesc tuturor pentru interesul acordat.

#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
O alta varianta e sa cumperi un player extern cu android ce suporta si conectare HDD extern. Pe player instalezi Kodi si pe TV trebuie doar sa schimbe sursa din Cablu TV in HDMI ca sa foloseasca player-ul.

Edited by LensFlare, 11 December 2023 - 20:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate