Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Eterna și chinuitoarea problema a secrețiilor în gât

  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Imgh

Imgh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.12.2023
Chiar nu înțeleg de ce nici unul din specialiștii la care am apelat (și nu sunt puțini, iar în materie de ORL am fost și la Profesor Doctor) nu mi-a prescris cortizon.

Doar le-am descris simptomele, faptul ca secrețiile s-au înmulțit din ce în ce mai rău, le am aproape permanent, nu ma pot odihni din cauza lor,îmi afectează job-ul,viața, familia etc.

Asta chiar nu înțeleg.  Nu pot lua de capul meu și nici nu cred că dau la farmacie fără rețetă produse cu cortizon...

Am făcut tratament cu Nexium un an și jumătate în continuu.
Plus regim.

Apoi am întrerupt Nexium pentru că nu e bine să iei mai mult de un an. Poți face cancer.

Acum l-am reluat din nou după pauză.
Dar nu ma ajuta.

Edited by Dany_Darke, 10 December 2023 - 17:43.


#20
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Bai, nu iei cortizon sistemic ca tampitul. Doctorul iti zice cat de mult poti sa iei in functie de caz. Asta nu e ceaiul de musetel cu vitamina C.

Citeste doar cate efecte secundare are!

1) Doctorul iti zice cat timp si in ce dozaj sa il iei. RESPECTA CU SFINTENIE.
2) Nu intrerupi NICIODATA cortizonul brusc, daca il ie pe perioade peste 1 sapt. E grav!
Vb cu un doctor. Daca gasesti dr prosti, mai cauta si in alte parti.

#21
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
Eu am deviatie de sept, de mai bine de 7-8 ani aveam mai mereu secretii in nas de genul ca aveam nevoie de un pachet de batiste in masina, ghiozdan, birou, etc. Pana acum 1 an cand am fost pentru prima data in viata mea la sauna. Dupa alea 5-10min de sauna mi-am simtit nasul asa de eliberat ca niciodata, si de atunci asa a ramas. Evident, la vreo raceala se mai infunda ca de obicei, dar nimic iesit din comun.

Acum exact nu stiu ce sauna a fost, am fost la niste Therme pe aici prin Germania (Sunt foarte multe) si cum ei sunt obsedati de sauna am zis sa incerc si eu prima data. Cred ca a fost o sauna umeda la 55 de grade, dar nu-s 100% sigur. Ulterior am mai intrat intr-una mai rece, la vreo 45 de grade dar efectul nu s-a simtit asa de bine. De atunci mi-am cumparat un aparat de facut aburi din care inhalez de fiecare data cand ma racesc. Sauna chiar face minuni.

#22
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

 giuliani2, on 12 decembrie 2023 - 00:19, said:

Eu am deviatie de sept, de mai bine de 7-8 ani aveam mai mereu secretii in nas de genul ca aveam nevoie de un pachet de batiste in masina, ghiozdan, birou, etc. Pana acum 1 an cand am fost pentru prima data in viata mea la sauna. Dupa alea 5-10min de sauna mi-am simtit nasul asa de eliberat ca niciodata, si de atunci asa a ramas. Evident, la vreo raceala se mai infunda ca de obicei, dar nimic iesit din comun.
Acum exact nu stiu ce sauna a fost, am fost la niste Therme pe aici prin Germania (Sunt foarte multe) si cum ei sunt obsedati de sauna am zis sa incerc si eu prima data. Cred ca a fost o sauna umeda la 55 de grade, dar nu-s 100% sigur. Ulterior am mai intrat intr-una mai rece, la vreo 45 de grade dar efectul nu s-a simtit asa de bine. De atunci mi-am cumparat un aparat de facut aburi din care inhalez de fiecare data cand ma racesc. Sauna chiar face minuni.

Ti-ai luat nebulizator sau e ceva care face aburi fierbinti ?

Edited by lyanna, 12 December 2023 - 09:11.


#23
Imgh

Imgh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.12.2023
Nu știu, dar eu unul am ajuns la concluzia că este un microb (virus,bacterie,fungi) care dă aceste secreții și care nu iese la analize (exudat faringian, nazal,sputa).

Mama are brosectazie. Are secreții, tușește, scuipa în continuu. Este posibil să fi luat microbi dar care nu ies la analize.

Este singura varianta plauzibila.
Problema este de ce nu ies acești microbi la analize.

#24
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

View PostImgh, on 10 decembrie 2023 - 10:08, said:

Chiar nu înțeleg de ce nici unul din specialiștii la care am apelat (și nu sunt puțini, iar în materie de ORL am fost și la Profesor Doctor) nu mi-a prescris cortizon.

Are multe reactii neplacute si se foloseste doar cateva zile, pe acut (raceli, etc), nu pe cronic.
Poti folosi cel mult pufuri Rinoclenil, cate un puf in fiecare nara la culcare, apoi peste noapte la nevoie, daca te trezesti cu nari/nara infundate/a, sau dupa ce bei apa noaptea.

Am avut si eu cam tot ce descrii, tuseam scurt, pe tot parcursul zilei dar in special serile, seara de seara, repetat de multe ori inainte sa adorm (ma deranjau secretiile in gat, parca nu le gaseam o pozitie nederanjanta, sau rupeam ceva dar se faceau iar), ca si cum sa-mi dreg glasul. Putea parea un tic sau un obicei.
Sotia mea este medic si mi-a prescris urmatoarea schema de tratament care m-a salvat, nu mai fac deloc acele sunete:
10 zile x 1 tb Erdomed 300 mg dimineata
10 zile vitamina A si E
10 zile Broncho-Vaxom
Apoi inca doua luni de zile la fel, total 3 luni.

Mai am si eu nas usor infundat noaptea, ma descurc cu Rinoclenil-ul descris mai sus.  Desi am usoara deviatie de sept, nu aceasta e problema principala si nu trebuie sa mi-o operez. Nici polipii nu trebuie neaparat operati. Ce se impune este o alta procedura medicala, uit acum cum se numeste, dar popular este o "prajire" a cornetelor nazale, pentru a le face mai putin productive. Se poate gasi procedura/operatia respectiva la medicii mai renumiti.

PS: Nu este vorba de un virus/microb, mai degraba o hipertrofie.
Apropo: mi se pusese si mie diagnostic de sinuzita cronica, cu multi ani in urma.

Edited by Laur-, 26 January 2024 - 12:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate