Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Eterna și chinuitoarea problema a secrețiilor în gât

  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Imgh

Imgh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.12.2023
Bună ziua,

Am această problemă de 7 ani de zile.
Am fost la ORL. Apoi m-au trimis la Gastroenterologie pentru boală de reflux. Apoi din nou ORL. Apoi alergologie și boli autoimune. Apoi Pneumologie. Apoi iar ORL.

Și tot așa....

Bun. Am 45 de ani. Nu fumez,nu consum alcool,decât cafea. Într-adevăr am boală de relax gastro-esofagian,dar medicii de la gastro nu pun pe seama refluxului secrețiile.

Este logic că sputa și secrețiile (mucus) nu vin din stomac.

Este o secreție permanenta în spatele gâtului, vascoasa, lipicioasă, care se desprinde foarte greu. Trebuie să fac eforturi mari,sa tușesc foarte tare și mult ca să se desprindă . Și nu reușesc, nu se desprinde. Uneori mă sufoc,iar alteori mă innec cu aceste secreții. Sunt tot timpul iritat în gât (probabil și de la tuse). Am mereu gura uscată.  Și un gust sărat.
Menționez că am fost și la Infecțioase la Matei Balș și nu au găsit nimic infecțios.

Am rănită vasomotorie (nu alergică). Testele alergice nu au indicat nimic alergic în afară de intoleranță la lactoza. Însă am teren alergic.La Zinnat am făcut soc anafilactic iar la Augmentin alergie.
Am fost operat de doua ori de polipiza nazală . Am deviație de sept dar părerile sunt împărțite între medici dacă să o operez.
Am luat antialergic pe cale bucală și inițial nu mi s-au prescris spray-uri nazale. Ulterior când am folosit spray-uri mi-a fost mai rău. Ma dor mereu nările și maxilarele
Și am mereu secreții.
De foarte multe ori curg în gât.

Pulmonar la raze și CT nu mi-a ieșit nimic. Mama are focare de brosectazie bilaterala.  Eu nu am.
Pentru secreții mi s-a prescris antialergic, Erdomed și Astha 15. Și un spray,dar mi-a fost foarte rău cu spray-ul în sensul că nu mai puteam respira.
Însă de foarte multe ori secrețiile vin din piept nu din nas.

În urma tuturor tratamentelor simptomele au rămas aceleași și ma chinuie permanent zi și noapte.

Cunoașteți vreun remediu care ameliorează/vindeca în afară de cele menționate mai sus?

Va mulțumesc anticipat din suflet pentru răspuns

#2
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Încearcă cu inhalații de abur Sărat si plante pentru căile respiratorii. Sauna umeda, căldură intensa la cap/ plămâni, băut și mâncat doar alimente calde. Gargara cu apa ci sare. Nu mai baga medicamente degeaba dacă nu ti-ău găsit nimic.

Mama avea tot asa o senzație de îngustare a gatului, sufocare și secreții. I au găsit pseudomonas în gat, s a tratat nu știu cu ce. Dar ei i au găsit, ție nu.

Ai ceva iritant pe gat mereu, de aia ai secreții. Ai bacterii, viruși, ceva, chiar daca nu gasesc ei, incearca naturist, creste imunitatea și căldură multă.

PS. Și acidul din stomac ajuns pe gat îl poate irita. Trebuie sa rezolvi asta. Boala de reflux gastric nu e cauzata de prea mult acid în stomac, ci de prea puțin. Sfincterul gastric se închide când detectează acidul din stomac, când e prea slaba aciditatea reflexul nu mai funcționează și vine acidul pe gat.

Edited by stefan0011, 09 December 2023 - 11:46.


#3
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Mergi la dr.Ursuleanu (https://tinosclinic....rius-ursuleanu/)

Edited by don_King, 09 December 2023 - 12:04.


#4
Imgh

Imgh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.12.2023

View Poststefan0011, on 09 decembrie 2023 - 11:41, said:

Încearcă cu inhalații de abur Sărat si plante pentru căile respiratorii. Sauna umeda, căldură intensa la cap/ plămâni, băut și mâncat doar alimente calde. Gargara cu apa ci sare. Nu mai baga medicamente degeaba dacă nu ti-ău găsit nimic.

Mama avea tot asa o senzație de îngustare a gatului, sufocare și secreții. I au găsit pseudomonas în gat, s a tratat nu știu cu ce. Dar ei i au găsit, ție nu.

Ai ceva iritant pe gat mereu, de aia ai secreții. Ai bacterii, viruși, ceva, chiar daca nu gasesc ei, incearca naturist, creste imunitatea și căldură multă.

PS. Și acidul din stomac ajuns pe gat îl poate irita. Trebuie sa rezolvi asta. Boala de reflux gastric nu e cauzata de prea mult acid în stomac, ci de prea puțin. Sfincterul gastric se închide când detectează acidul din stomac, când e prea slaba aciditatea reflexul nu mai funcționează și vine acidul pe gat.
Mulțumesc mult!

Sa știi ca sarea cam irita. Am fost o perioada la salină. Am încercat și spray-uri cu soluție cu sare. Și nu mi-a fost bine deloc.

Și eu ma gândesc de ani de zile la microbi: viruși, bacterii, fungi .
La toate exudatele din nas și gât nu a ieșit nimic: nici bacterii, nici fungi.
Asta e ciudat.


#5
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Unde locuieşti, casă, apartament bloc, oraş, sat ? Înainte de episodul acesta locuiai tot în acelaşi loc ?
Căută mai mult factorii de mediu, eventual fă şi unele schimbări în privinţa asta.

#6
Imgh

Imgh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.12.2023

View Postterratec, on 09 decembrie 2023 - 13:50, said:

Unde locuiești, casă, apartament bloc, oraș, sat ? Înainte de episodul acesta locuiai tot în același loc ?
Căută mai mult factorii de mediu, eventual fă și unele schimbări în privința asta.
Locuiesc la apartament bloc în oraș.
Înainte tot acolo locuiam.

#7
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View PostImgh, on 09 decembrie 2023 - 12:24, said:

Și eu ma gândesc de ani de zile la microbi: viruși, bacterii, fungi .
La toate exudatele din nas și gât nu a ieșit nimic: nici bacterii, nici fungi.
Asta e ciudat.

Bingo, virusi, fungi..... piseaza usturoi pune ffff putina apa, lasi 10 minute apoi incerci sa badijonezi cu betisoare de exudat faringian.
Poti incerca sa-ti prepare in farmacii ceva anti fungic, bacterian.....dar usturoiul pisat este mai strong.
Leac luat de pe un forum extern, la mine a functionat.

#8
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Nu are nici o treaba, si eu am fost în situația lui, rinită cauza necunoscuta, zeci de tratamente anti inclusiv fungice, zeci de doctori, de toate specializarile, le-am facut pe toate, nimic nu a mers, la analize totul bine, putin deviate la partea de inflamație. Inclusiv operat de deviație se sept. Nada.
Am renunțat la medicatie, de cel putin 10 ani,sa ameliorat singura, traiesc cu secreție nazala peste normal si aia e. Părerea mea este ca am secreție lacrimală mai abundentă fata de alte persoane. Am învățat sa traiesc cu ea.

Edited by wolfydRg, 09 December 2023 - 17:21.


#9
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023

View PostImgh, on 09 decembrie 2023 - 09:22, said:

Va mulțumesc anticipat din suflet pentru răspuns

E posibil sa fie si de la poluare, am avut o problema la gat candva si doctorul mi-a zis ca e de la poluare. Mi-a trecut la acel moment inflamatia dar nu mai stiu tratamentul si l-am intrebat ce pot face ca sa previn problema iar raspunsul a fost sa ma mut intr-o zona fara poluare.

#10
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Si eu am polipoza si traiesc cu secretii nazale abundente/tuse, nas infundat etc.

La mine problema e data de nivelul f ridicat al eosinofilelor.

Pana acum am apelat la cortison cu eliberare lenta (diprophos), cand chiar n-am mai putut suporta (atunci cand din raceli dau in otite, sau cand se infunda nasul de tot cateva zile la rand).
De obicei efectele ma tin cam 1 luna dupa care incepe din nou sa se inrautateasca situatia. In mod normal rabd si fac maxim 2 injectii/an.
Cortizonul injectabil are efect sistemic si asta nu prea e ok pe termen lung.

De cam 1 an am renuntat la injectii in favoarea aerosolilor (cocktail de ACC + dexametazona). Dupa o cura de 5-7 zile (2x pe zi) sunt bine cateva luni. Efectul este mai slab decat la diprophos, dar macar efectul nu e sistemic.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Poate ai sinuzita cronica.
https://www.reginama...ctiuni/sinuzita

#12
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Asta sa cercetat printre primele bănuiesc, și nu-i.

#13
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023
O posibila solutie de incercat care la unii a dat roade pentru probleme respiratorii (nas, gat, plamani) este o cura de fructe de padure si gasiti informatii pe internet in functie de problemele fiecaruia. Daca nu trece nu e nici o problema, sunt fructe si nu medicamente...

#14
Imgh

Imgh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.12.2023

View Postioana1973, on 09 decembrie 2023 - 17:08, said:



Bingo, virusi, fungi..... piseaza usturoi pune ffff putina apa, lasi 10 minute apoi incerci sa badijonezi cu betisoare de exudat faringian.
Poti incerca sa-ti prepare in farmacii ceva anti fungic, bacterian.....dar usturoiul pisat este mai strong.
Leac luat de pe un forum extern, la mine a functionat.
Da,e ok.
Numai că usturoiul e iritant atât pentru gât și stomac.

#15
Imgh

Imgh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.12.2023

View Postcorinadaniela, on 09 decembrie 2023 - 18:40, said:

Poate ai sinuzita cronica.
https://www.reginama...ctiuni/sinuzita
Da,am sinuzita cronica.
Am scris de rinita și de simptome.

#16
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
dovada ca goagle ne monitorizeaza, uite ce video mi a aparut la sugestii pe youtube

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iKp9H9LvlqA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View PostImgh, on 09 decembrie 2023 - 09:22, said:

Bună ziua,

Am această problemă de 7 ani de zile.
Am fost la ORL. Apoi m-au trimis la Gastroenterologie pentru boală de reflux. Apoi din nou ORL. Apoi alergologie și boli autoimune. Apoi Pneumologie. Apoi iar ORL.
...........................

Dacă medical ai încercat tot ce se poate și nu ai rezolvat poate problema este din altă parte, poate din alimentație, poate stilul de viață, orele de somn, stresul etc.
În primul rând sunt chestiile evidente - dacă dormi mai puțin de 6 ore pe noapte e rău, dacă alimentația ta este majoritar formată din pizza, hamburgeri, conserve, dulciuri și alte chestii similare iar e rău, dacă bei doar un pahar de apă pe zi e rău, dacă ești foarte stresat în general iar e rău și tot așa.
Adică poate ar trebui să faci unele schimbări și în stilul de viață să vezi ce se întâmplă.

#18
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005

View Poststefan0011, on 09 decembrie 2023 - 23:52, said:

dovada ca goagle ne monitorizeaza, uite ce video mi a aparut la sugestii pe youtube

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iKp9H9LvlqA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iti dai seama ca si asta a fost pe lista, incercat , tratat și nu-i cauza.
@spider8
Am incercat si ce spui tu, tot asa, zero rezultate. Nu conteaza ce mănânci, unde stai, ce faci, ca esti zen, ca te odihnești sau nu.

Edited by wolfydRg, 10 December 2023 - 10:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate