Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Dimensiune partiție C cu Win

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
Eu am vrut sa fac partitia D pe SSD.
Mare greseala, programul de partitionare mi-a stricat Windows-ul (MiniTool Partition Wizard), am incercat sa il repar si nu am reusit.
Asta pentru ca dupa C era o partitie fara litera si am intrat cu modificari in acea partitie chiar daca nu am sters-o, doar am redimensionat-o.

#20
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 Dany_Darke, on 09 decembrie 2023 - 10:14, said:

resetare nu inseamna acelasi lucru cu reinstalare
nu mai induce in eroare, ca esti pe langa de fapt
Tot ce-i posibil, insa eu stiam ca la optiunea de "reset this PC" reinstaleaza pe curat sistemul de operare si sterge orice aplicatii+drivere ai instalat. Iar daca alegi sa-ti pastreze fisierele personale, atunci le copiaza intr-o alta locatie pana se termina intregul proces de reinstalare.
Practic e ca pe vremuri cand formatam partitia si apoi se instala sistemul de operare de pe CD/DVD/stick, doar ca intregul proces e facut automat cu ajutorul Windows RE. Tu doar astepti sa dai 'next' sau 'ok' cand e cazul.

Edited by Hider141, 11 December 2023 - 11:18.


#21
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Partiția ascunsā de după cea cu Windows nu se șterge, nu se redimensionează, că altfel nu mai poți accesa Windows. În cazul în care ai micșorat partiția cu Windows, o poți muta lângă.

Pentru redimensionări și mutări partiții folosesc de ani de zile cu succes Resize-C de la IM-Magic.

Edited by nei-k, 12 December 2023 - 09:52.


#22
sabinaromantm

sabinaromantm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.09.2023

View Posteiffel, on 08 decembrie 2023 - 13:17, said:

Crezi gresit. Un SSD nu functioneaza ca un HDD cu alocare fizica de partitii.
La SSD daca se degradeaza C-ul se degradeaza tot - sunt celule de memorie alocate dinamic - pot fi oriunde pe SSD. O partite e ceva virtual in cazul asta.
nu cred gresit. nu vorbesc despre degradare fizica a drive--ului am zis ci despre degradare "morala" a informatiei de pe el

View PostJustXXL, on 09 decembrie 2023 - 18:49, said:

Eu am vrut sa fac partitia D pe SSD.
Mare greseala, programul de partitionare mi-a stricat Windows-ul (MiniTool Partition Wizard), am incercat sa il repar si nu am reusit.
Asta pentru ca dupa C era o partitie fara litera si am intrat cu modificari in acea partitie chiar daca nu am sters-o, doar am redimensionat-o.
asta se poate intampla intr-adevar. dar nu mereu se intampla. cred ca se greseste ceva la un moment dat. insa mai pot da gres si programale de partitionare uneori...  Cred ca partitia aia care nu apare in mod normal pe win explorer este si pe hdd nu numai pe ssd. Cred isi face win o partitie de rezerva nu mai stiu exact pt ce si daca mereu...   parca am auzit de ea o data...

Edited by Ravy, 15 December 2023 - 21:31.


#23
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023

Vizualizare mesajJustXXL, pe 09 decembrie 2023 - 18:49, a scris:

Eu am vrut sa fac partitia D pe SSD.
Mare greseala, programul de partitionare mi-a stricat Windows-ul (MiniTool Partition Wizard), am incercat sa il repar si nu am reusit.
Asta pentru ca dupa C era o partitie fara litera si am intrat cu modificari in acea partitie chiar daca nu am sters-o, doar am redimensionat-o.
Programele de partitionare pot sterge ceea ce windows-ul nu te lasa si poti face greseli.
Cel mai bine e sa folosesti disk management din windows, nu te lasa sa faci prostii (sa stergi partitii care pot afecta functionarea)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate